امروز جمعه 14 آذر 1399

داروهای گیاهی کمک درمان کرونا

سه شنبه 20 آبان 1399
5 دقیقه مطالعه
داروهای گیاهی کمک درمان کرونا

از چهار داروی گیاهی که در درمان کرونا مجوز گرفته اند چه می دانید؟

این روزها همه منتظر تولید دارویی قطعی برای درمان کووید-19 هستند اما متاسفانه تا این لحظه هنوز دارویی به عنوان درمان قطعی تولید نشده است. در این بین دانشمندان و محققین حیطه پزشکی و طب سنتی همگام با هم در تلاش برای رسیدن به نتایج مطلوبی هستند. حتما شما هم خبر تایید چهار داروی گیاهی توسط سخنگوی وزارت بهداشت را شنیده اید که در مراحل بالینی توانسته اند خوب عمل کنند، ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از این داروهای گیاهی و اثرات آنها بگوییم پس ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


داروهای گیاهی تایید شده، کدامند؟

طبق اعلام دکتر جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، 4 داروی کمک درمانی کرونا که بر پایه فراورده های طبیعی و گیاهی تولید شده اند، توانسته اند مجوز موقت تولید را از سازمان غذا و داروی ایران کسب کنند. باید در همین ابتدا به این موضوع اشاره ویژه داشته باشیم که این داروها هیچکدام داروی قطعی کرونا نبوده و تنها بعنوان کمک درمان استفاده می شوند و در مراحل آزمایش های بالینی توانسته اند نتیجه های مثبتی بر روند درمان داشته باشند.

مجوز موقت تولید این داروها 6 ماهه است و پس از آن با توجه به نتایج حاصل شده، این مجوز تمدید و یا قطعی می شود. این داروها با نام های اسپری دهانی( PHR 160)، شربت موکوزیفت، شربت استاپ سیویر و شربت آنوال اس معرفی شده اند که دو مورد آخر هنوز در صف دریافت مجوز موقت تولید قرار دارند. در ادامه به بررسی این داروها و اثراتی که در روند بهبود نشان داده اند، می پردازیم.


اسپری دهانی (PHR 160)

اسپری دهانی (PHR 160)

با توجه به نتایج مطالعات بالینی انجام شده بر روی بیماران مبتلا به کووید-19، اسپری دهانی( PHR 160) در کاهش علائم و بهبود صدمات ریوی کرونا ویروس، موثر می باشد. این دارو با توجه به شرایط بیمار، پس از گذشت سه تا ده روز، علائم بهبودی را نشان خواهد داد. از آنجایی که عوارض ریوی کرونا ویروس، ماندگاری طولانی مدتی دارند، در بعضی بیماران این دارو پس از گذشت چند هفته، بهبودی کامل را نشان داده است. این دارو برای پیشگیری از کرونا، هیچ اثری ندارد.

دوز مصرفی:

دوز مصرفی این دارو هم مانند داروهای دیگر با توجه به شرایط بیمار توسط پزشک تجویز می گردد ولی مقدار مصرف معمول این دارو به صورت زیر است:

مبتلایان با سن 12 سال به بالا:

علائم خفیف: هر دوساعت یک پاف یعنی پنچ پاف 5 بار در روز.

علائم شدید: هر یک ساعت یک پاف یعنی ده پاف 10 بار در روز.

مبتلایان کودک 5 تا 12 سال:

هر دو ساعت یک پاف یعنی پنج پاف 5 بار در روز.

نکته: در کودکان تا 5 سال مصرف و دوز دارو فقط با نظر پزشک صورت گیرد.

نکته: مصرف این دارو در دوران بارداری، با دستور پزشک مجاز می‎باشد. این دارو منافاتی با شیردهی ندارد. با این حال مادران شیرده باید قیل از مصرف آن با پزشک مشورت کنند.

عوارض جانبی:

هر دارو به موازات اثرات درمانی مطلوب، ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته شود. که برای این دارو، احساس خارش، تپش قلب و سرگیجه بعنوان عوارض ثبت شده است.


شربت موکوزیفت

داروی دیگری که مجوز تولید موقت را از سازمان غذا و دارو دریافت کرده است، شربت موکوزیفت می باشد که بر طبق اطلاعات مختصر اعلام شده، حاوی عصاره آبی میوه دو گیاه است که به نام این دو گیاه اشاره ای نشده است. با توجه به مدارک کارآزمایی بالینی ارائه شده، شربت موکوزیفت برای ‏بهبود علائم خستگی و بی‌اشتهایی حاصل از ابتلا به کووید-١٩ موثر بوده است. به طور کلی عصاره محلولی است که حاوی تمام مواد مفید گیاه مانند تانن، موسیلاژ، اسانس، ویتامین ها و املاح گیاه می باشد.


شربت استاپ سیویر

شربت استاپ سیویر

سخنگوی وزارت غذا و دارو این شربت را برای کاهش دوران بستری و بهبود هایپوکسی مبتلایان موثر دانست. مواد تشکیل دهنده شربت استاپ سیویر آویشن شیرازی، سیر، گلپر، مرزه، میخک، رازیانه و اپیوم است هستند و نتایج تحقیقات نشان داده که این شربت می تواند طول مدت بستری را کاهش دهد. این دارو توسط محققین دانشگاه علوم پزشکی مازندران به ثبت رسیده و آزمایش های بالینی خود را با کسب مجوز اخلاق گذرانده است.

در این تحقیق شربتی، محتوی نسبت های مشخص سیر، آویشن، مرزه، گلپر، میخک به علاوه اندکی اپیوم در حلال پایه الکلی تهیه و به عنوان داروی کمکی یا همراه در کنار داروهای طب جدید برای درمان بیماران مبتلا به کووید 19 استفاده شد. هر دو گروه در این مطالعه، درمان استاندارد را دریافت کردند. دوز مصرفی شربت دو روز اول هر 4 ساعت 10سی سی و دو روز بعدی هر 6 ساعت 10سی سی است. نتایج مطالعات اثربخشی این دارو را نشان داده و شربت استاپ سیویر در انتظار کسب مجوز تولید موقت قرار دارد.

موارد منع مصرف:

افراد مبتلا به نارسایی کلیوی شدید، نارسایی کبدی شدید، CHF، بیماری سربرووسکولار و کاردیووسکولار ماژور، بیماری مزمن ریوی مثل سل، بدخیمی، بیماریهای سیستم ایمنی از جمله AIDS، انسفالوپاتی، حاملگی و شیردهی و سابقه آلرژی به داروهای گیاهی که هنوز در این موارد، تحقیقات تکمیل نشده و برای استفاده نیاز به تجویز پزشک است.


شربت آنوال اس

در این مطالعه که توسط معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه شهید بهشتی تهران به ثبت رسیده است، بیماران مبتلا به دو دسته کلی تقسیم شدند و گروه اول شربت آنوال اس (داروی آنوال اس یک فراورده گیاهی است که از گیاه گندواش به دست می آید ماده موثره آن آرتمزینین است که در درمان مالاریا استفاده می شود) و گروه دوم داروهای پروتکل را دریافت کریان و با توجه به نتایج بدست آمده، گروه اول بهبود سریع تر و با علائم کنترل شده ای داشتند. این بیماران بصورت رندوم از تمام مراجعین بیمارستان امام حسین (ع) تهران با علامتهای مشخص شده بودند.

نکته: هر دو گروه همراه داروهای خود آزیترومایسین را هم دریافت کردند.

دوز مصرفی:

1-1.5 mg/kg و مدت زمان مصرف 14 روز برای بهبودی قطعی است. این دارو به صورت شربت خوراکی است وتوسط شرکت دانش بنیان دانشگاهی سلامت زندگی آرامش با رعایت کلیه اصول بهداشتی تولید می شود.

توجه: اطلاعات تکمیلی از سایت irct.ir برداشته شده است.


 

بیشتر بخوانید:


زنگ خطر کرونا
عده ای که در کرونا ناقل ترند
علائمی از کرونا که شاید ندانید
مواردی در مورد کرونا که باید بدانید
علائمی زودتر از تب در کرونا
تشخیص سریع کرونا
شایعات واکسن کرونا
کرونا و درمان های عجیب
کرونا و نابینایی
ماندگاری طولانی کرونا
علائم پیدا و پنهان کرونا
سیستم ایمنی ضعیف و کرونا
تغذیه در دوران کرونا

برچسب ها

درمان_کرونا داروی_کرونا اخبارعلمی_کرونا اسپری_دهانی_PHR160 شربت_موکوزیفت شربت_استاپ_سیویر شربت_آنوال_اس طب_سنتی_کرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما