امروز شنبه 10 آبان 1399

دوبار پریود شدن در ماه و درمان آن

یکشنبه 13 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
دوبار پریود شدن در ماه و درمان آن

اگر مابین سیکل عادت ماهیانه خود، خونریزی های عادت ماهیانه دارید، یعنی شما در ماه بیش از یک بار عادت ماهیانه را تجربه کرده اید. در این مقاله می خواهیم علائم و دلایل این اتفاق را بررسی کنیم.


علائم پریود شدن بیشتر از یکبار در ماه

اگر در زمانی غیر از زمان سیکل خود، خونریزی مشاهده کردید نشانه پریودی دوم در ماه است. در این شرایط باید بررسی کنید این خونریزی به صورت لکه بینی است یا خونریزی مداوم. خونریزی مداوم منظور خونریزی به گونه ای است که هر چند ساعت نوار بهداشتی خود را تعویض کنید. رنگ خون در این شرایط قرمز روشن است. خونریزی در حد لکه بینی یعنی مقدار آن آنقدر کم باشد که نیازی به تعویض مداوم نوار بهداشتی نداشته باشید. در این شرا یط اصولا خون به رنگ قرمز تیره یا قهوه ای است.


دلایل پریود شدن بیش از یک بار در ماه و راه های درمانی

اصولا فاصله زمانی نرمال بین دو پریود در زنان بزرگسال حدود 21 تا 35 روز است و در دختران نوجوان بین 21 تا 45 روز. اگر زمانبندی پریود خود را بدانید می توانید به راحتی متوجه برهم خوردگی این سیکل ماهانه شوید. موارد زیادی می توانند این سیکل ماهانه را دستخوش تغییرات سازند که در اینجا مواردی را بررسی می کنیم که شایع ترند.
تیروئید کم کار

غده تیروئیدی که غیرفعال باشد یا بیش از حد نرمال فعالیت داشته باشد، میتواند باعث برهم خوردن نظم پریود در بانوان شود. هورمون هایی که از غده تیروئید ترشح می شوند، قاعدگی و تخمک گذاری را در بانوان کنترل می کنند و تشخیص کم کاری یا پرکاری تیروئید با یک آزمایش خون ساده قابل تشخیص است. با مصرف داروهای تیروئیدی زیر نظر پزشک می توانید دوباره شاهد نظم در پریود خود باشید.


یائسگی

هنگامی که نزدیک به شروع یائسگی باشید، اصولا نظم عادت ماهیانه شما برهم می خورد و تجربه بیش از یک دوره پریودی را در ماه خواهید داشت. اگر علت این بی نظمی یائسگی باشد، پزشک هورمون درمانی یا مصرف استروژن را برای شما تجویز می کند. با شروع درمان پریودی شما دوباره منظم می شود تا زمانی که یائسگی اتفاق افتاده و پریودی شما متوقف شود.


سندرم تخمدان پلی کیستیک  PCOS

هر زمان در بدن شما بین هورمون ها عدم تعادل اتفاق بیفتد و منجر به توقف تخمک گذاری یا برعکس تخمک گذاری بیش از یکبار در ماه شود ی گوییم سندرم تخمدان پلی کیستیک رخ داده است. در این حالت تعادل بین هورمون های استروژن، پروژسترون و تستوسترون از بین رفته و یک نشانه شایع این بیماری خونریزی های مداوم است. علایم همراه با خونریزی در این بیماری، اضافه وزن، رشد موهای زائد در بالای لب و چانه و مشکلات بارداری است.


سلول های سرطانی یا پیش سرطانی

وجود سلول های سرطانی یا پیش سرطانی در رحم و گردن رحم، باعث بوجود آمدن خونریزی های نامنظم می شوند. درنتیجه تشخیص سریع این مورد بسیار ضروری است. روش تشخیص این مورد و سلول های سرطانی، سونوگرافی و پاپ اسمیر است.
استرس خیلی زیاد

اگر استرس خیلی زیادی داشته باشید می تواند نظم عادت ماهیانه شما را برهم ریخته و شما شاهد پریود بیش از یک بار در ماه یا قطع پریود باشید. این مشکل را می توان با مدیتیشن و حرکات یوگا کنترل کرد.


مسافرت یا شیفت شب کاری

برهم خوردن روند زندگی شما چه با مسافرت به مناطقی با آب و هوای متفاوت یا مسافرت های طولانی و خسته کننده و یا تغییر در کار شما و اضافه شدن شیفت های کاری شب، می توانند نظم پریود شما را مختل کنند.


مواردی که خطرناک هستند

اگر علائم زیر را همراه با بی نظمی پریود مشاهده کردید، سریعا به پزشک خود مراجعه کرده و با او مشورت کنید:

دردهای لگنی بیش از دو روز

خون ریزی شدید

لکه بینی یا خونریزی بین پریودی که با پریودی دوم اشتباه گرفته شود

اشکال در کنترل ادرار یا تکرر ادرار

درد در هنگام روابط جنسی

گرفتگی عضلانی شدیدتر از حالت نرمال قبل از زمان پریودی

لخته های تیره رنگ در هنگام پریودی
عوارض بیش از یک بار پریود شدن در ماه

خونریزی زیاد باعث کم خونی و کمبود آهن در خون میشود. در این مرحله پزشک با آزمایش خون، مقدار آهن خون را بررسی میکند و با انجام ازمایشات کامل تر دلیل خونریزی غیر طبیعی را مشخص میکند. از نشانه های کم خونی می توان به خستگی، تنگی نفس، ضعف، سردرد، سرگیجه و ضربان قلب نامنظم اشاره کرد.

نکته: افرادی که در زمینه کیست تخمدان یا سابقه خانوادگی در یا یائسگی زود هنگام، سابقه خانوادگی دارند، احتمال پریود بیش از یک بار در ماه را بیشتر از سایر افراد دارند.


منبع: medicalnewstoday
 

برچسب ها

بیماری ها زنان عادت_ماهیانه سندرم_تخمدان_پلی_کیستیک تیروئیدکم_کار سلول_سرطانی مکمل_آهن نامنظمی_پریود

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما