امروز شنبه 11 تیر 1401

مواردی که در مورد کرونا باید بدانید

سه شنبه 22 مهر 1399
5 دقیقه مطالعه
مواردی که در مورد کرونا باید بدانید

تازه های کرونا

با شیوع کرونا ویروس، مردم در سر تا سر جهان با ویروسی مرموز آشنا شده اند که متاسفانه تا کنون جان عده زیادی را گرفته است و هنوز دانشمندان نتوانسته اند دارویی قطعی برای آن تولید کنند. توصیه اکید سازمان جهانی بهداشت بر رعایت قوانین فشم (فاصله گذاری اجتماعی، شستن مرتب دست ها، ماسک) است و این مورد را تنها راه پیشگیری از ابتلا به کووید-19 می داند. هرچه دانسته های شما در مورد کرونا ویروس بیشتر باشد، به همان اندازه می توانید از جان خود و عزیزانتان را در مقابل این ویروس مرموز حفاظت کنید.

ما در این مقاله قصد داریم تازه های کرونا ویروس را بصورت علمی و معتبر در اختیار شما همراهان عزیز مجله پزشکی قرار دهیم. بارها گفته ایم که خبرهای کذب و بدون اعتبار علمی، نه تنها کمک کننده نیست بلکه می تواند باعث ترس و افزایش استرس در بین مردم جامعه شود پس برای دریافت اطلاعات علمی ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


زنگ خطرهای کرونا

۲ مورد از موارد پخش‌کننده فوق العاده کرونا ویروس در جهان، شامل موارد زیر بودند:

  • یک تمرین گروه کر در ایالت واشینگتن که در آن ۳۲ خواننده از ۶۱ خواننده، به کروناویروس مبتلا شدند. آن افراد، دست کم ۲۰ نفر دیگر را آلوده کردند.

  • در یک شام خانوادگی سه ساعته در یک رستوران چینی، ۱۹ نفز حضور داشتند که ۱۲ نفر آنها به ویروس کرونا آلوده شدند.

حال می خواهیم بدانیم چگونه رویدادهای پخش کننده فوق العاده رخ می دهند؟ کارشناسان به تعدادی از دلایل احتمالی اشاره می‌کنند:


سرفه و کرونا

  • کسی بر حسب آناتومیک بدن، ویروس‌های زیادی را در فضای اطراف خود ساطع کند.

  • برخی افراد با عطسه، تنفس و صحبت کردن خود قطره‌های آلوده به کرونا ویروس بیشتری را در محیط می‌افکنند.

  • برخی دیگر قطرات کمتر ولی با بارهای ویروسی بالاتری به فضای اطراف پخش می‌کنند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، کرونا ویروس می‌تواند از طریق تماس مستقیم با قطره‌هایی از دهان یا بینی یک فرد آلوده در هنگام سرفه یا حتی صحبت به بیرون می‌آیند، گسترش یابد. باور این است که قطره‌ها نسبتاً سنگین هستند و به زمین فرو می‌روند؛ اما آنها حدود شش فوت سفر می‌کنند. با این حال، قطره‌های کوچکی به نام (میکرودراپلت‌ها) آنقدر سبک هستند که به زمین نمی‌افتند و دقایقی و حتی ساعت‌ها در هوا معلق می‌مانند.

زمستان در راه است و این خود یک زنگ هشدار جدی است. میزان گسترش ویروس با فرا رسیدن آب و هوای سرد، بیشتر می‌شود و بهتر است مردم زمان بیشتری را در داخل خانه بگذرانند. تنها پیشگیری موجود، رعایت قوانین فشم است و ما باید مراقبت کنیم، به خصوص که زمستان در راه است. اگر قرار است در فضایی غیر از خانه باشید، فضاهایی با دستگاه تهویه و تا حد امکان فضای باز را انتخاب کنید.


چند حقیقت در مورد کرونا

کرونا در تابستان جهش داشت: ویروس کرونا در تابستان امسال جهش داشت و سرعت انتقال ویروس افزایش یافت. در این شرایط به یکباره میزان مبتلایان به کرونا چندین برابر افزایش یافت و خانواده‌ها مبتلا شدند. علت افزایش مبتلایان به این ویروس به‌ دلیل حضور افراد در تجمعات بدون در نظر گرفتن فاصله‌گذاری اجتماعی، مسافرت‌های متعدد و برگزاری مراسم‌های مذهبی، بازگشایی مدارس و... در حال حاضر اوج گرفته و قابل کنترل نیست.


چاقی و کرونا

چاق‌ها کرونا می‌گیرند: اغلب افراد چاق در روند ابتلا به کرونا فوت می‌کنند. این ویروس در برخی از افراد نیز ضایعات عروقی به‌دنبال داشته و این مسئله می‌تواند در ارگان‌های اساسی بدن همچون ضایعه مغزی، ریوی و قلبی شدید به‌دنبال داشته باشد. این مسائل منجر به فوت ناگهانی در فرد می‌شود.

واکسن آنفلوآنزا را می‌توان تا پایان آبان تزریق کردباید با آغاز فصل سرما واکسن را تزریق کرد. واکسن‌های آنفلوآنزا سفارش داده شده و در روزهای آینده وارد می‌شود. در شرایط کنونی مبتلایان به بیماری خاص، زنان باردار، کادر پزشکی و... براساس اولویت‌بندی وزارت بهداشت به تزریق واکسن می‌پردازند. واکسن آنفلوآنزای تولید داخل دی سال جاری توزیع می‌شود، البته دی‌ماه برای تزریق این واکسن دیر است، اما این واکسن را می‌توان تا اواخر آبان تزریق کرد.


احتمال ابتلا به کرونا در صف

اگر در ساعات خلوت روز به فروشگاه مواد غذایی بروید تا مایحتاج خود را تهیه کنید می بینید که باز هم ناچارید در صف طولانی صندوق بایستید. حال در همان حوالی شما فردی عطسه می کند. حتی اگر ماسک هم زده و فاصله دو متری را نیز رعایت کرده باشید، باز هم این نگرانی را دارید که آیا ایستادن در صف تا چه حد احتمال ابتلای شما به کووید۱۹ را افزایش می دهد.

در صف ایستادن در یک فروشگاه مواد غذایی احتمالاً بیش از ۱۵ دقیقه در یک بار با نزدیک تماس ادامه ندارد ، به همین دلیل بسیاری از کارشناسان بهداشتی، خرید مواد غذایی را یک فعالیت کم خطر می دانند. البته قطعا این فرض نیز وجود دارد که همه افراد حاضر در فروشگاه و صف، ماسک را به درستی پوشیده و دو متر از هم فاصله دارند.

موارد زیر را در مورد صف می توانید رعایت کنید:

  • حتما فاصله دومتری را از سایر افراد حاضر در صف رعایت کنید.

  • زیاد وقت‌کشی نکنید، با صندوقدار صحبت نکنید و در اسرع وقت خرید های خود را حساب کنید.

  • اگر باید با کسی صحبت می کنید سر خود را برگردانید تا در حین صحبت مستقیماً تنفس او را استنشاق نکنید.


   

بیشتر بخوانید:

علائمی زودتر از تب در کرونا
تشخیص سریع کرونا
شایعات واکسن کرونا
کرونا و درمان های عجیب
کرونا و نابینایی
ماندگاری طولانی کرونا
علائم پیدا و پنهان کرونا
سیستم ایمنی ضعیف و کرونا
تغذیه در دوران کرونا
دفاع بهتر بدن در مقابل کرونا
 بایدها و نبایدهای کرونا
کرونا فلج می کند

برچسب ها

کرونا آنفولانزا پیشگیری_ازکرونا واکسن_آنفولانزا درمان_کرونا انتشارکرونا ماندگاری_ویروس_کرونا علت_شیوع_کرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما