امروز شنبه 9 مرداد 1400

آیا باید دل درد و نفخ شکم را جدی گرفت؟ + انواع دردهای شکمی

یکشنبه 13 تیر 1400
5 دقیقه مطالعه
آیا باید دل درد و نفخ شکم را جدی گرفت؟ + انواع دردهای شکمی
دل درد و نفخ شکم از جمله مشکلات رایج سیستم گوارشی است. در بسیاری از موارد نفخ شکم و دل درد نمی‎توانند مشکل جدی باشند.
با این حال برخی بیماری‎های زمینه‎ایی خطرناک می‎توانند زمینه را برای بروز این مشکلات فراهم کنند. در این حالت از آنها به عنوان عوارض و نشانه‎های بیماری یاد می‎شود و برای رفع آن باید بیماری زمینه‎ایی درمان شود.
دردهای شکمی معمولا بین قفس سینه و کشاله ران حس می‎شوند. افراد زیادی آن را در طول زندگی تجربه می‎کنند پس برای دانستن تمامی نکات این درد شایع و مزاحم ما را در این بخش از مقاله های علمی مجله پزشکی همراهی کنید.

عضو درگیر در نفخ شکم و دل درد

کدام اندام ها در دل درد و نفخ شکم درگیر می شوند؟

در ناحیه شکمی اندام‎های مختلفی وجود دارند که بروز درد در هر کدام از آنها از سوی بیمار با عنوان دل درد و نفخ شکم توصیف می‎شوند. از جمله این اندام‎ها می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • روده (کوچک و بزرگ)
 • کلیه‌ها
 • آپاندیس
 • طحال
 • معده
 • کیسه صفرا
 • کبد
 • پانکراس

دل درد و نفخ شکم اورژانسی را بشناسیم.

شاید نفخ شکم و دردهای شکمی بیماری‎های رایجی باشند، اما در برخی مواقع باید آنها را جدی گرفت و به متخصص مراجعه کرد.
گاهی دردشکمی ناشی از تجمع گاز است که می توانید با درمان های خانگی رفع باد شکم، این درد را متوقف سازید.
در ابتدا خوب است بدانید دل درد و نفخ شکم در زنان باردار و نوزادن دور از انتظار نیست. اما آیا اینکه آنها در شرایط اورژانسی قرار دارند یا نه، به وضعیت سلامتی، نوع و محل درد بستگی خواهد داشت.

دل درد در بالا و سمت راست شکم

دل درد و نفخ شکم در قسمت بالایی و راست شکم

اگر دل درد و نفخ شکم در قسمت بالایی و راست شکم ایجاد شود، می‎تواند مربوط به کیسه صفرا یا کبد باشد. شدت و نوع درد در این ناحیه نیز با یکدیگر تفاوت دارد.
گاهی اوقات درد خفیف یا شدیدی را در این ناحیه حس خواهید کرد که به صورت رفت و برگشتی بروز می‎کند. این دردها می‎توانند نشانه‎ایی از التهاب کبد ( هپاتیت) باشند.
اگر پس از صرف وعده غذایی سنگین و پرچرب با درد ناگهانی در این قسمت مواجه شوید، احتمال وجود سنگ کیسه صفرا وجود دارد. در این حالت درد را در ناحیه شانه راست نیز حس خواهید کرد.
اگر با گرفتگی‎های مداوم در این ناحیه مواجه می‎شوید و در عین حال حس می‎کنید درد به قسمت پشت یا شانه راست کشیده می‎شود، احتمال التهاب کیسه صفرا وجود دارد.

دل درد و نفخ شکم در قسمت بالایی و چپ شکم همراه با سوزش

شاید بتوان گفت این درد را بیش از دردهای شکمی دیگر تجربه کرده باشید. می‎پرسید چرا؟ پاسخ ساده است!
بیشترین قسمت معده در این ناحیه قرار دارد و معمولا بیماران درد این ناحیه را با عنوان دل درد و نفخ شکم توضیح می‎دهند.
اگر با معده خالی، در این ناحیه احساس درد و سوزش داشته باشید احتمال بروز زخم معده وجود دارد. علت بروز این بیماری به دلیل باکتری "هلیکوباکتر پیلوری" است.

نکته: یکی از دلایل وجود خون در مدفوع هم، بیماری های مربوط به معده و زخم معده می باشد.

دل درد در قسمت بالایی و چپ شکم همراه با تهوع
اگر دل درد یا درد شکمی در این ناحیه با حالت تهوع و استفراغ همراه بود، احتمالا به التهاب معده دچار شده‎اید. از این بیماری به عنوان گاستریت نیز یاد می‎شود.
باکتری هلیکوباکتر پیلوری، مصرف بیش از حد داروهای مسکن و اعتیاد به نوشیدنی‎های الکلی از جمله مهمترین دلایلی هستند که منجر به بروز این بیماری می‎شوند.

دل درد و نفخ شکم در قسمت چپ و راست شکم

علت دل درد و نفخ شکم در این ناحیه می‎تواند مربوط به بیماری‎های زیر باشد:
نفخ و درد شکم در مرکز شکم

دل درد و نفخ شکم در مرکز شکم

بروز درد در این ناحیه می‎تواند نشان‎دهنده بیماری‎های زیر باشد:
بیماری‎های التهابی روده که مربوط به اختلال در عملکرد روده بزرگ یا کوچک می‎شود.
انسداد رود کوچک. در این حالت احساس نفخ دارید اما قادر به دفع آن و همچنین مدفوع نیستید.
فتق ناف نیز که می‎تواند باعث دل درد دور ناف شود.

دل درد در ناحیه تحتانی و راست شکم

دل درد در این ناحیه می‎تواند نشان دهنده التهاب آپاندیس باشد. درد شدید، حالت تهوع، استفراغ، کاهش اشتها و تب از علائم شایع آن است.
این درد معمولا در ناحیه مرکزی شکم نیز حس می‎شود. گاهی درد فروکش می‎کند، اما از بین نمی‎رود. احتمالا بیمار درد را با این اصطلاح توصیف می‎کند: "دل درد میگره ول می‎کنه."
به همین دلیل ممکن است با سایر دل دردهای رایج اشتباه گرفته شود.

دل درد در ناحیه تحتانی و چپ شکم

علت نفخ شکم و دل درد در این ناحیه می‎تواند نشان دهنده سندروم روده تحریک پذیر باشد. از دیگر نشانه‎های این بیماری می‎توان به اختلالات گوارشی مانند اسهال یا یبوست اشاره کرد.
چنانچه درد در قسمت تحتانی و مرکز شکم حس شود، بروز عفونت مثانه دور از انتظار نیست. تغییر رنگ ادرار، سوزش هنگام دفع مدفوع از دیگر علائم این بیماری است.

روش های درمان دل درد و نفخ شکم

برای درمان دل درد و نفخ شکم ابتدا باید علت بروز آن بررسی شود. برای این منظور متخصص به فاکتورهایی مانند محل درد، مدت زمان درد، چگونگی شروع درد و الگوی دل درد توجه خواهد کرد.
شیوه‎های درمان می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
 • تغییر سبک و شیوه زندگی
 • تغییر رژیم غذایی
 • مصرف دارو

رابطه دل درد با سبک زندگی و رژیم غذایی

درمان دل درد و نفخ شکم با تغییر سبک زندگی

گاهی اوقات صرفا تغییر سبک زندگی می‎تواند راهی برای درمان نفخ شکم و دل درد باشد. تغییر سبک زندگی یعنی ترک کردن عادات اشتباه.
برای مثال افراد زیادی بلافاصله پس از غذا خوردن می‎خوابند این امر منجر به نفخ شکم و در نتیجه دل درد و مشکلات گوارشی خواهد شد.
تغییر سبک زندگی یعنی بجای اینکه پس از غذا خوردن بخوابید، یک فعالیت سبک مانند پیاده‎روی داشته باشید. تغییر سبک زندگی یعنی ترک سیگار، داشتن وزن سالم و... .

نکته: دقت کنید ورزش شدید بلافاصله پس از صرف غذا توصیه نمی‎شود. پس از غذا خوردن قلب برای خونرسانی سیستم گوارشی تلاش می‎کند.

اگر بلافاصله پس از غذا خوردن فعالیت بدنی شدید داشته باشید، قلب مجبور می‎شود برای خونرسانی اندام‎های دیگر نیز تلاش کند. این امر در نهایت زمینه را برای بروز ناراحتی قلبی فراهم خواهد کرد و می تواند یکی از دلایل عجیب سکته قلبی باشد.

درمان دل درد و نفخ شکم با تغییر رژیم غذایی

"برای درد و نفخ معده چه باید کرد؟" این سوال رایجی که بسیاری از ما برای یافتن پاسخ آن اینترنت را زیر و رو می‎کنیم. گاهی اوقات برای درمان دل درد و نفخ شکم کافی است رژیم غذایی خود را تغییر دهید و نشانه های تغییر در رژیم غذایی خود را ببینید.
برای مثال در رژیم غذایی خود همواره یک بشقاب سبز داشته باشید. سبزیجات به دلیل فیبر بالایی که دارند، در هضم غذا به سیستم گوارشی کمک خواهند همچنین تأثیر مصرف سبزیجات در تناسب اندام نیز روشن است.
در طول روز به میزان کافی آب بنوشید. دور نوشیدنی‎های گازدار و صنعتی را خط قرمز پر رنگ بکشید. این امر در نهایت از بروز یبوست و مشکلات ناشی از آن جلوگیری می‎کند.
از محصولات پروبیوتیک استفاده کنید.
میزان مصرف نمک را کاهش دهید.

داروی درمان نفخ شکم

درمان دل درد و نفخ شکم با دارو

با بروز دردهای شکمی فورا به سراغ قرص دل درد نروید. اگر به دنبال دارویی برای درمان نفخ شکم و دل درد هستید، در ابتدا باید علت اصلی بروز آنها را دریابید.
توصیه می‎شود در صورت بروز دردهای شکمی ناگهانی، بجای مصرف خودسرانه انواع مسکن دل درد به متخصص گوارش مراجعه نمایید.

درمان دل درد و نفخ شکم با نسخه های خانگی

درمان‎های خانگی همیشه اولین انتخاب ما در درمان بیماری‎های رایج و شایعی مانند دردهای شکمی است. در این رابطه شاید سرکه سیب انتخاب مناسبی باشد.
این ماده غذایی خاصیت اسیدی داشته و نباید آن را به طور خالص مصرف کرد. برای جلوگیری از افزایش سطح اسید معده، توصیه می‎شود در یک لیوان آب دو قاشق سوپخوری سرکه سیب بریزید و قبل از وعده اصلی غذا آن را بنوشید.
استفاده از این نوشیدنی سه بار در روز پیشنهاد می‎شود.

عسل و دل درد

از دیگر روش‎های درمان خانگی دل درد و نفخ شکم ترکیب سرکه سیب با عسل است. عسل به تنهایی منجر به تقویت معده خواهد شد.
این ماده غذایی دارای خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی است. ترکیب آن با سرکه سیب منجر به هضم بهتر غذا و پاکسازی معده می‎شود.
یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک قاشق چایخوری عسل ترکیب کرده و یک لیوان آب گرم به آنها اضافه کنید. در کنار وعده‎های غذایی از این نوشیدنی استفاده نمایید.

درمان دل درد و نفخ شکم با دمنوش ها

از دمنوش‎ها نیز به عنوان درمان خانگی و سنتی دل درد و نفخ شکم یاد می‎شود. دمنوش نعناع کوهی، بهترین دمنوش برای نفخ شکم و دل درد به‎شمار می‎رود.
شاید بتوان گفت این دمنوش گیاهی پاسخ مناسبی است به افرادی که به دنبال یافتن پاسخ مناسبی برای این سوال هستند که " برای رفع باد شکم چه بخوریم؟"
نعناع طبعی مرطوب و سرد دارد. از این ماده غذایی برای تسکین بسیاری از بیماری‎های گوارشی استفاده می‎شود.
مواد موجود در نعناع، اسپاسم معده را از بین خواهد برد و تولید گاز را متوقف می‎سازد. این امر در نهایت زمینه را برای درمان دل دردهای شایع فراهم خواهد کرد.

درمان خانگی نفخ و درد شکم

درمان دل درد با دمنوش زنجبیل

دمنوش زنجبیل راهی مناسب برای درمان دل درد و نفخ شکم بوده و می‎تواند حالت تهوع را تسکین دهد. زنجبیل از خواص ضد باکتریایی و التهابی بسیار خوبی برخوردار است. به همین دلیل استفاده از آن در درمان بسیاری از بیماری‎ها مانند درد معده و دل درد رایج است و سبب درمان علائم سرماخوردگی می شود.
استفاده از چای زنجبیل پس از وعده غذایی، باعث هضم بهتر غذا خواهد شد. این امر سرعت هضم غذا را بالا برده و از ایجاد التهاب جلوگیری خواهد کرد.

یک نکته مهم در درمان دل درد و نفخ شکم

برای استفاده از انواع دمنوش‎های گیاهی با هدف درمان دل درد و نفخ شکم، به یک نکته مهم توجه داشته باشید. تمامی این گیاهان از خواص دارویی برخوردار هستند.
آنها می‎توانند تاثیر یک دارو را کم یا زیاد نمایند یا بر شدت بیماری تاثیرگذار باشند. بنابراین اگر داروی خاصی مصرف می‎کنید، حتما قبل از مصرف آنها با پزشک مشورت نمایید.
برای مثال مصرف زنجبیل برای آن دسته از افرادی که به سنگ کلیه مبتلا هستند یا از داروهایی مانند آسپرین و وارفارین (داروهای رقیق کننده خون) استفاده می‎کنند، توصیه نمی‎شود.

سخن پایانی

همه افراد دل درد و نفخ شکم را در دوره‎های مختلف زندگی تجربه می‎کنند. اگر به طور ناگهانی با این اختلالات مواجه شدید، لازم است برای بررسی‎های بیشتر به متخصص مراجعه نمایید. توجه به سبک زندگی و ویژگی های یک رژیم غذایی سالم تا حدود زیادی می‎تواند به درمان دل درد و نفخ شکم کمک نماید.
 
 بیشتر بخوانید:
درمان خانگی نفخ شکم
روش های بارداری مصنوعی و طبیعی
برسی تخصصی علائم کبد چرب

برچسب ها

نفخ_شکم دل_درد درمان_خانگی_دل_درد درمان_دل_درد

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما