امروز سه شنبه 28 دی 1400

هر آنچه درباره "برداشتن آی یو دی" می‌خواهید بدانید!

چهارشنبه 1 دی 1400
5 دقیقه مطالعه
هر آنچه درباره "برداشتن آی یو دی" می‌خواهید بدانید!
شما در عرض 3 دقیقه می‌توانید توانایی خود برای بارداری را بازیابید. تصمیم به بادرای تنها دلیل خارج کردن آی یو دی نیست. منقضی شدن زمان استفاده از آی یو دی نیز افراد را در معرض این عمل ساده قرار میدهد. بنابراین فرد خواسته یا ناخواسته با خارج کردن آی یو دی درگیر خواهد بود. قطعا اطلاعات بسیاری در این باره وجود دارد که دانستن آن ها به شما آمادگی لازم برای عمل برداشتن IUD را میدهد. آنچه قبل از برداشتن IUD لازم است بدانید در این مقاله به طور کامل جمع آوری و ارائه شده است. به این ترتیب با کسب این اطلاعات میتوانید بهترین شرایط را در بهترین زمان برای برداشتن آی یو دی فراهم کنید. به راحتی با خواندن مقاله قبل از اقدام به بیرون آوردن دستگاه آی یو دی، پاسخ تمامی سوالات خود را از مجله پزشکی دریافت خواهید کرد.

نحوه خارج کردن آی یو دی چگونه است؟

خارج کردن تمام انواع آی یو دی به یک شکل صورت می‌گیرد. برای اینکار، پزشک با استفاده از یک پنس، نخ‌های آی یو دی را که بیرون از رحم قرار دارند گرفته و به سمت بیرون می‌کشد. اگر به هر دلیلی نخ‌های آی یو دی خارج از رحم نباشند و یا پزشک نتواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد، از یک قلاب مخصوص استفاده می‌کند تا IUD را خارج کند.


در صورتی که آی یو دی در رحم گیر کرده باشد و بیرون کشیدن آن با مشکل مواجه باشد، ممکن است پزشک با استفاده از دارو و یا روش‌های دیگر دهانه رحم را باز کند و سپس برای خارج کردن دستگاه اقدام کند. بنابراین چگونگی خارج کردن آی یو دی یک فرآیند ثابت است و تنها وضعیت نخ های آی یو دی ممکن است این روند را با چالش رو به رو کند.

برداشتن IUD چقدر طول می‌کشد؟

در کل، برداشتن آی یو دی صرف مدت زمان چند دقیقه‌ای انجام می‌شود. اما اگر خارج کردن IUD دشوار شود، به طوری که پزشک به استفاده از داروهای باز کننده دهانه رحم روی بیاورد و یا لازم شود تا داخل رحم را بررسی کند، ممکن است خارج کردن آی یو دی مدت زمان بیشتری به طول انجامد.

شرایط و زمان برداشتن آی یو دی چیست؟

به طور کلی و با توجه به نوع آی یو دی به کار رفته، این دستگاه می‌تواند 3 الی 10 سال از بارداری جلوگیری کند بدون اینکه به تعویض و یا برداشتن نیاز داشته باشد. اما در این بازه زمانی، برخی اتفاقات می‌توانند منجر به تعویض و یا برداشتن آی یو دی شود. این عوامل عبارتند از:
 • منقضی شدن IUD
 • تصمیم به بارداری
 • مواجه شدن با عوارض جانبی مانند خونریزی و یا سردرد شدید
 • عفونت‌های دستگاه تناسلی
 • خارج شدن آی یو دی از رحم
 • شکستن IUD
 • باردار شدن با IUD
 • یائسگی

زمان خارج کردن انواع مختلف آی یو دی؛ انقضا IUD

با توجه به نوع دستگاه آی یو دی که برای جلوگیری از باردرای استفاده می‌شود، زمان انقضای آن نیز متغیر است. زمان خارج کردن انواع مختلف آی یو دی بر اساس تاریخ انقضای آن به شرح زیر است:

 • اسکایلا: بعد از 3 سال
 • لیلتا: بعد از 7 سال
 • پاراگارد: بعد از 12 سال
 • میرنا: بعد از 7 سال
 • کایلینا: بعد از 5 سال
تاریخ انقضا انواع آی یو دی

برداشتن آی یو دی در دوران پریودی

شما می‌توانید در زمان دلخواهتان برای برداشتن آی یو دی اقدام کنید. اما به طور کلی بهترین زمان برداشتن و یا جاگذاری آی یو دی، روزهای آخر پریودی می‌باشد. زیرا در این زمان دهانه رحم باز بوده و خارج کردن و یا جاگذاری آی یو دی بهتر و راحت‌تر صورت می‌گیرد. علاوه بر این موضوع، به دلیل آسان‌تر شدن خروج دستگاه، احساس گرفتگی و درد کمتری نیز حس خواهید کرد.
آیا خارج کردن آی یو دی درد دارد؟
به طور کلی نمی‌توان گفت که با خارج کردن آی یو دی دچار درد شدیدی خواهید شد. اما هنگام خارج کردن آی یو دی توسط پزشک و کمی بعد از آن، ممکن است احساس گرفتگی و درد خفیف داشته باشید. البته این درد جای نگرانی ندارد و پس از گذشت مدت کوتاهی از بین خواهد رفت. تنها در صورتی که پزشک در زمان خارج کردن IUD به نخ‌های دستگاه دسترسی نداشته باشد و خارج کردن آی یو دی مشکل باشد، ممکن است درد و گرفتگی شدیدتری را تجربه کنید.

آیا می‌توان بلافاصله بعد از خارج کردن آی یو دی قدیمی ، آی یو دی جدید گذاشت؟

اگر دستگاه IUD به هر دلیلی دیگر قابل استفاده نیست و همچنان فرد قصد جلوگیری از بارداری را دارد، امکان جایگزین کردن دستگاه جدید، بلافاصله پس از خارج کردن آی یو دی قدیمی، وجود دارد.  بنابراین با درخواست از پزشک میتوان برای تعویض آی یو دی بدون فاصله انداختن میان حذف آی یو دی قدیمی و جایگزینی آی یو دی جدید اقدام کرد.جایگزین کردن آی یو دی

احتمال بارداری بعد از برداشتن آی یو دی

بعد از اینکه خارج کردن آی یو دی، امکان اقدام برای بارداری بلافاصله پس از برداشتن آی یو دی وجود دارد. البته اگر آی یو دی استفاده شده برای جلوگیری از بارداری از نوع هورمونی باشد، باید منتظر بمانید تا چرخه قاعدگی شما تنظیم شود و به حالت قبل از گذاشتن آی یو دی برگردد. بعد از گذش زمان و منظم شدن چرخه قاعدگی میتوان برای بارداری اقدام کرد.

مراقبت‌های بعد از برداشتن آی یو دی

به طور کلی بعد از برداشتن آی یو دی مراقبت خاصی تجویز نمی‌شود. اما افراد با توجه به نیاز شخصی، می‌توانند از کیسه آب گرم و یا مسکن‌ها استفاده کنند. نوشیدن چای و دمنوش‌های برطرف کننده اسپاسم عضلات نیز می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. اما در کل برداشت آی یو دی عمل بسیار ساده‌ای است و افراد می‌توانند در همان روز به زندگی روزمره خود بازگردند.

عوارض برداشتن آی یو دی

به طور کلی تا به حال هیچ عوارض جانبی بعد از برداشتن آی یو دی گزارش نشده است. تنها ممکن است فرد کمی گرفتگی و خونریزی بعد از برداشتن آی یو دی تجربه کند. در این صورت با ستفاده از مسکن به راحتی میتوان دردهای ناشی از گرفتگی رحم را برطرف کرد. لازم به ذکر است که خونریزی شدید بعد از خارج کردن آی یو دی میتواند خطرناک باشد و بهتر است در این صورت سریعا به پزشک مراجعه شود.
درد و خونریزی بعد از برداشتن آی یو دی _ عوارض آی یو دی

هزینه برداشتن آی یو دی

برخلاف جایگذاری این دستگاه، هزینه برداشت آی یو دی بسیار پایین و مقرون به صرفه است. دستگاه آی یو دی شما هر نوعی که باشد (هورمونی یا مسی) تفاوتی ندارد و هزینه برداشتن آی یو دی در سال 1400، حدود صد هزار تومان است.

برای برداشتن آی یو دی چه باید کرد؟

برای برداشتن آی یو دی، پس از مراجعه به متخصص زنان طی فرآیندی ساده و در مدت زمانی کوتاه آی یو دی از بدن خارج خواهد شد. تنها در شرایطی که نخ های آی یو دی در دسترس پزشک نباشند فرآیند کمی مشکل خواهد شد. اما به طور کلی حتی با وجود عدم دسترسی پزشک به نخ های آی یو دی باز هم این عمل، روند پیچیده ای نخواهد داشت. پس از انجام عمل تنها ممکن است فرد مقداری گرفتگی و اسپاسم عضلانی را تجربه کند که در مدت کوتاهی نیز رفع می‌شود. برای به حداقل رساندن این عوارض جزئی، بهتر است برای انجام عمل برداشتن IUD در روزاهای آخر دوران قاعدگی اقدام شود. زیرا خارج کردن دستگاه  در بهترین زمان آسان تر است.

تجربه و اطلاعات خود را با متخصصین مجله پزشکی در میان بگذارید و پاسخ ابهامات خود را دریافت کنید.
 

برچسب ها

آی_یو_دی IUD

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

طناز

پنج شنبه 2 دی 1400 ساعت 22:17:52

ممنون از مطلب خوبتون

مهسا

جمعه 3 دی 1400 ساعت 13:55:40

سلام ایا اگه نخ ایودی،بیرون از دهانه واژن باشه با کشیدنه نخ خودمون هم میتونیم ایودی رو خارج کنیم

ناهیدعلیزاده

شنبه 11 دی 1400 ساعت 20:37:28

سلام من ای دای دارم

الهام

یکشنبه 12 دی 1400 ساعت 22:35:55

کدام نوع جنس ایودی بهتراست؟

مجله پزشکی

شنبه 18 دی 1400 ساعت 12:04:58

بهترین آی یو دی از نظر افراد متفاوت است. اگر منظور شما معرفی بهترین آی یو دی از نظر عوارض جانبی کم است، آی یو دی مسی گزینه مناسبی خواهد بود. مزیت دیگر آی یو دی مسی این است که در بلند مدت نیاز به تعویض دارد. آی یو دی های هورمونی به تنظیم سیکل قاعدگی کمک می کند و در جلوگیری از بارداری مؤثرتر عمل می کنند. از طرفی عوارضی مانند نوسانات خلقی و دیگر عوارض که در مقاله ارائه شده است، با استفاده از آی یو دی های هورمونی بیشتر از نوع مسی است. به طور کلی میزان رضایت افراد از آی یو دی مسی بیشتر از هورمونی است.

مجله پزشکی

شنبه 18 دی 1400 ساعت 12:43:58

بیرون کشیدن آی یو دی به هیچ وجه نباید توسط خودتان انجام شود. با این کار امکان پاره شدن نخ آی یو دی وجود دارد که خارج کردن آی یو دی توسط پزشک را سخت می کند. از طرفی به دلیل استرس و تسلط کم فرد، احتمال درست انجام نشدن فرآیند بیرون آوردن آی یو دی و به دنبال آن مشکلات دیگر وجودد خواهد داشت.