امروز دوشنبه 15 آذر 1400

افراد پشت میزنشین، بخوانند

جمعه 21 آذر 1399
5 دقیقه مطالعه
افراد پشت میزنشین، بخوانند

توصیه هایی مهم برای افراد پشت میز نشین

با توجه به شرایط جدید زندگی و شیوع کرونا ویروس، بسیاری از کارها به دورکاری، تبدیل شد در حالی که بستری مناسب برای آن فراهم نشده بود. این شرایط توانست در این مدت کوتاه یکساله بیماری های شدید اسکلتی و عضلانی را باعث شود. بجز شرایط کرونایی تعداد زیادی از کارمندان، طراحان، برنامه نویسان و بسیاری از مشاغل دیگر، ساعت های زیادی از روز را پشت میز می گذرانند بدون اینکه با شرایط و قوانین صحیح پشت میز نشینی آشنایی های لازم را داشته باشند. برای افرادی که بیشتر ساعت های روز را بی تحرک پشت میز می نشینند، باید آموزش هایی درنظر گرفته شود تا درصد صدمات ناشی از این حالت به حداقل برسد.

متخصصین فیزیولوژی ورزش و متخصصین ارتوپد و ستون فقرات در این زمینه توصیه های راهبردی زیادی ارائه داده اند که ممکن است آگاهی کمی نسبت به آنها داشته باشیم. نشستن طولانی مدت و اشتباه بدون داشتن تحرک اگر همراه با تغذیه ناسالم باشد، می تواند تهدیدی جدی برای سلامت شما باشد. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از توصیه ها و راهکارهای مناسب بگوییم تا صدمات ناشی از پشت میزنشینی طولانی را به حداقل برساند. پس اگر شما هم یک پشت میز نشین هستید، بهتر است ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید.

نشستن طولانی مدت پشت میز حتی برای کسانی ورزش منظم انجام می دهند ضرر دارد و آسیب زیادی به مهره های گردن و کمر وارد می کند. ولی بارعایت نکاتی که در ادامه می خوانید می توانید میزان این خطرات را کاهش دهید. حفظ سلامتی در شرایط خاص، کار سختی است کسانی که به مدت 8، 10، 12 ساعت در روز پشت میز می نشینند، کار دشواری خواهند داشت؛ یک زندگی واقعا سالم، بسیاری از چیزها را شامل می شود نادیده گرفتن هر جنبه ای از سلامت می تواند سلامتی شما را کاهش دهد.


عوارض پشت میز نشینی طولانی مدت

وجود شرایط نامناسب در محیط کاری و عدم توجه به مسائل ارگونومیکی و بهداشتی هنگام کار، در دراز مدت پیامدهای ناگوار زیادی به همراه دارد. بهتر است بدانید که اگر روزانه ناچار به گذراندن ساعات متوالی در پشت میز و کار با کامپیوتر هستید، سلامت شما در خطر است. نگاهی کوتاه به فهرست زیر بخشی از ناهنجاریهای این شیوه از زندگی و فعالیت را نشان میدهد که می تواند آموزنده و هشدار دهنده باشد:


نا هنجاریهای اسکلتی و عضلانی

فشار بر استخوان های گردن، کمر و لگن، به همراه نا هنجاریهای اسکلتی و عضلانی

چاقی و بروز اضافه وزن با کاهش متابولیسم (سوخت و ساز بدن) بدلیل نشستن و نداشتن فعالیتهای بدنی

احتمال بروز آرتروز گردن به دلیل خم شدن و آسیب ستون فقرات به علت نشستن های ممتد، نا مناسب و غیر اصولی

احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی به دلیل افزایش حجم چربی بدن، اختلال هورمونی و سیستم گردش خون

و از مهمترین آسیب های پشت میزنشینی، ضعف عضلات است که می تواند به دردهای مزمن در نواحی مختلف بدن مثل کمر منتهی شده و با از بین رفتن بافت توده های استخوانی، باعث بروز بیماری پوکی استخوان گردد.


نکات مهم برای سلامت افراد پشت میز نشین

استراحت ساعتی: در حین کار ساعاتی را برای استراحت اختصاص دهید، تا خستگی ذهنی و جسمی از بین برود . زمانی که پشت میز نیستید انرژی بیشتری را ذخیره میکنید.

کشش یا حرکت در محل: حرکات کششی در پشت میز ،می تواند استرس را از بین ببرد و بسیاری از مزایای سلامتی را ارائه دهد.

اجتناب از آسانسور و استفاده از پله ها: آیا روزانه 10،000 گام برمیدارید؟ 10،000 گام یک مقدار خوب است که بزرگسالان سالم باید داشته باشند. این کار به نظر دشوار است.اگر تمام روز در میز کار خود هستید. بنابراین از آسانسور استفاده نکنید و پله ها را بالا بروید . دور تر از محل کار خود پارک کنید. هنگامی که به پشت میز می روید، به اطراف سر بزنید. و گام های روزانه خود را بیشتر کنید.

جلسات تناسب اندام در هفته را برنامه ریزی کنید: می توانید یک برنامه تمرین سالم 30 دقیقه ای داشته باشید. مزایا به مراتب فراتر از کاهش وزن است. کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی،کاهش کلسترول و بهبود عملکرد قلب، تنها چند مزایای ورزش است.

هنگام صحبت کردن راه بروید: حرکت در اطراف دفتر می تواند دشوار باشد، بنابراین مهم است که از فرصت استفاده کنید و از پشت میز بیرون بیایید. به خصوص زمانی که می خواهید با تلفن صحبت کنید. حرکت کنید، حرکات کششی انجام دهید.

وعده های غذایی خود را برنامه ریزی کنید: برنامه کاری شما می تواند کاملا پر باشد. وقت ناهار خود را ما بین برنامه کاری قرار دهید. برنامه کاری خیلی شلوغ می تواند عادت های غذایی بسیار ناسالم را اعمال کند ؛ برنامه غذایی را در اولویت قرار دهید.

ایستاده کار کردن : نشستن برای مدتی طولانی برای بدن شما مضر است. و کارفرمایان باید از کارکنان بخواهند که به صورت ایستاده کار خود را ادامه دهند. این یک روش مفید است.

نوشیدن مقدار زیادی آب: از دست دادن وزن، جوان شدن، و باهوش شدن. این فقط سه مزیت از 12 واقعیت غیر منتظره در مورد آب آشامیدنی است. به علاوه، موجب می شود به دلیل نوشیدن آب کمی تحرک داشته باشید.

وعده های غذایی کوچک بخورید: گرسنگی بدترین دشمن در برابر سلامتی است. باعث می شود که تمرکز خود را از دست بدهید و می تواند موجب پرخوری و اشتیاق به غذاهای حاضری شود. هنگامی که شما در دفتر هستید، غذاهای ناخواسته اغلب به راحتی در دسترس هستند و موجب کاهش انرژی و کاهش کلی سلامت میشوند.

از تایم ناهار خود استفاده کنید: خوردن ناهار پشت میز کار، روش آسانی است. عادت خوردن روی میزتان می تواند به بسیاری از مشکلات منجر شود.از تایم ناهاری خود استفاده کنید و به ذهن استراحت بدهید. بیرون بروید و در اطراف ساختمان قدم بزنید.


تردمیل کاری

صندلی راحت خود را با یک تردمیل تعویض کنید: صندلی های اداری می توانند راحت باشند، اما می توانند به ستون فقرات آسیب برسانند. میزهای تردمیلی به بهبود بهره وری و بهبود وضعیت کلی سلامت کمک میکند.

یک باشگاه ،برای کاهش وزن را شروع کنید: از دست دادن وزن و حفظ سلامتی وقتی همه آن را انجام دهند کار آسانی است،اما در محیط کار افراد اغلب عادت به خوردن غذای ناسالم و بی تحرکی دارند، کاهش وزن را شروع کنید. هنگامی که افراد دیگر نیز این روش را دنبال کنند، غذای سالم بخورند و تحرک داشته باشند کار برای همه آسان تر میشود.

برای خود ناهار بیاورید: در رستوران ها شما میزان کالری غذای خود را نمی دانید. پس بهتر است برای خود از خانه غذا بیاورید، هم در پول صرفه جویی میکنید و هم از کالری غذای خود باخبر هستید.از این پول اضافی برای پیوستن به باشگاه استفاده کنید.

راه رفتن، دویدن یا دوچرخه سواری به سمت کار: رفت و آمد روزانه می تواند زمان ایده آل برای بهبود تناسب اندام شما باشد؛ اگر شما نزدیک به محل کار زندگی می کنید، پیاده روی کنید! اگر کمی دورتر هستید، دوچرخه سواری را امتحان کنید.

پیوستن به فعالیت های کاری: بسیاری از محیط های کاری تیم های ورزشی دارند؛ در این تیم ها شرکت کنید نه تنها به شما کمک می کند تا همکاران خود را بهتر بشناسید (به طور بالقوه استرس را در محل کار محدود میکند)، بلکه کمک می کند تا تمرین روزانه مورد نیاز را نیز انجام می دهید.


نکات و توصیه های کلی 

  • هر چند دقیقه یک بار، از جای تان بلند شوید و چرخی بزنید ؛ بدن هر فرد فقط 20 دقیقه می تواند تحمل قرار داشتن در یک وضعیت ثابت را داشته باشد. بنابراین بهتر است که هر 15 تا 20 دقیقه یک بار، از جای تان بلند شوید و مدت 30 ثانیه قدم بزنید، یا بدن تان را کش و قوس دهید.

  • در وضعیت مناسبی بنشینید؛ چنانچه بدن شما در حالت نشسته یا حتی ایستاده، وضعیت مناسبی نداشته باشد، قطعا پس از مدت کوتاهی استرس به سراغ تان خواهد آمد. وضعیت نامناسب بدن برای مدت طولانی سبب آسیب مفاصل و دردهای منطقه ای می شود.

  • نمایشگر کامپیوترتان را در وضعیت مناسبی قرار دهید تا چشم یا مفاصل گردن تان اذیت نشوند.

  • مراقب گردن تان باشید.

  • میز خود را همیشه مرتب نگه دارید؛ شلوغی میز کار باعث خستگی زودرس و استرس می شود و یکی از عوامل اتلاف وقت کاری به شمار می رودپس اجازه ندهید که میز کارتان آشفته و درهم برهم شود. بیشتر بخوانید:

سرد شدن هوا و سلامت
درمان یبوست
مثانه بیش فعال
بیماری ورتیگور
آنتی بیوتیک خانگی 
  درد سینه خطرناک
 بادکش درمانی
 بوی بد واژن   

برچسب ها

زندگی_سالم پشت_میزنشینی صدمات_نشستن_ثابت بیماری_ستون_فقرات دردگردن دردکمر صدمات_پشت_میزنشینی راهکارحفاظت_ازبدن

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما