امروز دوشنبه 15 آذر 1400

فنلاند موفق در کرونا

دوشنبه 3 آذر 1399
5 دقیقه مطالعه
فنلاند موفق در کرونا

چرا کشور فنلاند توانست در بحران کرونا موفق عمل کند؟

با توجه به شیوع کرونا در سر تا سر دنیا و درگیر شدن درصد بالایی از جمعیت جهان به این ویروس مرموز و کشنده، راهکارها و تصمیمات هر دولت در کنار اعتماد و همکاری مردم، تاثیر به سزایی در آمار مرگ و میر آن کشور دارد. یکی از کشورهایی که توانسته است در پاندمی کرونا، خوب عمل کند و آمار مرگ و میر پایین تری نسبت به سایر کشورهای همسایه خود داشته باشد، کشور فنلاند است. اما این کشور چه کرده است که توانسته تا حدود بسیار زیادی این ویروس ناشناخته را مهار کند؟

برای پاسخ به این سوال باید به سراغ زیرساخت های فرهنگی، تصمیمات دولت فنلاند و همکاری مردم این کشور برویم و با بررسی راهکارهای آنها، برای جامعه خود، به راه های پیشگیری مناسب تری دست پیدا کنیم. متاسفانه یکی از دلایل شیوع سریع کووید-19 در ایران، اطلاع رسانی دیرهنگام مسئولین و قرنطینه ای ناقص بود که همین موارد باعث ایجاد خلل در اعتماد مردم و نتیجه ای تلخ و سنگین شد. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از راهکارهای کشور فنلاند در مواجه با کرونا ویروس بگوییم پس برای شناخت تصمیمات طلایی در مهار این ویروس، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


چرا کشور فنلاند را در مهار کرونا ویروس، موفق می دانیم؟

با توجه به شواهد و آمار و ارقام، میانگین ابتلا در این کشور اسکاندیناوی از همه کشور‌های اروپایی پایین‌تر است. طبق آماری که توسط دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا منتشر شده است از ژانویه تا ۱۸ نوامبر سال ۲۰۲۰، شمار افرادی که به کرونا مبتلا شده اند در فنلاند ۱۹هزار و ۶۰ نفر می باشد که در این بین، ۳۷۱ نفر جان خود را بدلیل ابتلا به کرونا از دست داده اند. بر طبق همین آمار می توان گفت هیچ کشور دیگری در اروپا از زمان شیوع کرونا ویروس تا کنون، چنین رقم نازلی از مرگ ومیر و ابتلا را گزارش نکرده است.

در این زمینه مقایسه های آماری بین کشورهای دیگری با شرایط و جمعیت مشابه با فنلاند صورت گرفته است که می توان به دانمارک در این زمینه اشاره کرد. جمعیت دانمارک و فنلاند تقریبا مشابه هم است، اما در دانمارک، تعداد مبتلایان سه برابر فنلاند است. در این کشور با حدود شش میلیون جمعیت، ۶۵هزار نفر به ویروس مبتلا شده‌اند. در اسلواکی با جمعیتی برابر با فنلاند، ۸۸هزار و ۶۰۰ نفر. در سوئد این آمار به ۱۹۲هزار نفر می‌رسد یعنی تقریبا ده برابر فنلاند.


تدریس راه دور و کرونا

اقدامات فنلاند در مواجه با کرونا ویروس چه بود؟

همانطور که گفتیم مردم فنلاند به دولت‌شان اعتماد زیادی دارند و روحیات‌شان شاید با خیلی از مردم جهان متفاوت باشد آنها مردمی هستند که به راحتی با تنهایی سازگار می شوند و در حالت عادی هم اهل مهمانی و شلوغی و حضور در خیابان بدون دلیل نبودند. از طرفی دیگر این کشور را می توان در اقتصاد و ساختار‌های دیجیتال مناسب، بسیار موفق و پیشرفته دانست درنتیجه شرایط جدید و حالت قرنطینه، خللی جدید در کار مردم ایجاد نکرد و دورکاری و آموزش آنلاین با سهولت پیش رفت.

شاید جالب باشد بدانید که در جریان بحران کرونا چشم جهان به رویکرد‌های سوئد دوخته شد، اما شیوه مدیریت پاندمی در فنلاند هم آموختنی است. این موفقیت فقط صرف تصمیم گیری های خردمندانه دولت فنلاند نبود بلکه همکاری مردم این کشور با دولت توانست چنین کارنامه درخشانی برای این کشور رقم بزند. استراتژی و نوع نگاه فنلاندی‌ها به زندگی در این آمار و ارقام، نقش به سزایی دارد که ما در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.


واکنش سریع

در فصل بهار که شیوع کرونا شتاب گرفت، دولت فنلاند درنگ نکرد و به فوریت ترتیب یک قرنطینه سراسری دو ماهه داد. تردد در داخل هلسینکی و سفر به مناطق دیگر کشور ممنوع شد. کلیه مدارس و مراکز آموزشی، رستوران‌ها و اماکن تجمع مردم بسته شدند. این تصمیم در حالی گرفته شد که در سایر کشور‌های حوزه اسکاندیناوی، اوضاع هنوز عادی و قابل کنترل بود. مدیر اداره بهداشت فنلاند (THL) می‌گوید: «ما زود جنبیدیم و دو هفته زودتر از نروژ و دانمارک زندگی عمومی را تعطیل کردیم؛ پیش از آن که چرخش ویروس دامنه‌دار شده باشد.»


اپلیکیشن کرونا

فنلاند به سرعت توانست تماس‌های افراد آلوده به ویروس را با بهره گیری از فناوری، ردگیری و مدیریت کند. تقریبا از هر دو فنلاندی، یک نفر اپلیکیشن موسوم به "کرونا فلش" را در تلفن همراه خود بارگذاری کرد. این مشارکت در آلمان، شامل یک چهارم جمعیت شد و ۲۲ میلیون نفر از آن استفاده کردند. فراگیر نشدن این اپ در جامعه آلمان دلایلی، چون گوشی‌های قدیمی یا نگرانی از پخش اطلاعات شخصی شهروندان داشت. اما چرا مردم فنلاند در این زمینه نگران نبودند؟ پاسخ را در نکته سوم بجویید.


اعتماد به دولت

بر خلاف آلمان که گروهی از مردم به استراتژی دولت شک می‌کنند یا ویروس را جدی نمی‌گیرند، ضریب اعتماد شهروندان فنلاندی به دولت خودشان بسیار بالاست. برآیند این اعتماد فقط در نصب اپلیکیشن رهیابی کرونا نیست، بلکه در خلال قرنطینه دو هفته‌ای در بهار هم به ندرت مخالفت یا مقاومتی از مردم دیده شد. در یک نظرپرسی که پارلمان اروپا در آن ایام انجام داد، ۷۳درصد شهروندان فنلاند، تدبیر و تصمیم دولت را موجه و به جا توصیف کردند.

بر خلاف آلمان که هواداران "تئوری توطئه" و مخالفان دولت، تظاهرات به راه می‌اندازند و مقرراتی مثل ماسک و فاصله فیزیکی را نقض می‌کنند، فنلاندی‌ها به تصمیم مسئولان گردن گذاشتند. رزا مریلینن، سیاستمدار حزب سبز‌ها در فنلاند می‌گوید: «ما تدابیر دولت را رعایت کردیم، چون تردید نداشتیم که در جهت تندرستی و خیر جامعه بودند.» البته شرایط و بنیه اقتصادی هم در خلق و خوی مثبت شهروندان و آمادگی آن‌ها برای چنین مشارکتی تاثیر جدی دارد. در حالی که میانگین رکود اقتصادی اروپا در خلال بحران کرونا ۱۴ درصد بوده، این رقم در فنلاند ۴/ ۶درصد است.


بستر‌های تکنولوژیک

ساختار‌های اداری و تشکیلاتی فنلاند به خوبی دیجیتالیزه شده‌اند. بر همین اساس، دورکاری و آموزش آنلاین به راحتی میسر شد و وقفه‌ای در امور ایجاد نکرد. برای دانش‌آموزان فنلاندی، فراگیری دروس از طریق لپ‌تاپ پیش از کرونا نیز رایج بود. حضور روبات در کلاس و تدریس دیجیتال امر روزمره در مدارس فنلاند است. تحقیق "انجمن آموزش دیجیتال" در آلمان نشان می‌دهد که تنها ۶۸درصد دانش آموزان می‌توانند از راه دور و به کمک لپ‌تاپ درس بخوانند. به خصوص برای خانوار‌های کم درآمد که به فضای مجازی یا وسایل پیشرفته دسترسی ندارند، ادامه تحصیل فرزندان در خانه و به صورت آنلاین، دشوار است؛ و این واقعیتی است که دولت را در سیاست مهار کرونا تحت فشار می‌گذارد.


مردم فنلاند و کرونا

پارتی موقوف؟ 

دولت آلمان با انواع تمهیدات و تبلیغات کوشیده که مردم را به ماندن در چاردیواری خانه‌ها و پرهیز از دورهمی و دید و بازدید ترغیب کند. با این همه، بسیاری از شهروندان تنهایی و پرهیز از هم‌نشینی را دشوار می‌دانند. در فنلاند، اما وضعیت چنین نیست. مردم فنلاند استراحت و آرامش را در تنهایی و طبیعت می‌جویند. در نظرسنجی پارلمان اروپا، ۲۳درصد شهروندان فنلاند حتی گفته‌اند که در تعطیلی‌های سراسری، حال‌شان بهتر بوده است. نلی هانکونن، جامعه‌شناس در دانشگاه هلیسینکی می‌گوید: «ما زیاد معاشرتی نیستیم و از تنها بودن خیلی هم استقبال می‌کنیم.»

واقعیت آن است که فنلاندی‌ها، خلوت کردن با خود را دوست دارند، کم حرف هستند و به حفظ حریم شخصی هم اهمیت زیادی می‌دهند. این روحیه در مقایسه با کشور‌های اروپایی، بارزتر از سایرین است. مردم فنلاند در هر تعطیلی به کلبه‌های مخصوص جنگلی می‌روند و آسودگی را در تنهایی و سکوت می‌یابند. به عبارتی، فاصله‌گیری فیزیکی که در دوران کرونا باب شد، امری بدیهی در فنلاند به شمار می‌رود. میکا سالمینن، رئیس اداره بهداشت فنلاند می‌گوید: «ما همیشه خودمان را یک متر از دیگری دورتر نگاه می‌داریم وگرنه احساس ناراحتی می‌کنیم.»


مردم فنلاند قوانین زندگی سالم را آموخته اند

  • یکی از مواردی که در مواجه با کرونا ویروس از اهمیت زیادی برخوردار است، داشتن شیوه زندگی سالم می باشد که این مورد در مردم کشور فنلاند به خوبی دیده می شود. قوانین زندگی آنها مستقیم و غیر مستقیم باعث تقویت سیستم ایمنی بدنشان می شود. قوانینی که استرس را کنترل کرده و بدن فرد را در مواجه با بیماری مقاوم می سازد که در ادامه به بعضی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

  • آن ها از قبل برای زندگی‌شان برنامه ریزی می کنند در نتیجه نیازی به تردد اضافی در سطح شهر نداشته و استرس را در زندگی خود به حداقل می رسانند.

  • آن ها یک سبک زندگی فعال دارند و ورزش از کودکی تا زمان مرگ جزوی از زندگی آن ها است.

  • آن ها شبیه وایکینگ ها غذا می خورند! ماهی قرمز، غذاهای غنی از امگا ۳، توت های وحشی، قارچ، آجیل و نان درست شده از غلات کامل یک رژیم غذایی نوردیکی است که بسیار سالم بوده و می تواند باعث کاهش کلسترول و فشار خون شود.

  • آن ها به حریم شخصی دیگران و توانایی تنها ماندن احترام می گذارند. اگر تمامی صندلی های دونفره در اتوبوس اشغال شده باشد، یک فنلاندی ترجیح می دهد سر پا بایستد تا برای کسی مزاحمت ایجاد نکند. این قانون نانوشته در مورد نیمکت ها در پارک ها و فضاهای عمومی نیز صدق می کند.

  • آن ها سپاسگزارند. یک جمله فنلاندی می‌گوید: “خوشبختی داشتن یک کلبه تابستانی در کنار یک مزرعه سیب زمینی است.” بسیاری از مردم فکر می‌کنند خوشبختی به معنای داشتن ثروت زیاد و زندگی لوکس است اما خوشبختی در واقع یک رضایت عمومی و یک رفاه عمومی در زندگی است. رفاه عمومی در فنلاند امری عادی است اما مردم فنلاند هرروز سپاسگزار این رفاه عمومی هستند و هر روز قدردان شرایط زندگی خود در این کشورند.

  • آن ها به برنامه های خودمراقبتی خود پایدارند. مردم فنلاند به صورت هفتگی از سونا استفاده می‌کنند و به سونا اهمیت زیادی می‌دهند چراکه فشار خون را کاهش می‌دهد و ضربان قلب را مانند ورزش تنظیم خواهد کرد در نتیجه از بیماری‌های قلبی و سکته های مغزی جلوگیری خواهد شد. 

بیشتر بخوانید:

نشانه های افت اکسیژن خون
واکسن و جهش کرونا
بلاهای جدید کرونا
خطرات ناشی از سی تی اسکن بی رویه
زنگ خطر کرونا
عده ای که در کرونا ناقل ترند
علائمی از کرونا که شاید ندانید
مواردی در مورد کرونا که باید بدانید
علائمی زودتر از تب در کرونا
تشخیص سریع کرونا
شایعات واکسن کرونا
کرونا و درمان های عجیب
کرونا و نابینایی
ماندگاری طولانی کرونا 

برچسب ها

کرونا راه_های_پیشگیری_ازکرونا قوانین_کرونا اطلاعات_جدیدکرونا کشورفنلاندوکرونا قوانین_فنلاند دلیل_شادزیستن_مردم_فنلاند شادترین_مردم_جهان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما