امروز سه شنبه 19 اسفند 1399

سکسکه جنین در رحم مادر، خیال یا واقعیت؟ + 4 علت شایع آن

سه شنبه 7 بهمن 1399
5 دقیقه مطالعه
سکسکه جنین در رحم مادر، خیال یا واقعیت؟ + 4 علت شایع آن

سکسکه جنین نشانه چیست و چه فرقی با لگد زدن دارد؟

سکسکه جنین شاید به نظر عجیب بیاید ولی در همین ابتدا می گوییم، سکسکه کودک شما و یا احساس لرزش جنین در شکم مادر از همان دوران جنینی امری کاملا طبیعی است. ما در این بخش از مجله پزشکی برای شما همراهان عزیز، از سکسکه جنین و علت های بوجودآمدن آن خواهیم گفت.

جنین از بدو شکل گیری در رحم مادر، حرکت های پی در پی و متفاوتی را از خود نشان می دهد که در ادامه به شایع ترین آنها اشاره ای کوتاه خواهیم داشت:

 • سکسکه جنین

 • پریدن جنین در شکم مادر

 • خمیازه جنین در شکم مادر

 • حرکات نبض مانند جنین

 • حرکت های ضربه ای جنین در رحم


سکسکه جنین یا لگد زدن جنین

آیا جنین حقیقتا سکسکه می کند یا این فقط احساسی مادرانه و یا مربوط به لگد زدن جنین است؟

از زمان شکل گیری جنین تا زمان تولد او، تمامی حرکت های جنین برای پدر و مادر، عجیب و شیرین است مانند همین سکسکه کردن که شاید فقط توسط مادر، شناسایی شود شاید عده ای تصور کنند اولین بررسی سلامت کودک با امتیاز آپگار، ارزیابی می شود اما در حقیقت، جالب است بدانید حرکت های کودک در شکم مادر از نظر پزشکی می تواند نشانه هایی برای سلامت جنین و یا شرایط مناسب او در رحم مادر باشد.

جنین نه ماه را در شکم مادر خود می گذراند و در این دوران نه ماهه بارداری، تغییرات زیادی در بدن او شکل می گیرد. مادران زیادی در روزهای پایانی بارداری خود، بیان می کنند که متوجه حرکت های ریتمیک از کودک خود شده اند که همان سکسکه جنین (Fetal hiccups) است.

ممکن است جنین چند وقت یک بار و یا چند بار در روز سکسکه کند. این لرزش جنین در شکم مادر یا سکسکه جنین، در انتهای سه ماهه اول یا ابتدای سه ماهه دوم بارداری شروع می شود اما در بیشتر مواقع مخصوصا در بارداری اول، مادر در همان بارهای اولیه نمی تواند متوجه این اتفاق شگفت انگیز شود.


آیا این نبض زدن منظم، سکسکه است یا لگد زدن؟

یک راه ساده تشخیص سکسکه یا ضربه نوزاد با حرکت به اطراف است. در برخی موارد، کودک شما اگر در وضعیت مشابه احساس ناراحتی کند، یا زمانی که چیزی سرد یا داغ بخورید، حرکت می کند. حرکات بخش های مختلف شکم خود را احساس خواهید کرد و اگر موقعیت خود را تغییر دهید، ممکن است توقف کنند. این حرکت های جنین در رحم مادر به لگد زدن مشهور هستند.

اما اگر کاملاً بی حرکت هستید و تنها بخشی از شکم تان حرکت می کند، به احتمال زیاد کودک شما در شکمتان در حال سکسکه کردن است.

چرا کودک در رحم سکسکه می کند

چرا کودک در رحم سکسکه می کند و آیا این حرکت، امری طبیعی است؟

در دوران بارداری، تمام بدن جنین حرکت می کند، که گاهی این حرکت در حالت سکسه است و شما این حرکت را به شکل ارتعاش و یا لرزش احساس خواهید کرد. در حقیقت سکسکه علائم رشد کودک در رحم را نشان می دهد و بخشی از تکامل جنین است.

سکسکه کودک در جنینی، یکی از رایج‌ ترین حرکات جنین است در واقع وقتی جنین در رحم سکسکه می ‌کند، نقاط عطف تکاملی متعددی در حال رخ‌ دادن است و نشانه صحیح طی شدن روندهای تکاملی او از نظر علمی است.

به گفته آن براون، مدیر پزشکی خدمات بهداشتی زنان در ویرجینیا، سکسکه را می‌توان در سونوگرافی سه ماهه اول مشاهده کرد درست زمانی که دیافراگم جنین رشد می‌ کند. البته حس و مشاهده این حرکت جنین، در شروع سه ماهه سوم بارداری، اتفاق می افتد.

آیا سکسکه جنین نشانه ای از روند طبیعی رشد اوست؟ چه هنگام این سکسکه ها می توانند نشاندهنده شرایط نامناسب جنین باشند؟ آیا نیاز است مادر برای آرامش جنین خود، کاری انجام دهد؟ با ما در مجله پزشکی همراه باشید تا در ادامه به بررسی علمی و دقیق این سوالات بپردازیم.

4 علت سکسکه کردن جنین در شکم مادر

سکسکه های جنین حرکات سریع و تکرارشونده ای است که اول ممکن است احساس کنید یک لگد کوچک است، اما بعد دوباره و دوباره تکرار می ‌شود که اگر خوب توجه کنید، متوجه خواهید شد که ریتم آن عینا مانند سکسکه های انسان بالغ است که آن هم به خاطر حرکات دیافراگم است.


سکسکه جنین در رحم

سکسکه جنین در رحم نشان دهنده تکامل سیستم تنفسی است

توانایی جنین در فرو دادن و بیرون فرستادن مایع آمنیوتیک و در نتیجه بروز سکسکه نشان خوبی است که دیافراگم به خوبی در حال رشد است.

سکسکه جنین در رحم نشان دهنده تکامل سیستم عصبی است

سکسکه های جنینی نشان ‌گر فعالیت عصب کنترل کننده دیافراگم است و نشان می دهد که مغز و نخاع سالم است و کارشان را درست انجام می‌دهند. به عبارت دیگر، سکسکه های جنینی به معنای آن است که جنین از لحاظ سیستم عصبی آن قدر رشد کرده که بتواند خارج از رحم دوام پیدا کند.

این سکسکه نشان گر فعالیت عصب کنترل کننده دیافراگم هستند و تایید می ‌کنند که مغز و نخاع سالم بوده و کارشان را به درستی انجام می‌ دهند.

سکسکه جنین در رحم نشان دهنده یادگیری واکنش ها در جنین است

در کنار تنفس، جنین در رحم مادرش شیر خوردن، مکیدن شست و خمیازه و تمام آن‌ کارهای دوست داشتنی را که وقتی بدنیا آمد انجام می‌دهد را تمرین می‌کند که در واقع تمام این فعالیت ها می‌تواند موجب سکسکه شود.

سکسکه های جنینی و فشرده شدن بند ناف

ممکن است پزشک گاهی در صورت افزایش بیش از حد سکسکه جنین و یا تکرر سکسکه، برای اطمینان از عدم پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین، درخواست سونوگرافی تشخیصی دهد زیرا گاهی بدلیل پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین، جریان اکسیژن ورودی به جنین کاهش یافته و منجر به افزایش حرکت جنین و سکسکه می شود.

چگونه می توانیم سکسکه در جنین را متوقف کنیم؟

واکنش مادر هنگام سکسکه جنین چگونه باید باشد؟

زمانی که مادر به سه ماهه سوم بارداری می رسد، حرکات ریتمیک جنین یا سکسکه به وضوح قابل احساس است. بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که سکسکه جین نیز یکی از انواع حرکت جنین است و نباید باعث نگرانی مادر شود. همانطور که گفته ایم هرگونه استرس مادر در دوران بارداری، خطری جدی برای سلامت کودک به شمار می آید.

مادر می تواند مانند شمارش حرکت جنین، به راحتی تعداد سکسکه را بشمارد و اگر بطور غیر معمول ادامه دار بود به پزشک مراجعه کند.

گاهی اوقات ممکن است حرکات جنین با سکسکه اشتباه گرفته شود خصوصا زمانی که موقعیت جفت، قدامی است. بسیار مهم است که در زمان سکسکه جنین، آرامش خود را حفظ کنید و با کودک خود صحبت کرده یا برایش موسیقی آرام بخش پخش کنید.


چگونه می توانیم سکسکه را متوقف کنیم؟

هر چند که حرکات ریتمیک جنین و یا سکسکه های جنین، دردناک نیستند و معمولا بیشتر از 15 دقیقه طول نمی کشد، اما ممکن است برای مادر باردار ناراحت کننده باشد، حواس او را پرت کند و یا باعث ایجاد اختلال در روند خواب و استراحت او گردد.

دکتر رینگ در این خصوص می‌ گوید، تغییر وضعیت دادن مادر، راه رفتن و نوشیدن آب ممکن است فایده داشته باشد، چراکه هرگونه محرکی می‌تواند جنین را به تغییر حالت تشویق کند.

پزشکان معمولاً موارد زیر را پیشنهاد می کنند:

 • خوردن غذاهای مقوی با پروتئین، زیرا به استراحت کودک کمک می کند و سکسکه را در رحم کاهش می دهد.

 • مصرف آب بیشتر برای سکسکه ممکن است به خاطر مایعات کم در بدن شما باشد.

 • استراحت کنید و خواب کافی داشته باشید و یا چرت بزنید.

 • شمردن تعداد ضربات و مدت آن در مرحله آخر بارداری به شما کمک می کند تا حرکات نوزادتان و پیشرفت او را حفظ کنید.

 • از نگه داشتن نفس خود خودداری کنید، زیرا به شما و یا سکسکه نوزادتان در رحم کمک می کند.


آیا باید نگران جنینم باشم؟

سکسکه جنین معمولا یک رفلکس طبیعی است. اما اگر در انتهای بارداری مکرر و پایدار باشد، می‌تواند نشان دهنده مشکل در بند ناف باشد. فشرده سازی بند ناف، زمانی که منبع خون و اکسیژن کاهش می‌یابد یا به جنین نمی‌رسد، معمولا در هفته‌های آخر بارداری یا در حین زایمان اتفاق می‌افتد. عوارض ناشی از مسائل مربوط به بند ناف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییر ضربان قلب جنین
تغییر فشار خون جنین
تولید CO۲ در خون جنین
آسیب مغزی
تولد فرزند مرده

اگر بعد از هفته ۲۸ بارداری، تغییرات ناگهانی در سکسکه کودک رخ داد، مثلا اگر سکسکه قوی‌تر بود یا طولانی‌تر از حد معمول بود، می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید. آن‌ها می‌توانند شما را بررسی کنند و در صورتی که مشکل وجود داشته باشد، به بررسی مشکل می‌پردازند.


منابع:

 1. healthline

 2.  مقالات پزشکی

 3. medicalnewstoday

 4. گروه مشاوران پزشکی سایت مجله پزشکیبیشتر بخوانید:

کودک شما خوب رشد نمی کند، اگر...

اندازه جنین در ماه های بارداری

عروسک ساختن از کودکان و پیامدهای خطرناک آن

زایمان های لاکچری، سلاح کشتار جمعی!


  

برچسب ها

سلامت_جنین

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما