امروز دوشنبه 15 آذر 1400

کدام داروها در کرونا موثر بودند؟

جمعه 7 آذر 1399
5 دقیقه مطالعه
کدام داروها در کرونا موثر بودند؟

تازه های علمی در رابطه با کرونا ویروس

با شیوع کووید-19 توجه تمامی مردم جهان به سمت این ویروس ناشناخته، هزار چهره و مرگبار جلب شده است و تمامی دانشمندان از سر تا سر دنیا بدنبال راهی برای مقابله با کووید-19 هستند. تحقیقات زیادی در همین مدت زمان کوتاه برای یک ویروس، انجام شده است و جنبه های مختلف کرونا ویروس مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. داشتن اطلاعات درست و علمی در رابطه با کووید-19 می تاند کمک بزرگی برای پاره کردن زنجیره انتقال آن باشد و برعکس، اطلاعات و باورهای اشتباه می تواند سلامت جامعه را مورد هدف قرار دهد.

مجله پزشکی از زمان شیوع کرونا ویروس تا کنون سعی داشته است که برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، اطلاعات جدید و علمی را در این زمینه گردآوری کند تا قدمی مثبت به همراه هم، در مهار کووید-19 برداریم. سوال های زیادی همیشه در رابطه با عوارض، ماندگاری، داروهای موثر و نحوه تقویت سیستم ایمنی در مقابل کرونا ویروس شده است که در این مقاله به توضیح بخشی از یافته های جدید خواهیم پرداخت پس برای اطلاع از تازه های علمی کرونا ویروس ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


داروهایی که در کرونا، موفق عمل کردند

یک سال پس از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا، درحالی که دانشمندان موفق به ساخت واکسن‌هایی برای پیشگیری از ابتلای به ویروس کرونا شده‌اند، اما هنوز هیچ درمان معجزه آسایی برای این ویروس کشنده پیدا نشده است و پزشکان در کشورهای مختلف همچنان مجبور هستند از مجموعه‌ای از داروها که عمدتا از خانوادۀ دارویی «کورتیکواستروئیدها» هستند، برای التیام رنج بیماران استفاده کنند. البته در این مدت داروهای دیگری خارج از این گروه، مانند رمدیسیویر نیز استفاده شده است. در ادامه نگاهی به فهرست داروهایی می‌اندازیم که تحقیقات پزشکی تاثیر مثبت استفاده از آنها برای درمان کووید۱۹ را ثابت یا برعکس، رد کرده است.


دگزامتازون و کرونا

دگزامتازون: این تنها دارویی است که تا کنون باعث کاهش مرگ و میر کووید۱۹ شده است؛ اگرچه تنها برای آن دسته از بیمارانی تجویز می‌شود که وضعیت بحرانی دارند و نیازمند اکسیژن کمکی هستند. بر این اساس سازمان جهانی بهداشت و آژانس دارویی اروپا از ماه سپتامبر و با تکیه بر مطالعاتی که در این باره در بریتانیا انجام شده، تجویز دگزامتازون را توصیه می‌کنند. اما پزشکان بر این موضوع تاکید دارند که نباید دگزامتازون را در ابتدای ابتلا به بیماری تجویز کرد؛ زیرا باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود و به همین دلیل است که این دارو تنها روی بیمارانی که در وضعیت ابتلای شدید قرار دارند موثر است.

داروهای ضد انعقاد: این داروها نیز مانند کورتیکوئیدها برای بیماران دارای علائم شدید ابتلا استفاده می‌شوند. هدف از این کار نیز جلوگیری از تشکیل لخته‌های خون در بدن بیماران است که یکی از عوارض جدی کووید۱۹ محسوب می‌شود.

رمدیسیویر: در رابطه با این دارو، شبهات زیادی وجود دارد. طبق تحقیقات و آمار رسیده، این درمان ضدویروسی که ایالات متحده بسیار از آن حمایت می‌کرد و در واقع برای درمان ابولا تولید شده بود، نتوانسته در التیام بیماران کووید۱۹ موثر واقع شود. سازمان جهانی بهداشت در ۲۰ نوامبر اعلام کرد که از این دارو برای درمان مبتلایان به کرونا استفاده نشود زیرا نه مانع از مرگ مبتلایان می‌شود و نه از پدیدار شدن علائم حاد بیماری جلوگیری می‌کند. تنها نکته مثبت اینکه، مصرف رمدیسیویر باعث می شود مدت بستری شدن بیماران کووید۱۹ در بیمارستان کمی کاهش یابد و از ۱۵ روز به ۱۱ روز برسد.

نکته: رمدیسیویر یکی از داروهایی است که در ایران بطور گسترده برای درمان مبتلایان کرونا استفاده می‌شود. تجویز داروهای دیگری از جمله فاویپیراویر همچنین برای مبتلایان رایج است.

پلاسما: در این روش از پلاسمای خون افرادی که قبلاً به کرونا آلوده شده اما اکنون بهبود یافته‌اند، برای ساخت آنتی بادی استفاده می‌شود. برخی مطالعات ثابت کرده که این روش درمانی، برای درمان ویروس ابولا یا سارس که با ویروس کووید۱۹ هم خانواده است موثر بوده؛ با این وجود همه متخصصان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که برای تایید این روش نیاز به آزمایشهای بالینی بیشتری است.


علامت جدید کرونا ویروس

سرفه خشک، تب و اختلالات تنفسی شناخته‌شده ترین علایم ابتلا به ویروس کرونا است اما براساس گزارش مرکز کنترل پیشگیری از کووید-19،‌ این بیماری می‌تواند با عوارض نورولوژیک هم بروز پیدا کند. نتایج مطالعات‌ جدید نشان می دهد بروز آسیب‌های مغزی را تایید می‌کند. محققان دانشگاه ماساچوست با بررسی وضعیت 817 بیمار بالای 65 سال مبتلا به کووید19 دریافتند که «روان‌آشفتگی یا هذیان» می‌تواند یکی از علایم زودهنگام ابتلا به بیماری باشد. هذیان، کاهش هوشیاری، حالت گیجی، درک نکردن موقعیت زمانی و مکانی و هر نوع اختلال ناگهانی شناختی ممکن است نشانه‌ای از ابتلا به ویروس کرونا در سالمندان باشد چراکه سیستم ایمنی در این افراد به‌ گونه ای متفاوت با ویروس‌ها و باکتری‌ها مقابله می‌کند.

در چنین شرایطی، سلول‌ها از اکسیژن محروم می‌مانند و از بین می‌روند. محققان بر این باورند که در زمان آلودگی به ویروس کرونا، واکنش دفاعی بسیار شدیدی در بدن اتفاق می‌افتد که ممکن است به گرمای بیش از حد مغز منجر شود و علایم نورولوژیک خاصی بروز پیدا کند. آن ها آسیب ویروس بر مغز را به سه شکل مطرح کرده‌اند: حمله مستقیم ویروس به مغز، تحریک مغز با عبور ویروس از سد استخوانی بین حفره بینی و سر، اختلال در گردش خون عروق مغز.


ساعت بدن و کرونا

ساعت بدن و ابتلا به کرونا

تحقیقی جدید نشان می‌دهد ساعت‌ها و تقویم‌ها در سیستم ایمنی بدن می‌تواند ما را مستعد ابتلا به بیماری یا آسیب در زمان‌های معینی از روز یا ماه‌هایی در سال کند. درک بهتر این ریتم‌ها ممکن است در درمان و پیشگیری از بیماری‌هایی مانند کووید-۱۹ موثر باشد. همچنین به پاسخ این پرسش کمک می‌کند که چرا برخی از بیماری‌ها مانند آنفلوآنزا تمایل به تاختن در زمستان دارند؛ در حالی که علائم بیماری‌های دیگر مانند مالتیپل اسکلروزیس (MS) اغلب در تابستان بدتر می‌شود.

دانشمندان در تحقیقی در این زمینه، نوسانات واضحی در تعداد گلبول‌های سفید خون و علائمی در خون پیدا کردند که نشان می‌داد عملکرد سیستم ایمنی بدن ما بسته به این که چه ساعتی از روز یا فصل باشد، ممکن است قوی‌تر یا ضعیف‌تر شود. از همه مهم‌تر این که این تغییرات و نوسانات به عوامل محیطی یا سبک زندگی یا سطح ویتامین D مربوط نبود. در واقع نوسانات روزانه مشاهده‌شده در این مطالعه منعکس‌کننده الگوهای ادگار است که قبلا در مورد موش‌ها ثبت شده بود؛ در آغاز دوره فعالیت موش‌ها گلبول‌های سفید خون در غدد لنفاوی جمع‌ می‌شوند و هنگامی که موش‌ها به مرحله استراحت می‌رسند، به درون خون منتقل می‌شوند.

ساده‌ترین تفسیر این است که سیستم ایمنی برای شناختن و مبارزه با عوامل بیماری‌زای بالقوه در طول روز تکامل یافته است تا بهتر عمل کند، زیرا این زمانی است که انسان‌ها بیشتر در تماس با عوامل بیماری‌زا هستند. پروفسور تامی مارتینو، رئیس برجسته تحقیقات قلب و عروق در دانشگاه گوئلف در انتاریو کانادا، گفت: این یافته‌ها تأیید هیجان‌انگیز این موضوع است که چگونه زمان بیولوژیکی برای سلامت انسان اهمیت اساسی دارد. از منظر سبک زندگی می‌توانیم از این درک جدید از زمان بیولوژیکی برای هدایت رفتارهای خود استفاده کنیم، شاید فعالیت خود را در طول شب یا در فصول زمستان محدود کنیم؛ به ‌طوری که قرارگرفتن در معرض عوامل بیماری‌زا را زمانی که مقاومت‌مان کم است، به حداقل برسانیم.


علائم اصلی کرونا در فازهای بیماری

در ابتدای شیوع بیماری، نبود درمان مؤثر و اختصاصی برای بیماری کووید، امکانات محدود برای تشخیص و درمان و نهی افراد برای درخواست تست تشخیصی، سبب شد تا تصور غلط مراجعه تنها در مراحل شدید بیماری در بین مردم شکل بگیرد، در حالیکه امروز ثابت شده که آغاز درمان از روزهای اول بیماری با اثرگذاری درمان ارتباط مستقیم دارد. با غربالگری، مبتلایان بدون علامت و یا دارای علائم خفیف شناسایی شده و ضمن قرنطینه خانگی، می‌توان با مراجعه سریع‌تر به پزشک از وخیم شدن وضعیت بیماری پیشگیری کرد.

مبتلایان معمولا چند فاز را تجربه می‌کنند، در فاز صفر بیماران بی علامت بوده و تنها با غربالگری شناسایی می‌شوند؛ این مرحله به دلیل کمبود تست‌های تشخیصی حلقه مفقوده در کشور ما بوده، چراکه افراد بدون علامت شناسایی نشده و با حضور در جامعه، بیماری را به دیگران منتقل می‌کنند. البته امیدواریم با ورود تست‌های سریع جدید این مرحله نیز به زنجیره بیماریابی، قرنطینه و درمان اضافه گردد تا کنترل بیماری دست یافتنی تر شود.

در فاز یک، افراد علائم خفیفی مثل سر درد، گلودرد، دل درد و درد قفسه سینه، اسهال، تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی، تب و لرز، ضعف، خستگی مفرط، کوفتگی، درد شکم، سرفه خشک، تنگی نفس خفیف، اختلال بویایی و چشایی، خشکی دهان و گلو، احتقان و آبریزش بینی را تجربه می‌کنند که در صورت تشدید هر یک از این علایم بیمار باید حتما به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کند. حدود ۸۰ درصد مبتلایان بدون مراجعه به پزشک و تنها با استراحت در منزل بهبود می‌یابند و تب و بدن‌درد این افراد نیز با استامینوفن ساده مرتفع می‌شود.

در فاز تنفسی متوسط فرد درد و فشار قفسه سینه را احساس کرده و میزان اشباع اکسیژن خون بین ۹۰ تا ۹۳ است؛ در فاز شدید و بحرانی تعداد تنفس بیمار به بالای ۳۰ و میزان اشباع اکسیژن خون به زیر ۹۰ می‌رسد، همچنین درگیری ریوی به بالای ۵۰ درصد رسیده و احتمالا فرد نارسایی ارگان پیدا می‌کند، بنابراین پیش از بروز این علایم فرد باید حتما به پزشک مراجعه کرده باشد.

بی‌اشتهایی شدید مخصوصا در سنین بالا، اسهال شدید که سبب دهیدره و بی‌حالی بیمار شده، تداوم یا تشدید تب با گذشت پنج روز از شروع علائم، سیر فزاینده تعداد تنفس در دقیقه، سیر پیش‌رونده تنگی نفس با انجام فعالیت‌های ساده مثل جابجایی کوچک در منزل، سیانوز محیطی و تغییر رنگ اندام‌ها به خاکستری یا آبی، تغییرات هوشیاری، گیجی و منگی و خواب آلود شدن از علائم هشدار شدید کووید ۱۹ است که افراد با مشاهده این علائم باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنند.

عدم رعایت اصول قرنطینه خانگی از عوامل اصلی افزایش آمار ابتلا در سطح جامعه و خانواده‌ها است. مبتلایان به محض اطلاع از بیماری چه با علایم و چه بدون علایم باید در قرنطینه خانگی بمانند، فرد مبتلا باید حداقل برای ۱۰ تا ۱۴ روز در یک اتاق جداگانه از سایر اعضای خانواده استراحت کند، هنگام مواجهه با افراد ماسک بزند و حتی‌المقدور مدت مواجهه با سایرین را به حداقل رسانده و تا حد امکان مدت زمان صحبت کردن را کاهش دهد.  

بیشتر بخوانید:


نشانه افت اکسیژن خون
واکسن و جهش کرونا
بلاهای جدید کرونا
خطرات ناشی از سی تی اسکن بی رویه
زنگ خطر کرونا
عده ای که در کرونا ناقل ترند
علائمی از کرونا که شاید ندانید
مواردی در مورد کرونا که باید بدانید
علائمی زودتر از تب در کرونا
تشخیص سریع کرونا
شایعات واکسن کرونا
کرونا و درمان های عجیب
کرونا و نابینایی
ماندگاری طولانی کرونا
علائم پیدا و پنهان کرونا

برچسب ها

ویروس_کرونا آمارحقیقی_کرونا پیشگیری_ازکرونا داروهای_کرونا درمان_کرونا رمدسیویر ساعت_بدن_وکرونا عوارض_جدیدکرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما