امروز یکشنبه 28 دی 1399

زایمان لاکچری، سلاح کشتار جمعی

یکشنبه 9 آذر 1399
5 دقیقه مطالعه
زایمان لاکچری، سلاح کشتار جمعی

چه خطراتی در زایمان های زودتر از موعد وجود دارد؟

امروز نهمین روز از ماه نهم سال نود و نه است تاریخ رند و لاکچری 9999 و طبق سال هایی اینچنین، انتظار زایمان هایی زودرس و راس این تاریخ، دور از انتظار نیست. یک انتخاب که می تواند آسیب هایی بسیار جدی به سلامت نوزاد و مادر وارد کند. بگذارید بچه‌هایتان صاحب غیررُندترین تاریخ تولد دنیا باشند اما به جای آن، همه آنچه سهمشان از سلامتی توی این دنیا هست را داشته باشند. سهم آنها از سلامتی را حتی با احتمال بایک درصد خطا، قربانی فانتزی‌های بیهوده نکنیم. گاهی چنان غرق در دنیای لاکچری نمایی می شویم که فراموش می کنیم مواردی چون سلامت مادر و نوزاد، باید بزرگ ترین هدف باشد و ناآگاهانه آنها را با خطراتی جدی رو به رو می سازیم.

در این زمینه می توان هم والدین ناآگاه را مقصر دانست و هم متخصصی که با آگاهی کامل از خطرات، گام در این راه می گذارد که البته در سال های اخیر، از سمت وزارت بهداشت برخوردی جدی با این تخلفات می شود. ما در این مقاله سعی کرده ایم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، از خطرات درکمین این تاریخ های لاکچری برای زایمان بگوییم پس اگر شما هم به این موضوع فکر کرده و آن را هیجان انگیز دانسته اید، بهتر است با ما تا انتهای مقاله همراه شده و از پشت پرده سیاه این روزهای طلایی باخبر شوید.


هفته 38 بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری فرزندتان برای زندگی خارج از رحم تقریباً آماده است. اما  توجه داشته باشید که طی یک یا چند هفته آینده مناسب ترین مکان برای فرزندتان رحم شما است چرا که جزیی ترین اجزای بدن او در این مدت در حال تکامل هستند. در این مرحله تمام بخش های استخوان بندی فرزندتان بویژه استخوان های بلند دست و پا، طی فرآیندی بنام «تبدیل شدن غضروف به استخوان» سفت و سخت می شوند. او می تواند بند ناف را در مشت خود بگیرد یا انگشتانش را آزادانه رها کند. زیرا واکنش گرفتن با دست در جنین بسیار قوی شده است. به احتمال زیاد تا این هفته سر جنین بطور کامل به داخل لگن فرو رفته است. ولی در این مرحله نیز او می تواند برحسب جهت صورتش، خود را در چندین وضعیت نرمال قرار دهد.


زایمان زودتر از موعد

زایمان زودتر از موعد

شروع زایمان زودتر از زمان تعیین‌شده را زایمان زودرس یا پیش از موعد ((preterm می‌نامند. تولد نوزاد زودتر و قبل از زمان لازم برای رشد کامل می‌تواند تأثیرهای کوتاه یا بلندمدتی در سلامت کودک داشته باشد. هفته‌های آخر بارداری برای رشد جنین شما بسیار مهم است. تا سال‌ها پیش تصور بر این بود که نوزاد‌هایی که در هفته‌های ۳۷ یا ۳۸ بارداری متولد می‌شوند مشکلی ندارند، اما طی ده سال گذشته، کارشناسان دریافته‌اند این طور نیست. نوزاد‌هایی که حتی فقط دو هفته زودتر از موعد به دنیا می‌آیند، بیشتر در معرض مشکلاتی در سلامتی خود هستند.

زایمان پیش از موعد به زایمانی گفته می‌شود که بیش از سه هفته قبل از تاریخ مقرر تخمین زده شده اتفاق بیفتد. به عبارت دیگر زایمان پیش از موعد یعنی زایمانی که قبل یا در هفته ۳۷ و 38 بارداری رخ دهد. نوزادان نارس به ویژه آنهایی که خیلی زود متولد می‌شوند، اغلب دارای مشکلات پزشکی پیچیده‌ای هستند. به طور معمول عوارض اینگونه تولدها متفاوت است. اما هرچه نوزاد شما زودتر به دنیا بیاید احتمال بروز عوارض بیشتر است. بسته به اینکه نوزاد چقدر زودتر متولد شود ممکن است در دسته بندی زیر قرار بگیرد:

  • زودرس دیرهنگام، تولد بین پایان هفته ۳5 و ۳7 بارداری

  • نسبتاً زودرس، تولد بین هفته‌های ۳۲ تا ۳۴ بارداری

  • بسیار زودرس، تولد زودتر از هفته ۳۲ بارداری

  • فوق العاده زودرس، تولد قبل یا در هفته ۲۵ بارداری


نوزاد در زایمان زودرس

نوزاد شما ممکن است علائم بسیار خفیف تولد زودرس داشته باشد، یا ممکن است علائم بارزتری داشته باشد. برخی از این علائم شامل موارد زیر است:

یرقان: شایع‌ترین نوع یرقان در نوزادان زودرس، یرقان فیزیولوژیک است. در این عارضه، کبد نمی‌تواند بیلی روبین خون را دفع کند. در نتیجه، بیلی روبین در خون تجمع کرده و در بافت‌ها منتشر می‌شود. بیلی روبین، زرد رنگ است و به همین دلیل، پوست نوزاد زردرنگ می‌شود

مشکلات کلیوی: کلیه‌های نوزاد معمولا فورا بعد از تولد کامل می‌شوند، اما طی چهار تا پنج روز اول زندگی نوزاد، ممکن است مشکلاتی در تعدیل مایعات بدن، املاح و ضایعات روی بدهد. نوزادانی که قبل از هفته‌ی بیست و هشتم بارداری متولد می‌شوند، بسیار در معرض مشکلات کلیوی هستند.

عفونت: یک نوزاد نارس تقریبا در هر قسمت از بدن خود می‌تواند دچار عفونت شود. نوزاد در هر مرحله‌ای می‌تواند عفونت بگیرد، از داخل رحم گرفته تا در زمان تولد از طریق سیستم تناسلی و بعد از تولد که شامل روز‌ها و هفته‌های ماندن در NICU می‌شود.

مشکلات تنفسی: مشکلات تنفسی در نوزادان نارس به دلیل وجود یک التهاب در سیستم تنفسی روی می‌دهد. ریه‌های ناکامل در نوزادان نارس، اغلب کمبود سورفاکتانت دارد. این ماده، مایعی است که درون ریه‌ها را پوشش داده و به باز نگه داشتن آن‌ها کمک می‌کند.

مشکلات قلبی: شایع‌ترین عارضه‌ای که نوزادان نارس دچارش می‌شوند، باز ماندن کانال شریانی (PDA) است. باز ماندن کانال شریانی به حفره‌ی میان دو شریان اصلی قلب گفته می‌شود. در نوزادان نارس، این حفره ممکن است به جای اینکه به محض تولد بسته شود، همچنان باز بماند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، خون اضافی به ریه‌ها پمپاژ شده، ریه‌ها آب آورده و نارسایی قلبی ایجاد خواهد شد.

مشکلات مغزی: مشکلات مغزی نیز می‌تواند از تبعات تولد زودتر از موعد باشد. برخی از نوزادان نارس ممکن است دچار هموراژ درون ونتریکولار شوند که خونریزی در مغز است. خونریزی خفیف معمولا آسیب دائمی به مغز نمی‌زند، اما خونریزی شدید ممکن است منجر به آسیب دائمی شده و مایعات در مغز تجمع کنند.


فلج مغزی:


فلج مغزی: فلج مغزی یک اختلال حرکتی دائمی و پیشرونده است که با تاثیر گذاشتن بر مغز و اعصاب، باعث ایجاد ناتوانی فیزیکی در فرد می‌شود. فلج مغزی به علت یک عفونت، جریان خون نامناسب و یا آسیب مغزی طی بارداری یا بعد از تولد به وجود می‌آید.

مشکلات بینایی: نوزادان نارس در معرض رتینوپاتی هستند. در این عارضه، رگ‌های خونی در پشت چشم، متورم می‌شوند. رتینوپاتی در اثر عدم تکامل طبیعی عروق خونی شبکیه و در شرایطی که اکسیژن کافی به شبکیه نمی‌رسد، روی داده و احتمال نابینایی را افزایش می‌دهد.

مشکلات شنوایی: برخی از نوزادان نارس دچار مشکلات شنوایی می‌شوند. از دست دادن شنوایی گاهی می‌تواند کلی باشد و سبب ناشنوایی شود. خیلی وقت‌ها، علت دقیق ِ از دست دادن شنوایی در نوزادان نارس، ناشناخته است.

مشکلات دندانی: مشکلات دندانی در سال‌های بعدی زندگی ِ نوزادان نارس بروز می‌کنند. این عوارض شامل بد رنگی دندان‌ها، تاخیر در رشد دندان یا تراز نبودن آرواره‌ها می‌شود.

مشکلات رفتاری: بچه‌هایی که زود به دنیا می‌آیند بیشتر در معرض مشکلات رفتاری یا روانی هستند که شامل اختلال کم توجی – بیش فعالی می‌شود.

اختلال در عملکرد ادراکی: نوزادان نارس در معرض ناتوانایی‌های بلند مدت هستند که می‌تواند هوشی، تکاملی و یا هر دو باشد. این بچه‌ها ممکن است نسبت به بچه‌های دیگر، با سرعت کمتری رشد کنند.


هشدارهای زایمان های لاکچری

برخی والدین اصرار دارند فرزندان خود را در تاریخ‌های رند و به اصطلاح لاکچری به دنیا بیاورند، اما ما در مجله پزشکی صراحتا اعلام می کنیم که صریح می‌گوییم هجوم برای زایمان لاکچری سلاح کشتارجمعی است. وقتی کودکی در زمان نامناسب به دنیا می‌آید آن تعداد سلول عصبی که می‌توانست منشاء عشقی باشد، منشاء ترقی و کسب معرفتی باشد، از دست می‌رود. بد کلامی، مشکل در شیوه زندگی یا اقتصادی می‌تواند در لحظه تولد رخ بدهد. تاریخ ۹۹/۹/۹ و تاریخ های رند دیگر تنها یک عدد هستند، این ارقام و تاریخ به خودی خود ارزش و تقدسی ندارد، ولی می تواند تیر قوی برای مرگ جمعی انسان‌ها شود، توصیه می‌کنیم جوانان این قشر برای به دنیا آوردن فرزند، جان کودک خود را به خطر نیندازند.

در زایمان زودهنگام، دور سرکوچک تر، قد کوچک تر، ظرفیت کمتر روده برای جذب و هضم ظرفیت کم کبد و کلیه برای دفع سموم به فرزند تحمیل می شود. ما از نظر دینی مدیون فرزندانمان خواهیم شد. در مقابل جامعه و دیگران هم همینطور. صرفا برای یک هفته چند روز دیرتر یا زودتر متولد شدن به کسی جایزه نمی‌دهند اتفاقا این مسابقه است که اگر کسی زودتر برسد بازنده مسابقه خواهد بود! دنیا به همان اندازه که مدرن می‌شود و آدم‌ها احساس می‌کنند خیلی بیشتر از گذشتگان از زندگی می‌دانند، به همان اندازه هم می‌تواند درگیر خرافات، فانتزی‌ها و دل مشغولی‌های بیهوده بشود.

                                                            

 بیشتر بخوانید:

واکسیناسیون کودکان
بلوغ زودرس
ارث فرزند از پدر  
 پرخاشگری نوجوان
 کودک آزاری
 نوجوانی و چاقی 

برچسب ها

سزارین زایمان_لاکچری زایمان زایمان_پیش_ازموعد خطرات_زایمان_زودهنگام زایمان_های_فانتزی تاریخ9999

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما