امروز چهارشنبه 31 شهریور 1400

علائم تشکیل نطفه+ اگر این علائم را دارید، حتما باردارید!

یکشنبه 13 تیر 1400
5 دقیقه مطالعه
علائم تشکیل نطفه+ اگر این علائم را دارید، حتما باردارید!
 شناخت علائم تشکیل نطفه و لقاح برای همه کسانی که در صدد داشتن فرزند هستند، چالش بزرگی است. واقعیت این است که معمولا همه خانم‌هایی که قصد دارند اقدام به بارداری کنند، هر علامت و نشانه‌ای را به موضوع لقاح ربط می‌دهند و آن را از علائم بسته شدن نطفه می‌دانند. شما با خواندن این متن علمی از سایت مجله پزشکی، تا انتها با کمترین و ریزترین علائم تشکیل نطفه در روزهای اول آشنا خواهید شد.

علائم بارداری 

علائم تشکیل نطفه روزهای اول کدامند؟

علائم بارداری و تشکیل نطفه طیف وسیعی از علائم هستند که در هر هفته از هفته‌های بارداری به شکل جدیدی نمود پیدا می‌کنند، اما معمولا برای همه خانم‌ها مهم این است که پیش از دست دادن پریود و پیش از انجام آزمایش بتا اچ سی جی به بارداری یا عدم بارداری خود پی ببرد.
اینکه از "کجا بهفمیم که اسپرم به تخمک رسیده" و لقاح صورت گرفته است، آن هم در روزهای اول بعد از نزدیکی، کار سخت و تقریبا غیرممکنی است، زیرا حتی با فرض اینکه لقاح موفق اتفاق افتاده باشد و نطفه تشکیل شده باشد، مدت زمان مشخصی- حدود 5 هفته- زمان نیاز است تا علائم این اتفاق ظاهر شوند.


آیا علائم زن در هنگام تشکیل نطفه را می‌شناسید؟

بدن یک زن سرزمین عجیب و حیرت‌انگیزی است که رستنگاه موجودی به نام "انسان" است. اینکه یک انسان جدید چطور و چگونه از دامان یک زن پدید می‌آید و متولد می‌شود، برای بسیاری تامل‌برانگیز است و جای سوال دارد.
وقتی یک زن در زمان درست بارداری تصمیم میگیرد مادر شدن را تجربه کند، علائم تشکیل نطفه را زمانی در درون خود احساس می کند که تغییرات حیرت‌انگیزی در بدن او در حال اتفاق است. تغییراتی که به شدت و به سرعت او را برای میزبانی از موجودی زنده و دوست‌داشتنی به نام "جنین" آماده می‌کند.

علائم تشکیل جنین در روزهای اول

هورمون‌های بدن و اختصاصا هورمون‌های زنانه مهمترین بازیگران برای داستان باروری و لقاح هستند. اگر در مورد علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح سوال می‌پرسید، باید بدانید که این علائم معمولا قابل درک نیستند، زیرا نمود ظاهری چندانی ندارند و زمانی خود را نشان می‌دهند که حدود 4 تا 5 هفته از لقاح موفق و تشکیل نطفه گذشته باشد.
بنابراین می‌توان اینطور گفت که بسته شدن نطفه در روزهای اول و دقیقا در ماه اول بارداری بی علامت است.
پس به دنبال علائم لقاح موفق در روزهای اول نباشید، زیرا تقریبا تا زمانی که پریود را از دست نداده باشید، علامتی نخواهید داشت.
 
تغییرات بدن در روزهای اول بارداری 

تغییرات بدن در روزهای اول و علائم تشکیل نطفه چگونه ظاهر می‌شوند؟

گرچه تشکیل نطفه از روزهای اول علامت و نشانه‌ای ندارد، اما این موضوع هرگز به این معنی نیست که در بدن زن اتفاقی در حال وقوع نیست. در حقیقت اتفاقی شگرف و حیرت‌انگیز در حال وقوع است که به زودی علائم مربوط به آن ظاهر خواهند شد. علائم تشکیل لقاح در روزهای اول انواع سردرد، کمردرد، پادرد و حتی خستگی نیستند.
بسیار شنیده‌ایم که خانم‌ها این نشانه‌ها را به بارداری خود ربط می‌دهند، اما واقعیت این است که این علائم زمانی رخ نشان می‌دهند که بارداری به اثبات رسیده است و لقاح موفق ثابت شده است. لذا هرگز نمی‌توان از آنها به عنوان علائم تشکیل لقاح در روزهای اول یاد کرد.

روزهای اول بارداری چگونه می‌گذرد؟

روزهای اول بارداری دقیقا زمانی است که شما برای باردار شدن تلاش می‌کنید. چهار هفته اول بارداری یا همان ماه اول بارداری از دوره ماهانه قبلی شما شروع می‌شود. یعنی زمانی که دوره ماهانه شما تمام شده است و شما به صورت منظم نزدیکی دارید تا موفق شوید اسپرم را به دیدار تخمک ببرید.
احتمالا می‌دانید که روز چهاردهم از هر دوره قاعدگی شما (دقیقا یک هفته پس از پایان خونریزی) طلایی‌ترین زمان برای این است که اسپرم سالم بتواند تخمک سالم را ملاقات کند و به درون آن راه یابد. اگر این اتفاق بیفتد مسیر حیرت‌انگیز بارداری آغاز می‌شود و شما به زودی از این اتفاق باخبر خواهید شد.
افزایش میزان هورمون استروژن و پروژسترون در جریان خون به معنای شروع تغییرات حیرت‌انگیزی در بدن شماست؛ فولیکول‌ها در حال رسیده شدن هستند و پس از تخمکگذاری و خارج شدن تخم از تخمدان و عبور از لوله فالوپ، این اسپرم‌ها هستند که به انتظار ملاقات تخمک نشسته‌اند.
 
 لقاح چگونه اتفاق می افتد

علائم تشکیل نطفه چیست و لقاح چگونه اتفاق می‌افتد؟

اگر اسپرمی بتواند بعد از عبور از لوله فالوپ، خود را به درون غشای تخم برساند و وارد تخمک شود، لقاح اتفاق می‌افتد و نطفه شروع به تشکیل شدن می‌کند. برای این اتفاق چیزی در حدود 20 دقیقه زمان نیاز است.
یعنی از زمان ورود اسپرم به بدن خانم و طی کردن مسیر لوله فالوپ و رسیدن به تخمک حدود 20 دقیقه زمان لازم است. اینکه چند روز بعد از لقاح جنین تشکیل می‌شود، دقیقا مشخص نیست؛ فقط می‌توان گفت که خیلی طولانی نیست و اصلا قابل احساس هم نیست.
در نهایت یک توده کوچک سلولی درون کیسه ای در رحم تشکیل می‌شود که هر روز و هر لحظه رشد می‌کند و بزرگتر می‌شود. شما زمانی حضور این توده و در واقع جنین را در‌می‌یابید که احتمالا چند روزی عادت ماهیانه خود را عقب انداخته‌اید.

علل عدم تشکیل نطفه

تشکیل نشدن نطفه علل بسیار زیادی دارد. به طور کلی عدم تشکیل نطفه به این معنی است که اسپرم به هر دلیلی موفق به ملاقات تخمک نشده است.
اینکه اسپرمی برای ملاقات تخمک حاضر نشده است یا اینکه اصلا تخمکی در بدن زن وجود نداشته است و اینکه کیفیت اسپرم یا تخمک برای تشکیل نطفه مناسب نبوده است، همگی باید بررسی شوند تا درمان از مسیر صحیح صورت بگیرد.
به طور کلی زمانی که همه شرایط برای وقوع بارداری فراهم است، اما بارداری اتفاق نمی‌افتد، لازم است بررسی‌های همه جانبه روی توانایی تولید مثل آقا و خانم انجام شود.
 
تشخیص نطفه پسر از نطفه دختر 

آیا نطفه پسر از نطفه دختر قابل تشخیص است؟

قاعدتا و بر اساس معیارهای علمی پیش از هفته 18 بارداری (گاه در هفته 12 و 13 این امکان وجود دارد) امکان تشخیص جنسیت جنین وجود ندارد. گرچه نشانه‌های متعددی برای بارداری دختر و پسر گفته می‌شود و گاهی نیز این نشانه دقیقا درست هم از آب در می‌آیند، اما از لحاظ علمی تعیین جنسیت به طور دقیق پس از هفته 18 بارداری امکانپذیر است.
بد نیست بدانید که جنسیت جنین را مرد و در واقع اسپرم خارج شده از دستگاه تناسلی مرد تعیین می‌کند. اسپرم‌ها یا حاوی کروموزوم Y هستند و یا X. تخمک تنها کروموزوم X دارد. چنانچه اسپرم Y تخمک را ملاقات کند، جنین پسر و چنانچه اسپرم X تخمک را ملاقات کند جنین دختر تشکیل می‌شود.

چطور بفهمیم جنین دختر است یا پسر؟

اگر بارداری شما به اثبات رسیده است و هنوز نمی‌دانید که دختردار شده‌اید یا پسردار، از نگاه علمی باید حداکثر تا هفته 18 بارداری برای مشخص شدن این موضوع صبر کنید. آنچه به عنوان علائم تشکیل نطفه دختر یا علائم تشکیل نطفه پسر در بین مردم رایج است، با توجه به حالات مادر و وضعیت شکم و وضعیت بارداری مشخص می‌شود؛ اما از لحاظ علمی پشتیبانی نمی‌شود.

نشانه‌های بارداری دختر

 • تهوع شدید صبحگاهی
 • نوسانات شدید خلقی (بالا بودن سطح استروژن)
 • گرد بودن شکم
 • محل قرار گرفتن جنین در قسمت بالای رحم
 • اشتیاق به خوردن شیرینی جات
 • تجربه سطح بالاتری از استرس
 • چرب شدن پوست و تیره شدن رنگ مو
 • تندتر بودن ضربان قلب جنین (بیشتر از 140 ضربه در دقیقه)
 • تمایل مادر به خوابیدن به پهلوی راست
 

نشانه‌های بارداری پسر

 • عدم داشتن بیماری صبحگاهی
 • ضربان قلب کمتر از 140 ضربه در دقیقه
 • ظهور آکنه و جوش
 • ویار به غذای ترش
 • عدم تحمل مادر برای حمل هر چیزی (وضعیت شکم)
 • تغییر رفتار به سمت رفتارهای تهاجمی به دلیل افزایش سطح تستوسترون
 • بزرگتر شدن سینه سمت راست نسبت به سینه سمت چپ
 • سرد بودن پاها
 • رشد سریع موی سر
 • خشکی و ترک خوردن دست‌ها
 • افزایش وزن در قسمت شکم

علائم تشکیل نطفه از نظر علمی

علائم بسته شدن نطفه یا علائم تشکیل نطفه از نگاه علمی

اگر منظور شما این است که پس از حدود 4 هفته از آخرین دوره پریود شما، نشانه‌ها و علائم تشکیل نطفه چه علائمی می‌توانند باشند، باید بگوییم که این علائم بر اساس هفته‌های بارداری از قرار زیر هستند:
 1. تاﺧﯿﺮ ﻗﺎﻋﺪﮔﯽ (هفته 4)
 2. خستگی (هفته 4 تا 5 )
 3. حالت تهوع (هفته 4 تا 6 )
 4. گزگز یا درد سینه ها (هفته 4 تا 6 )
 5. تکرر ادرار (هفته 4 تا 6 )
 6. نفخ (هفته 4 تا 6 )
 7. تهوع هنگام حرکت (هفته 4 تا 6 )
 8. نوسانات خلقی (هفته ۶)
 9. تغییرات دمایی (هفته ۶)
 10. فشار خون بالا (هفته ۸)
 11. خستگی شدید و سوزش سر معده (هفته ۹)
 12. سریعتر شدن ضربان قلب (هفته ۸ تا ۱۰)
 13. تغییرات نیپل و پستان‌ (هفته ۱۱)
 14. آکنه (هفته ۱۱)
 15. افزایش قابل توجه وزن (هفته ۱۱)
 16. درخشان شدن در بارداری (هفته ۱۱)
 

بارداری دقیقا از کی شروع می‌شود؟

بد نیست بدانید که اولین هفته بارداری شما دقیقا همان هفته‌ای است که عادت ماهیانه خود را سپری می‌کنید و خونریزی دارید. در واقع در این هفته هیچ خبری از جنین نیست؛ اما پس از لقاح و تشکیل نطفه اولین هفته بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی شما حساب می‌شود.
شما در چهار هفته اول بارداری خود هیچ علامتی نخواهید داشت. البته به ندرت ممکن است برخی از خانم‌ها لک لانه‌گزینی را یک هفته مانده به زمان شروع قاعدگی بعدی ببینند. دیدن این لک همیشگی نیست و نبود آن به معنای تشکیل نشدن نطفه و لقاح موفق هم نیست؛ اما دیدن لک لانه‌گزینی می‌تواند دلیلی بر بارداری باشد.
البته فراموش نکنید که خوردن برخی از قرص‌های هورمونی نیز ممکن است باعث لک بینی پیش از شروع قاعدگی  شود؛ لذا باید به خوبی و به موقع بتوانید این شکل از لک بینی را از هم افتراق دهید. لک لانه گزینی احتمالا کمتر از سه روز ادامه خواهد داشت و رنگ آن ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه ای باشد.

علائم تشکیل نطفه

سخن پایانی

برای اینکه علائم تشکیل نطفه را در خود بررسی کنید، اجازه دهید چند روزی از زمان شروع پریودی شما بگذرد؛ این علائم خود به خود ظاهر می‌شوند.
توصیه می‌کنیم در چهار هفته اول و درست زمانی که برای باردار شدن اقدام می‌کنید، ذهن خود را با بررسی علائم تشکیل نطفه در روزهای اول یا علائم تشکیل نطفه در هفته اول بعد از لقاح مشوش نکنید. آرام باشید؛ آرامش داشته باشید و استرسی به خود راه ندهید.
اجازه دهید بدن شما در آرامش کامل مسیر حیرت‌‌انگیز بارداری را شروع کند. فراموشی نکنید که هر استرسی می‌تواند شما را از هدف دور سازد و وقوع بارداری را به تاخیر بیندازد. عده ای هم می خواهند بدانند بهترین زمان برای تشکیل نطفه از نظر اسلام، چه زمانی است که باید بگوییم هرزمان مادر از نظر جسمی و روحی در بهترین شرایط خود قرار دارد!
 

 بیشتر بخوانید:

چه زمانی گرفتگی گوش نیاز به اقدام درمانی دارد
درمان ریزش مو با دارو و روش های پزشکی
هر آنچه باید درباره بیماری لوپوس بدانید
راه حل برای رهایی از قار و قور شکم

   

برچسب ها

علائم_بارداری علائم_اولیه_بارداری

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما