امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

داروی هیدروکسی زین

پنج شنبه 17 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
داروی هیدروکسی زین

نام تجاری: آتاراکس

 نام رایج در بین مردم: هیدروکسی‌زین (Hydroxyzine)

توجه: هر چه در این مقاله می خوانید صرفاً جهت آگهی شما نسبت به دارو نوشته شده است و هرگز جایگزین مناسبی برای تجویز پزشک شما نیست. بهتر است قبل از مصرف هر دارو نسبت به کارکرد، عوارض جانبی و تداخل دارویی آن آگاهی هایی داشته باشید اما برای تجویز و مصرف آن زیر نظر پزشک متخصص اقدام نمایید.


هیدروکسی زین چیست؟

هیدروکسی زین در دسته داروهای ضد حساسیت است که در درمان آلرژی های مختلف مانند خارش استفاده می شود. هیدروکسی زین برای کاهش اضطراب هم مناسب شناسایی شده که کوتاه مدت استفاده می گردد. مانند تجویز پس از عمل جراحی که شما را به حالت آرامش برگرداند.


نحوه عملکرد هیدروکسی زین

هیدروکسی زین، هیستامین را که بدن طی یک واکنش آلرژیک آزاد کرده است، مهار می کند. هیستامین که بر اثر ارتباط بدن با یک عامل حساسیت زا تولید می شود، باعث بروز علایمی چون سوزش، خارش، قرمزی، تورم و... می شود.


نحوه ی مصرف هیدروکسی زین

هیدروکسی زین را اصولاً به صورت خوراکی طبق دستور پزشک، تا چهار بار در روز مصرف می کنند. بهتر است برای مصرف شربت هیدروکسی زین، از پیمانه مخصوص آن استفاده شود. هیچ گاه قاشق را جایگزین پیمانه نکنید چون ممکن است دوز اشتباه دارو وارد بدنتان شود. مقدار مصرف هیدروکسیزین بسته به سن، نوع بیماری و شرایط جسمی تجویز می‌شود. در کودکان بر حسب وزن آنها دوز مصرفی تعیین می شود.

هرگاه پس از مصرف هیدروکسی زین علایم بیماری کاهش پیدا نکرد با پزشک مشورت کرده تا او با صلاحدید خود، دوز دارو یا خود دارو را تغییر دهد.
عوارض جانبی

خواب آلودگی، یبوست، تاری دید و خشکی دهان از جمله عوارض مصرف هیدروکسی زین است. اگر این علائم زیاد شد و ادامه دار بود حتماً با پزشک خود مشورت کنید. بهتر است برای از بین بردن خشکی دهان از قرص های نعنایی بدون قند استفاده کنید و حتما هنگام مصرف داروها آب بیشتری بنوشید.

هر وقت پزشک شما بنا به بیماری شما داروی هیدروکسی زین را برای شما تجویز کرد، مطمئن باشید با موقعیت کنونی شما، فایده این دارو برای شما بیشتر از عوارض آن است. طبق گزارشات رسیده از کسانی که این دارو را استفاده کرده اند، تعداد اندکی هستند که عوارض شدید این دارو را تجربه کرده باشند.

اگر عوارضی مانند بی قراری های شدید، ایجاد توهم، مشکل در دفع ادرار و تغییرات روحی و روانی را مشاهده کردید، دارو را قطع کرده و به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر عوارض جانبی جدی تر بودند مانند تپش قلب شدید، سرگیجه شدید، بیهوش شدن و تشنج سریعاً با یکی از مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. واکنش آلرژیک به داروی هیدروکسی زین بسیار نادر است و به ندرت گزارش شده است اما اگر هر کدام از علائم آلرژیک مانند خارش، اختلال تنفسی، تورم و ... را مشاهده کردید با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس گرفته و از آنها کمک بخواهید. عوارض دیگری هم ممکن است به وجود بیاید که در این لیست به آنها اشاره نکرده ایم. اگر مدت زمانی که دارو می خورید هر عارضه ای را مشاهده کردید با پزشک متخصص مشورت کنید.


موارد احتیاط مصرف

اگر به داروهای مانند لوپوس حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

داروی هیدروکسی زین ممکن است باعث تداخل در عملکرد بعضی از داروهای دیگر شود. همیشه هنگام دریافت داروی هیدروکسی زین، لیست داروهایی را که استفاده می کنید به پزشک خود گزارش دهید تا از لحاظ تداخل‌دارویی بررسی شود.

اگر مشکلات تنفسی، فشارخون چشم (گلوکوم)، مشکلات کلیوی، تشنج، انسداد یا زخم در روده، مشکلات در ادرار کردن، پرکاری تیروئید، داشته اید، قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

اگر تپش قلب دارید.
مواردی که در مصرف هیدروکسی زین باید بدانید

بعضی از موارد عوارض هیدروکسی زین رو بیشتر می کنند مانند مصرف الکل و ماری جوانا.

بهتر است هنگام مصرف هیدروکسی زین تا رسیدن به حالت هوشیاری کامل، رانندگی نکنید و هر کاری که احتیاج به دقت بالا دارد.

در شکل شربت این دارو ممکن است مقداری شکر یا الکل وجود داشته باشد، اگر مبتلا به دیابت یا بیماری های کبدی هستید حتماً با مشورت پزشک این دارو را مصرف کنید.

ممکن است عوارض جانبی این دارو در کودکان با شدت بیشتری خود را نشان دهد. بعضی از کودکان دچار خواب‌آلودگی شدید و برخی بر عکس دچار هیجان های بالا می شوند.

عوارض جانبی این دارو بیشتر در سالمندان دیده می‌شود که شامل خواب‌آلودگی، یبوست، مشکل در دفع ادرار است و شدت این گیجی و خواب آلودگی، ممکن است باعث زمین خوردن سالمند شود. بهتر است سالمندان، بعد از مصرف این دارو مدتی به استراحت بپردازند.

برای مصرف هیدروکسی زین در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید.

در دوران بارداری بهتر است از این دارو استفاده نشود.

 تداخلات دارویی عملکرد دارو را تغییر می دهد و عوارض جانبی را تشدید می کند. اگر از داروهایی استفاده می‌کنید که موجب خواب آلودگی میشود مانند کدئین، داروهای خواب آور مانند آلپرازولام و آنتی هیستامین های دیگر، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

هرگاه داروی هیدروکسی زین مصرف می کنید و می خواهید آزمایش های خاصی را بدهید حتما به پرسنل آزمایشگاه و دکتر خود اطلاع بدهید. داروی هیدروکسی زین ممکن است در نتایج بعضی از تست های آزمایشگاهی تاثیر داشته باشد.
اوردوز

مصرف هیدروکسی زین بیش از حد مجاز دارو ممکن است علائم گوارشی یا مشکل شدید تنفسی بدهد که در این شرایط باید سریعاً با فوریت های پزشکی تماس گرفته شود.

نکته: هرگز داروی خود را به دیگران توصیه نکنید.


شرایط نگهداری از دارو

برای نگهداری از داروی هیدروکسی زین می توانید آن را در دمای اتاق دور از حرارت و رطوبت قرار دهید. حتما دور از دسترس اطفال باشد. زمانی که دارو را باز کردید فقط برای آن دوره درمانی استفاده کنید و بعد مابقی را دور بریزید.

 

منبع: drugs

برچسب ها

داروها بیماری ها آلرژی اطلاعات_دارویی خواب_آلودگی حساسیت خارش آتاراکس هیدروکسی_زین هیستامین آنتی_هیستامین دارو داروی_شیمیایی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما