امروز سه شنبه 19 اسفند 1399

کمیاب ترین تیپ شخصیتی ( INFJ)!

جمعه 3 بهمن 1399
5 دقیقه مطالعه
کمیاب ترین تیپ شخصیتی ( INFJ)!

در رابطه با تیپ های شخصیتی چه می دانید؟

تیپ شخصیتی INFJ کمیاب‌ترین تیپ شخصیتی در تقسیم بندی شخصیتی مایرز - بریگز در جهان است که جمعیت آن‌ها بین یک تا ۳ درصد جمعیت دنیا است. اما افرادی که چنین تیپ شخصیتی را دارند، چگونه افرادی هستند و رفتارهای آنها چگونه است؟ هر انسان یک تیپ شخصیتی مخصوص به خود را دارد که این تیپ شخصیتی از نوع رفتار و ویژگی های شخصی او تعیین می شود. با شناخت تیپ های شخصیتی، می توانید آدم شناس بهتری شوید و ارتباط بهتری را با دیگران برقرار کنید. دانستن از رازهای شخصیتی هر انسانی می تواند جذاب باشد و به شما کمک کند تا ارتباطات موثرتری را تجربه کنید.

کلمه INFJ مخفف کلماتی است که این دسته از افراد با این تیپ شخصیتی را توصیف می کند: درونگرایی، شهود، احساسات و قضاوت. این دسته از افراد را می توان جزو پایین ترین جمعیت یک تیپ شخصیتی دانست که خصوصیات منحصر به فردی دارند. ما قصد داریم در این مقاله برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از افرادی با تیپ شخصیتی INFJ بگوییم پس اگر شما هم به مسائل روانشناسی علاقه دارید و می خواهید یک شخصیت شناس ماهر شوید، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید. هرچند شخصیت شناسی یک علم در حوزه روانشناسی است و دانستن آن نیاز به مهارت و علم دارد وهمچنین شناسایی این افراد با توجه به خصوصیاتی که دارند، گاهی سخت و پیچیده می شود اما اگر مدتی با آنها در ارتباط باشید به رفتارهای خاص آنها پی خواهید برد.


تیپ های شخصیتی

در کل می توان تیپ های شخصیتی را به دسته های زیر تقسیم کرد که به طور کلی خصوصیات اخلاقی و رفتاری هر گروه را مشخص می کند:

 • تیپ شخصیتی ENFJ : برون گرا، شهودی، احساسی و قضاوتی

 • تیپ شخصیتی ENFP : برون گرا، شهودی، احساسی و ادراکی

 • تیپ شخصیتی ESFJ : برون گرا، حسی، احساسی و قضاوتی

 • تیپ شخصیتی ESFP : برون گرا، حسی، احساسی و ادراکی

 • تیپ شخصیتی INFJ : درون گرا، شهودی، احساسی و قضاوتی

 • تیپ شخصیتی INFP : درون گرا، شهودی، احساسی و ادراکی

 • تیپ شخصیتی INTJ : درون گرا، شهودی، منطقی و قضاوتی

 • تیپ شخصیتی INTP : درون گرا، شهودی، منطقی و ادراکی

 • تیپ شخصیتی ISFJ : درون گرا، حسی، احساسی و قضاوتی

 • تیپ شخصیتی ISFP : درون گرا، حسی، احساسی و ادراکی

 • تیپ شخصیتی ISTJ: درون گرا، حسی، منطقی و قضاوتی

 • تیپ شخصیتی ISTP: درون گرا، حسی، منطقی و ادراکی

 • تیپ شخصیتی ESTJ: برون گرا، حسی، منطقی و قضاوتی

 • تیپ شخصیتی ENTJ: برون گرا، شهودی، منطقی و قضاوتی

 • تیپ شخصیتی ENTP: برون گرا، شهودی، منطقی و ادراکی

 • تیپ شخصیتی ESTP: برون گرا، حسی، منطقی و ادراکی


تیپ شخصیتی INFJ

تیپ شخصیتی INFJ

INFJها هم درونگرا و هم مردم مدار، عاطفی و منطقی، متفکر و در عین حال گاهی خودجوش هستند. نکته جالب این است که گاهی اوقات در شناختن خودشان با مشکل مواجه می‌شوند؛ به طوری که واکنش‌ها و رفتارهای آن‌ها حتی گاهی شهودشان را دچار اشتباه می‌کند. تیپ شخصیتی INFJ دارای لایه‌های زیادی است و قطعا رازهای بسیاری را در خود جای داده است که  INFJها این لایه‌های شخصی و رازآلود خود را به مرور زمان نشان می‌دهند. امّا در ادامه، به ۱۰ مورد از رازهای کمیاب‌ترین افراد جهان پرداخته ایم.


طول موج متفاوت

عملکرد غالب این گونه افراد درونگرایی و شهود آن هاست چرا که عملکرد غالب یک تیپ شخصیتی روش اصلی او در پردازش اطلاعات و همچنین تعامل او با جهان است. شهود درونگراها به صورت ناخودآگاه آن‌ها را متوجه الگوها می‌کند و معمولا الگوهای طبیعت انسان‌ها را درک می‌کنند. اگرچه لزوما یک قدرت جادویی یا توانایی روانی نیست، امّا استفاده از شهود آن‌ها می‌تواند چنین احساسی داشته باشد. زیرا ناخودآگاه کار می‌کند و گاهی اوقات دچار اضطراب‌ها و دلشوره‌هایی می‌شوند که نمی‌توانند توضیح دهند و یک قرد INFJ ممکن است چیزی را بداند بدون این که بتواند دلیل یا چگونگی دانستن آن را توضیح دهد. در حقیقت توضیح حس ششم این افراد برای دیگران دشوار است. بنابراین اغلب باعث انزوا این افراد می شود.


درک بالا از دیگران

افراد دارای تیپ شخصیتی INFJ می توانند افراد و حالات احساسی و انگیزه‌های آن‌ها را در عرض چند ثانیه درک کنند. اما به نظر نمی‌رسد که دیگران به راحتی  آنها را درک کنند. افراد دارای تیپ شخصیتی INFJ اغلب آرزو می‌کنند کسی آن‌ها را درک کند و همچنین خودشان دیگران را درک کنند. افراد INFJ نسبت به دیگران درک بالایی دارند، اما جزئیاتی مانند تاریخ تولد همکار یا نحوه قهوه خوردن او را به یاد نمی‌آورند. در حقیقت، به عنوان کسانی که درباره مسائل زیادی تفکر می‌کنند، این جزئیات ریز حتی ممکن است از چشم دقیق‌ترین افراد INFJ هم دور بماند. افراد دارای تیپ شخصیتی INFJ از شهودشان برای نفوذ به زیر سطح استفاده می‌کنند. آن‌ها اغلب می‌دانند چه کسی حتی به خود دروغ می‌گوید.


جذب احساسات دیگران

جذب عواطف دیگران برای یک فرد INFJ غیر معمول نیست. آن‌ها فقط احساسات دیگران را حس نمی‌کنند.گاهی اوقات آن‌ها را با گوشت و پوست خود لمس می‌کنند. هیچ تیپ شخصیتی دیگری کاملاً شبیه INFJ نیست. برخی از  INFJها حتی گزارش می‌دهند که احساسات غریبه‌ها را جذب می‌کنند. یک INFJ ممکن است ناگهان احساس بدخلقی کند، فقط به اطراف اتاق نگاه می‌کند و می‌فهمد فردی بدخلق شده است. هرچه فرد از نظر احساسی به یک INFJ نزدیک‌تر باشد، مانند یک همسر یا یک دوست صمیمی، بیشتر احتمال دارد که آن فرد INFJ وضعیت روانی آن شخص را درک کند.


توانایی پیش‌بینی


توانایی پیش‌بینی شگفت‌انگیز

در بعضی مواقع، INFJها مانند جادوگران، آنچه که پیش‌بینی می‌کنند، درست است، اما آن‌ها لزوماً یک گوی کریستالی برای این کار ندارند و بلکه شهود درونگرا به آن‌ها کمک می‌کند تا تصویر کلان را ببینند، الگوها را متوجه شوند و براساس الگوهایی که مشاهده کرده‌اند، آینده را پیش‌بینی کنند.


هم احساسی و هم منطقی

افراد این نوع شخصیت، اگرچه حساس و احساساتی هستند، اما اغلب به عنوان تیپ شخصیتی INTJ هم اشتباه گرفته می‌شوند. با توجه به عملکرد سوم این افراد، تفکر درونگرا  (Ti)، به طور متناقضی می‌توانند کاملاً تحلیلی و علمی باشند. آن‌ها ممکن است از مشاغل فنی، علمی و پژوهشی لذت ببرند. از آنجا که احساس برونگرا عملکرد دوم آن‌هاست و تفکر درونگرا سومین عملکرد آن‌هاست، این دو عملکرد در INFJ نسبتاً متعادل هستند.


سازندگان روابط صمیمی عاطفی عمیق

افرادی که تیپ شخصیتی INFJ دارند، ممکن است در حضور غریبه‌ها یا آشنایان مأخوذ به حیا و خجالتی به نظر برسند. در واقع، INFJها بسیار اهل رابطه برقرار کردن هستند و ممکن است مدتی طول بکشد تا این چهره INFJ ظاهر شود. از آنجا که آن‌ها درد و شادی دیگران را احساس می‌کنند، بنابراین، واقعاً می‌توانند خودشان را جای کسی بگذارند. توانایی آن‌ها در همدلی پیوندهای محکم صمیمیت ایجاد می‌کند که شاید این هم یکی از بزرگترین نقاط قوت این تیپ شخصیتی باشد.


درون گرایان واقعی

افراد INFJ را گاهی اوقات درون گرایان برونگرا یا حتی جاه‌طلب می‌نامند. آن‌ها این لقب را به این دلیل به دست می‌آورند که وقتی در حضور شخصی که با او احساس راحتی می‌کنند، می‌توانند پرشور، مشتاق و پرحرف باشند. به همین ترتیب، وقتی آن‌ها برای هدفی که به آن اعتقاد دارند، مبارزه می‌کنند - مانند درخواست از مردم برای امضای نامه‌ای برای پایان دادن به حیوان آزاری- ممکن است به عنوان برونگرایان ظاهر شوند. با این حال، INFJها درونگراهای واقعی هستند که یک حلقه کوچک از دوستان را به یک شبکه بزرگ از آشنایان غیر رسمی ترجیح می‌دهند و درونگراها طبق تعریف برای شارژ مجدد باتری خود به زمان خرابی زیادی نیاز دارند.


حساس نسبت به درگیری

افراد INFJ به دلیل احساس برونگرایی نیاز شدیدی به هماهنگی در روابط خود دارند. آن‌ها همیشه در تلاشند تا با دیگران رابطه برقرار کنند - و برای افرادی که در عوض همین کار را می‌کنند ارزش قائل هستند. وقتی یک درگیری به ویژه در روابط نزدیک ایجاد می‌شود، INFJ حساس و احساسی ممکن است به شدت پریشان شود. آن‌ها ممکن است در خواب یا تمرکز مشکل داشته باشند، حتی ممکن است استرس درگیری را از طریق سردرد، درد عضلانی، ناراحتی معده و ... در بدن خود احساس کنند.


عشق یک طرفه

بسیاری از  INFJها شنونده‌های خوبی هستند، زیرا واقعاً به دیگران اهمیت می‌دهند و به عنوان درونگرایان، به ندرت احساس می‌کنند که باید کانون توجهات باشند. به همین ترتیب، آن‌ها از کمک به دیگران در درک احساسات و رشد خود لذت می‌برند. به همین دلیل به آن‌ها لقب شخصیت مشاور داده‌اند. روابط یک طرفه زمانی اتفاق می‌افتد که دیگران بیش از آنچه که می‌دهند، دریافت کنند. برای INFJ  ها، یک رابطه یک طرفه ممکن است مانند کسی باشد که مرتباً همه چیز را به آن‌ها می‌سپارد، اما در عوض به INFJ گوش نمی‌دهد و یا کسی که از تمایل INFJ برای کمک استفاده می‌کند.


در جستجوی نیمه گمشده

افراد با تیپ شخصیتی INFJ به شدت خواهان این هستند تا به طور عمیق با دیگران ارتباط داشته باشند. رابطه‌های سطحی و یک طرفه برای آن‌ها جالب نیست، زیرا درونگرا هستند و انرژی اجتماعی کمتری دارند. بنابراین، INFJها به دنبال دوستان و شریک زندگی‌ای می‌گردند که شباهت‌های زیادی به هم دارند. معمولاً، این دسته از افراد کسانی هستند که با افراد INFJ ارتباط خاصی برقرار می‌کنند و می‌توانند نیازهای افراد درونگرا را در حوزه‌های ارتباط واقعی، صمیمیت و گفتگوهای معنادار برطرف کند.

 

  بیشتر بخوانید:

گریه بی دلیل
ترس از ارتفاع
روابط جنسی پرخطر
افسردگی پنهان
سردردهای هشداردهنده
عدم ارضا زن و مرد
جمله های ممنوعه در دعوا
در خواب چه می بینید
به افراد داغدیده آرامبخش ندهید
 نارکولپسی یا حمله خواب
 کودک آزاری
  ورزش و ترک اعتیاد

برچسب ها

روانشناسی شخصیت_شناسی شخصیت_فردی تیپ_شخصیتی افرادINFJ درونگرا برونگرا انواع_تیپ_شخصیتی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما