امروز شنبه 9 مرداد 1400

HPV و باورهای غلط در مورد آن

سه شنبه 15 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
HPV و باورهای غلط در مورد آن

ویروس HPV ویروسی است که از راه مقاربتی به فرد دیگر منتقل می شود. این ویروس بالای ۱۰۰ نوع دارد. برخی از انواع این ویروس باعث زگیل تناسلی می شوند و تعدادی دیگر خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش میدهند. این ویروس می‌تواند کم خطر یا پرخطر باشد. اگر این ویروس وارد بدن شود و نوع کم خطر آن باشد که ایجاد زگیل تناسلی می کند، می توان با دارو زگیل تناسلی را از بین برد اما هنوز راهی برای ریشه کن کردن این ویروس در بدن شناسایی نشده است.

در بیشتر مواقع این ویروس با تقویت سیستم ایمنی، بعد از گذشت چند سال خود به خود از بدن خارج می شود. اما نوع پرخطر این ویروس منجر به سرطان دهانه رحم میشود.

می توان این ویروس را جزو ویروس های پرخطر دسته بندی کرد که متاسفانه اطلاعات عمومی درباره آن بسیار ناچیز و همراه با بدفهمی ها و برداشت های نادرست است.

طی یک تحقیق گسترده مشخص شد که که حدود ۵۰ درصد از زنان چیزی در مورد این ویروس نمی دانند. در این تحقیقات گسترده، ۱۱ باور اشتباه در مورد این ویروس شناسایی شد که در این مقاله در مورد این باورهای غلط، بیشتر خواهیم خواند




HPV  یک ویروس نادر است

متاسفانه این یک باور غلط است که دقیقا عکس آن می باشد. تحقیقات نشان داده است که ممکن است از هر ۱۰ نفر ۸ نفر در سراسر زندگی خود با این ویروس مواجه شوند!


باید نگران بود 

از این ویروس حدود ۱۰۰ نوع وجود دارد که خوشبختانه بیشتر آنها نگران کننده نیستند و در نهایت ایجاد زگیل تناسلی می کنند اما ۱۳ نوع پرخطرآن هم وجود دارد که سرطان زا هستند. البته هنوز در رابطه با این موضوع چیزی به قطعیت بیان نشده است.


در صورت ابتلا به HPV به سرعت متوجه خواهیم شد

این باور در حقیقت اشتباه است چون این ویروس اصولاً علائم خاصی ندارد و شناسایی آن سخت است. یکی از راه های تشخیص این ویروس و جلوگیری از سرطان دهانه رحم انجام آزمایش های سالانه پاپ اسمیر است.


فقط افرادی که نزدیکی های پرخطر دارند به این ویروس مبتلا می شوند 

خبر بد اینکه شما ممکن است حتی با اولین تماس جنسی خود به این ویروس مبتلا شوید. ویروس HPV از طریق پوست در ناحیه تناسلی منتقل می شود. اینکه نزدیکی های شما پرخطر یا ایمن باشد زیاد در این امر تاثیری ندارد. این ویروس ۱۵ تا ۲۰ سال می تواند در بدن به صورت غیر فعال بماند. شما حتی اگر فقط با همسر خود رابطه داشته باشید و متوجه ابتلا به HPV شوید دلیلی بر خیانت نیست بلکه ممکن است ویروس از قبل در بدن شما یا شریک جنسی تان وجود داشته و به تازگی فعال شده است.




فقط جوان ها به این ویروس مبتلا می‌شوند 

چون انتقال این ویروس از ناحیه پوستی است، در نتیجه در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد اما آمار نشان می‌دهد مبتلایان جوان بیشتر هستند، که علت را می توان به رابطه های بیشتر جوانان مرتبط دانست.


افراد سالم به ویروس HPV مبتلا نمی شوند

این ویروس بسیار متداول است و تنها راه جلوگیری از آن، دوری از روابط جنسی است که گزینه محالی به نظر می رسد اما از آنجایی که سیستم بدنی ما مسئول از بین بردن این ویروس است، هرچه زندگی سالم تری داشته باشیم سیستم ایمنی قوی تری را هم خواهیم داشت. بهترین راه برای داشتن سیستم ایمنی قوی ورزش کردن، تغذیه سالم و پرهیز از دخانیات می باشد.


اگر از وسایل جلوگیری استفاده کنیم به این ویروس مبتلا نمی‌شویم 

متاسفانه این راه هم موثر نیست! استفاده از وسایل جلوگیری مانند کاندوم خطر ابتلا را کمتر می کند اما از بین نمی برد زیرا این ویروس در ناحیه تناسلی زندگی می‌کند و نمی‌توان به صورت کامل آن را با وسیله ای پوشاند.


سیگار کشیدن ربطی به افزایش ابتلا به HPV ندارد

تحقیقات نشان داده که سیگار کشیدن ریسک ابتلاء به سرطان دهانه رحم را بالا میبرد. به این علت که سیگار باعث می‌شود سلول‌های ایمنی اطراف دهانه رحم ضعیف شود و کار دفاعی بدن سخت تر می شود.




واکسن HPV ما را از این بیماری مصون می‌دارد

واکسن ویروس HPV بدن شما را در برابر ۷۰ درصد از انواع سرطان زای HPV مقاوم می سازد اما این بدان معنی نیست که شما به طور کامل در امانید و چه واکسن را بزنید و چه نزنید باید تست پاپ اسمیر را به طور سالانه انجام دهید.


 این بیماری مخصوص زنان است

چونHPV بیشتر باعث سرطان دهانه رحم می شود، تصور افراد بر این است که این بیماری مختص زن ها است اما طبق آمارهای رسیده مشخص شده که HPV می تواند منجر به سرطان های تناسلی‌مردانه، سر، گردن و مقعد هم بشود و این بیماری ها می تواند هر دو جنس را درگیر سازد.


 اگر HPV وارد بدن شما شود حتما به سرطان مبتلا خواهید شد

یک باور اشتباه زیرا ۹۹ درصد از کسانی که HPV را دارند با این ویروس مشکلی نداشته و درگیر سرطان نمی شوند. نکته:بهتر است برای حفاظت بدن از ویروس HPV به طور مرتب تستهای پاپ اسمیر را انجام دهید. زدن واکسن HPV می تواند کمک شایانی بکند و یک راه موثر دیگر بالا بردن مقاومت بدن خود است و همچنین آشنا شدن با علائم سرطان دهانه رحم.

  
منبع: cosmopolitan

برچسب ها

بیماری ها سلامت_زنان سیستم_ایمنی HPV سرطان_رحم زگیل_تناسلی رفتارپرخطر ویروس_پرخطر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

شاهی

چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 ساعت 16:39:23

اطلاعات خوبی بود