امروز جمعه 14 آذر 1399

عدم ارضا (ارگاسم) زن و مرد

دوشنبه 26 آبان 1399
5 دقیقه مطالعه
عدم ارضا (ارگاسم) زن و مرد

عوارض ارضا نشدن زن و مرد در رابطه جنسی، کدامند؟

رابطه جنسی یکی از مهم ترین بخش های زندگی زناشویی است که بی توجهی به آن می تواند اثرات نامطلوبی بر رابطه زوجین داشته باشد. هرچه آگاهی و دانش زن و شوهر نسبت به مسائل زناشویی بیشتر باشد، آنها می توانند رابطه سالم تر و صمیمیت بیشتری را تجربه کنند. یک رابطه جنسی سالم می تواند باعث حس خوب، اعتماد به نفس و پایداری زندگی شود. متاسفانه بعلت تربیتی اشتباه، عده زیادی از حرف زدن در مورد این رابطه و بیان مشکلات خود شرم دارند.

رابطه جنسی سالم باعث آرامش زوجین است. یکی از مشکلات بسیار مهم در روابط زناشویی که می تواند رابطه جنسی را به یک رابطه بیمار تبدیل کند، عدم ارضا و رسیدن به ارگاسم مرد یا زن و یا هر دو نفر است. عدم ارضا برای هریک از زوجین می تواند عوارض بسیار زیادی داشته باشد که ما قصد داریم در این مقاله برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از این مشکل و عوارض مربوط به آن بگوییم پس اگر شما هم می خواهید سواد و آگاهی جنسی خود را افزایش دهید ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


دلایل ارضا نشدن مردان

رسیدن به ارگاسم نیاز قابل انکار مردان است و اگر نتوانند به هر دلیلی آنرا تجربه کنند، آسیب های روانی و جسمی زیادی در انتظار آنها است. استرس و فشار روانی اصلی‌ترین عامل این اتفاق است و از دیگر عوامل این اختلال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خودارضایی: خود ارضایی در مردان بیش از حد، باعث می‌شود به همان حالت خاصی که خود ارضایی می‌کنند عادت کرده و فقط در همان حالت ارضا شوند.

استرس و فشار روانیمهم‌ترین علل ارضا نشدن مردان، استرس است. باورهای جنسی غلط درباره ارضا شدن مرد و مایع منی، عصبانی بودن مرد، مشکلات مالی و فرزندان و... همه و همه باعث مشکلات نعوظ و عدم ارضای مرد می‌شود.

مرد نباید لذت ببرد: بر اساس آموخته‌های غلط، برخی از مردان فکر می‌کنند فقط باید به زنشان لذت بدهند و این را تنها وظیفه خود تلقی می‌کنند. بنابراین تمرکزشان را روی لذت بردن همسرشان می‌گذارند و از تحریک مناسب خود غافل می‌شوند، همین مسئله باعث مشکلاتی در ارضای جنسی می‌شود.

داروها و مشکلات جسمانی:  برخی داروها و مواد مخدر، باعث به تاخیر افتادن و حتی عدم ارضای مردان می‌شود. همچنین بیماری‌های جنسی و جسمی، باعث ایجاد مشکلاتی در گیرنده‌های آلت تناسلی و تحریک، نعوظ و انزال می‌شوند.

افزایش سن: با افزایش سن، آلت مردانه به تحریک بیشتر برای ارضا شدن نیاز دارد، این مسئله‌ای طبیعی است. همین مسئله ممکن است باعث نگرانی‌ها و استرس‌هایی شود که مشکلات ارضای جنسی را دو چندان می‌کند.


سرطان پرستات

عوارض ارضا نشدن مردان

ارضا نشدن مردان موجب مشکلات جسمانی و مشکلات روانی می‌شود. دلزدگی زناشویی نیز یکی از مهم‌ترین عواقب ارضا نشدن مردان است. برخی دیگر از عوارض ارضا نشدن مردان به شرح زیر هستند:

سرطان پرستات: در هنگام تحریک، تراکم خون در مجاری ادرار و بیضه ایجاد می‌شود. در صورتی که انزال اتفاق نیفتد یا ناقص اتفاق بیفتد و تمام مایع منی از بدن خارج نشود، این تراکم خون و مایع منی، باعث ورم بیضه و آسیب دیدن غده پروستات و حتی سرطان پروستات می‌شود.

آسیب روحی: در اثر رابطه جنسی سالم، تحریک روانی زن و مرد به اوج می‌رسد و نوعی تخلیه روانی اتفاق می‌افتد. این تخلیه روانی برای کاهش استرس، تنش‌ها و اضطراب‌های بدن است و در صورتی که انزال اتفاق نیفتد، سیستم عصبی با مشکل روبرو می‌شود و اگر دائم این موضوع تکرار شود می‌تواند حتی تا ناتوانی جنسی نیز پیش برود. تنفر مرد از همسر، افسردگی، اضطراب فراگیر و پرخاشگری شایع‌ترین مشکلات روحی این مردان است.

آسیب دیدن رابطه: زن و مرد در صورتی که به ارگاسم و انزال کامل نرسند، به مرور زمان کم طاقت شده و حساسیت‌های آن‌ها بالا می‌رود. همین مسئله می‌تواند نارضایتی زن و عصبی شدن مرد را به همراه داشته باشد و اگر به آنها توجه نشود، مشکلات حادی را به همراه خواهد داشت.

کم شدن مقاومت در برابر بیماری‌ها: رابطه جنسی و انزال کامل، باعث تقویت سیستم ایمنی شده و مقابله شما را با بیماری‌های میکروبی بیشتر می‌کند. ایمونوگلوبین A در افرادی که یک تا دو بار در هفته رابطه جنسی کامل دارند، تا 30 درصد بیشتر از افرادی است که به ندرت رابطه دارند یا اصلا ندارند.

افزایش احتمال اختلال نعوظ: کم بودن رابطه جنسی و نداشتن انزال، باعث می‌شود به مرور زمان فرد دچار مشکلات نعوظ شوند. آلت تناسلی یک ماهیچه است و باید تقویت شده یا قدرت آن حفظ شود. رابطه جنسی، تمرین ماهیچه آلت تناسلی است و اگر صحیح و کامل اتفاق نیفتد منجر به اختلال نعوظ خواهد شد


عدم ارضای زنان

عدم ارضای زنان

در واقع در بسیاری از موارد هدف برقراری رابطه جنسی، رسیدن به ارگاسم می‌باشد. برخی از زنان از تجربه ارضا شدن محروم هستند و در واقع اختلال ارگاسمی دارند. ارگاسم دروغی روشی است که برخی از زنان دارای اختلال ارگاسمی از آن استفاده می‌کنند تا خللی در رابطه با همسر ایجاد نشود؛ در حالی که با این کار قبل از آنکه به رابطه آسیب بزنند به خودشان صدمه وارد می‌کنند. اختلال ارگاسمی زنان یا آنورگاسمی به ناتوانی در رسیدن به ارگاسم، پس از تحریک جنسی کافی اشاره دارد. از علائم اختلال ارگاسمی زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فرد در رسیدن به ارگاسم تاخیر زیادی دارد

  • تعداد دفعاتی که به ارگاسم می‌رسد بسیار نادر و کم می‌باشد یا به طور کلی به ارگاسم نمی‌رسد

  • حس‌های فیزیکی فرد هنگام به ارگاسم رسیدن بسیار ضعیف هستند. یعنی کیفیت ارگاسم پایین است


دلایل ارضا نشدن زنان

مشکلات روحی و روانی: مانند اضطراب یا افسردگی می‌توانند از عللی باشند که لذت بردن فرد را محدود کرده و نهایتا فرد به اوج لذت جنسی نمی‌رسد.

نارضایتی از شرایط بدنی و ظاهر اندام: این مورد ممکن است باعث شود بر فرد فشار روانی وارد شود و فشار روانی به نوبه‌ی خود مانع ارگاسم می‌شود.

استرس و فشار مالی

باورهای فرهنگی و مذهبی فرد: این باورها نقش مهمی در تجارب جنسی فرد بازی می‌کنند. خجالت کشیدن و احساس گناه در مورد لذت بردن از تجربیات جنسی باعث بازداری‌های رفتاری فرد می‌شود. این گونه بازداری‌ها در تجربه‌ی لذت بردن، مانع ایجاد می‌کنند.

تجربه سواستفاده جنسی در گذشته

خشونت

بیماری‌هابیماری‌هایی مانند دیابت می‌تواند بخشی از چرخه پاسخ جنسی انسان را تحت تاثیر قرار دهد.

بیماری‌های زنانهاوج لذت جنسی ممکن است با انجام جراحی‌های زنانه، مانند هیسترکتومی یا جراحی سرطان دچار تغییر شود.

داروهامهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین، داروهای فشار خون، آنتی هیستامین‌ها و داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب ممکن است در رسیدن به ارگاسم اختلال ایجاد کنند.

مصرف الکل و سیگارمصرف بیش از حد الکل می‌تواند توانایی عضلات را برای رسیدن به ارگاسم تحت تاثیر قرار دهد. مصرف سیگار هم همان عملکرد را با محدود کردن جریان خون دارد.

روند پیریبا افزایش سن، تغییرات طبیعی در آناتومی، هورمون‌ها، سیستم عصبی و سیستم گردش خون ایجاد می‌شود که همگی می‌توانند بر روی تمایلات جنسی شما تاثیر بگذارند. به خاطر کاهش سطح استروژن در طی انتقال به یائسگی، جریان خون به واژن و کلیتوریس کاهش می‌یابد.


روش های درمانی ارضا نشدن زنان

روان درمانی: درگیری‌ها و اختلافات در زندگی زناشویی یکی از علل آنورگاسمی و ارضا نشدن در زنان است. در این حالت یک مشاوره جنسی از طریق حل اختلافات و تنش‌ها می‌تواند زندگی جنسی شما را به مسیر قبلی خود بازگرداند. درمانگران جنسی، درمان گرانی هستند که در زمینه مسائل جنسی تخصص دارند. مشاوره روابط زناشویی می‌تواند در درمان ناتوانی جنسی آنورگاسمی وارضا نشدن زنان بسیار مفید باشند و در متعادل شدن چرخه پاسخ جنسی به شما کمک کنند.

درمان با استروژن برای زنان یائسه: استروژن درمانی سیستمیک، می‌تواند اثر مثبتی بر عملکرد مغز و خلق و خو داشته‌باشد. این عامل به صورت مستقیم بر سیستم پاسخ جنسی تأثیر می‌گذارد. استروژن درمانی موضعی در شکل‌های کرم واژینال یا یک شیاف هستند که در واژن قرار داده شده یا مالیده می‌شوند و موجب افزایش جریان خون و بهبود تحریک جنسی خواهند شد.

درمان با هورمون تستوسترونتستوسترون نقش مهمی در عملکرد جنسی زنان بازی می‌کند. تستوسترون ممکن است به افزایش تحریک جنسی کمک کند.

درمان بیماری‌های دیگراگر یک بیماری مانع توانایی برای رسیدن به ارگاسم شده باشد، درمان علت زمینه‌ای ممکن است مشکل شما را حل کند. تغییر یا تعدیل داروهایی که موجب مهار ارگاسم می‌شوند نیز ممکن است علائم را از بین ببرند.

تغییر سبک زندگی: بخش کلیدی و اصلی درمان تغییر سبک زندگی با همسر و رسیدگی به مشکلات عاطفی است که می‌توانند بسیار استرس‌زا باشند و بر ارضا نشدن زنان تاثیر دارند. علاوه بر این لازم است زنان درک عمیقی از بدن خود داشته باشند و انواع محرک‌های جنسی مناسب خود را بشناسند. برخی از زنانی که در رابطه جنسی ارضا نمی‌شوند، معمولا به اندازه کافی مورد تحریک و معاشقه قرار نمی‌گیرند.  بیشتر بخوانید:

جمله های ممنوعه در دعوا
در خواب چه می بینید
به افراد داغدیده آرامبخش ندهید
 نارکولپسی یا حمله خواب
 کودک آزاری
  ورزش و ترک اعتیاد

برچسب ها

روابط_زناشویی ارگاسم رابطه_جنسی_سالم ارضاشدن_زوجین تحریکات_جنسی دلایل_عدم_ارضا استرس_وعدم_ارضا نکات_کلیدی_رابطه_جنسی_سالم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما