امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

مصرف مواد عجیب برای سرخوشی!

شنبه 19 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
مصرف مواد عجیب برای سرخوشی!

متاسفانه امروزه شاهد استفاده از مواد عجیبی توسط نوجوانان و گاها جوانان هستیم که به وسیله آن ها احساس سرخوشی می‌کنند. شاید ناآگاهی، شاید دسترسی آسان، شاید جلب توجه در بین همسالان و شاید آگاه نبودن از عوارض استفاده، آنها را به سمت استفاده‌هایی غیرعقلانی پیش می برد. استفاده از این مواد اگر نادرست و بیش از حد مجاز باشد، ممکن است جوان یا نوجوان را به کام مرگ بکشاند. بهتر است با ما همراه باشید تا تعدادی از این مواد را بشناسیم.


شربت سرفه

بسیاری از ما تصور نمی‌کنیم داشتن شربت سرفه در خانه خطرناک باشد! اگر از شربت سرفه بیش از حد مجاز استفاده کنیم، بر روی افکار ما تاثیر می‌گذارد و آنها را تغییر می‌دهد. درست است! شما می توانید به شربت سرفه معتاد شوید. استفاده از آن ضربان قلب را پایین آورده و تنفس شما را کم می کند. متاسفانه طبق آمار گزارش شده از اورژانس ها، نوجوانان و جوانان گاهی شربت سرفه را با الکل قاطی کرده‌اند که باعث مرگ شده است.


 نیتریت ها

نیتریت ها مواد استنشاقی هستند. آنها هم ایجاد سرخوشی می کنند. استنشاق آنها مانند مواد مخدر استنشاقی دیگر، رگهای خونی را گشاد کرده و لذت جنسی بیشتر می شود. ممکن است گشاد شدن یک دفعه رگ های خونی باعث مرگ یا آسیب مغزی شود. همچنین هرچه غریزه جنسی در سنین پایین بیشتر شود، احتمال ابتلا به بیماریهای HIV و هپاتیت B بیشتر می شود. این افراد در حالت سرخوشی نمی‌توانند کنترلی بر روابط جنسی سالم داشته باشند.
جوز هندی

 ماده شیمیایی گه در جوز هندی وجود دارد، می‌تواند به شما احساس سرخوشی بدهد اما از طرف دیگر می تواند شما را به اورژانس بکشاند! علائم مسمومیت با جوز هندی عبارتند از: سرگیجه، گیجی، خستگی، اضطراب، تهوع و حتی طبق گزارش های رسیده، عده‌ای با خوردن بیش از حد جوز هندی به کام مرگ رفته‌اند.

نکته: مقدار کم جوز هندی که در شیرینی ها استفاده می شود، صدمه ای به بدن شما وارد نمی‌کند.


 تامپون الکل

 بعضی از نوجوانان که تازه می‌خواهند تجربه‌های جدیدی به دست بیاورند، دوست دارند مستی را هم امتحان کنند. آنها تامپون ها را داخل الکل گذاشته و سپس آنرا در مقعد یا واژن خود می ذارند. تاکنون تحقیقی وجود ندارد که ثابت کند این کار باعث مستی می شود اما ضررهای زیادی را ممکن است به بدن برساند. ممکن است الکل، بافت واژن را که بسیار حساس است بسوزاند.

اگر نوجوان با این روش دچار مسمومیت با الکل شود، پزشکان اورژانس به سرعت نمی‌توانند تشخیص دهند چه چیزی باعث این حساسیت شده است و درمان به عقب می افتد و همانطور که می دانید مسمومیت با الکل اگر سریعاً درمان نشود، موجب مرگ میشود.

 نمک حمام

پودر نمک حمام در بسته های کوچک توزیع می شود. نوجوانان ممکن است آن را ببلعند یا تزریق کنند. نمک‌حمام هم باعث سرخوشی و افزایش میل جنسی می شود. نمک حمام می‌تواند بر روی افکار و مغز شما اثر گذاشته و ارتباط با واقعیت را از دست بدهید. علائم بعد از مصرف رفتاری خشن و یا رفتاری بدون اراده مانند مستی است. این ماده اعتیادآور است. طبق آمار رسیده هر سال تعداد زیادی به علت استفاده از نمک حمام با علائمی چون تپش قلب و حملات پانیک به اورژانس ها مراجعه می کنند و تعدادی از آنها به کام مرگ می روند.


 قرص های بیماری حرکت یا همان ماشین گرفتگی

 قرص هایی وجود دارد مختص افرادی که نمی توانند در ماشین بمانند و دچار تهوع می شوند. نوجوان اگر دوز بالایی از این قرص ها را استفاده کند دچار نوعی سرخوشی می شود که توهم را به دنبال دارد. دوز بالا از این قرص ها حافظه شما را مختل می کند و حتی در مواردی قادر به حرف زدن نیستید و کنترل ادرار خود را از دست می دهید. مشخصرنیست که مصرف چه مقدار از این قرص، احساس سرخوشی می‌دهد و مصرف چه مقدار باعث مرگ می شود.


 ضدعفونی‌کننده دست

 دیده شده است که عده ای از نوجوانان این مواد ضدعفونی کننده را می خورند یا اینکه توسط نمک، مایع داخل این مواد ضدعفونی را از ژل جدا می کنند. این ماده می‌تواند مسمومیت الکلی، کما، تشنج و حتی مرگ را بدهد. در مایع ضد عفونی کننده دست ۶۰ تا ۹۵ درصد الکل وجود دارد در صورتی که در ودکا ۴۰ درصد و یا در آبجو ۴ درصد الکل موجود است. استفاده از ضدعفونی‌کننده دست الکل زیادی وارد بدن کرده و ممکن است باعث مرگ شود.


قرص های ضد اسهال

استفاده از قرص های ضد اسهال ممکن است ایجاد سرخوشی بکند اما کاری بسیار خطرناک است زیرا این قرص ها هم می توانند شما را بکشند یا راهی بیمارستان بکنند.
 کروکودیل

 کروکودیل که بحث های زیادی را در سال‌های اخیر به خود اختصاص داده است، یک ماده مخدر خانگی است. این ماده مخدر ابتدا در روسیه ساخته شد. این ماده تزریق می شود و مانند هروئین احساس سرخوشی را به تزریق کننده می دهد اما بسیار خطرناک است. این ماده پوست، استخوان و عضلاتی را که با آن در تماس هستند، خورده و از بین می برد. بسیار مشاهده شده که مصرف کنندگان آن مجبور به قطع عضو می شوند.

نکته: بهترین راه در امان ماندن از این تهدیدات که جان نوجوان ما را به خطر می‌اندازد، آگاهی دادن به نوجوان و شناختن و دوست شدن با او است.


 منبع: جمع آوری گزارشی از مراکز ترک اعتیاد توسط گروه مجله پزشکی 

برچسب ها

مواد مخدر و دخانیات سرخوشی مصرف_موادعحیب سرخوشی_نوجوان شربت_سرفه نیتریت جوزهندی تامپون_الکل الکل نمک_حمام کروکودیل

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما