امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

امتیاز آپگار

شنبه 19 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
امتیاز آپگار

امتیاز آپگار اولین بررسی نوزاد در زمان تولد است. هنگام تولد اولین کاری که انجام می دهند پاک کردن دهان و بینی نوزاد است تا او بتواند نفس بکشد. پس از آن ضربان قلب و تنفس او چک می شود. رنگ پوست نوزاد هم از اهمیت زیادی برخوردار است. با توجه به رنگ پوست، سلامت گردش خون نوزاد چک می شود. در نتیجه به رنگ پوست نوزاد هم توجه می گردد. بعد از آن بند ناف توسط کلامپ بسته می‌شود تا آن را ببرند. سپس نوزاد شما آماده است تا به آغوش شما سپرده شود.

 نوزاد انسان در همان لحظه اول تولد، قادر به شنیدن، دیدن، لمس کردن و بوییدن است. نوزاد بوی مادر خود را تشخیص می دهد و نسبت به صداهای بلند از خود واکنش نشان می دهد. هنگامی که نوزاد شما به دنیا می‌آید، ماما و متخصص اطفال او را معاینه اولیه و سریعی می کنند و نتایج آن را در اولین پرونده سلامت کودک یادداشت می‌کنند.


 معنی آپگار چیست؟

 ۱ تا ۵ دقیقه پس از تولد نوزاد پزشک، ماما یا پرستار او را بر اساس یک سیستم امتیاز دهی بررسی اولیه می کنند که به آن امتیاز آپگار می گویند. در سال ۱۹۵۲ دکتر ویرجینا آپگار این نوع امتیازدهی را ابداع کرد. از آن زمان در سراسر جهان، متخصصان اطفال، پرستاران و ماماها از این سیستم نمره دهی سلامت، در لحظات اولیه تولد برای ارزیابی نوزاد استفاده می کنند.

 اگر نوزادی امتیاز آپگار پایینی داشته باشد، نشان می‌دهد او نیاز به مراقبت ویژه ای دارد مانند تنفس کمکی. درست پس از زایمان، پزشک، ماما یا پرستاری که بالای سر نوزاد است، امتیاز آپگار را حساب کرده و آن را به کارمندان بخش پزشکی اطلاع می دهد.

بررسی هایی که بر روی نوزاد انجام می شود به جز امتیاز آپگار بررسی ضربان قلب و شریان خون بند ناف است. امتیاز آپگار کمک می کند که در سریعترین زمان ممکن وضعیت نوزاد بررسی شود. در همان لحظه تولد تا پنج دقیقه اول این ارزیابی انجام می شود. قسمت های مختلفی از جمله رنگ‌پوست، واکنش عضلانی، تنفس و ... سنجیده شده و در صورت خوب بودن هر یک از این موارد، به نوزاد امتیاز ۲ و اگر غیر طبیعی باشد امتیاز یک و اگر در آن قسمت جوابی دریافت نشود امتیاز ۰ را می‌گیرد. بالاترین امتیاز آپگار 10 است. اگر امتیاز آپگار نوزاد ۵ باشد، یعنی نیاز به اقدامات احیا جهت ادامه حیات دارد.

 سایر بررسی هایی که پس از ارزیابی‌های اولیه، انجام میگیرد وزن و قد و اندازه دور سر است. همچنین دمای بدن نوزاد اندازه گیری شده و ثبت می گردد. سپس تا ۱۲ ساعت پس از تولد سایر بررسی های تخصصی انجام می گیرد.
 امتیاز آپگار چگونه عمل می کند؟

 این سیستم امتیازدهی پنج بخش دارد که هر بخش از ۰ تا ۲ امتیاز دارد. در حالت سلامت کامل نوزاد امتیاز ده خواهد بود. البته در موارد کمی نوزاد در همان لحظه ابتدایی تولد می‌تواند امتیاز ۱۰ را بگیرد. زیرا بیشتر نوزادان در هنگام تولد کمی کبودی و سیاهی روی پوست بدن را دارند.

A فعالیت نوزاد:

امتیاز 2 حرکت فعال

 امتیاز ۱ کمی تحرک اندام ها

 امتیاز ۰ سستی در حرکت یا عدم تحرک


P ضربان قلب:

امتیاز ۲ ضربان قلب بیشتر از 100 ضربه در دقیقه

 امتیاز 1 ضربان قلب کمتر از ۱۰۰ ضربه در دقیقه

امتیاز 0 بدون نبض


G تحریک پذیری:

 امتیاز ۲ هنگامی که نوزاد با ساکشن بینی، واکنشی چون سرفه و عطسه و گریه کردن و پس زدن، نشان می دهد

امتیاز ۱ حرکت دادن صورت و واکنش به تحریک

امتیاز ۰ بدون پاسخ به ساکشن بینی


A رنگ:

 امتیاز 2 هنگامی که کل بدن نوزاد صورتی است

 امتیاز 1 کبودی در دست و پا اما بدنی صورتی

 امتیاز ۰ کبودی یا رنگ پریدگی در کل بدن نوزاد


R تنفس:

 امتیاز ۲ گریه بلند رسا و طبیعی

 امتیاز 1 گریه به صورت نامنظم و مقطع

 امتیاز ۰ عدم تنفس

 امتیاز آپگار که در همان پنج دقیقه اول تولد ثبت می شود، به این خاطر است که اگر امتیاز پایین باشد، مداخلات اولیه را بتوانند بر روی نوزاد انجام دهند.
نوزاد با امتیاز آپگار پایین

 بعد از ۵ دقیقه نوزاد به حالت و شرایط عادی می رسد و اگر هنوز امتیاز آپگار پایین باشد، پزشک متخصص پس از ده دقیقه امتیاز آپگار را دوباره بررسی می کند. در بعضی از نوزادان امتیاز پایین آپگار امری طبیعی است مانند:

  •  نوزادان نارس

  • نوزادانی که پس از زایمانی دشوار به دنیا آمدند

  • نوزادانی که با عمل سزارین متولد می شوند

اگر بعد از ۵ دقیقه امتیاز آپگار بین ۷ تا ۱۰ باشد می‌توان آن را "اطمینان ‌بخش" نامید. امتیاز آپگار 6 تا 4 "نسبتاً غیر طبیعی" نامگذاری شده است و امتیاز ۳ تا ۰ "نگران کننده" و نیاز به مداخله برای ادامه حیات است. هنگامی که امتیاز بسیار پایین باشد، پزشک برای نوزاد ما ماسک اکسیژن می گذارد یا اینکه فوراً نوزاد به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل می شود. سیستم امتیاز دهی آپگار کامل نیست و پزشکان گاهی به آن موارد دیگری اضافه کرده و آن را سیستم امتیاز دهی آپگار ترکیبی می نامند که این سیستم امتیاز را همرا با مداخلاتی که نوزاد دریافت می‌کند، تشریح می‌کند. در سیستم امتیازدهی آپگار ترکیبی، سقف نمره ۱۷ است. یعنی نوزادی که هیچگونه کمکی یا مداخله ای را دریافت نکرده است.


نتیجه‌گیری

 امتیاز آپگار یک کمک اولیه برای پزشک است تا به طور سریع شرایط نوزاد را بررسی کند اما این امتیاز بیانگر سلامت نوزاد در بلند مدت نیست و چون امتیاز دهنده انسان است، در نتیجه درصد خطای انسانی را هم نمی شود نادیده گرفت. در واقع ممکن است یک نوزاد اگر توسط دو نفر بررسی گردد دو امتیاز برای او ثبت شود. اما همین امتیاز کمک می کند تا اگر کودک نیاز به کمک های بیشتری دارد به سرعت آن را بررسی کرده و برای مراحل تخصصی تر به بخش های مراقبت های ویژه برد.

 
منبع: healthline

برچسب ها

کودکان بیماری ها سلامت_نوزاد نوزاد امتیازآپگار بررسی_اولیه_نوزاد نوزادنارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما