امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

با طب سنتی به جنگ آلودگی هوا بروید!

یکشنبه 27 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
با طب سنتی به جنگ آلودگی هوا بروید!

سید مهدی میرغضنفری (عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی) در مصاحبه ای با مجله پزشکی، درمورد شرایط اقلیمی و ارتباط آن با مزاج افراد گفت: برای داشتن سلامتی، بهتر است هر فرد تا آنجا که می تواند، متناسب با مزاج خود محل زندگی اش را انتخاب کند. اگر کسی مزاج خشک دارد بهترین منطقه برای زندگی او مناطق مرطوب است. افرادی که گرم مزاجند بهتر است در مناطق کوهستانی زندگی کنند.

او در ادامه اینگونه بیان کرد: در دیدگاه طب سنتی چند نوع مزاج وجود دارد. منظور از مزاج، خصوصیت های جسمی و روحی روانی یک فرد است. که با کلمه هایی مانند گرم، سرد، خشک و تر شناخته می شود. در طب سنتی اصلی ترین چیزی که مورد توجه قرار میگیرد، مزاج است. بهتر است هر شخص مزاج خود را شناسایی کرده و سبک زندگی خود را برطبق مزاجش پایه ریزی کند.


راهنمایی هایی برای شناخت مزاج

مزاج گرم: افرادی که مزاج گرم دارند اصولا احساس گرمای زیادی در بدن شان دارند. به گرما بیشتر از سرما حساسند، جنب و جوش فراوانی دارند و جزو افراد برون گرا قرار میگیرند.

مزاج سرد: افرادی که مزاج سرد دارند، انسان های آرامی هستند و احساس سرما در بدن شان بیشتر از گرما است و جزو افراد درون گرا قرار میگیرند.

مزاج خشک: افرادی که مزاج خشک دارند، لاغر بوده و اصولا جدی و دقیق هستند.

مزاج تر: افرادی که مزاج تر دارند، اصولا اشخاصی مستعد چاقی هستند و در رفتارشان انعطاف خوبی دارند.
در ادامه سید مهدی میرغضنفری گفت: بهتر است هر فرد بر مبنای مزاج خود، محل زندگی خود را انتخاب کند تا سلامتی او در شرایط بهتری قرار گیرد و کمتر به بیماری دچار شود. آلودگی هوا در سال های اخیر و در کلان شهر ها به معضل لاینحلی تبدیل شده است. برای کاهش صدمات ناشی از آلودگی هوا، می توان به افراد توصیه هایی بر مبنای طب سنتی داشت که منطبق بر مزاج و اصلاح سبک زندگی است.

او در ادامه توصیه های خود را به این صورت بیان نمود:

بهتر است در روزهایی که هوا آلوده است، تا حد امکان بیرون از منزل نروید.

غذاهای سبک یا زود هضم میل کنید. در هوای آلوده، گردش خون بهتر است بیشتر به سمت ریه ها برود تا نیاز شدید بدن به اکسیژن در هوای آلوده را پاسخگو باشد. در شرایط آلودگی هوا، سیستم گوارش مقداری ضعیف تر می شود و اگر غذای سنگین مصرف کنید، هم خوب هضم نمی شود و هم خون ارسالی به ریه ها را کاهش می دهد و با این شرایط مشکلات تنفسی بیشتر می شود.

زمانی که حجم غذای مصرفی شما کم باشد، سیستم گوارش کمتر درگیر شده و در حالت نیمه استراحت قرار می گیرد. این روش به هضم سریع غذا کمک می کند. از غذاهای سبک می توان به غذاهای گیاهی، گیاهان پخته شده، آش، پوره هویج،خوراک سبزیجات تازه و خورشت های بدون گوشت قرمز اشاره کردبهتر است در هوای آلوده گوشت قرمز را بصورت موقت از برنامه غذایی خود حذف کنید.

نباید یبوست داشته باشید چون یبوست دلیل عمده تجمع سموم در بدن شما است و این سموم به آلودگی هوا اضافه شده و باعث بی حالی یا بدحالی شما می شود.
راهکارهای طب سنتی در آلودگی هوا

افرادی که مزاج خشک دارند، سعی کنند مایعات بیشتری استفاده کنند. این مایعات می‌تواند آب یا آبمیوه های طبیعی مانند آب لیمو شیرین، پرتقال، آب سیب و هویج باشد.

مصرف آب پنیر طبی (ماءالجبن) در چنین شرایطی توصیه می گردد. روش تهیه آب پنیر طبی: دو لیوان شیر کم چرب در حد ملایم بجوشانید و سپس کمی (1 تا ۲ قاشق غذاخوری) سرکه انگور یا سیب را به آن اضافه کنید، در این زمان شیر میبرد و روی آن دلمه میبندد. دلمه‌ها را به سرعت برداشته و بگذاریم شیر کمی دیگر روی حرارت بماند. بعد از ۳ دقیقه کف های روی شیر را گرفته و زیرش را خاموش میکنیم. پس از ولرم شدن، این نوشیدنی را داخل یخچال گذاشته و صبح ها ناشتا میل نمایید. بهتر است تا نیم ساعت بعد از آن صبحانه را میل نفرمایید.

این نوشیدنی سیستم گوارشی را پاکسازی کرده و شستشو می دهد. این نوشیدنی را می توان هر ماه به مدت ۳ تا ۵ روز استفاده کرد. این دوره را می‌توان هر ماهه تکرار کرد.

آن دسته از عزیزانی که مشکلات ریوی، آسم یا برونشیت دارند، می‌توانند از دمنوش‌های گل بابونه، برگ آویشن و مرزنجوش استفاده کنند. هرکدام از این گیاه ها را می توانید به این شکل استفاده کنید: دو قاشق غذاخوری از گیاه را در یک شیرجوش ریخته و با یک فنجان آب بگذارید بجوشد می توانید ده دقیقه در همین حالت با آن بخور دهید. سپس در ظرف را گذاشته و بگذارید بماند تا ولرم شود. سپس آن را صاف کرده و اگر دوست دارید با کمی عسل وآب لیمو ترش تازه نوش جان کنید. این دمنوش‌ها خلط آورند و مجاری هوایی را باز می کنند.

نکته: بهتر است برای برخورداری از جواب بهتر با یک پزشک طب سنتی صحبت کرده و بر طبق مزاج خود، دارو گیاهی مصرف کنید.


منبع: مصاحبه با دکتر مهدی میرغضنفری
  

برچسب ها

تغذیه زندگی_سالم طب_سنتی آلودگی_هوا مزاج گرم_مزاج سردمزاج مزاج_خشک مزاج_تر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما