امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400

آلرژی‌های پاییزه

چهارشنبه 26 شهریور 1399
5 دقیقه مطالعه
آلرژی‌های پاییزه

برای حساسیت‌های پاییزه چه درمان‌هایی وجود دارد؟

با شروع فصل پاییز و هم‌زمانی آن با شیوع کرونا ویروس، آلرژی های پاییزی از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند زیرا ممکن است علائمی چون کرونا از خود نشان دهند. با شروع فصل بهار و پاییز ما با بیماری شایعی روبرو خواهیم شد که به حساسیت‌های فصلی معروف است. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از آلرژی و حساسیت پاییزه بگوییم پس برای شناخت آن و علائم مربوط به این حساسیت و همچنین درمان‌ آن، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


علت حساسیت‌های پائیزه

گرده افشان ها: یکی از دلایل عمده بروز حساسیت های فصلی، گرده افشان ها هستند. آمار نشان می دهد هفتاد و پنج درصد از افرادی که در شروع فصل پاییز و بهار علائم حساسیتی را نشان می‌دهند، به علت وجود این گرده‌افشان ها است. گرده افشانی در اواخر تابستان است و تا انتهای آبان ادامه دارد. آلرژی که گرده افشان ها ایجاد می کنند، ارتباط مستقیم با خشکی هوا دارد. گرده‌ها می‌توانند هزاران کیلومتر در هوا جابجا شوند.

قارچ: یکی دیگر از عواملی که می‌تواند ایجاد حساسیت فصلی کند، قارچ‌ها هستند که با شروع فصل پاییز بر روی برگ های مرطوب ظاهر می‌شوند و اگر تماس شما با این با برگ های پاییزی زیاد باشد، احتمال ابتلای شما به آلرژی‌های فصلی بالاتر می رود. رطوبت در هوا چون فیلتری برای آلودگی ها است و هر چه هوا خشک‌تر شود، گرد و غبارها بیشتر می‌شوند و حشرات راحت‌تر در این هوا زندگی می‌کنند. این شرایط و هوایی که رو به خشکی می رود، در پاییز این عامل حساسیتی رو بیشتر می‌کند.


علائم حساسیت‌های فصلی

علائم حساسیت‌های فصلی

حساسیت‌های فصلی علائم متفاوت با یکدیگر دارند و می‌توان علائم زیر را مختص حساسیت های فصل پاییز دانست:

 • احساس خارش در چشم و بینی

 • آب‌ریزش بینی

 • آب‌ریزش چشم

 • سرفه کردن

در مورد علائم کمتر شایع حساسیت های پاییزه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خارش در ناحیه پشت گلو و دهان

 • جوش‌های شکمی

 • اسهال

 • ایجاد کهیرهای پوستی

 • خارش

 • اگزما

 • پوست خشک


چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بعضی مواقع علائم آلرژی فصلی مانند سرماخوردگی می‌شود و امکان اشتباه گرفتن در بین آن‌ها زیاد است بنابراین بهتر است در همزمانی این حساسیت ها با کرونا ویروس، اگر این علائم بروز کردند و ماندگاری آنها بیش از سه روز شد و رو به بهبود نرفتید، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه متوجه نوع بیماری شما شود. کودکان پس از سن چهارسالگی می‌توانند علائم آلرژی فصلی را داشته باشند اما در کودکان زیر چهار سال، تشخیص آن سخت‌تر بوده و بهتر است آن را به پزشک واگذار کنید.

کودکانی که مبتلا به آسم هستند و اگزمای پوستی دارند، احتمال ابتلا به آلرژی‌های فصلی در آن‌ها بیشتر است. یکی دیگر از مواردی که می تواند احتمال ابتلا به آلرژی‌های فصلی را در افراد بالاتر ببرد، ارث فامیلی است و کودکانی که والدینی با این نوع حساسیت ها هستند، نسبت به سایر کودکان احتمال ابتلا آن‌ها به آلرژی‌های فصلی بیشتر است.


علائم حساسیت‌های فصلی

راه‌های پیشگیری

شما می‌توانید براحتی علائم آلرژی‌های پاییزه را بهبود بخشید که ما در ادامه روش‌هایی را برای پیشگیری و کاهش این علائم برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد:

داروهای ضد حساسیت: اگر شما در هر سال دچار آلرژی‌های فصلی می‌شوید، بهتر است قبل از ورود به فصل پاییز داروهای مخصوص خود که اصولاً ضد حساسیتی هستند را شروع کنید. با این کار می‌توانید حساسیت را در بدن خود از بین ببرید. البته این داروها حتماً باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

دستان خود را مرتب بشویید: یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از تمامی بیماری‌ها و آلرژی‌ها، شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون است. گرده‌ها و موادی که تولید آلرژی می‌کنند در فصل‌های پاییز و بهار در همه جا هستند و با شستن مرتب دست‌ها و خودداری از لمس چشم و بینی، می‌توانید از ورود این گرده ها به بدن خود جلوگیری کنید.

خودتان را کمتر در معرض آلرژن‌ها قرار دهید: هنگام خروج از خانه شما می توانید براحتی در معرض آلرژن‌ها قرار بگیرید درنتیجه تا جایی‌که ممکن است در خانه مانده و برای کارهای غیرضروری از خانه خارج نشوید. اگر در ماشین قرار دارید شیشه‌ها را بالا بکشید.

استفاده از جاروبرقی: جارو کشیدن فرش‌ها به طور مداوم می تواند عوامل آلرژی‌زا را اگر وارد منزل شما شده‌اند از بین ببرد. اگر سرفه، عطسه و خارش شما با مصرف دارو، بیشتر از دو هفته طول کشید حتماً باید تست آلرژی بدهید.

لباس‌ها و پوشش خارج از منزل: بهتر است هنگامی که در فصل پاییز به بیرون از منزل می‌روید، بعد از برگشتن لباس‌های خود را بشویید و در بیرون از خانه از عینک آفتابی، کلاه و دستکش استفاده کنید تا آلرژن‌ها شانس کمتری برای ارتباط با پوست شما پیدا کنند.

لباس‌ها را بیرون نگذارید: خیلی از افراد ممکن است هنگامی که می‌خواهند وارد خانه ‌شوند، لباس‌های خود را بیرون از خانه آویزان کنند اما به این صورت لباس‌ها در معرض آلرژن‌ها قرار می‌گیرند و ممکن است با پوشیدن دوباره آن‌ها، حساسیت فصلی در شما نمودار شود.

غذاهای آلرژی‌زا را بشناسید: اگر شما هم فردی هستید که دچار آلرژی های پاییزه می شوید، باید لیستی از مواد غذایی آلرژی‌زا را تهیه کنید و آن‌ها را کمتر مصرف نمایید. غذاهای حساسیت‌زایی چون گوجه‌فرنگی، بادمجان، گوشت‌های فرآوری شده، کالباس، سوسیس، فست فودها و موارد دیگر.

فشار عصبی و استرس خود را کم کنید: افرادی که بسرعت دچار اضطراب می‌شوند و فشار عصبی زیادی روزانه به آن‌ها وارد می‌شود، بیشتر از افراد دیگر به بیماری‌هایی چون آلرژی فصلی مبتلا می‌شوند به علت داشتن سیستم ایمنی ضعیف. تحقیقات نشان داده که استرس می‌تواند باعث ضعف سیستم ایمنی شود که بهتر است با استفاده از  تکنیک‌های کنترل استرس احتمال ابتلای خود به آلرژی پاییزه را پایین‌تر بیاورید.


توصیه‌های مفید

برای پیشگیری از حساسیت پاییزی و بهبود علائم آن می‌توانید موارد زیر را رعایت کنید:

 • بهتر است در فصل پاییز به وسیله دستگاه بخور سرد، هوای خانه را مرطوب نگه دارید.

 • جلوی خشکی پوست را با مرطوب کننده‌ها و لوسیون‌های مناسب بگیرید.

 • سبزیجات و میوه تازه و غذاهای سالم که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

 • روزانه شش تا هشت لیوان آب بنوشید.

 • از مواد آلرژی زا چون دود سیگار و فضاهای آلوده دوری کنید.


بیشتر بخوانید:

رنگ مو و عوارض آن  
 کرونا یا آلرژی
 سوراخ کردن زبان
 9 عادت خطرناک

برچسب ها

فرق_کروناباآلرژی پاییز آلرژی_فصلی حساسیت_پاییزه آبریزش_بینی علائم_آلرژی پیشگیری_ازآلرژی_فصلی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما