امروز دوشنبه 15 آذر 1400

کرونا و فلج کودکان

شنبه 29 آذر 1399
5 دقیقه مطالعه
کرونا و فلج کودکان

از تازه های کرونا چه می دانید؟

در این روزها چشم امید مردم برای خروج از این بحران سلامتی، اقتصادی و روانی به تولید واکسن کووید-19 است که به تازگی از مدل وطنی آنهم رونمایی شده است. اما آیا با تولید واکسن کرونا ویروس همه چیز تمام می شود؟ مسلما نمی توان جواب قطعی و درستی به این سوال داد علی رغم اینکه تا واکسیناسیون کامل جامعه، همچنان این ویروس می تواند از بین افراد جامعه قربانی بگیرد و خانواده های زیادی را به چالش خطرناک سلامتی روحی و جسمی بکشاند. با توجه به شرایط خاص ایران و وجود تحریم ها، پیشروی واکسیناسیون کندتر و سخت تر از سایر کشورها پیش می رود.

پیگیری خبر از منابع معتبر علمی، یکی از مهم ترین راهکارهای رسیدن به راه های درست پیشگیری و کنترل استرس در جامعه است. خبرهای دروغین چون واکسن های ارزان قیمتی که توسط سودجویان و دلالان سلامت رواج پیدا می کند و اعتماد به این منابع، می تواند شروع یک بحران دیگر باشد. ما در این مقاله قصد داریم برای شما از تازه های روحی و جسمی کرونا بگوییم و دانسته های شما را در این زمینه به روزرسانی نماییم. پس اگر شما هم می خواهید با داشتن اطلاعاتی درست، در کنترل شرایط ناخوشایند موجود موفق تر باشید، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


کرونا باعث فلج در کودکان می شود؟

بله درست است! کووید-۱۹ در برخی موارد نادر می‌تواند سبب فلج کامل کودکان شود. چراکه این ویروس می‌تواند طناب نخاعی را آلوده کند. مطالعه اخیر محققان انگلیسی نشان داده که در موارد بسیار نادر ویروس کرونا می‌تواند باعث فلج کودکان شود. در این مطالعه محققان دانشگاه منچستر علائم عصبی و برخی علائم غیر معمول را در ۳۸ بیمار زیر ۱۸ سال مبتلا به کووید۱۹ بررسی کردند. از ۳۸ کودکِ مورد بررسی قرار گرفته در این مطالعه، 8 کودک هیچ علائم تنفسی مانند تنگی نفس یا سرفه که با بیماری کووید۱۹ مرتبط است، نداشتند. ۲ کودک دیگر نیز پس از آنکه ویروس به طناب نخاعی آنها رسید و سبب ایجاد التهاب در بدنشان شد، فلج شدند.

یکی از این کودکان نیز به فلج چهار اندام مبتلا شد و در تنفس نیز مشکل داشت، به همین دلیل تنفس آن از طریق دستگاه ونتیلاتور صورت می‌گرفت. در تحقیقات قبلی ثابت شده بود که ویروس می‌تواند از سد خونی مغزی بگذرد و به اندام بدن حمله کند و از طریق بینی به مغز برسد. با بررسی کودکانی که به کووید-۱۹ مبتلا بودند می‌توان دریافت که ظهور عوارض عصبی ناشی از این بیماری در کودکان امری بسیار نادر است. اما نکته مهم تشخیص بیماری کووید-۱۹ در کودکان است. چراکه برخی از کودکان علائم معمول مرتبط با کرونا که مشکلات تنفسی است را ندارند.

باید بدانید که بیشتر کودکان مبتلا به بیماری عصبی ناشی از بیماری کووید-۱۹ وضعیتشان بعد از مدتی بهبود خواهد یافت، اما این را هم باید گفت که ابتلا به بیماری عصبی ناشی از ویروس کرونا به ندرت در کودکانی که قبلاً سالم بوده‌اند، اتفاق می‌افتد. تعداد کمی از این کودکان که قبلاً سالم بودند، به طور مستقیم از طریق کووید-۱۹ یا از افزایش حساسیت بدن آنها نسبت به سایر عفونت‌ها جان خود را از دست داده‌اند و برخی از آنها نیز به دلیل تأخیر بدنشان در پاسخ به کووید-۱۹ دچار عوارض عصبی می‌شوند.


اختلالات روانی همراه با کرونا

اختلالات روانی همراه با کرونا

با شیوع ویروس کرونا، بیشترین آسیب روحی و روانی به ساکنان کلان‌شهرها وارد شد چرا که کلان شهرها به لحاظ تعداد جمعیت نسبت به شهرهای حاشیه‌ای و روستاها بسیار بیشتر در معرض ابتلا به انواع بیماری‌های روحی روانی هستند. با پیدایش و ورود سرزده ویروس کووید-۱۹ به زندگی فردی و اجتماعی مردم، ‌به نحوی بارز ترس و اضطراب و از همه مهمتر استرس ابتلا به بیماری کرونا وارد زندگی مردم شد و بدین طریق نه تنها این روند موجب تغییر سبک زندگی، بلکه اختلالات روانی از جمله انواع وسواس در میان بسیاری از مردم افزایش یافت.

در این خصوص و با توجه به اتفاقاتی که ویروس کرونا با خود به دنبال داشت، موجب شد بسیاری از مردم کوچک و بزرگ، ‌پیر و جوان بطور طبیعی حداقل احساس استرس، فرسودگی شغلی، نگرانی، غم یا خستگی ذهنی را تجربه کنند و در مواجهه با این بیماری یا شنیدن اخبار مرتبط با آن، عکس العمل های غیرعادی از خود نشان دهند که به نوعی اختلال روانی را می توان در این گونه مواقع تشخیص داد.

فردی که به اختلال روانی مبتلا است احتمال اینکه به فکر خودکشی، اختلال خواب، ‌کم اشتهایی یا ضعف در کارکردهای زندگی و از همه مهمتر استرس و اضطراب مواجه شود بسیار است و از این رو به هر دلیلی می توان اذعان کرد این افکار و رفتار طبیعی نیست و با توجه به مشکل پیش آمده برای فرد بیمار، ‌باید به تناسب شدت یا ضعف اختلال پیش آمده با مراجعه به کلینیک های مشاوره به فکر بهبودی و تسکین آن بود. هنگامی که فردی به فکر خودکشی است، این ذهنیت در بیمار وجود دارد که فرد قصد آسیب رساندن به خود را دارد یا زمانی که فردی متوجه می شد تغییراتی در اشتهایش بوجود آمده و این بی میلی یا حتی پرخوری موجب شده دچار کاهش یا افزایش وزن شود، وقت آن رسیده که این دسته افراد به متخصص و کارشناس روانشناس مراجعه و از وخامت بیماری روانی که پیش آمده جلوگیری کند.


عامل اصلی عوارض شدید کرونا

خودپادتن‌ها یا همان پادتن‌هایی که سیستم ایمنی بدن می‌سازد به‌ اشتباه علیه یک یا چند مورد از پروتئین‌های خودِ بدن عمل کرده و ممکن است در بدن بیماران آلوده به ویروس کرونا با واکنش سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری تداخل کند. این مساله در برخی بیماران به عوارض بسیار شدیدتر منجر می‌شود و در بعضی دیگر به باقی‌ماندن آثار بیماری به مدت چندین ماه می‌انجامد. محققین در آمریکا بیماران مبتلا به کووید-19 را زیر نظر گرفته‌اند که در بدن آن‌ها پروتئین‌هایی که به مسیر اشتباه هدایت می‌شوند، به‌ جای مبارزه با ویروس به اندام‌های سالم و سیستم ایمنی خود بیمار حمله‌ور شده‌اند.

هرچه میزان این نوع خودپادتن در خون بیمار بیشتر باشد، فرد در معرض عوارض شدیدتر بیماری قرار می‌گیرد. برخی بیماران مبتلا به کووید-۱۹خودپادتنی تولید می‌کنند که عملکرد آن در واقع با واکنش سیستم ایمنی بدن علیه ویروس تداخل می‌کند. دانشمندان به‌شدت معتقدند که این خودپادتن‌ها به بیماران مبتلا به کووید-۱۹ لطمه می‌زنند. پادتن‌ها، پروتئین‌های تولیدی سیستم ایمنی‌اند که به بدن برای شناسایی و مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کنند. خودپادتن‌ها، پادتن‌هایی هستند که اجزای سالم بدن فرد بیمار را با ویروس‌های مهاجم اشتباه می‌گیرند و به آن‌ها حمله می‌کنند.


تنگی نفس پس از کرونا

تنگی نفس پس از کرونا

تنگی نفس یک علامت رایج از بیماری کرونا است که بعضی از افراد به آن دچار می شوند. احساس تنگی نفس ممکن است بعد از این بیماری تا مدتی هم ادامه داشته باشد و یک بخش طبیعی از پروسه ریکاوری محسوب می شود. انجام برخی از فعالیت های طبیعی هم می تواند در چنین دورانی باعث تنگی نفس شما شود، مثلاً لباس پوشیدن، راه رفتن به سمت دستشویی یا انجام کارهای ساده در منزل. زمانی که یاد بگیرید نفس خود را کنترل کنید، استقامت شما افزایش پیدا می کند و در نتیجه قادر خواهید بود قبل از احساس تنگی نفس از آن جلوگیری کنید. زمانی که احساس تنگی نفس داشتید، سعی کنید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از صحبت کردن یا حرکت کردن خودداری کنید.

 • پوزیشنی را انتخاب کنید که نفس کشیدن را برای شما راحت تر می کند.

 • سعی کنید روی یک صندلی بنشینید، به طوری که بالاتنه شما رو به جلو باشد و به آرنج خود که روی زانو و پاهایتان است، تکیه کنید.

 • روی یک صندلی بنشینید و یک میز مقابل خود قرار دهید. سر و دستان خود را روی صندلی بگذارید و برای احساس راحتی بیشتر می توانید زیر سر تان یک عدد بالش قرار دهید.

 • سعی کنید آرنج خود را روی یک صندلی قرار دهید و با کشیدن بدن به سمت جلو تکنیک های خوبی را برای خودتان ایجاد کنید.

 • تکنیک های صحیح تنفس را می توانید توسط پرستار یا فیزیوتراپ یاد بگیرید.


چگونه تنفس را کنترل کنیم؟

تنفس آرام از شکم

این تکنیک تنفس در صورت داشتن تنگی نفس بعد از انجام هر کاری، به شما کمک می کند. همچنین باعث آرامش شما در دوران استراحت و وحشت بعد از تنگی نفس می شود. تنفس از شکم به طور طبیعی اتفاق نمی افتد، بلکه هنگامی که تنگی نفس ندارید، باید آن را امتحان کنید تا کم کم در آن حرفه ای شوید.

 • حتماً باید پوزیشن راحتی داشته باشید.

 • سر و کمر شما باید تکیه گاه داشته باشند. شانه ها و قفسه سینه باید آزاد و رها باشند.

 • یک دست خود را روی شکم قرار دهید.

 • بالا آمدن شکم را احساس کنید و سعی کنید تنفس خود را به داخل گسترش دهید و دوباره پایین رفتن شکم حین تنفس را احساس نمایید.

 • هنگام تمرین به آرامی نفس بکشید؛ هنگام استراحت، حرکات شکم را به طور کاملا ملایم انجام دهید.

 • آرام و تدریجی نفس بکشید


سطح نفس تنگی خود را بسنجید

کووید-۱۹ معمولا روی سیستم تنفسی اثر می گذارد و باعث آسیب دیدگی ریه می شود و برای ریکاوری نیاز به زمان دارد. مقیاس تنگی نفس به شما می گوید که ریه های تان تا چه حد ریکاوری پیدا کرده اند. این مقیاس از عدد صفر شروع می شود، یعنی جایی که تنفس هیچ سختی ندارد و تا عدد ۱۰ ادامه پیدا می کند؛ یعنی جایی که تنفس در شدیدترین حالت دچار مشکل شده است. از این مقیاس برای تحت نظر گرفتن و راهنمایی برای ورزش کردن استفاده کنید .بسیار مهم است که استراحت های منظم داشته باشید و قبل از اینکه تنگی نفس شما شدید شود، به داد این مشکل برسید.


سلامت ریه و کرونا

در پستانداران و بیشتر مهره‌داران، دو شُش، نزدیک ستون مهره‌ها و در دو سوی قلب جای گرفته‌اند. کار آنها جداسازی اکسیژن از هوا و انتقال آن به دستگاه گردش خون است همچنین جداسازی کربن دی اکسید از جریان خون و دادن آن به هوا در یک فرایند تبادل گاز، از جمله دیگر کارهای ریه است. با مصرف نوشیدنی‌های زیر می توانید سلامت ریه خود را تضمین کنید:

دمنوش لیمو و عسل و زنجبیل

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند سرفه و احتقان را کاهش دهد. همچنین عسل از سرفه‌های متوالی جلوگیری کرده و لیمو به دلیل دارا بودن ویتامین C سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. نوشیدن این دمنوش ریه‌ها را به طور طبیعی پاکسازی می‌کند.

چای سبز

این دمنوش علاوه بر آنکه به کاهش وزن کمک می‌کند حاوی آنتی‌اکسیدان است که مواد سمی را از بدن دفع کرده و گوارش را بهبود می‌دهد.

نوشیدنی زردچوبه و زنجبیل

خواص دارویی زردچوبه در کنترل سرفه، احتقان و سرماخوردگی تایید شده است. کورکومین موجود در زردچوبه خواص ضد التهابی، آنتی‌اکسیدانی و ضد سرطانی دارد. همچنین زنجبیل حالت تهوع را برطرف کرده و احتقان را کاهش می‌دهد.

چای ماسالا

این دمنوش از سال‌ها قبل در درمان بیماری‌هایی از قبیل سرفه، سرماخوردگی، احتقان و مشکلات تنفسی کاربرد داشته است. در آماده‌سازی این دمنوش ترکیب‌های دیگری از قبیل زنجبیل و دارچین استفاده می‌شود که این مواد نیز خاصیت ضد التهابی دارند. این دمنوش گلو را صاف کرده و از میزان التهاب آن می‌کاهد.

دمنوش ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان به کاهش سرفه و احتقان کمک می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد دمنوش شیرین بیان خاصیت ضد ویروسی و ضد میکروبی دارد.

 


بیشتر بخوانید:

واکسن کرونا
کرونا و آنفولانزا در کودکان
تغذیه و کرونا
داروهای موثر در کرونا
نشانه افت اکسیژن خون
واکسن و جهش کرونا
بلاهای جدید کرونا
خطرات ناشی از سی تی اسکن بی رویه
زنگ خطر کرونا
عده ای که در کرونا ناقل ترند
علائمی از کرونا که شاید ندانید
مواردی در مورد کرونا که باید بدانید
علائمی زودتر از تب در کرونا
تشخیص سریع کرونا
شایعات واکسن کرونا
کرونا و درمان های عجیب
کرونا و نابینایی
ماندگاری طولانی کرونا

برچسب ها

کرونا آمارحقیقی_کرونا تازه_های_کرونا تقویت_ریه عوارض_کرونا واکسن_کرونا کروناوفلج اخبارعلمی_کرونا تنگی_نفس_وکرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما