امروز دوشنبه 13 تیر 1401

تیک عصبی و درمان آن

سه شنبه 15 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
تیک  عصبی و درمان آن

تیک عصبی چیست؟

تیک به حرکات سریع و غیر ارادی ماهیچه ها گفته می شود که ممکن است باعث به صدا درآمدن یا تکان های بخشی از بدن شوند.تیک های عصبی دلایل مختلفی دارند. آنها می توانند با استرس، هیجان، خستگی و یا بیماری های مغز و اعصاب بوجود بیایند و اصولا تمرکز کردن بر روی این حرکات غیر ارادی توسط افراد دیگر، شدت حرکات را بیشتر می کند.

هرگاه احساسات مختلفی به مقدار زیاد در بدن انباشته شوند بصورت تیک خود را نشان می دهند. البته همیشه اینگونه نیست و گاهی این احساس قبل از اینکه تبدیل به تیک شوند فروکش کرده یا سرکوب می شوند. تیک های عصبی اصولا در سنین پایین و حتی در سنین کودکی، خود را نشان می دهند و به ندرت در بزرگسالی شروع می شوند. تیک های عصبی خطرناک نیستند اما اصولا فرد را دچار نگرانی و ترس می کنند و حتی کارهای روزمره او را دچار اختلال می کنند.
بهتر است برای تیک های عصبی با یک متخصص مشورت کنیم. اصولا بعد از گذشت زمانی رو به بهبود می روند اما اگر دارای شرایط زیر هستید بهترین راه مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب می باشد.

  • هروقت شروع تیک های عصبی بصورت عادی است اما با مرور زمان بر شدت و زمان آنها افزوده می شود.

  • اگر باعث انزوای شما شده و مشکلات عدیده روحی و روانی را برای شما به همراه آورده است.

  • تیک های عصبی که باعث درد می شود و فرد بصورت ناخوداگاه به خود صدمه می زند.

  • هرگاه در کارهای روزمره شما اختلال ایجاد می کند.

پزشک با کمک شرح حال بیمار و احیانا مشاهده تیک می تواند به بهبود علایم تیک عصبی کمک کند و یک راه بهتر گرفتن فیلم از لحظه شروع تیک و نمایش آن برای دکتر متخصص است.


علت تیک های عصبی

اصولا تیک های عصبی همراه با استرس و اضطراب خود را نشان می دهند. می توان با تغییر محیط پر تنش و ایجاد آرامش این تیک ها را برطرف یا کم کرد.

راه دیگر برای کنترل کردن این تیک ها انجام ورزش های تنفسی عمیق است. گاهی عادت های ما به تیک عصبی تبدیل می شوند مانند کشیدن گوش به هنگام خجالت! پس بهتر است مراقب عادت های رفتاری خود باشیم.
گاهی هم کمبود ویتامین یا مواد معدنی خاص مانند منیزیم در بدن، باعث بروز تیک های عصبی می شوند که باید زیر نظر پزشک متخصص و با مصرف دارو آن ها را درمان کرد. حرف زدن در مورد مشکلات با فردی مطمئن می تواند به اندازه ی زیادی به بهبود تیک ها، کمک کند.


درمان طب سنتی برای تیک های عصبی

از نظر متخصصین طب سنتی برای کاهش تیک های عصبی باید از مواد تقویت کننده سیستم عصبی استفاده کرد. مانند گل بهارنارنج به همراه عسل. بهتر است افرادی که تیک عصبی دارند غذاهای ترش و تند مصرف نکنند.

 

منبع: webmd

برچسب ها

داروها بیماری ها روانشانسی تیک_عصبی اختلال_روانشناسی استرس اضطراب سیستم_عصبی بهارنارنج

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما