امروز دوشنبه 15 آذر 1400

تغذیه و کرونا

چهارشنبه 12 آذر 1399
5 دقیقه مطالعه
تغذیه و کرونا

در مورد تازه های کرونا چه می دانید؟

یکی از مهم ترین مسائلی که توانسته است در مدتی کوتاه توجه همه ی جهانیان را به خود جلب کند ویروس مرموز و کشنده کرونا است. ویروسی که به سرعت انتشار پیدا کرد و جان عده زیادی از مردم را گرفت و عده بیشتری هم با عوارض ابتلا به کووید-19 دست و پنجه نرم می کنند. کرونا ویروس نه تنها سلامت جوامع را تهدید کرد بلکه از نظر اقتصادی و روانی هم ضربه های جبران ناپذیری به ملت ها وارد ساخت. تمامی دانشمندان دنیا سعی در ریشه کنی این ویروس مزاحم دارند و تا کنون پیشرفت های چشمگیری در تولید واکسن کرونا بدست آورده اند.

این روزها با خبرهای زیادی در مورد درمان کرونا، پیشگیری از کرونا، واکسن کرونا، تغذیه در کرونا و باید و نبایدهای کرونا رو به رو هستیم که متاسفانه اخبار کذب در این میان بسیار زیاد است که افرادی سودجو در این شرایط بحرانی، به نیت سودجویی سعی در انتشار آنها دارند. بهترین کار در این ایام پیگیری اخبار علمی مربوط به کووید-19 از سایت ها و منابع معتبر است. ما قصد داریم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از تازه های علمی کرونا بگوییم تا به سهم خود، منتشر کننده اخباری حقیقی باشیم. پس تا انتهای مقاله ما را همراهی نمایید.


خوراکی های مفید در دوران کرونا

طبق تحقیقاتی گسترده، محققان دریافتند ترکیبات شیمیایی موجود در بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی ها چون چای سبز، انگور و شکلات تلخ می توانند در کنار هم مانع از عملکرد آنزیمی موسوم به پروتئاز در کروناویروس شوند. پروتئازها برای سلامت و زنده ماندن سلول‌ها و ویروس‌ها نقش حیاتی دارند و اگر به هر نحوی از عملکرد پروتئازها جلوگیری شود، سلول‌ها نمی‌توانند بسیاری از عملکردهای مهم خود نظیر تکثیر را انجام دهند و به این صورت از پیشروی بیماری جلوگیری به عمل می آید.

یکی از اهداف آزمایشگاهی محققین در این زمینه، یافتن مواد مغذی در مواد غذایی یا گیاهان دارویی است که مانع از چسبیدن ویروس به سلول‌های انسانی یا تکثیر ویروس در سلول‌های انسانی ‌شود تا درحقیقت ویروس به خودی خود از بین برود. محققان در این مطالعه مشاهده کردند پروتئاز اصلی کروناویروس موسوم به Mpro در مواجهه با شماری از ترکیبات شیمیایی گیاهی مختلف واکنش نشان می‌دهد. شبیه سازی های کامپیوتری نشان داده است که ترکیبات شیمیایی موردمطالعه در چای سبز، دو نوع انگور، پودر کاکائو و شکلات تلخ قادر به پیوند خوردن با بخش‌های مختلفی از Mpro است.

Mpro  بخشی دارد به شکل جیب که توسط ترکیبات شیمیایی پر می‌شود. وقتی این جیب پر شد، پروتئاز عملکرد مهم خود را از دست می‌دهد. نتایج نشان داد ترکیبات شیمیایی موجود در انگور و چای سبز در مهار عملکرد Mpro بسیار موفق بودند. ترکیبات شیمیایی موجود در پودر کاکائو و شکلات تلخ فعالیت Mpro را تقریباً به نصف کاهش دادند. پس می توان گفت خوردن این مواد غذایی می توانند به درمان کرونا ویروس کمک کننده باشند. البته بیان قطعی این نظریه نیاز به آزمایش های بیشتری دارد.


استفاده از دو ماسک

باورهای غلط در مورد کرونا ویروس

استفاده مکرر از داروی گیاهی موثر است

کارشناسان تاکید دارند که استفاده مکرر از یک گیاه دارویی یا ماده غذایی توصیه نمی‌شود، چرا که گیاهان دارویی باید زیر نظر پزشک تجویز شوند که در غیر این صورت ممکن است در روند درمان تداخل ایجاد کنند.

استفاده از دو ماسک روی هم لازم است

برای عموم مردم استفاده از ماسک‌های سه لایه پزشکی کفایت می‌کند و نیازی به استفاده دو ماسک همزمان (بر روی هم نیست) و به هیچ وجه در روند اکسیژن رسانی خون و اندام‌های داخلی بدن خللی ایجاد نمی‌کند، اما توصیه می‌شود که هموطنان، ماسک اضافه به همراه خود داشته باشند تا در صورت آلودگی ماسک، تعویض شود. همچنین استفاده از ماسک‌های فیلتردار تنها برای کار درمان اندیکاسیون (ضرورت) دارد.

کرونا جوانان را تهدید نمی‌کند

برخی از افراد جوان بر این باورند که بیماری کرونا آن‌ها را تهدید نمی‌کند، در صورتیکه موارد فوتی در افراد جوان و حتی بدون بیماری زمینه‌ای نیز در سطح استان به ثبت رسیده است. بررسی‌ها در کشور‌های مختلف نشان می‌دهد محققان دریافتند شدت بیماری کووید ۱۹ در جوانان بالغ بیش از سایرین است و ۲۰ درصد از جوانانی که در بیمارستان بستری می‌شوند، از بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) سردر می‌آورند. به گفته محققان بسیاری از این افراد حتی پس از نابودی کامل ویروس نیز به مراقبت‌های پزشکی مستمر نیاز دارند.

استفاده مداوم از دستگاه بخور مفید است

رطوبت و مرطوب بودن مجاری تنفسی از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند، اما رطوبت زیاد و بیش از اندازه و بخور سایر مواد، بستری مناسب برای ایجاد بیماری‌های قارچی بوده و استفاده از بخور موادی، چون جوش شیرین یا سایر ماده‌ها که این روز‌ها در فضای مجازی دست به دست می‌شود، پایه و بنیه علمی و پزشکی نداشته و چه بسا ممکن است مضر نیز باشند. عارضه اصلی بیماری کرونا اختلال در اکسیژن رسانی و کمبود اکسیژن خون است وقتی این افت اکسیژن رخ بدهد، اولین ارگان‌هایی که در بدن آسیب می‌بینند اعضایی هستند که مصرف اکسیژن بالایی دارند از جمله مغز و قلب و زودتر از بقیه اعضا در عملکرد خود دچار اختلال شده و از کار می‌افتند، حتی ممکن است سکته قلبی و مغزی به دلیل ترس نیز رخ بدهد.


گلاب در برابر ویروس کرونا

گلاب در برابر ویروس کرونا خاصیت ضدعفونی دارد

براساس برخی توصیه‌های سنتی، استفاده از گلاب به دلیل نقش ضدعفونی که دارد باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ و همچنین بهبود علائم آن می‌شود. اما لازم است بدانیم تاکنون هیچ مطالعه‌ای نقش ضدعفونی کنندگی این ماده را در برابر ویروس‌ها خصوصا ویروس کرونا به اثبات نرسانده است. اگرچه گلاب از نظر خواص مفید برای سلامتی بدن، خصوصا اعصاب و روان، اهمیت دارد، اما نقش ضدعفونی کنندگی آن از نظر علمی تایید نشده است.

ابتلا به بیماری کرونا ممکن است باعث زایمان زودرس شود

با توجه به جدید بودن ویروس کرونا، در مورد عوارض ابتلا به این ویروس در دوران بارداری اطلاعات کافی و بر اساس شواهد معتبر وجود ندارد؛ اما به دلیل ایجاد تغییر در سیستم‌های ایمنی و فیزیولوژیک در دوران بارداری، و با توجه به مقالات و گزارش‌های مربوط به بیماری‌های ویروسی سارس و مرس طی سالیان اخیر، به نظر می‌رسد که زنان باردار بیش از سایرین مستعد ابتلا به عفونت‌های تنفسی هستند. از آنجا که ابتلا به این بیماری‌ها در مواردی با زایمان زودرس همراه بوده است، همواره این نگرانی وجود داشته است که آیا ابتلا به بیماری کرونا باعث زایمان رودرس در مادران می‌شود؟

در حال حاضر اطلاعات محدودی در این خصوص وجود دارد. اطلاعات در خصوص عوارض نوزادان متولد شده از مادران باردار مبتلا به بیماری کرونا نیز محدود است. در واقع به صورت قطعی مشخص نیست که آیا زایمان زودرس به دلیل آلودگی مادر به بیماری کرونا بوده است یا خیر. در شرایط کنونی، قرنطینه خانگی در خانم‌های باردار و اقدامات پیشگیرانه با دقت بیشتر، توصیه می‌شود.


راهکاری سریع جهت بهبود علائم ریوی کرونا

التهاب ریه ناشی از عفونت با ویروس کرونا عواقبی دارد که باید مدتی با آن مقابله کرد. از جمله آثار سوء ویروس کرونا بر ریه بیمار ایجاد منطقه وسیعی از تغییرات فیبروکیستیک، سرفه و تنگی نفس است که همه آن‌ها به شرط عدم مداخله در این فرآیند، در یک دوره زمانی کمتر از ۱.۵ ماه ناپدید می‌شوند. فرآیند‌ احیا در بدن همواره صورت می‌گیرد و وقتی سلول‌ها می‌میرند، سلول‌های جدیدی به جای آن‌ها تولید می‌شود، از همین طریق ساختار ریه‌ها نیز احیا می‌شود. اما در برخی موارد مانند زمانی که فرد بدست خود، جانش را به خطر می‌اندازد این روند به طور کامل انجام نمی‌شود.

به گفته این پزشک متخصص، فردی که سیگار می‌کشد به ریه‌های خود فرصت بهبودی نمی‌دهد؛ بنابراین سیگار کشیدن در این مورد نه تنها عادت بدی است، بلکه یک نوع خودکشی آرام است. اگر فرد مبتلا به ویروس کرونا سیگار بکشد، ریه‌های او هرگز از التهاب شدید یا آثار سوء این ویروس بهبود نمی‌یابند. سیگار کشیدن پس از ابتلا به این بیماری به بیان ساده یک خودکشی آرام است؛ اما اگر سیگار نکشیم، ریه‌ها به راحتی بهبود می‌یابند که البته روند آن در افراد مختلف، متفاوت است.

این روند به طور متوسط بین سه ماه تا یک سال کامل طول می‌کشد و بستگی زیادی به وضعیت سیستم ایمنی بدن و آمادگی جسمانی فرد دارد. تمام بیماری‌های مربوط به ویروس کرونا و سایر بیماری‌های تنفسی مسری نشان دهنده ضعف سیستم دفاعی بدن هستند که مهمترین آن‌ها سیستم ایمنی بدن و سپس آمادگی جسمانی است. کسی که ورزش می‌کند و سبک زندگی سالمی دارد، حتی اگر به این بیماری هم مبتلا شود، به مانند فردی که از سلامتی خود مراقبت نمی‌کند، تحت تاثیر این بیماری قرار نخواهد گرفت.  

بیشتر بخوانید:


داروهای موثر در کرونا
نشانه افت اکسیژن خون
واکسن و جهش کرونا
بلاهای جدید کرونا
خطرات ناشی از سی تی اسکن بی رویه
زنگ خطر کرونا
عده ای که در کرونا ناقل ترند
علائمی از کرونا که شاید ندانید
مواردی در مورد کرونا که باید بدانید
علائمی زودتر از تب در کرونا
تشخیص سریع کرونا
شایعات واکسن کرونا
کرونا و درمان های عجیب
کرونا و نابینایی
ماندگاری طولانی کرونا

برچسب ها

کرونا تغذیه_وکرونا درمان_کرونا اخبارجدیدکرونا یافته_های_علمی_کرونا علائم_ریوی_کرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما