امروز دوشنبه 15 آذر 1400

هشدار ویروس جدید کرونا

دوشنبه 1 دی 1399
5 دقیقه مطالعه
هشدار ویروس جدید کرونا

در رابطه با ویروس جهش یافته کرونا چه می دانید؟

خبرهایی که در رابطه با ویروس جدید جهش یافته کرونا منتشر می شود، موج جدیدی از ترس را در بین تمامی کشورها به راه انداخته است. تصور شروع جدید یک همه گیری با درصد مرگ و میر بالا، درست پس از امیدهای زنده شده با تولید واکسن کووید-19، چیزی فراتر از تحمل مردمی است که بالای یک سال با این ویروس دست و پنجه نرم کرده اند و صدمات زیاد مالی و جسمی و روحی را متحمل شده اند. اما این ویروس جدید چیست و تا چه حد جدی شده است؟

خبرهای منتشر شده در رابطه با این ویروس، محدودیت های جدید و سختگیرانه تری را در کشورهای اروپایی به همراه داشته است. سال پیش در حالی که تصور می کردیم کرونا فقط متعلق به چشم تنگ ها است، به سرعت درگیر این ویروس شدیم. حال آیا با توجه یک ساله دانشمندان و شناخت راه های کنترل ویروس، بازهم دنیا در خطر هجوم این ویروس جهش یافته قرار دارد؟ ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از مستندات علمی این ویروس بگوییم پس اگر شما هم می خواهید با اطلاعات درست و علمی این ویروس جدید را بشناسید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.


ویروس شناخته شده بریتانیایی

هنگامی که بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا از کشف نوع جهش‌یافته‌ای از ویروس کرونا در کشور خود سخن گفت، با یک خصوصیت وحشتناک که قابلیت سرایت‌پذیری‌ آن بود، ۷۰درصد بیشتر از کرونا ویروس، دانشمندان و محققین را به شدت نگران ساخت. کارشناسان و محققان، جهش در یک ویروس را امری طبیعی می‌دانند و به عقیده آنها در حال حاضر کسی نمی‌داند که تغییرات مشاهده‌شده در ویروس کرونا، اصلا می‌تواند ویژگی‌های آن را شدیدا تغییر دهد یا نه.

در حقیقت می توان گفت تا دانسته ها تکمیل نشود، نمی توان نظری قطعی در مورد این ویروس جهش یافته را اعلام کرد. بر اساس بررسی‌های اولیه دانشمندان در بریتانیا، نوع جدید ویروس کرونا دارای تعداد زیادی تغییرات ژنتیکی است که غیرمعمول است. این جهش ژنتیکی در پروتئین خارمانند ویروس رخ داده است که واکسن شرکت فایزر بیون‌تک آنرا هدف قرار می‌دهد و در مقابل آن ایمنی ایجاد می‌کند.


نظر دانشمندان در رابطه با ویروس جهش یافته جدید

نظر دانشمندان در رابطه با ویروس جهش یافته جدید

بعد از این که نخست‌وزیر بریتانیا از شیوع گونه‌ای بسیار مسری‌تر از انواع قبلی ویروس کرونا در این کشور خبر داد نگرانی‌ از اثرات منفی بر اثربخشی واکسن‌ها افزایش یافته است. چند کارشناس اروپا در این باره نظر داده‌اند. به گزارش خبرگزاری‌‌ها، اعلام این مسئله بر نگرانی‌ها از کم‌اثر شدن واکسن‌ها دامن زده اما کارشناسان معتقدند که این جهش احتمالا نمی‌تواند از کارآمدی واکسن‌ها بکاهد. تا جایی که ریچارد نهر از مرکز زیست‌شناسی دانشگاه بازل سوئیس می‌گوید: «من در حال حاضر دلیلی برای هشدار نمی‌بینم.»

همچنین آندریاس برگت‌هالر از آکادمی علوم اتریش در وین روند کنونی تحولات در ویروس کرونا را "بسیار هشداردهنده" نمی‌داند. آن‌ها با توجه به اثربخشی واکسن کرونا تأکید می‌کنند که این واکسن همزمان واکنشی ایمنی در برابر چند ویژگی این ویروس ایجاد می‌کند. ریچارد نهر از دانشگاه بازل می‌گوید، تغییر در چند مشخصه این ویروس باعث نخواهد شد که سیستم ایمنی دیگر نتواند عامل بیماری را تشخیص بدهد و بشناسد. او در عین حال تأکید می‌کند که با وجود این باید تغییرات بعدی ویروس را زیر نظر گرفت.

نهر می‌گوید، این که این نسخه از ویروس کرونا ممکن است سریع‌تر سرایت یابد اساسا منطقی است و اگر این مسئله اثبات شود لازم است محدودیت‌ها به شکلی واضح افزایش یابد تا جلوی گسترش بیش‌تر ابتلا به ویروس گرفته شود. با این همه به باور او، ممکن است که افزایش موارد ابتلا به این نوع از ویروس تنها پیشامدی باشد که حاصل واقعه‌‌ای است که منجر به این فراگیری شده است. نوع جدیدی از ویروس کرونا که تا کنون در مناطق مختلف بریتانیا به جز ایرلند شمالی شناسایی شده به گفته مقام‌های دولت این کشور ۷۰ درصد مُسری‌تر از نوع اولیه و رایج این ویروس است که بیماری کووید-۱۹ را عالم‌گیر کرده است.

در همین حال، یوان بِرنی، معاون مدیر آزمایشگاه شناسایی زیست مولکولی اروپا به نشریه گاردین گفت که اگر نوع جدید ویروس کرونا تأثیر زیادی بر شدت بیماری داشت، تاکنون شواهدی در خصوص آن به دست می‌آمد. آقای برنی اضافه کرد که با وجود رشد چشمگیر سرایت ویروس، میزان بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها افزایش چشمگیری پیدا نکرده است. همچنین پروفسور کریس ویتی، مشاور ارشد دولت بریتانیا در امور بهداشت و درمان نیز به شبکه اسکای نیوز گفته که در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر افزایش مرگ و میر ناشی از سرایت ویروس جدید کرونا یا بی‌تاثیری واکسن‌ها و درمان‌های تایید شده بر آن وجود ندارد.


ویروس جهش یافته و واکسن های تولید شده کرونا

ویروس جهش یافته و واکسن های تولید شده کرونا

با وجود آغاز اجرای تدابیر تازه کشورهای اروپایی از هلند گرفته تا بلژیک و ایتالیا برای قطع رفت و آمد با بریتانیا، این نگرانی و پرسش عمومی به وجود آمده که آیا نوع جهش‌یافته ویروس کرونا افزون بر مسری‌تر بودن، موجب بروز نوع شدیدتر بیماری کووید-۱۹ در مبتلایان می‌شود؟ و گذشته از این، آیا جهش رخ داده به معنای ناکارآمدی واکسن‌های کشف شده علیه کووید-۱۹ است؟ سوزان هاپکینز از جمله متخصصان فعال در مرکز بهداشت عمومی بریتانیا در مصاحبه‌ با شبکه اسکای‌نیوز گفت که ویروس جدید با نام VUI-202012/01  دارای یک ترکیب ژنتیکی کاملا واضح و روشن است که تا کنون افزون بر بریتانیا در کشورهای دانمارک و استرالیا نیز شناسایی شده است.

به گفته او این ویروس بسیار شبیه انواع جهش یافته ویروس کروناست که وجود آن در آفریقای جنوبی و هلند نیز گزارش شده است.خانم هاپکینز توضیح داده که این نوع از ویروس کرونا برای نخستین بار در سپتامبر گذشته در بدن بیماری مشاهده شد ولی توالی کامل ژنوم آن در نوامبر شناسایی شد. به گفته او این نوع ویروس کرونا در ابتدا ویژگی خاصی از خود بروز نداد و به همین دلیل محققان آن را در زمره جهش‌های متعددی که یک ویروس به طور عادی انجام می‌دهد و بعدها هم از میان می‌رود، در نظر گرفتند.

اما اواخر نوامبر گذشته این مساله برای محققان به وجود آمد که چرا با وجود افزایش محدودیت‌های عمومی، سرایت ویروس کرونا در برخی مناطق کاهش پیدا نمی‌کند؛ همین امر موجب انجام تحقیقات دقیق بالینی، رفتاری و اپیدمیولوژیک و تعیین توالی ژنوم ویروس کرنا شد و مشخص شد که خوشه‌ای از نوع جدید ویروس کرونا در آن مناطق در حال گسترش است. نتایج این تحقیقات که ۱۸ دسامبر در اختیار دولت بریتانیا قرار گرفته، نشان می‌دهد که نوع جدید ویروس کرونا بسیار مسری‌تر شده است. هر چند که این سرعت در جنوب شرقی بریتانیا ۴۳ درصد و در لندن و شرق بریتانیا به ترتیب ۶۲ و ۵۹ درصد بوده است.

با توجه به عدم افزایش معنی دار میزان مرگ و میز ناشی از بیماری کووید-۱۹ طی هفته‌های اخیر، به نظر نمی‌رسد که ویروس جدید خطرناک‌تر و یا مرگبارتر شده باشد. همچنین هنوز شواهد قطعی در مورد دشوارتر شدن درمان و یا مقاومت ویروس در برابر واکسن کرونا به دست نیامده است. معمولا واکسن‌ها موجب تحریک سطحی از سیستم ایمنی بدن می‌شوند که با نوع جهش یافته ویروس‌ها نیز مقابله می‌کند، یاد آور شد که نتایج قطعی در مورد آثار واقعی ویروس مسری‌تر کرونا ظرف دو هفته آینده و به دست آمدن نتایج تحقیقات تازه امپریال کالج لندن و چند موسسه همکار این دانشگاه مشخص خواهد شد.

فدریکو جورجی، محقق دانشگاه بولونیا که تحقیقات خود را طی یکسال گذشته بر انواع جهش یافته ویروس کرونا متمرکز کرده به نشریه ساینس دیلی گفته که درمان‌هایی فعلی بیماری کووید-۱۹، از جمله واکسن، احتمالا در برابر تمام گونه‌های ویروس موثر است. این نخستین باری نیست که ویروس کرونا از زمان آغاز همه‌گیری آن دچار جهش می‌شود. تاکنون حداقل هفت نوع جهش یافته این ویروس در سراسر جهان شناسایی شده‌اند اما آن چه که نوع جدید آن را حائز اهمیت کرده، سرعت بالای سرایت آن است.


طوری رفتار کنید که گویی به کرونا مبتلا شده‌اید

وزیر بهداشت بریتانیا گفت که او بسیار نگران سیستم بهداشتی این کشور است. در حال حاضر بیش از ۱۸ هزار فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها بستری هستند. این آمار تقریبا به اندازه همان رقم بالایی است که در اوج موج اول بحران کرونا در بهار سال جاری بریتانیا را درگیر خود کرد. او از همه خواسته "مقررات جدید را رعایت کنند و مسئولیت شخصی به عهده بگیرند. هنکوک گفته که همه باید طوری رفتار کنند که گویی به کرونا آلوده شده اند و این تنها راهی است که می‌توانیم ویروس را کنترل کنیم.

دولت بریتانیا به منظور مهار ویروس کرونا مقررات منع رفت و آمد در لندن، پایتخت این کشور و مناطق وسیعی از جنوب شرقی بریتانیا را برای روزهای آتی، از جمله در ایام کریسمس برقرار کرده است. بیش از ۱۶ میلیون نفر در این کشور مبتلا هستند که رقم بسیار بالایی است. هنکوک احتمال برقراری مقررات شدیدتر "در ماه های آینده" را رد نکرده است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) از نزدیک با مقام‌های بهداشتی بریتانیا در ارتباط است. این مقام‌ها در حال حاضر بی‌وقفه در حال تجزیه و تحلیل داده و به اشتراک گذاشتن اطلاعات جدید خود با سازمان بهداشت جهانی و دیگر مراکز تحقیقاتی هستند. آنها گفته‌اند: «ما به محض کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌های این نوع ویروس و تاثیرات آن دیگر کشورها و مردم را مطلع خواهیم کرد.»

 


بیشتر بخوانید:

کرونا و فلج کودکان
واکسن کرونا
کرونا و آنفولانزا در کودکان
تغذیه و کرونا
داروهای موثر در کرونا
نشانه افت اکسیژن خون
واکسن و جهش کرونا
بلاهای جدید کرونا
خطرات ناشی از سی تی اسکن بی رویه
زنگ خطر کرونا
عده ای که در کرونا ناقل ترند
علائمی از کرونا که شاید ندانید
مواردی در مورد کرونا که باید بدانید
علائمی زودتر از تب در کرونا
تشخیص سریع کرونا
شایعات واکسن کرونا
کرونا و درمان های عجیب
کرونا و نابینایی

برچسب ها

کرونا تازه_های_کرونا درمان_کرونا اخبارعلمی_کرونا کرونا_جهش_یافته ویروس_جدیدکرونا VUI-202012/01 ویروس_بریتانیایی_کرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما