امروز دوشنبه 13 تیر 1401

بوی بد باد شکم؛ از علت تا درمان

سه شنبه 3 فروردین 1400
5 دقیقه مطالعه
بوی بد باد شکم؛ از علت تا درمان
دلیل بوی بد بادشکم در خوراکی هاست. حتی خوراکی های سالم هم می‌توانند عامل بوی بد باد شکم باشند. بنابراین در مرحله اول توجه به تغذیه در رفع بوی بد مهم است. اما دلایل جدی تری هم وجود دارند که منجر به بوی آزار دهنده گاز معده خواهند شد.
این مقاله مهمترین دلایل بد بو بودن گاز شکم را بررسی کرده است. این دلایل از مواد غذایی گرفته تا احتمال وجود یک بیماری بصورت کامل توسط مجله پزشکی جمع آوری و  شرح داده شده است. در اینجا به این سوال پاسخ داده ایم که دقیقا چرا گاز شکم بوی بدی می دهد. در پایان ریشه بوی بد را در می‌یابید و از خطرناک نبودن آن مطمئن می‌شوید.

عدم تحمل لاکتور؛ مهمترین دلیل بوی بد باد شکم

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد، به لبنیات علاقه داشته باشید. اما باید بدانید که محصولات لبنی مانند بستنی، شیر و پنیر می‌توانند دلیل مهمی برای بوی بد باد شکم باشند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که آنزیم لاکتاز که وظیفه گوارش و هضم لاکتوز موجود در لبنیات را برعهده دارد، در بدن به اندازه کافی وجود نداشته باشد. بدیهی است که در شرایط کمبود آنزیم لاکتاز، هضم لاکتوز به خوبی انجام نمی‌شود. در نتیجه قند طبیعی لبنیات، بدون تغییر مستقیما وارد روده بزرگ می‌شود. به این ترتیب لاکتوز در روده بزرگ توسط باکتری ها تخمیر شده و سبب بوی بد باد شکم خواهد شد.

مصرف لبنیات و تاثیر لاکتوز بر بوی بد باد شکم

باکتری‌های روده؛ مولدهای بوی بد باد شکم

ممکن است فرد در فرایند هضم غذا دچار اختلال شود. بروز هرگونه اختلالی در گوارش، می‌توانند سبب رشد بیش از اندازه باکتری‌های روده شود. این باکتری‌ها که با وجود اختلال در سیستم گوارش به میزان زیادی رشد کرده‌اند، مولد قدرتمندی برای بد بود کردن گاز شکم هستند. باکتری های روده بزرگ می توانند سبب بروز عفونت در روده یا در دستگاه گوارش فرد شوند. این مشکل در کنار بد بویی بادشکم، معمولا نشانه‌های دیگری مانند اسهال را به دنبال دارد. بهتر است در صورت شک به وجود عفونت باکتریایی، به پزشک مراجعه کنید.

یبوست؛ دلیلی برای گازشکم بدبو

یبوست از جمله دلایلی است که باعث بادشکم بدبود می‌شود. مخصوصا زمانی که فرد برای مدت زمان طولانی به یبوست مبتلا باشد. در این صورت مدفوع زمان زیادی در روده باقی می‌ماند. این اتفاق سبب رشد باکتری‌ها در روده می‌شود که باعث تولید بوی بد گاز معده خواهد شد. در دوران بارداری یبوست بیشتر اتفاق می‌افتد. بنابراین مهمترین علت بد بو بودن بادشکم در دوران بارداری، یبوست است.

یبوست یکی از علل بوی بد باد شکم

مصرف برخی داروها؛ مقصرهای نامحسوس برای بوی بد گاز شکم

شاید برایتان جالب باشد که بوی بد گاز شکم می تواند از دارویی باشد که مصرف می‌کند. برخی داروها مانند آنتی بیوتیک‌ها علاوه بر باکتری‌های بیماری زا، باکتری‌های مفید روده را نیز از بین می‌برند. این باکتری‌ها در هضم غذا نقش مهمی دارند. حذف آن‌ها سبب عدم تعادل در فرایند گوارش می‌شود. به این ترتیب مشکل در گوارش غذا منجر به نفخ و تولید بوی بد گاز شکم شود.

الکل قندها؛ ماده ای پنهان در ایجاد بوی بد بادشکم

احتمالا تا به حال عنوان الکل قندها را نشنیده باشید. این الکل در نوشیدنی‌های رژیمی، آبنبات‌های بدون شکر و آدامس‌ها استفاده می‌شود. الکل قندها، شیرین کننده هایی هستند که توسط بدن به خوبی جذب نمی‌شوند. درنتیجه مستقیما به روده بزرگ می‌روند. در آنجا تخمیر شده و گاز شکم را بدبو می‌کنند. همچنین این مواد به مرور زمان باعث تخریب دندان‌ها و بوی بد دهان نیز خواهند شد.


غذاهای حاوی گوگرد ؛ گناهکاران اصلی در تولید گازشکم بدبو

آیا تا به حال بوی تخم مرغ فاسد شده را استشمام کرده‌اید؟ باید بدانید که مواد غذایی دارای گوگرد، بویی شبیه به بوی تخم مرغ فاسد شده را به باد شکم می‌دهند. کاهش یا عدم مصرف این مواد غذایی به از بین بردن بوی بد باد شکم کمک می‌کند. مهمترین مواد غذایی که حاوی گوگرد هستند عبارتند از:
 • تخم مرغ
 • گوشت قرمز و ماهی
 • کلم، گل کلم و بروکلی
 • حبوبات
 • سیر و پیاز
 • میوه‌های خشک و مغزدانه‌ها

 • مصرف مواد غذایی حاوی گوگرد عامل باد شکم بد بو

مواد غذایی با فیبر زیاد؛  تولیدکننده های باد شکم بد بود

برخی مواد غذایی که فیبر زیادی دارند، حاوی گوگرد هستند. گوگرد از مولدان قوی بوی بد باد شکم است. علاوه بر این، مواد غذایی حاوی فیبر زیاد، دیرتر هضم می شوند. در نتیجه به زمان بیشتری برای گوارش نیاز دارند. بنابراین در بدن تخمیر می‌شوند. این موضوع موجب تولید بوی بد باد شکم می‌شود. همچنین بعضی از غذاهای حاوی فیبر، بوی مشخصی دارند. بوی طبیعی این غذاها نیز علت بدبو شدن گاز معده است.

بیماری‌های روده؛ دلیل مهم برای بادشکم بدبو

این موضوع شاید برای شما دور از انتظار باشد. اما گاز شکم بدبو ممکن است دلایل مهم و حتی خطرناکی هم داشته باشد. البته این موضوع بسیار نادر است و بادشکم بدبو به تنهایی نمی تواند نشانه وجود بیماری‌های روده باشد. بنابراین، باید علائم دیگر را نیز در نظر داشت. باد شکم بدبو اگر با تغییر رژیم غذایی و دارو برطرف نشود نیاز به توجه و رسیدگی دارد. سرطان روده بزرگ و سلیاک بیماری هایی هستند که بادشکم بدبود یکی از نشانه های آن‌ها است.

بیماری های خطرناک؛ علت باد شکم بد بو
گازشکم بدبو در نوزادان
در اغلب اوقات، نوزادان بطور طبیعی گاز معده بدبو دارند و بوی بد گاز معده برای نوزادان طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما جالب است بدانید که بیش از 30 درصد از نوزادان مدام به یبوست مبتلا می شوند. یبوست می‌تواند سبب بدبو شدن باد شکم نوزادان شود. اگر نوزاد گاز شکم بدبو دارد و در دفع با مشکل مواجه است بهتر است نشانه‌های یبوست در نوزاد بررسی شود. مهمترین این نشانه‌ها عبارتند از:
 • گریه و بدخلقی
 • بی اشتهایی
 • زور زدن شدید یا قرمز شدن بدون عمل دفع
 • دفع به صورت تکه های کوچک و سفت
 • مدفوع تیره و خشک

علت باد شکم بد بو در نوزادان و کودکان

چه زمانی برای باد شکم بدبو به پزشک مراجعه کنیم؟

بادشکم با بوی بد به تنهایی دلیلی بر وجود مشکلی در بدن نیست. اما مهم است که باد شکم بد بو با چه نشانه‌های دیگری همراه باشد. در شرایطی که گاز معده بدبو با علائم دیگری همراه باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنیم. مهمترین این نشانه‌ها به شرح زیر است:
 • شکم درد
 • کاهش وزن غیر طبیعی
 • تب
 • حالت تهوع و یا استفراغ مداوم
 • اسهال یا یبوست مداوم
 • بی اختیاری در دفع
 • مدفوع خونی
 • درد یا ضعف عضلانی

نیاز به مراجعه به پزشک برای درمان باد شکم بد بو

با بادشکم بدبود چه باید کرد؟

بوی بد گاز شکم به طور کلی موضوعی خطرناکی نیست. این موضوع به دلایل مختلفی رخ می دهند که اغلب به سادگی قابل درمان است. علل شایع گازهای بدبو می تواند عدم تحمل غذایی، غذاهای پر فیبر، مصرف برخی داروها و یبوست باشد. علل جدی تر رشد زیاد باکتری‌ها و عفونت‌های دستگاه گوارش یا در موارد نادر سرطان روده بزرگ هستند. به طور کلی در بیشتر مواقع با تغییر کوچک در رژیم غذایی می توان از شر بادهای شکم بدبو خلاص شد. در زیر چند توصیه برای رفع بوی بد بادشکم آورده شده است:
 • ورزش کنید.
 • آهسته تر غذا بخورید.
 • آدامس نجوید.
 • رژیم غذایی خود را بررسی کنید.
 • از مصرف نوشابه و آبجو خودداری کنید.
   
منتظر نظرات و پرسش‌های شما در مورد این نوشته هستیم. همچنین در مورد بوی بد بادشکم پاسخ سوالات خود را از متخصصین مجله پزشکی بخواهید.
 

برچسب ها

باد_شکم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

زهرا حسینی

جمعه 28 آبان 1400 ساعت 10:51:18

مطالب خیلی عالی بود ممنون

علی

پنج شنبه 9 دی 1400 ساعت 07:23:06

بوی بد معده هم باعث ناراحتی خود فرد و هم اطرافیان میشود و معمولا غیر قابل کنترل و احتیاج به بیرون راندن آن میباشد لطفا در مورد دارویی که بتواند جلوی این تخمیر غذا در روده بشودتجویز کنید

بانو

جمعه 10 دی 1400 ساعت 21:07:55

من بخاطر عضله سازی مجبور ب مصرف کلم تخم مرغ هستم.نمیشه کم کنم.راه دیگه ای نیست ?

مجله پزشکی

شنبه 18 دی 1400 ساعت 12:23:18

مصرف زیاد تخم مرغ به هر دلیلی باعث آزاد شدن سولفور و ایجاد بوی بد باد شکم می شود. اما اگر تخم مرغ را در دمای پایین تر و به مدت طولانی تری آب پز کنید و بعد از آب پز شدن در آب سرد (نزدیک به انجماد) حداقل ۱۵ دقیقه نگه دارید و  بعد مصرف کنید به میزان زیادی تاثیر تخم مرغ بر بوی باد شکم را کنترلخواهید کرد. اگر  از این روش پاسخ دلخواهتان را نگرفتید می توانید از مکمل های پاستوریزه سفیده تخم مرغ به جای خود تخم مرغ استفاده کنید.

مجله پزشکی

شنبه 18 دی 1400 ساعت 12:37:02

<span>باکتری های روده باکتری های مفیدی هستن و بویی که توسط این باکتری ها تولید میشه به طور طبیعی به علت داشتن سولفور بدبو است. فقط</span><span>&nbsp;در مواردی که شکم خیلی سفت باشد و تولید گاز زیاد باشد، امکان رشد بیش از حد باکتری&zwnj;ها وجود دارد که در این شرایط&nbsp;</span><span>تست هایی انجام می شود که مشکلات مخاط روده باریک و یا کمبود ویتامین b12 در فرد بررسی شود.&nbsp;</span><span>&nbsp;بوی بد همیشه به علت فعالیت باکتری ها نیست و باید اول علتش تشخیص داده شود&nbsp; و سپس درمان و راه حل در دستور کار قرار گیرد.</span>

سارا

شنبه 3 اردیبهشت 1401 ساعت 22:38:13

واقعا مطلب خیلی خوبی بود ممنونم کاش بیشتر از این دسته نوشته‌ها در سایت قرار بدید

مجله پزشکی

دوشنبه 5 اردیبهشت 1401 ساعت 10:55:24

ممنون از نظر شما ... به زودی مقالات جدید در سایت قرار داده خواهد شد.

ی بد بخت

چهارشنبه 14 اردیبهشت 1401 ساعت 03:21:15

وای خدا خسته شدم دردم رو ب کی بگم از دست شوهرم خسته شدم ۱۳ سال تحملش کردم ولی دیگه نمیتونم بخاطر بوهای بدی ک میده کل سیستم اعصابم بهم می‌ریزه گاهی تا خود صبح بیدار می‌مونم از دستش .ی وقتایی میگم ولش کنم بزارم برم😭😭😭😭😭😭

مجله پزشکی

دوشنبه 19 اردیبهشت 1401 ساعت 10:01:06

مجله پزشکی توصیه می کند برای آرامش شما و حفظ سلامت همسرتان، اقدامات درمانی لازم را درباره ایشان آغاز کنید و در مواد غذایی مصرفی کنترل بیشتری داشته باشید...