امروز چهارشنبه 31 شهریور 1400

لک بارداری + علت و راه های درمان آن

شنبه 19 تیر 1400
5 دقیقه مطالعه
لک بارداری + علت و راه های درمان آن
 منظور از لک بارداری، لکه‎های پوستی است. با شروع حاملگی بدن دچار تغییرات اساسی خواهد شد. نوع و شدت تغییرات در هر فردی متفاوت است.
برخی زنان بثورات پوستی را در اوایل سه ماهه اول تجربه می‎کنند. این در حالی است که عده‎ای با تغییرات پوستی در سه ماهه دوم و سوم بارداری مواجه می‎شوند.
بروز این تغییرات در دوران حاملگی بسیار شایع است. در واقع باید گفت اگر آنها را تجربه نکنید، جای تعجب دارد.
ممکن است تغییر رنگ پوست و بروز لک‎های قهوه‎ایی در دوران بارداری را با نام ملاسما یا ماسک بارداری نیز بشنوید.
برای بالابردن دانسته های خود در این مورد و آموزش ترفندهایی جهت رفع این لک های مزاحم، ما را در این بخش از رموز زیبایی مجله پزشکی همراهی کنید.

لک بارداری روی دست

آیا لک بارداری روی دست ایجاد می شود؟

لک بارداری در هر جایی از بدن دیده خواهد شد. اما بیشتر زنان آنها را بر روی صورت تجربه خواهند کرد.
بروز لک بارداری روی دست نیز دور از انتظار نیست. بثورات پوستی می‎تواند شامل قرمزی پوست و آکنه نیز باشند.
این عوارض خطری برای مادر و جنین نخواهند داشت. شاید بتوان گفت تاثیر آنها بر زیبایی مهمترین دلیلی است که مادران را به تکاپو می‎اندازد تا به دنبال راهی برای از بین بردن لک صورت باشند.


علت لک بارداری چیست؟

علت لک بارداری به طور دقیق مشخص نیست، با این حال متخصصان چندین فاکتور را در بروز آن دخیل می‎دانند.

لک بارداری و تغییرات هورمونی

شروع بارداری، یعنی شروع تغییرات هورمونی. در واقع می‎توان گفت مهمترین دلیلی که باعث لک بارداری در صورت می‎شود، هورمون‎ها هستند.
در این زمان استروژن و پروژسترون در بالاترین سطح خود قرار دارند، به همین دلیل ملانین بیش از هر زمان دیگری تولید خواهد شد.
از ملانین به عنوان رنگدانه اصلی پوست و همچنین مو یاد می‎شود. این رنگدانه‎ها نقش مهمی در حفاظت از پوست در برابر اشعه‎های مضر خورشید برعهده دارند.
بیشتر زنان در سه ماهه دوم و سوم بارداری متوجه تغییرات پوستی شده و به دنبال راهی برای درمان قطعی لک صورت و بارداری هستند.


رابطه تغذیه با لک بارداری

رژیم غذایی ناسالم و لک بارداری

اگر رژیم غذایی شما، ویژگی های یک رژیم غذایی سالم را نداشته باشد بروز لکبارداری طبیعی خواهد بود زیرا این امر سبب ایجاد رسوب در کبد خواهد شد. 
در واقع کبد توانایی از بین بردن همه سموم را نداشته و به همین دلیل در ترشح صفرا اختلال ایجاد می‎شود. این امر در نهایت زمینه را برای بروز بثورات پوستی فراهم خواهد کرد. همانطور که علائم کبد چرب روی پوست نمایان می شود رسوب در کبد هم خود را روی پوست نشان خواهد داد.
به طور کلی گفته می‎شود کبد دارای طبع گرم است. به همین دلیل بهتر است برای تقویت آن از مواد غذایی با طبع خنک استفاده شود.
برای تقویت کبد می‎توانید از خاکشیر استفاده نمایید. همچنین استفاده از لیمو ترش در وعده‎های غذایی نیز توصیه شده است.


لک بارداری چه رنگیه؟

تشخیص لک بارداری کار چندان مشکل و پیچیده‎ایی نیست. از جمله ویژگی‎های آن به موارد زیر اشاره شده است:
به صورت متقارن و مسطح بر روی صورت ظاهر می‎شوند.
درد، خارش و سوزش ندارند.
نسبت به سایر لکه‎های پوستی از وسعت بیشتری برخوردار هستند.
برخی زنان ممکن است آن را با کک و مک اشتباه بگیرند. کک و مک نیز بر روی سطح پوست دیده می‎شود، آنها مسطح بوده و درد و خارش ندارند. اما از نظر اندازه بسیار کوچکتر از لکه‎های صورت در دوران بارداری بوده و در عین حال کمرنگ‎تر از آنها به نظر می‎رسند.

آیا می توان از بروز لک بارداری جلوگیری کرد؟

شاید نتوانید تغییرات هورمونی را کنترل نمایید، اما با رعایت چند نکته می‎توانید شدت بروز لک بارداری را کاهش دهید.

جلوگیری از لک بارداری با کرم ضد آفتاب

با کرم ضد آفتاب از بروز لک بارداری جلوگیری کنید.

کرم ضد آفتاب در محافظت از پوست نقش مهمی دارد. نور آفتاب در کنار تغییرات هورمونی مهمترین عواملی هستند که سبب بروز لک بارداری خواهند شد. برای این منظور میزان SPF کرم حداقل باید 30 باشد.
به سراغ ضد آفتاب‎هایی بروید که فاقد مواد رنگی باشند. این دسته از کرم‎ها بدون کرم پودر هستند.
نکته مهم در استفاده از کرم‎های ضدآفتاب بعد از دانستن همه چیز درباره کرم ضد آفتاب و انتخاب درست آن این است که باید در فواصل زمانی مشخص تجدید شوند. به طور کلی توصیه می‎شود هر دو ساعت یکبار از این کرم استفاده شود.

مرطوب نگه داشتن پوست به پیشگیری از بروز لک بارداری کمک می کند.   

پوست خود را مرطوب نگه دارید. برای این منظور می‎توانید از کرم‎ یا ماسک‎های خانگی آبرسان استفاده کنید.
 شاید این تکنیک  منجر به درمان سریع لک صورت نشود اما در طولانی مدت از نتایج مثبت آن بهره‎مند خواهید شد.
بهترین کرم برای از بین بردن لک بارداری آن دسته از محصولاتی هستند که  فاقد هیدروکینون باشند. از جمله این محصولات می‎توان به کرم ضد لک " آربوتین" اشاره کرد.

پیشگیری از لک بارداری با خواب کافی

خواب خود را متعادل کنید. در دوران حاملگی احتمالا الگوی خواب شما تغییر خواهد کرد. خواب ناکافی سبب بر هم خوردن تعادل هورمون‎ها  و بروز لک بارداری خواهد شد.

استرس را کاهش دهید.

سعی کنید استرس را از خود دور کنید. خطری که استرس برای جنین دارد تنها دلیل این توصیه نیست، هورمون‎هایی که در این شرایط تولید می‎شوند زمینه را برای بروز تغییرات پوستی فراهم خواهند کرد.

درمان لک برداری

راه های درمان سریع لک بارداری

در بسیاری از زنان لکه‎های بارداری به خودی خود برطرف خواهند شد و نیاز به استفاده از داروی لک بارداری یا کرم نخواهد بود. در غیر این صورت می‎توانید با متخصص پوست مشورت نمایید.
در ابتدا سعی می‎شود از انواع کرم ضد لک بارداری استفاده شود. بیشتر زنان در همین مرحله درمان خواهند شد.
در صورتیکه لکه‎ها از گستردگی و مقاومت بالایی برخوردار باشند، احتمالا روش‎های کلینیکی و لایه‎برداری پوست به شما پیشنهاد خواهد شد.
چنانچه لکه‎ها عمق و مقاومت زیادی نداشته باشند، با استفاده از روش‎های خانگی نیز می‎توانید اقدام به از بین بردن لک صورت نمایید. برخی نیز بر این باور هستند که درمان قطعی لک صورت با طب سنتی امکان‎پذیر است.


راه های درمان خانگی لک صورت و بارداری

برای تهیه بهترین ماسک‎های خانگی به مواد اولیه عجیب و غریبی نیاز نخواهید داشت. بسیاری از محصولات طبیعی برای تقویت و تغذیه پوست مناسب هستند.
با کمترین هزینه می‎توانید پوستی شفاف و سالم داشته باشد. البته به یاد داشته باشید، مداومت در استفاده از آنها شرط موفقیت است.

درمان لک صورت با ماسک عسل و جود دو سر

شاید از ماسک عسل و جو دو سر به عنوان درمان تخصصی لک صورت و بارداری یاد نشود؛ اما این ماده در جوانسازی پوست نقش بسزایی دارد.
عسل به تنهایی می‎تواند رطوبت پوست را تامین نماید. همچنین دارای مواد ضد باکتری است، به همین دلیل در ترمیم پوست موثر است.
ترکیب عسل و جو دو سر به عنوان یک لایه بردار عمل خواهد کرد. پس از مصرف آن با روشن و شفاف شدن پوست مواجه می‎شوید.

ماسک برای لک بارداری

تهیه ماسک عسل و جو دو سر برای درمان لک بارداری

برای این منظور کافی است مقداری جو دو سر را پخته و آن را با عسل ترکیب نمایید. تا خمیری یکدست حاصل شود. سپس آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه بر روی پوست قرار داده و در نهایت با آب ولرم صورت را بشویید.
معمولا توصیه می‎شود از عسل خام برای تهیه ماسک صورت استفاده شود. منظور از عسل خام، عسلی است که مستقیما از کندو به دست مصرف کننده می‎رسد، یعنی هیچ پردازشی( فیلتراسیون، پاستوریزه و ... ) بر روی آن انجام نشده است.

با ماسک بادام و شیر لک بارداری را درمان کنید.

شیر به تنهایی می‎تواند منجر به شفافیت و روشن شدن پوست شود. اگر به طور مرتب از این ماده برای شستشوی صورت استفاده نمایید، به مرور متوجه از بین رفتن لک صورت خود خواهید شد.
ترکیب آن با موادی مانند عسل و بادام تاثیر آن را چندین برابر خواهد کرد.
بادام سرشار از ویتامین E و پروتئین است. از ویتامین E به عنوان ویتامین محلول در چربی یاد می‎شود.
اینکه پوست و بدن شما به چه میزان ویتامین ایی نیاز دارد به سن و شرایط سلامتی بدن شما بستگی خواهد داشت. برخی شرایط مانند قرار گرفتن در زیر نور خورشید یا بالا رفتن سن، نیاز بدن به این ویتامین را افزایش خواهد داد. به طور کلی دانستن نکات مهم درباره ویتامین ها میتواند در استفاده مؤثر از آنها به شما کمک کند.

تهیه ماسک بادام و شیر و درمان لک صورت

برای تهیه این ماسک، لازم است چند بادام را در مقداری شیر به مدت یک شب خیس دهید. سپس آنها را کاملا له کنید.
میزان ترکیب این دو ماده باید تا حدی باشد که خمیر یکدستی از آن تهیه شود. خمیر را به آرامی بر روی پوست قرار داده و ماساژ دهید. پس از گذشت 10 تا 15 دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید.

لایه برداری برای رفع لک بارداری

درمان لک بارداری با لایه برداری پوست

با استفاده از تکنیک لایه‎برداری ( پیلینگ) پوست، بسیاری از مشکلات و ناراحتی‎های پوستی مانند لک بارداری قابل درمان هستند.
این تکنیک می‎تواند به صورت شیمیایی یا فیزیکی انجام شود. در لایه‎برداری شیمیایی از مواد خاصی ( اسیدهای ضعیف و آنزیم‎های لایه بردار) برای از بین بردن لک صورت استفاده خواهد شد.
لایه برداری فیزیکی نیز می‎تواند شامل تکنیک‎های زیر باشد:
  • میکرودرم ابریژن
  • هیدرودرم ابریژن

سخن پایانی

لک بارداری موضوعی نیست که بخواهد باعث ایجاد نگرانی شود. بسیاری از زنان بر این باور هستند که تغییرات پوستی در دوران بارداری همیشه همراه آنها خواهد بود.
خبر خوب این است که پس از زایمان، بدن به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت و بسیاری از لکه‎های پوستی از بین خواهند رفت. فقط باید کمی صبور باشید و برای بازسازی پوست به آن کمک کنید. برای این منظور مطالعه مقالات ما را از دست ندهید.

 بیشتر بخوانید:
راهکار های افزایش هوش
 خوردن آب منی مفید یا مضر
آیا درد پشت سر خطرناک است

 

برچسب ها

لک_بارداری درمان_لک_بارداری ملاسما

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما