امروز چهارشنبه 31 شهریور 1400

چرا عده ای در کرونا ناقل ترند؟

پنج شنبه 1 آبان 1399
5 دقیقه مطالعه
چرا عده ای در کرونا ناقل ترند؟

تازه های کرونا

با شیوع کرونا ویروس در سر تا سر دنیا، روند طبیعی زندگی ها تحت تاثیر این ویروس ناشناخته قرار گرفته است و مردم از نظر روانی، اقتصادی و سلامت در شرایط بحرانی قرار گرفته اند. در این میان موضوعی که شرایط بحرانی را پیچیده تر می کند، وجود سودجویان در عرصه خبر و نشر اطلاعات کذب و عرضه داروهای دروغین درمانی برای کرونا ویروس هستند. تاکنون هنوز دانشمندان نتوانسته اند برای مهار این ویروس، دارویی را تولید کنند و تنها راه پیشگیری همچنان رعایت سرسختانه قانون فشم (فاصله گذاری اجتماعی، شستن مرتب دست ها، ماسک) می باشد.

پیگیری اخبار مربوط به کووید-19 از منابع معتبر و مورد تایید سازمان بهداشت، می تواند جلوی استرس های اضافی و رفتارهای اشتباه را بگیرد. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از یافته های جدید کرونا ویروس بگوییم و شما را با ناقلان رکورد دار این ویروس و اثرات روانی کووید-19 آشنا کنیم. پس برای به روز رسانی اطلاعات کرونایی خود ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


آیا حقیقتا عده ای ناقل ترند؟

محققین به این نتیجه رسیده اند که عده ای از افراد بیشتر از سایرین، باعث انتشار ویروس کرونا می شوند. یکی از مواردی که تاکنون در مورد کرونا ویروس انتظار می رفته، انتقال این ویروس مرموز توسط افراد ناقل به گروه بزرگی از افراد سالم است. اما بر طبق نتیجه تحقیقات اخیر که در در مجله اپیدمیولوژی ایالت متحده منتشر شده نشان می‌دهد که کمتر از ۲۰ درصد از حاملان کرونا، مسئول ۸۰ درصد موارد جدید هستند در حقیقت این تحقیق نشان می دهد عاملان اصلی انتشار کرونا افرادی با قابلیتی خاص در این مورد می باشند.

در این رابطه محققین اعلام داشتند که اکثریت قریب به اتفاق مردم، افراد بسیار کمی را آلوده می‌کنند، اما یک اقلیت منتخب از افراد وجود دارند که ویروس کرونا را به شدت تهاجمی گسترش می‌دهند. این افراد اصطلاحاً پخش کننده بالقوه کرونا محسوب می‌شوند. حال این سوال مطرح می شود که چه تعداد افراد را که مبتلا کنید، فردی پر خطر محسوب می شوید؟ دکتر گلاتر می‌گوید: «تعداد مشخصی وجود ندارد. اما این تعداد معمولا بیش از دو یا سه نفر است.»

آرون گلات، متخصص انجمن بیماری‌های عفونی آمریکا می‌گوید: «بار ویروسی به میزان ویروسی که در بدن شما گردش می‌کند اشاره دارد. ایده این است که برخی از افراد ویروس بیشتری نسبت به دیگران دارند، به این معنی که آن‌ها می‌توانند ذرات عفونی بیشتری را منتشر کنند.» افرادی که بار ویروسی بالایی دارند می‌توانند میلیون‌ها ذره ویروسی را به هوا نشر دهند، به خصوص اگر سرفه  ‌کنند. این خیلی بیشتر از میزان انتقال ویروس در افرادی است که بار ویروسی کمتری دارد و به طور طبیعی نفس می‌کشند.


کودکان از کرونا در امان نیستند

کودکان از کرونا در امان نیستند

لائم کودکان مبتلا به کرونا با شروع ناگهانی تب و سرفه و یا حداقل سه یا بیشتر از علائمی چون ضعف و بی حالی، سردرد، درد عضلانی، گلودرد، آبریزش بینی، تنگی نفس، بی اشتهایی، تهوع، استفراغ و اسهال است. کرونا می تواند با تظاهرات سیستم عصبی و نیز از دست رفتن حس چشایی و یا کلیوی و یا چند سیستمی مشخص شود . کودکان در تمام سنین امکان ابتلا به کرونا را دارند. در حال حاضر آمار دقیقی از میزان شیوع کرونا در کودکان وجود ندارد؛ چرا که در کودکان موارد کم علامت بیشتر است و ممکن است مراجعه به پزشک نداشته باشند.

در صورتیکه پوشیدن ماسک برای کودک امکانپذیر نباشد لازم است، به صورت جدی بهداشت تنفسی رعایت شود. به عنوان مثال در زمان سرفه یا عطسه، بینی و دهان خود را با دستمال کاغذی بپوشانند و دستمال را پس از استفاده در یک سطل زباله درب دار دور انداخته بیاندازند، همچنین به کودک آموزش داده شود که دست های خود را به دهان، بینی، چشم و گوش نزند و به صورت مرتب بهداشت دست را رعایت و در تماس با افراد فاصله حداقل یک متری را رعایت کند .طبق توصیه WHO ، در کودکان زیر دو سال اجباری به پوشیدن ماسک نیست اما کودکان بالای دو سال بهتر است از ماسک استفاده کنند.


افسردگی ناشی از کرونا را جدی بگیرید

برای بهبود روحیه در شرایطی که زندگی با تعدد مشکلاتی همراه است که با شیوع کرونا ویروس وارد زندگی ها شده است، باید به دنبال راه های چاره بوده و از تقویت روحیه و بهبود شرایط روانی غافل نشویم. متاسفانه در حال حاضر اختلال روانی افسردگی در سراسر جهان با افزایش چشمگیری روبرو است و این معضل تنها به کشور ما مربوط نمی‌شود. در شرایط فعلی افراد زیادی ساعت های بیشتری را در خانه می گذرانند و شکل روابط تغییرات محسوسی داشته است.

به دلیل در امان ماندن از ویروس کرونا و جلوگیری از گسترش آن در جامعه، بیشتر افراد دور کار شده اند این امر باعث کاهش فاصله ارتباط بین خانواده شده است. کم شدن این فاصله‌ها موجب صمیمی‌تر شدن و بهبود روابط اعضای خانواده با یکدیگر شده است.اما دز این بین دایره مشکلات بسیاری از افرادی که از قبل در برقراری ارتباط عاطفی سازنده و سالم با یکدیگر دچار تنش و مشکل بوده‌اند، با دور کار شدن آن‌ها و حضور طولانی مدت همزمان در منزل در کنار هم، وسیع‌تر و گسترده‌تر شده و این مسئله خشم پنهان شده در گذشته‌های نه چندان دور را آشکار کرده و روابط آن‌ها را دچار اختلال و تنش ساخته و اختلافات قدیمی را رو کرده است.

بیکاری یکی دیگر از عوامل بروز اختلال افسردگی در افراد محسوب می‌شود و از طرف دیگر افزایش فشار‌های اقتصادی و ثبات نداشتن قیمت کالا و خدمات مختلف نیز افراد را تحت فشار قرار داده و ناتوانی در تامین حداقل‌های ضروری یک زندگی، رفت و آمد‌های خانوادگی را نیز محدود کرده و در نتیجه افراد در چنین شرایطی به اختلال افسردگی دچار می‌شوند. تازه هایی که این شرایط را سخت تر می کند شامل موارد زیر است:

  • لغو دورهمی‌های ساده‌ای که پیش از کرونا در بسیاری از خانواده‌ها مرسوم و معمول بود.

  • حذف ابراز محبت هایی چون به آغوش کشیدن

  • محدودیت در رفتن به زیارتگاه ها

  • محدودیت در مسافرت ها و تفریح هایی چون سینما و ...

  • احساسات و هیجانات فرو خورده‌ای که مردم در داغ از دست دادن عزیزان در شرایط فعلی تجربه می کنند

  • کم تحرکی و برهم ریختگی خواب


افسردگی ناشی از کرونا

نه تنها انرژی جسمی و روحی گروه‌های سنی مختلف با هم متفاوت است بلکه روحیه هر فرد با فرد دیگر نیز متفاوت بوده و سطح کشش روانی و جسمی آن‌ها با هم یکسان نیست. در شرایط فعلی بیماری کرونا، همیشه در خانه ماندن افراد و به ویژه خانه نشین شدن دائمی کودکان و فراهم نبودن فرصت تخلیه انرژی آن‌ها، والدین را با مشکلات متعددی روبرو ساخته و تنش میان والدین و فرزندان با یکدیگر افزایش داده است.

تغییرات خلق و خو و عادات رفتاری که در نتیجه ایجاد محدودیت‌های رفت و آمد‌های روزمره افراد به وجود آمده است، به مرور افراد را منزوی و در نهایت دچار اختلال افسردگی خواهد کرد. در نظر گرفتن فرصتی برای انجام بازی‌های کودکانه و تخلیه انرژی کودکان و اهمیت دادن به حفظ روحیه کودکان و نشاط آن‌ها و همچنین درک متقابل و اختصاص زمانی برای تنهایی و خلوت پدر یا مادر و زمانی که هر یک برای بازیابی روحیه خود در نظر بگیرند تا بتوانند به مسائل مورد علاقه خود بپردازند، تا حدود زیادی مشکلات و تنش‌های ایجاد شده را رفع خواهد کرد.


مصرف خودسرانه دارو و کرونا

حال و هوای پاییز به گونه ای است که به دلیل ناپایداری هوا و سرد و گرمی پیاپی و تغییر پوشش موجبات بروز سرماخوردگی را بیشتر فراهم می کند. پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی، اقدام مهمی برای حفظ سلامت در فصل پاییز است اما عده ای از مردم به جای پیشگیری، خودسرانه دارو مصرف می کنند، غافل از اینکه مصرف خودسرانه دارو به ویژه آنتی بیوتیک ها باعث قوی شدن باکتری ها شده و داروهایی که در مقابل این باکتری ها موثرند اثر خود را از دست می دهند.

در این روزها مسموم شدن حقیقتا خطرناک است در حالی که تخت های بیمارستانی‌ در اشغال بیماران کرونایی است.یکی از مواردی که موجبات مسمومیت را فراهم می‌کند، استفاده نادرست از دارو است. دارو یک شمشیر دو لبه است و همانطور که می تواند خوب باشد، می تواند مسموم کننده هم باشد و حتی منجر به مرگ شود. بیشترین مسمویت‌هایی که در این دوران ایجاد شده، با گروه آرامبخش‌ها بوده است و مسکن‌ها در رده دوم قرار گرفته اند.

در دوران کرونا به این دلیل که واهمه‌ای از خروج از خانه و مراجعه به مراکز درمانی وجود دارد، مصرف خودسرانه دارو به خصوص داروهایی که از قبل در خانه مانده است، افزایش پیدا کرده است که در حال حاضر باعث شده درصد شیوع مسمومیت دارویی با مسکن‌های غیرمخدر در پنج ماه اول سال ۹۹ به ۱۷.۲ افزایش یابد. در رده سوم داروهای ضد افسرگی‌ها ودر رده چهارم آمفتامین ها و محرک‌ها قرار دارند.

در زمینه داروهای مورد مصرف در درمان کرونا، ممکن است منجر به واکنش‌های ناخواسته شود که نام این واکنش ها، عوارض ناخواسته دارو است که به طور طبیعی هرکس که با این عوارض مواجه می شود، اعم از بیمار، پزشک، پرستار و... باید به مرکز ثبت عوارض داروها اطلاع دهد تا روی آن‌ها اقدام شود. این دیگر مسمومیت دارویی نیست، بلکه به نوعی عارضه جانبی دارو محسوب می‌شود.بیشتر بخوانید:

علائمی از کرونا که شاید ندانید
مواردی در مورد کرونا که باید بدانید
علائمی زودتر از تب در کرونا
تشخیص سریع کرونا
شایعات واکسن کرونا
کرونا و درمان های عجیب
کرونا و نابینایی
ماندگاری طولانی کرونا
علائم پیدا و پنهان کرونا
سیستم ایمنی ضعیف و کرونا
تغذیه در دوران کرونا
دفاع بهتر بدن در مقابل کرونا
 بایدها و نبایدهای کرونا  

برچسب ها

کرونا ویروس_کرونا آمارحقیقی_کرونا شیوع_کرونا پیشگیری_ازکرونا درمان_کرونا داروی_کرونا اخبارعلمی_کرونا کروناوبچه_ها افسردگی_وکرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما