امروز جمعه 14 آذر 1399

داروهای مناسب سرماخوردگی

شنبه 26 مهر 1399
5 دقیقه مطالعه
داروهای مناسب سرماخوردگی

در زمان سرماخوردگی از چه داروهایی می توان استفاده کرد؟

با شروع فصل پاییز و به دنبال آن زمستان، آمار سرماخوردگی به شکل معناداری افزایش پیدا می کند. سرماخوردگی جزو بیماری های نه چندان شدید دسته بندی شده و برای درمان آن نیازی به اقدامات پیچیده پزشکی نیست اما همزمانی این بیماری با کووید-19 می تواند نگران کننده شود. از آنجایی که شباهت های زیادی بین علائم سرماخوردگی و کویید-19 وجود دارد، بهتر است با مشاهده اولین نشانه های سرماخوردگی، به درمان آن اقدام کنید.

بیشتر داروهای استفاده شده در سرماخوردگی، بدون تجویز پزشک قابل تهیه هستند اما بهتر است حتی در سرماخوردگی های ساده هم با نظر و تجویز پزشک اقدام به مصرف دارو کنید. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از داروهای دارای مجوز در درمان سرماخوردگی بگوییم تا اصلاعات دارویی شما عزیزان را افزایش دهیم اگر شما هم می خواهید آشنایی بیشتری با داروهای سرماخوردگی پیدا کنید، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


تعریف سرماخوردگی

سرماخوردگی یک بیماری واگیردار مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است که اصولا ناحیه بینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از علائم سرماخوردگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مرحله اول: خستگی، عطسه و سردرد

مرحله دوم: سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و تب

سرماخوردگی اصولا هفت تا ده روز ادامه پیدا می کند و برخی علائم ممکن است تا سه هفته ادامه پیدا کنند. ویروس‌های عامل بیماری سرماخوردگی می‌توانند تا مدت زمانی طولانی در محیط فعال بمانند و ممکن است از دستان به چشمان و بینی، منتقل شوند. ویروس از طریق عطسه، سرفه و تماس با افراد یا اشیاء آلوده قابل انتقال به بدن است. بزرگسالان معمولا 2 تا 3 بار در سال این بیماری را تجربه می کنند اما در کودکان معمولا 8 تا 12 بار در سال سرماخوردگی رخ می دهد.

داروهای زیادی برای درمان سرماخوردگی توسط شرکت های دارویی معتبر، تولید شده اند اما می توان گفت درمان مشخصی برای سرماخوردگی وجود ندارد و بیشتر داروها برای کم کردن علایم تجویز می شوند. ما در ادامه به بعضی از این داروها که رایج ترند، اشاره خواهیم کرد اما بازهم توصیه اکید ما برای استفاده از دارو، تجویز و مشورت با پزشک متخصص می باشد.


داروهای مرکب

بسیاری از داروهای موجود برای سرماخوردگی، ترکیبی از چند دارو هستند، این داروها در بازار، اسم های گوناگونی دارند چون ادالت کلد، کلداستاپ و… در یک قرص می تواند مواردی چون یک ضداحتقان، یک آنتی هیستامین، یک ضدسرفه و یک ضددرد موجود باشد. هنگام مصرف این داروها ممکن است نیازی به بعضی از ترکیبات نداشته باشید که با مشورت پزشک می توانید داروی مناسب با بیماری و علائم خود را تهیه نمایید.


ادالت کلد

ادالت کلد یا قرص سرماخوردگی بزرگسالان ترکیبی از چند عامل برای مداوای سرماخوردگی است. این دارو از ترکیب فنیل افرین (یک منقبض کننده عروقی سمپاتومیمتیک)، کلرفنیرامین (آنتی هیستامین) و استامینوفن ساخته شده است. این دارو اغلب در درمان علائم سرماخوردگی (به خصوص سرماخوردگی های ویروسی بزرگسالان) مانند آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و تب استفاده می شود. گاه در مشکلات مشابه مانند حساسیت تنفسی نیز به کار می رود.

عوارض جانبی: خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان، بثورات جلدی، تاری دید، مشکلات تنفسی، احساس درد و اختلال در دفع ادرار و تشدید گرفتگی بینی.


کلداستاپ

قرص های کلد استاپ که چند سالی است به بازار دارویی کشورمان وارد شده اند، حاوی 500 میلیگرم استامینوفن (مسکن)، 30 میلیگرم پسودوافدرین (ضد آبریزش بینی) و 25 میلیگرم دیفن هیدرامین (ضد حساسیت) هستند و مهم ترین عوارض سرماخوردگی را درمان می کنند. کلد استاپ عموما برای بزرگسالان کاربرد دارد و از همین رو به شکل قرص در بازار موجود است.

عوارض جانبی: زردی، اختلالات خونی، عوارض آنتی کولینرژیک، واکنش های آلرژیک، احتباس ادراری، خواب آلودگی و اضطراب.


داروهای گرفتگی بینی

داروهای گرفتگی بینی

گرفتگی بینی به علت تورم مخاط ظریف و ترشح خلط در اثر التهاب ایجاد می‏شود. التهاب نیز ناشی از عفونت یا آلرژی است. در اکثر موارد سرماخوردگی نیازی به مصرف این داروها نیست؛ زیرا معمولا معالجات خانگی (مثل بخور) مؤثر واقع می‏شوند. اما در مواردی که این اقدامات مؤثر نبوده یا عدم درمان احتقان، خطراتی در برداشته باشد (مثلا عود سینوزیت یا عفونت‏های گوش میانی) از این داروها استفاده می‏شود.


فنیل افرین

فنیل افرین یکی از رایج ترین ضد احتقان های بینی است و در بسیاری از فراورده های موضعی برای برطرف کردن نشانه های آلرژی و سرماخوردگی وجود دارد و جزء برخی از قرصهای ضد سرماخوردگی است. این دارو با منقبض کردن رگ های خونی داخل چشم می تواند التهاب ملتحمه را کاهش دهد.

عوارض: سردرد، تاری دید، افزایش فشارخون، افزایش تعداد ضربان قلب، اختلال ریتم قلب و…


پزودوافدرین

داروی ضد احتقان پزودوافدرین هنگام گرفتگی بینی استفاده می شود. شربت سرماخوردگی و پزودوافدرین از جمله داروهایی است که بدون نسخه در داروخانه ها عرضه می شود و ممکن است خانواده ها، ناآگاهانه و بدون تجویز پزشک از آن برای درمان سرماخوردگی های کودکان خود استفاده کنند.

عوارض جانبی: از عوارض جانبی این دارو می توان به بی خوابی یا افزایش فشارخون اشاره کرد که با قطع دارو، این عوارض از بین می روند.


زایلومتازولین

این دارو یک منقبض کننده عروق است که از تورم و احتقان غشاهای مخاطی می کاهد. اثر آن طی 5 تا 10 دقیقه ظاهر می شود و تا 10 ساعت به طول می انجامد. فرم هیدروکلرید آن جهت تسکین علائم احتقان بینی کاربرد دارد. محلول یک دهم درصد فرم هیدروکلرید آن به صورت قطره موضعی بینی و یا اسپری 2 یا 3 بار در روز در هر سوراخ بینی استفاده می شود. محلول پنج صدم درصد آن یک یا 2 بار در روز در مورد کودکان زیر 12 سال به کار می رود اما در مورد کودکان زیر 3 ماه توصیه نمی شود. محلول یک دهم درصد فرم هیدروکلرید آن به عنوان ضد احتقان ملتحمه در چشم ریخته می شود.


داروهای تب بر

علاوه بر درمان های خانگی که از قدیم برای پایین آوردن تب مورد توجه بوده اند داروهای مختلفی هم به این منظور وجود دارند. در ادامه به معرفی چند نمونه داروی تب بر که در این مواقع می توانند برای کاهش تب کمک کننده باشند خواهیم پرداخت.


استامینوفن

از این دارو برای درمان سردرد، کمردرد، سرماخوردگی و به عنوان یک داروی تب بر استفاده می شود. توجه داشته باشید که این دارو نباید بیش از 4 گرم ( 4000 میلی گرم) در 24 ساعت مصرف شود، چون ممکن است به کبد صدمه بزند. قرص استامینوفن با نام های تجاری پاراستامول و تایلنول به فروش می رسد و به شکل های قطره، قرص، شربت و شیاف وجود دارد.

عوارض جانبی: عوارض این قرص به عنوان داروی تب بر شامل یبوست، سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان، برافروختگی، سبکی سر، کاهش اشتها، تهوع، مشکل یا درد به هنگام ادرار و تعریق می باشد. یکی دیگر از عوارض جانبی بسیار نادر استامینوفن، ایجاد مشکلات خونی است.


ایبوپروفن

ایبوپروفن یا بروفن داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی است که برای تسکین علائم آرتریت (التهاب مفصل)، دیسمنوره (قاعدگی دردناک)، حملات نقرس و آسیب های حین ورزش و نیز به عنوان تب بر و ضد درد به ویژه در دردهای ناشی از التهاب استفاده می شود. این دارو بیشتر با نام تجاری بروفن (Brufen) شناخته می شود. ادویل (ایبوپروفن)، موترین (Motrin) و نورفن (Nurofen) از دیگر نام های ژنریک آن هستند.

عوارض جانبی: مصرف دراز مدت بروفن مانند سایر ضدالتهاب های غیراستروئیدی خطر حمله قلبی را بالا می برد. پژوهش ها نشان می دهد ایبوپروفن ممکن است موجب ناباروری در مردان شود.


داروی سرماخوردگی

دارو برای رفع آبریزش بینی

اگر عطسه و آبریزش بینی داشته باشید، آنتی هیستامین ها (مانند کلرفنیرآمین) و دیفن هیدرامین موثر هستند. این داروها با مسدودکردن آثار هیستامین (ماده ای شیمیایی که باعث عطسه و آبریزش می شود) در خشک کردن راه های بینی موثر هستند اما این گروه از دارو یک عارضه مهم دارند؛ خواب آلودگی، بنابراین بهتر است قبل از کارهایی که به تمرکز و دقت بالا نیاز دارند (مانند رانندگی) مصرف نشوند.


کلرفنیرآمین

کلرفنامین یا کلرفنیرامین، داروی قابل استفاده در پزشکی و دام پزشکی برای انسان و دام می باشد. این دارو یکی از شایع ترین داروهای ضد حساسیت موجود در بازار می باشد. که بیشترین کارایی را در درمان کردن بیماری به نام رینیت که التهابات شدید بینی است و سرماخوردگی، همچنین حساسیت و کهیر دارد. از این دارو در ترکیبات بسیاری از داروها از جمله قرص سرماخوردگی وجود دارد.

عوارض جانبی: احساس سرگیجه، احساس خواب آلودگی، عدم تعادل در حرکات، احساس خستگی، احساس اضطراب، حس سر خوشی، حس گیجی، خس خس کردن سینه، آنمی، خشک شدن دهان، حالت تهوع، عدم اشتها، به وجود آمدن اسهال، حساس شدن به نور، حبس شدن ادرار، احساس سوزش در هنگام ادرار، دچار تاری دید شدن، بی حالی و استفراغ


دیفن هیدرامین

دیفن هیدرامین یک آنتی هیستامین است که برای درمان یا پیشگیری مواردی نظیر علایم ناشی از حساسیت ها (آبریزش بینی، سرفه، خارش و قرمزی چشم، خارش بدن)، سرماخوردگی ها (عطسه، آبریزش بینی، سرفه)، پارکینسونیسم (لرزش، حرکات غیرارادی)، بیماری حرکت، سرگیجه، تهوع یا استفراغ و بی خوابی تجویز می شود. دیفن هیدرامین همچنین یکی از ترکیبات داروهای گوناگونی است که برای تسکین سرفه و سرماخوردگی در هنگام مصرف می شوند.

عوارض جانبی: عوارض این دارو عبارتند از گیجی، سردرد، بدخلقی و عوارض پسیکوموتور، عوارض ضد موسکارینی مانند خشکی دهان، تاری دید، دوربینی و عوارض دستگاه گوارشی.


داروهای ضد سرفه و خلط آور

این داروها با نازک کردن مخاط، گرفتگی قفسه سینه را رفع و سرفه کردن را راحت تر می کنند (مانند گایافنزین). البته در بعضی داروهای ضدسرفه مخلوطی از هر دو نوع داروی ضدسرفه وجود دارد.


گایول گایافنزین

شربت گایول تسکین گرفتگی های راه تنفسی، سرفه، سوزش راه تنفسی ناشی از سرماخوردگی، آنفولانزا از جمله مهمترین موارد مصرف شربت گایافنزین می باشند. این شربت خلط آور به صورت منقبض کردن رگ های خونی و کاهش تورم در مجاری بینی و نازک و شل کردن مخاط راه تنفسی عمل کرده و موجب تسکین علائم سرماخوردگی می شود. به طوری که فرد مبتلا به بیماری راحت تر تنفس می کند.

عوارض جانبی: ناراحتی گوارشی گاهی اوقات مشاهده می شود. دوزهای خیلی زیاد می تواند باعث بروز تهوع و استفراغ گردد.


پکتورامین

شربت پکتورامین (Pectoramin) به منظور تسکین سرفه و کاهش احتقان بینی ناشی از سرماخوردگی، آلرژی و یا سایر عفونت های تنفسی و نیز رفع سایر علائم عمومی ناشی از سرماخوردگی به کار می رود. این دارو را می توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد.

عوارض جانبی: مصرف این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی گردد، لذا ضمن درمان با این دارو از رانندگی و کار با ماشین آلاتی که نیاز به هوشیاری کامل دارند خودداری نمائید.


اسپکتورانت

این دارو به منظور تسکین سرفه و کاهش احتقان بینی ناشی از سرماخوردگی، آلرژی و یا سایرعلائم عمومی ناشی از سرماخوردگی به کار می رود.این فراورده حاوی ترکیباتی است که در جهت تقویت اثر یکدیگر به تسکین سرفه یا رفع احتقان کمک می کنند. گایافنزین با کاهش چسبندگی خلط و تسهیل خروج آن، فنیل پروپانول آمین با تحریک سمپاتیک و تنگی عروق مخاط بینی و در نتیجه کاهش احتقان وادم و کدئین با اثر مستقین بر مرکز سرفه در بصل النخاع و تضعیف رفلکس سرفه، موجب روز اثرات درمانی این دارو می شوند. در مبتلایان به ضعف تنفسی شدید نباید مصرف شود.

عوارض جانبی: خواب آلودگی، تهوع، استفراغ


آنتی بیوتیک های سرماخوردگی

مصرف آنتی بیوتیک در درمان سرماخوردگی اثری ندارد. چون سرماخوردگی یا بیماری ویروسی است و آنتی بیوتیک ها روی ویروس موثر نیستند. بهتر است دارو را طبق نیاز مصرف کنید. مثلا اگر فقط آبریزش بینی دارید، یک آنتی هیستامین کافی است یا اگر سرفه می کنید، یک داروی ضدسرفه به تنهایی مشکل را حل می کند. قبل از مصرف دارو روی جعبه آن را مطالعه کنید یا از داروساز سوال کنید که این دارو شامل چه موادی است.  بیشتر بخوانید:


رمْدسیویر؛ عوارض و موارد مصرف آن
مکمل جنسی مردانه
 مترونیدازول و هشدارهای آن
داروی خطرناک اما پرمصرف 
داروی اسهال
  تاریخ انقضا داروها

برچسب ها

اطلاعات_دارویی آنتی_هیستامین سرماخوردگی_وکرونا سرماخوردگی داروی_سرماخوردگی درمان_سرماخوردگی تب_بر داروی_خلط_آور

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما