امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

چسب حرارتی جایگزین بخیه!

پنج شنبه 17 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
چسب حرارتی جایگزین بخیه!

برطبق گزارش دیلی میل، سالیان زیادی است که پزشکان برای بخیه زدن زخم از نخ های بخیه ی ابریشمی یا نایلونی استریل استفاده می کنند. این نوع بخیه زدن چه در زخم های سطحی و چه در عمل های مهم مانند جراحی قلب باز کاربرد دارد. در سال های اخیر از گیره های فلزی هم استفاده شده است مخصوصا در عمل هایی مانند جراحی لگن یا زانو.

اما هر دوی این روش ها خطر یکسانی به همراه دارند و آن عبور دادن باکتری از بیرون زخم و روی پوست به داخل بدن می باشد چون در هر دو مورد چه نخ و چه گیره ی فلزی، آنها وارد زخم می شوند و درصد احتمال عفونت افزایش پیدا می کند.

جدیدا روشی توسط محققان معرفی شده است که این خطرات را کاهش می دهد، "چسب داغ" و جایگزین کردن آن به جای نخ بخیه و گیره ی فلزی.
چسب های زخم تا قبل از این مناسب هر زخمی نبودند چون:

  • وجود سیانواکریلات در بعضی از این چسب ها که ماده ای سمی است و موجب درد و التهاب در محل زخم می شود.
  • چسب ها منعطف نبودند و از انعطاف پوست کم می کردند.

نوع جدید چسب زخم که توسط محققان معرفی شده است، به خوبی نخ و گیره ی فلزی می توانند زخم را بسته و ماده ی سمی را هم ندارند.

این چسب از نوع پلی‌کپرولاکتون (polycaprolactone) است که قبلا برای روکش داروها استفاده می شد. این چسب بعد از چند هفته یا ماه خود به خود تجزیه می شود.

محققان توسط تفنگ چسب داغ این نوع چسب را بر روی زخم ها امتحان کرده اند که نتیجه خوبی هم داده است و چنانچه بقیه ی مراحل آزمایش را هم با موفقیت بگذراند وارد بازار خواهد شد.


منبع: healthcare-in-europe
  

برچسب ها

جراحی و لیزر بیماری ها جراحی چسب زخم چسب_داغ بخیه گیره_فلزی عفونت نخ_بخیه

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما