امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

سرماخوردگی و آنفولانزا در دوران بارداری

یکشنبه 13 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
سرماخوردگی و آنفولانزا در دوران بارداریدر زمان بارداری هر بیماری می تواند نگران کننده شود و از رایج ترین آنها می توان به آنفولانزا و سرماخوردگی اشاره کرد. ما در این مقاله می خواهیم شما را با داروها و درمان های خانگی آشنا کنیم که کمی از این نگرانی را کم کنیم.


آنفولانزا و بارداری

در دوران بارداری هر بیماری یا اتفاقی که برای مادر پیش می آید، در حقیقت فرزند داخل رحم او را هم درگیر می کند و دیگر حرفی از مادر تنها نیست. همین موضوع می تواند بیماری ها را پیچیده تر کند.

قبل از بارداری اگر مادر به آنفولانزا یا سرماخوردگی مبتلا می شد، میتوانست از داروهای اثر گذاری استفاده کند. اما در دوران بارداری همه چیز تغییر می کند و مادر نمی تواند به راحتی دارو مصرف کند. داروها ممکن است علائم بیماری را تسکین دهند، اما ممکن است برای کودک داخل رحم مادر، ایجاد مشکل کنند.

البته تعدادی از داروها را می توان در دوران بارداری مصرف کرد. بهتر است برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا در زمان بارداری نگرانی نداشته باشید. اولین قدم برای درمان، مشورت با پزشک متخصص است تا داروهای بی ضرر در این دوران را برای شما تجویز کند.

به توصیه پزشکان بهتر است در هفته اول بارداری از مصرف دارو خودداری کنید. هفته اول بارداری زمانی حیاتی برای رشد اندام های مهم کودک است.

نکته: اگر باردارید یا حتی قصد بارداری را دارید، قبل از مصرف هر گونه دارو با پزشک خود مشورت کنید.


سرماخوردگی یا آنفولانزا

نشانه های سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار شبیه به هم هستند. اما چند تفاوت میان آنها وجود دارد که می توان بر اساس آنها مشخص کرد مبتلا به کدامیک هستید. اگر نشانه های بیماری شما خفیف باشد، احتمالا با سرماخوردگی رو به رو هستید. اگر لرز، استخوان درد و خستگی زیادی دارید احتمال ابتلا به آنفولانزا بیشتر است.


داروهایی که منع مصرف در بارداری دارند

مصرف بعضی داروها توسط مادر در دوران بارداری منع شده و پر خطر می باشند. البته ممکن است پزشک شما با توجه به شرایط خاص و موارد امنیتی آنها را تجویز کنند. تعدادی از داروهای منع شده که در شرایط عادی برای بیماری سرماخوردگی یا آنفولانزا استفاده می شوند را نام می بریم:

آسپرین

استامینوفن کدئین

ناپروکسن

ایبوپروفن
داروهای مجاز در بارداری برای بیماری سرماخوردگی

به توصیه محققان بهتر است در سه ماهه اول بارداری تا جایی که ممکن است از مصرف هر گونه دارویی خودداری شود. در این سه ماهه، اندام های مهم کودک تشکیل می شود مانند سیستم عصبی و قلب و.... همچنین توصیه می شود که در دوماه آخر بارداری هم در مورد داروهایی که مجبور به مصرف هستید احتیاط کرده و حتما زیر نظر پزشک معالجتان باشد.

داروهایی که می توانید بعد از سه ماهه اول با نظر پزشک در بیماری سرماخوردگی یا آنفولانزا استفاده کنید:

پماد منتول

داروهای سرفه یا قرص های مکیدنی گلو

چسب های تنفسی

استامینوفن ساده بدون کدئین برای درد، گرفتگی عضلات و تب

داروی خلط آور

داروهای مهار کننده سرفه در شب

شربت سرفه دکسترومتورفان


درمان های خانگی جهت سرماخوردگی و آنفولانزا در زمان بارداری

استراحت و خواب کافی

مصرف مداوم نوشیدنی های ولرم

نوشیدن یک لیوان آب گرم به همراه چند قطره لیمو ترش تازه و یک قاشق چای خوری عسل در صبح ناشتا

تهیه و مصرف سوپ جو و مرغ

تهیه سرم نمکی و روزی سه بار قرقره با آن

تهیه حریره یا فرنی بادام سفید شده به همراه آرد برنج به جای صبحانه
راه های پیشگیری از سرماخوردگی یا آنفولانزا در دوران بارداری

در این دوران، بدن مادر در معرض تغییرات زیادی قرار می گیرد و این تغییرات سیستم ایمنی مادر را ضعیف تر می کند. این سیستم ایمنی ضعیف و شرایط دیگر باعث می شوند که آنها بیشتر از افراد دیگر در معرض عفونت های ویروسی و باکتریایی قرار بگیرند. موارد زیر را می توانید برای کاهش خطر ابتلا به بیماری آنفولانزا یا سرماخوردگی انجام دهید.

شستن مرتب دستها با آب و صابون

استراحت به میزان لازم

تغذیه سالم

دوری از تماس با بیماران

ورزش

نکته: از مصرف خودسرانه داروهای گیاهی برای معالجه بیماری، خودداری کنید؛ زیرا داروهای گیاهی هم در این دوران می توانند خطرآفرین باشند.


منبع: healthline
 

برچسب ها

داروها زنان سلامت بارداری سلامت_مادر آنفولانزا سرماخوردگی_دربارداری سلامت_جنین داروهای_مجاز استراحت مصرف_دارو دارودربارداری

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما