امروز دوشنبه 13 تیر 1401

هر آنچه درباره "واکسن زگیل تناسلی" می‌خواهید بدانید!

سه شنبه 15 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
هر آنچه درباره "واکسن زگیل تناسلی" می‌خواهید بدانید!
تزریق به موقع واکسن زگیل تناسلی احتمال انتقال بیماری را تا 90 درصد و احتمال پیدایش سرطان دهانۀ رحم را تا 70 درصد کاهش می‌دهد. هر ساله عدۀ زیادی به ویروس HPV مبتلا می‌شوند و این ویروس با تبدیل شدن به سرطان جان هزاران نفر را می‌گیرد. آگاهی از اهمیت تزریق واکسن گارداسیل راه حل مناسبی برای کاهش این آمار است.
ما در این متن دانش کافی در مورد واکسن زگیل تناسلی و کاربردهای آن در اختیار شما قرار می‌دهیم. همچنین زمان مناسب برای واکسیناسیون را برای شما تعریف می‌کنیم تا به موقع اقدام کنید. در این مقاله جواب پرسش‌های دیگر ذهن خود نظیر هزینه، مدت زمان ایمنی و عوارض این واکسن را خواهید گرفت. پس با خواندن این مطلب آگاهی‌های لازم در زمینۀ واکسن زگیل تناسلی را دریافت خواهید کرد. در پایان تکلیف شما برای تزریق واکسن HPV مشخص خواهد شد.

چرا باید واکسن زگیل تناسلی بزنیم؟

تزریق به موقع واکسن زگیل تناسلی از ابتلا به بیماری‌های خطرناکی چون زگیل تناسلی، زگیل مقعدی و در نتیجه ابتلا به انواع سرطان‌ها به ویژه سرطان دهانۀ رحم زنان، سرطان روده، مقعد و سرطان آلت در مردان تا حد زیاد جلوگیری می‌کند. سه نوع واکسن با نام‌های گارداسیل، پاپیلوگارد و سرواریکس برای پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها گارداسیل است. این واکسن در سه نوع 2، 4 و 9 گانه وجود دارد و بدن را در برابر خطرناک‌ترین گونه‌های HPV یعنی پاپیلومای 6، 9، 16 و 18  ایمن می‌کند. گارداسیل شامل ویروس‌های شایعی است که عامل بیماریHPV  و انواع خاصی از سرطان هستند و با این ویروس‌ها مقابله می‌کند.نمونۀ ایرانی واکسن گارداسیل با نام پاپیلوگارد موجود است. این واکسن بر اساس ذرات شبه ویروسی ساخته شده است و طی تزریق در 3 دوز با تحریک سیستم ایمنی، بدن را علیه پاپیلومای 16 و 18 تقویت می‌کند. اما در مورد ساختار این واکسن اطلاعات زیادی موجود نیست.

بهترین زمان تزریق واکسن زگیل تناسلی چه موقع است؟

واکسن گارداسیل معمولاً برای افراد 9 تا 26 سال تجویز می‌شود و بهترین زمان تزریق آن قبل از شروع فعالیت جنسی و ابتلا به HPV است. زیرا اگر فردی که واکسن را دریافت می‌کند به هیچ یک از ویروس‌های عامل سرطان و زگیل مبتلا نشده باشد؛ به احتمال 99 درصد در آینده مبتلا نخواهد شد. بنابراین بهتر است دختران و پسران از سن 11 الی 12 سالگی واکسینه شوند. در غیر این صورت بهترین زمان برای پسران تا سن 21 سالگی و دختران تا 26 سالگی است.  تزریق این واکسن برای افرادی که رابطۀ جنسی داشته‌اند نیز مفید است و ایمنی ایجاد می‌کند. اما اگر این افراد قبل از تزریق واکسن به زگیل تناسلی مبتلا شده باشند، واکسن آن‌ها را درمان نمی‌کند. فقط آن‌ها را از ابتلا به سایر ویروس‌ها مصون می‌دارد و احتمال سرایت به افراد دیگر را کم می‌کند.

بهترین سن برای تزریق واکسن زگیل تناسلی

تزریق واکسن زگیل تناسلی به چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

گر چه تزریق واکسن گارداسیل اهمیت زیادی دارد اما این واکسن برای همۀ افراد مناسب نیست. گارداسیل در موارد زیر به دلیل بروز خطرات جدی منع تجویز دارد:
  • تزریق واکسن به زنان باردار ممکن است باعث بروز ناهنجاری‌های ژنتیکی در جنین شود. بنابراین اگر بین دو تزریق باردار شدید واکسیناسیون را تا بعد از زایمان به تأخیر بیندازید.
  • کودکان زیر 9 سال و افرادی که دارای ضعف سیستم ایمنی هستند.
  • افرادی که به مخمر حساسیت دارند.
  • کسانی که نسبت به لاتکس ( نوعی مادۀ پلاستیکی) واکنش آلرژیک نشان می‌دهند.
  • زنان شیرده ممکن است بعد از دریافت واکسن با اختلالات تنفسی نوزاد خود مواجه شوند.
  • در صورتی که فرد علائم شدید یک بیماری را بروز دهد، بهتر است واکسیناسیون را تا پس بهبود علائم به تعویق بیاندازد.

موارد منع تزریق واکسن HPV

تزریق واکسن زگیل تناسلی چگونه انجام می‌شود؟

واکسن گارداسیلِ 0.5 میلی‌لیتر معمولاً داخل عضلۀ سر شانه واقع در قسمت فوقانی بازو یا در قسمت بالایی و خارجی ران تزریق می‌شود. این واکسن 3 دوز دارد و طی 6 ماه قابل دریافت است. تزریق دوز دوم یک یا دو ماه پس از دوز اول و تزریق دوز سوم 6 ماه بعد از دوز اول انجام خواهد شد.
برای افرادی که قبل از 15 سالگی واکسن گارداسیل دریافت کرده‌اند، تزریق دو دوز از واکسن کفایت می‌کند. تزریق دوز دوم واکسن این افراد باید حداقل 6 ماه و حداکثر 12 ماه بعد از تزریق دوز اول صورت گیرد.

تزریق واکسن زگیل تناسلی تا چه مدت مؤثر است؟

مصونیت بدن از بیماری زگیل تناسلی و سرطان‌هایی که ایجاد می‌کند، 3 ماه بعد از تزریق واکسن ایجاد می‌شود. مدت زمان این ایمنی تقریباً 5 سال گزارش شده است. البته در مواردی که تزریق دوزهای واکسن به طور کامل صورت نگرفته است و یا واکسیناسیون بعد از شروع فعالیت جنسی انجام شده است تأثیر واکسن کاهش می‌یابد.

مدت زمان اثر واکسن زگیل تناسلی

تزریق واکسن زگیل تناسلی چه عوارضی دارد؟

شایع‌ترین عارضه بعد از تزریق واکسن گارداسیل بروز سردرد است. اما در برخی موارد احتمال غش کردن در 15 دقیقۀ اول تزریق واکسن وجود دارد. به همین دلیل لازم است در این مدت تحت نظر باشید و محل را ترک نکنید. تب، سرگیجه، تهوع، درد، خونریزی، خارش و یا تورم محل تزریق نیز از دیگر عوارضی است که بعد از تزریق واکسن گارداسیل ممکن است با آن مواجه شوید.

هزینۀ واکسن زگیل تناسلی چقدر است؟

برخی افراد قبل از انجام هر گونه اقدامات درمانی ابتدا به هزینه فکر می‌کنند. در زمینۀ هزینۀ واکسیناسیون با گارداسیل باید گفت این واکسن قیمت مشخص و ثابتی ندارد. زیرا گارداسیل یک داروی وارداتی است که قیمت آن متغیر و وابسته به ارز است. همچنین بیمه هیچ گونه تعهدی در قبال پرداخت هزینۀ این واکسن ندارد. با توجه به شرایط کنونی و نوسانات لحظه‌ای دلار توصیه می‌کنیم هر زمان تصمیم به واکسیناسیون گرفتید، برای کسب اطلاعات در مورد هزینه از متخصص زنان و زایمان مشاوره بگیرید.

قیمت واکسن زگیل تناسلی ایرانی و خارجی

چگونه واکسن زگیل تناسلی بزنیم؟

واکسن زگیل تناسلی از بروز زگیل و سرطان جلوگیری می‌کند. بنابراین سعی کنید در اولین فرصت برای واکسیناسیون اقدام کنید. برای این کار به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و ضمن بازگویی شرایط خود برای انجام واکسیناسیون از او مشاوره بگیرید. زیرا تزریق این واکسن در برخی موارد ممنوع است. بعد از تجویز واکسن برای شما نیاز به انجام اقدامات اولیۀ خاصی نیست. فقط باید در موعد مقرر در مرکز برای تزریق واکسن آماده شوید. پس از آن نیز برای احتیاط 15 دقیقه در محل بمانید تا در صورت بروز عارضۀ خاص تحت مراقبت قرار گیرید. دوزهای بعدی واکسن را نیز به موقع انجام دهید تا بدن شما در برابر ویروس HPV کاملاً ایمن شود.

آیا شما واکسن زگیل تناسلی را تزریق کرده‌اید؟ از متخصصین مجله پزشکی در مورد تزریق واکسن زگیل تناسلی راهنمایی بگیرید؟

برچسب ها

HPV زگیل_تناسلی واکسن_ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

شاهی

چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 ساعت 16:39:23

اطلاعات خوبی بود

محمد

دوشنبه 26 اردیبهشت 1401 ساعت 22:42:47

سلام من یه چن وقته گرفتم داره ببشتر میشه چیکار کنم به پزشک مراجعه کنم یا سنتی از بین ببرم که در نیاد

مجله پزشکی

سه شنبه 27 اردیبهشت 1401 ساعت 09:42:54

سریعا به پزشک مراجعه کنید تا درمان دارویی و درمان های قطعی برای حذف ضایعات پوستی برای شما در نظر گرفته شود و در مراحل ابتدایی، بیماری کنترل شود. کنترل زگیل تناسلی در مراحل ابتدایی بسیار راحت تر است، پس در مراجعه به پزشک تردید نکنید.