امروز چهارشنبه 31 شهریور 1400

باورهای غلط سرماخوردگی

پنج شنبه 8 آبان 1399
5 دقیقه مطالعه
باورهای غلط سرماخوردگی

آیا باورهای غلط در زمینه سرماخوردگی را می شناسید؟

با شروع روزهای سرد پاییزی، شاهد حساسیت های فصلی و سرماخوردگی خواهیم بود که در این روزها می تواند آمار بالایی داشته باشد. در رابطه با هر بیماری از جمله سرماخوردگی، باورهای غلط می توانند شرایط را پیچیده تر و درمان را سخت تر کنند. متاسفانه گاهی باورهایی چنان با حقیقت آمیخته اند که نمی توان به راحتی مردم را به اشتباه بودن آن مجاب کرد اما با پیشرفت علم و آگاهی مردم و گسترش ارتباطات از طریق فضاهای مجازی، وقت این رسیده است که دانسته های خود را بروزرسانی و علمی کنیم.

ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از باورهای غلط سرماخوردگی در زمینه رفتاری،تغذیه ای و دارویی صحبت کنیم پس اگر شما هم می خواهید دانسته های غلط خود را که از منابعی غیرعلمی به شما رسیده است، خط بزنید، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید. سرماخوردگی بخشی جداناپذیر از هوای سرد پاییزی است و می توان گفت جدا از زیبایی هایی که دارد، فصلی همراه با بیماری های فراوان است.

ویروس سرماخوردگی هنگام ورود به بدن بخش های مختلفی را مورد هدف قرار داده و درگیر می سازد. بیشترین بخش های درگیر شده، دستگاه تنفسی است. دوره سرماخوردگی می تواند از 3 تا 7 روز متغیر باشد و از علائم شایع سرماخوردگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احتقان بینی

  • آبریزش از بینی و عطسه

  • گلودرد که اصولا پایدار نیست

  • در مواردی هم بدن درد


باورهای غلط تغذیه ای در دوران سرماخوردگی

هنگام سرماخوردگی، شیر نخورید

عده زیادی تصور می کنند که خوردن شیر می تواند باعث افزایش مایع مخاطی شود. در صورتی که خوردن شیر هیچ اثر منفی بر روی بدن فرد سرماخورده ندارد و باعث افزایش مایع مخاط نمی شود. شیر با داشتن انواع ویتامین ها و مواد معدنی و حجم بالای آب در خود، می تواند برای تامین این مواد برای بدن مفید باشد و نه تنها در دوران سرماخوردگی منع نمی شود، بلکه می تواند بسیار پرفایده باشد.


باورهای غلط تغذیه ای در دوران سرماخوردگی

در سرماخوردگی یکسری منعیات غذایی وجود دارد

حتما شما هم بارها شنیده اید که میگویند در هنگام ابتلا به سرما خوردگی، باید غذای کمتری خورد یا غذاهای عادی روزانه را نخورد. این باور هم غلط است و خوردن غذا نه تنها باعث تشدید سرماخوردگی نمی شود بلکه با تقویت بدن می تواند به ما در مبارزه با ویروس سرماخوردگی کمک نماید. زیرا در زمان بیماری، متابولیسم بدن افزایش یافته و نیاز بدن به غذا بیشتر می شود. پس تا جایی که بدن شما می تواند تحمل کند غذا بخورید.


باورهای غلط رفتاری در دوران سرماخوردگی

سرما خوردگی از سرمای زیاد ایجاد می شود

نام این بیماری می تواند گول زننده باشد زیرا به نظر می آید که این بیماری به بروز سرمای شدید، مرتبط باشد اما این بیماری به علت ورود ویروس به بدن بوجود می آید و اتفاقا شیوع آن در فصل زمستان کاهش می یابد. بیشترین شیوع این بیماری در فصل های بهار و پاییز است که فصول مناسب برای شیوع ویروس این بیماری محسوب می شود.


بیماری با عرق کردن از بدن خارج می شود

ویروس های موجود در بدن ما تنها با ترشح مواد خاص از گلبول های سفید خون و سایر اقدامات دفاعی بدن از بین می روند. نابودی ویروس ها با گرم کردن بدن در صورتی امکان دارد که دما بسیار بالا برود و این دما موجب مرگ خودمان خواهد شد. پس گرم کردن و عرق کردن نمی تواند باعث نابودی یا خروج ویروس ها از بدن ما شوند. تنها کاری که این عرق کردن انجام می دهد، این است که چون احساس گرما می کنید احساس خوشایندی به شما دست می دهد.


بوسیدن فرد سرماخورده ممنوع است

ویروس سرماخوردگی به تعداد بسیاری کمی در دهان یافت می شود، لذا بوسیدن فرد سرماخورده باعث بیماری شما نمی شود اما ترشحات بینی فرد بیمار حاوی تعداد زیادی از ویروس های فعال است و می تواند موجب بیماری ما شود. پس اگر فرد بیمار بهداشت فردی را بخوبی رعایت کرده باشد، شما از طریق بوسیدن بیمار نخواهید شد.


نباید علائم بیماری سرماخوردگی را درمان کرد

بسیاری معتقدند که آبریزش و عطسه راه های دفاعی بدن برای دفع ویروس ها هستند و داروهای مسکن و سایر داروهایی که برای سرماخوردگی مصرف می شوند، مانع از فعالیت دفاعی طبیعی بدن خواهند شد. در صورتی که درمان علائم بیماری سرماخوردگی می تواند در داشتن حس بهتر به ما کمک کند و همچنین کنترل این علائم مانند عطسه و آبریزش می تواند در کاهش انتشار ویروس کمک نموده و در جلوگیری از سرایت بیماری به اطرافیان مان موثر باشد.


باورهای غلط دارویی در دوران سرماخوردگی

سرماخوردگی واکسن دارد

سیستم دفاعی بدن سالم می تواند به سادگی با ویروس های سرماخوردگی مبارزه کند و نسبت به آن نوع ویروس ایمنی پیدا کند اما به دلیل تنوع بسیار زیاد ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند ایمنی در مقابل همه انواع ویروس ها تقریبا غیر ممکن است. گاهی در داروخانه ها به اشتباه عبارت ((واکسن سرماخوردگی رسید)) را مشاهده می کنید اما این واکسن ها مخصوص آنفلوآنزا هستند که به دلیل محدودتر بودن انواع ویروس های مولد آنفلوآنزا، واکسن آنها نیز قابل ساخت است اما برای سرماخوردگی با توجه به انواع بسیار متنوع ویروس های مولد بیماری، واکسن موثری که بتواند ایمنی قابل قبولی ایجاد کند، تا کنون ساخته نشده است.


باورهای غلط تغذیه ای در دوران سرماخوردگی

خوردن ویتامین C زیاد از سرماخوردگی جلوگیری می کند

بدن ما در تمام طول زندگی احتیاج به انواع مختلفی از مواد غذایی و معدنی در حد مشخص دارد و کمبود هر یک از این مواد می تواند روی عملکرد سیستم های مختلف بدن موثر باشد و موجب ضعف عمومی بدن و ایجاد آمادگی برای انواع بیماری ها از جمله سرماخوردگی شود. کمبود انواع ویتامین ها از جمله ویتامین C هم می تواند از آن جمله باشد.اما اسید اسکوربیک یا همان ویتامین C هم مانند سایر ویتامین ها و بسیاری از دیگر مواد در حد مشخصی مورد نیاز بدن است.

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که مقدار لازم آن برای بدن یک فرد عادی، حدود 60 میلی گرم در روز است و معمولا از طریق مرکبات، فلفل سبز، کلم بروکلی، سبزیجات برگی شکل سبز، کیوی، کلم، طالبی، توت فرنگی، اسفناج و سیب زمینی تامین می شود. مازاد ویتامین C از طریق ادرار دفع می شود بنابراین خوردن ویتامین C بیش از نیاز روزانه بدن باعث ذخیره ان در بدن نمی شود و تنها می تواند باعث فشار به کلیه ها، افزایش ادرار و… شود.


در سرماخوردگی عادی آنتی بیوتیک در معالجه تاثیر دارد

ویروس ها و باکتریها از جهت ساختمان، نحوه تکثیر و… با یکدیگر تفاوت های بسیار زیادی دارند. بر خلاف ویروس ها، باکتری ها ساختار سلولی دارند. اکثر بیماری های عفونی نتیجه فعالیت باکتری ها هستند و هر نوع آنتی بیوتیک روی انواع خاصی از باکتری ها موثر است اما هیچ یک از انواع آنتی بیوتیک ها روی ویروس ها تاثیری ندارند. بنابراین مصرف آنتی بیوتیک نمی تواند باعث بهبود سرماخوردگی شود.

از سویی مصرف آنتی بیوتیک بدون رعایت شرایط و نحوه مصرف آن می تواند منجر به مقاومت باکتریها در مقابل آن نوع آنتی بیوتیک شود و با توجه به اینکه تنوع انواع آنتی بیوتیک هم محدود است، مقاومت باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها می تواند بسیار خطرناک باشد و در زمان هجوم باکتری ها به بدن ما وسیله ای موثر برای مقابله با آنها نداشته باشیم. هر ساله تعداد بیشتری از بیماران عفونی در اثر مقاومت باکتریها در برابر آنتی بیوتیک ها می میرند. پس، هرگز از آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.


داروهای سرماخوردگی رایج می توانند کاملا موثر باشند

داروهای مسکن و سایر داروهایی که برای سرماخوردگی مصرف می شوند می توانند علائم آزاردهنده سرماخوردگی را کاهش دهند و این خود می تواند تحمل بیماری را برای ما آسان کند. از طرفی کاهش برخی از علائم مانند آبریزش و یا عطسه می تواند در جلوگیری از شیوع بیماری و سرایت آن به دیگران موثر باشد. داروهای حاوی آنتی هیستامین به دلیل عملکرد آنها، در کاهش موقت آبریزش و احساس سبکی در روزهای اول سرماخوردگی بطور موقت می توانند تاثیر گذار باشند و علائم ظاهری بیماری را کاهش دهند اما در دراز مدت( بیش از دو سه روز) تاثیر خود را تا حد زیادی از دست می دهند.


چند توصیه بهداشتی برای دوران سرماخوردگی

  • دست خود را زود بزود بشویید تا از انتشار بیماری جلوگیری کرده باشید زیرا انتشار ویروس از طریق دست های آلوده یکی از دو روش عمده شیوع این بیماری است.

  • از اطرافیان خود حتما حداقل فاصله سی سانتی متر را رعایت کنید زیرا یکی دیگر از روش های شیوع بیماری از طریق تنفس ویروس ها است که می تواند به راحتی از طریق عطسه و یا آبریزش بینی فرد بیمار به فرد سالم منتقل شود.

  • در موقع عطسه حتما جلوی صورت و بینی خود را با دستمال بپوشانید تا از پخش شدن ویروس جلوگیری کنید. اگر در لحظه دستمال در دسترس ندارید از قسمت داخل کت یا کاپشن استفاده کرده و داخل آنها عطسه کنید یا حتی می توانید از آرنج لباس خود برای جلوگیری از پخش شدن ویروس در هوا استفاده نمایید.

  • خواب شبانه آرامی داشته باشید و تا جایی که می توانید شبها را خوب و با آرامش بخوابید. خواب آرام شبانه می تواند به بازسازی سیستم دفاعی بدن کمک زیادی بنماید و قدرت مقابله آن را در برابر ویروس ها افزایش دهد.

  • با انجام سه بار ورزش در هفته و هر بار 30 تا 45 دقیقه می توانید باعث مقاومت دستگاه تنفسی خود در برابر ویروس ها شوید.

  • در صورتی که مدت سرماخوردگی بیش از یک هفته تا ده روز طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است دلایل مختلفی موجب ادامه یافتن بیماری باشد که حتما باید معاینه و در صورت ضرورت معالجات خاصی را دریافت نمائید. شایع ترین علت طولانی شدن سرماخوردگی سینوزیت است که باید به پزشک متخصص مراجعه نمائید.بیشتر بخوانید:

داروی مناسب سرماخوردگی
تصفیه کننده پاییزی
آلرژی پاییزه 
 پاییز و طب سنتی
 مشکلات پوستی پاییز 

برچسب ها

سرماخوردگی باورهای_غلط_پزشکی داروی_سرماخوردگی درمان_سرماخوردگی باورهای_غلط_سرماخوردگی سرماخوردگی_وتغذیه

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما