امروز پنج شنبه 5 خرداد 1401

تست پدر و مادر خوب بودن

دوشنبه 12 آبان 1399
5 دقیقه مطالعه
تست پدر و مادر خوب بودن

آیا شما برای کودکانتان، والدین خوبی هستید؟

تحقیقات زیادی نشان داده اند که یک پدر و مادر خوب، والدینی هستند که با رفتار خود کودکانی با اعتماد به نفس بالا، شجاع و مستقل بار می آورند. یکی از مهم ترین کارهایی که زن و مرد قبل از فرزندآوری موظف به انجام آن هستند، آموختن این است که چگونه می توانند یک پدر و مادر خوب باشند و با تربیتی صحیح، سلامت روحی و شخصیتی فرزند خود را تضمین کنند. هرچه پدر و مادر بتوانند عملکرد بیشتری داشته باشند، فرزند آنها در آینده فرد موفق تری خواهد بود.

عده ای از افراد بر این باورند اگر تمام وقت و انرژی خود را وقف فرزندانشان بکنند، پدر و مادر خوبی هستند. رشد تربیتی کودک کار دشواری است و اغلب والدین ‌میخواهند تلاش کنند تا بهترین باشند اما گاهی روش های اشتباهی را پیش می گیرند. در تربیت فرزندان فقط عشق کافی نیست و نیاز به آموخته هایی در کنار آن دارد. ما در این مقاله برای شما تستی روانشناسی آماده کرده ایم که توسط آن پی ببرید آیا پدر و مادر خوبی هستید یا خیر. پس برای انجام این تست ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


تربیت فرزند

حتی والدینی که عشق شدیدی به فرزند خود دارند، می توانند روش تربیتی اشتباهی را داشته باشند. هر اشتباه پدر و مادر می تواند روی فرزندان  تاثیری منفی داشته باشد. برای تربیت کودک خوشحال، سالم و موفق، والدین باید مهارت پدر و مادر خوب بودن را آموزش ببینند البته والدین کامل بودن امری کمالگرایانه و محال است ولی باید مصمم بود تا بهترین پدر و مادر شد. کودکان، مشتاقِ حد و مرزهایی هستند که به آنها کمک می‌کند دنیایی را که اغلب باعث سردرگمی‌شان می‌شود، درک و مدیریت کنند. حدود و مرزهایی را تعیین کنید که در آن محدوده فرزندتان بتواند با خیال راحت به کشف علایقش بپردازد، با این کار عشق خود را به او نشان می‌دهید.

والدین خوب هنگامی که فرزندشان کاری را به خوبی انجام می‌دهد، او را تشویق می‌کنند و اگر خطایی را مرتکب شود، پیامد‌های اشتباهاتش را به او گوشزد کنند. اما اینکه رفتار درست کدام است و چه رفتاری قابل قبول است، جواب مشخصی ندارد زیرا میان والدین در مورد تربیت فرزندان اختلافات ریز و درشتی وجود دارد. اما در این میان یک اصول کلی وجود دارد که اگر رعایت گردد به سلامت جسمانی و روانی کودک کمک می‌کند. در تستی که در ادامه مشاهده خواهید کرد، اصول کلی پدر و مادر خوب بودن را مورد بحث قرار داده‌ایم.


تست پدر و مادر خوب بودن

تست پدر و مادر خوب بودن

پرسشنامه زیر مبنی بر تحقیقات جیمز مک کانل از دانشگاه میشیگان است که روابط میان مادر و فرزند را بررسی کرده است. به هر جواب درست صفر امتیاز و به هر جواب غلط یک امتیاز بدهید.

کودک از قبل باید بداند که اگر بدرفتاری کند، چه مجازاتی انتظار او را می‌کشد.

درست                نادرست

احساس من نسبت به فرزندانم با توجه به رفتار لحظه به لحظه آن‌ها فرق می‌کند.

درست                نادرست

برای من دشوار است درباره موضوعاتی از قبیل: رابطه جنسی، سیگار و الکل با فرزندانم صحبت کنم و به سوالاتشان پاسخ دهم.

درست                نادرست

من اغلب با هر یک از فرزندانم به طور انفرادی درباره مشکلات‌شان صحبت می‌کنم.

درست                نادرست

نشان دادن احساسات صادقانه کار درستی است، بنابراین من در حضور دوستان و برادران و خواهران فرزندانم، اگر لازم بود آن‌ها را تشویق یا مجازات می‌کنم.

درست                نادرست

باید هرچه زودتر به بچه‌ها احساس مسئولیت داد، حتی اگر با تالمات شدید روبرو شوند.

درست                نادرست

من به ندرت درباره موضوعات بحث برانگیز با فرزندانم صحبت می‌کنم. زیرا ممکن است موجب مجادله شود.

درست                نادرست

من به فرزندانم نشان می‌دهم که با آ‌ن‌ها هم‌فکر و مانند یکی از دوستان همسالشان هستم.

درست                نادرست

بچه‌ها نباید روی حرف پدر و مادرشان حرف بزنند.

درست                نادرست

بچه‌ها اساسا دلشان می‌خواهد که پدر و مادرشان به آن‌ها آزادی عمل بیشتری بدهند.

درست                نادرست

اگر خیلی زودهنگام از فرزندانم انتظار موفقیت داشته باشم، در آن‌ها اضطراب شدید تولید می‌کنم.

درست                نادرست

بچه‌های کم‌سالی که آرام کردن‌شان دشوار است، اغلب به نظم و انضباط بیشتری احتیاج دارند.

درست                نادرست


تفسیر تست

امتیاز ۱۰ به بالا: شما پدر و مادر بسیار خوبی هستید و در امر تربیت فرزندانتان به درستی رفتار می‌کنید.

امتیاز ۵ تا ۹: شما مانند اغلب والدین هستید. اما به این حد قانع نشوید. سعی کنید بر آگاهی خود در زمینه بزرگ کردن فرزندانتان بیفزایید.

امتیاز ۰ تا ۴:  با آنکه بی‌شک پدر یا مادر مهربانی هستید، با مشکلاتی روبرو هستید. بخش توضیحات زیر را بخوانید و درباره آن با والدین دیگر هم صحبت کنید.


تست پدر و مادر خوب بودن

راهکارهایی جهت والدین خوب بودن

 • بهتر است که پیشاپیش و قبل از اینکه کودک مرتکب خطا شود مجازات و پیامد عمل او را تعیین نکنیم. کافی است به فرزندانتان بگویید برخی از رفتار‌های آن‌ها را تایید نمی‌کنید. اما پیشاپیش و قبل از اینکه عمل خلافی صورت دهند، تهدیدشان نکنید.

 • وقتی از کودک شیطان ناراحت هستید دوست داشتن او دشوار می‌شود. باید در ضمن اینکه ناراحتی خود را از کار او نشان می‌دهید، به او بفهمانید که دوستش دارید.

 • بچه‌ها کنجکاو هستند و می‌خواهند از دنیای پیرامون خود سر در بیاورند. بچه‌ها باید اجازه داشته باشند که از پدر و مادرشان سوال کنند.

 • هر بچه حق دارد که دقایقی با پدر و مادر خود تنها باشد. پدر و مادر مدیر، به فردیت فرزند خود احترام می‌گذارند و به این مهم توجه دارند که هر کدام از بچه‌ها نیاز‌های منحصر به فرد خودشان را داشته و در برخورد با زندگی سوالات متفاوتی به ذهنشان خطور می‌کند.

 • با آن‌که داشتن صداقت مهم است، اما بچه‌ها در حضور دیگران نباید مجازات شوند.

 • دادن استقلال اقدام سازنده‌ای است، اما همیشه لزوما به سود کودک نیست. در مواقعی استقلال به خصوص در زمینه تصمیم‌گیری می‌تواند بیش از انداره راحت داده شود و این می‌تواند نشانه ضعف یا عدم قاطعیت پدر و یا مادر باشد. قبل از دادن آزادی عمل دقت کنید که این کار به فرزندتان آسیب نرساند.

 • بحث و گفتگو زمانی می‌تواند سازنده باشد که منصفانه باشد و به درک بیشتر منجر گردد. پدر و مادر خوب از تعارض‌ها و بحث‌های متعاقب آن برای روشن شدن مسایل مهم برای فرزندانشان استفاده می‌کنند.

 • اشتباه است که برای اینکه به فرزند خود نشان دهید در حد دوستان آن‌ها یا یکی از خود آن‌ها هستید وظیفه پدر و مادری کردن خود را فراموش کنید. می‌توانید بدون آنکه نقش والدانه خود را فراموش کنید با فرزند خود رفتاری همدلانه داشته باشید.

 • والدینی که به فرزندانشان اجازه می‌دهند درباره تصمیمات‌شان سوالاتی صمیمانه بکنند فرزندانی مسئول و متکی به خود تربیت می‌کنند.

 • در جریان یک همه پرسی از ۲۷۰۰۰ دانش‌آموز معلوم شد که ۶۶ درصد آن‌ها انتظار دارند پدر و مادرشان با آن‌ها جدی باشند، در حالی که تنها ۳۳ درصد آن‌ها به نظم و ترتیب کمتر علاقه نشان دادند.

 • بررسی‌های روان‌شناسان دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد که هر چه پدر و مادر زودتر انتظار موفقیت از فرزندان‌شان داشته باشند، میل بچه‌ها در رسیدن به موفقیت افزایش می‌یابد. مشروط بر اینکه کودک رابطه خوبی با پدر و مادرش داشته باشد.

 • اگرچه نظم و انضباط منصفانه ضرورت دارد، پدر و مادر اگر پذیرنده‌تر باشند مشکلات بیشتری از میان برداشته می‌شود. بیشتر بخوانید:

تست شخصیت شناسی
تست نگرش جنسی 
  تشخیص سلامت در 30 ثانیه
  تست مزاج شناسی
  تست شخصیت شناسی (مالی) 

برچسب ها

کودکان تست_روانشناسی سلامت_کودکان تربیت_کودکان والدین_خوب مهارت_فرزندپروری تست_والدین_خوب راهکارهای_تربیتی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما