امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

قدرت سرایت آنفولانزا و کرونا

دوشنبه 24 شهریور 1399
5 دقیقه مطالعه
قدرت سرایت آنفولانزا و کرونا

در مورد کرونا بیشتر بدانید

با شیوع کرونا ویروس، تغییرات بسیار زیادی در شیوه زندگی روزمره مردم سرتاسر دنیا پدید آمده‌ است. این ویروس توانسته است در کنار خطرات مرگباری که برای افراد جامعه داشته، سلامت روحی آن‌ها را هم به خطر بیندازد. و حالا معضل که باعث نگرانی دانشمندان شده، همزمانی این ویروس مرگبار با ویروس آنفولانزا است. متاسفانه تا کنون هیچ درمان قطعی برای کرونا ویروس پیدا نشده است.

درنتیجه تنها راه مانده، پیشگیری توسط رعایت قوانین فشم (فاصله‌گذاری اجتماعی، شستن مرتب دست‌ها و استفاده از ماسک) است. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از تازه‌های این ویروس بگوییم مخصوصا در این همزمانی با ویروس آنفولانزا بهتر است دانسته های خود را به روز و علمی نگه دارید، تا بتوانید جان خود و عزیزانتان را از این بیماری های خطرناک حفظ کنید.پس برای دانستن حقایقی جدید و علمی در رابطه با این ویروس مرموز، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


مقایسه قدرت انتقال آنفولانزا و کرونا

طبق گفته وزارت بهداشت تزریق واکسن آنفولانزا برای گروه های زیر الزامی است:

  • زنان باردار

  • افراد مسن بالای ۶۵ سال

  • بیماران دیابتی

  • بیماران قلبی و عروقی

  • افراد مبتلا به بیماری های مزمن

  • کادر درمان در معرض بیماری های عفونی

  • بیماران سرطانی

  • جانبازان دچار مجروحیت


واکسن آنفولانزا

قرار بر این است که واکسن آنفولانزا توسط مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستان‌ها با اولویت افرادی که حتما از آن باید استفاده کنند، ‌توزیع ‌شود. خانم‌های باردار، پزشکان، پرستاران و کادر درمان که در معرض بیماری‌های عفونی قرار دارند، ایثارگران و جانبازانی که دچار مجروحیت بوده و بیماران سرطانی از جمله گروه‌‌های اولویت‌دار هستند.

به گفته متخصصان در نواحی ای که به فصل آنفولانزا رسیده اند، تعداد افراد مبتلا نسبت به سال پیش، آمار کمتری را نشان می دهد. دلیل این کاهش آمار، قوانین فشم است که افراد زیادی خود را ملزم به رعایت آن ها می دانند. سرایت ویروس آنفلوآنزا به مراتب کمتر از ویروس کرونا است و این رعایت گروهی مردم جامعه، توانسته تا حدود زیادی از ابتلا به ویروس آنفولانزا پیشگیری کند.


آیا واکسن آنفلوآنزا دارای کیفیت‌های مختلف است؟

وزارت بهداشت در این خصوص اعلام داشته است که بحث کیفیت واکسن آنفولانزا خدعه ای از سمت دلالان بازار سیاه است که می خواهند واکسن های بدون مجوز خود را با سودی هنگفت به فروش برسانند. وزارت بهداشت ایران واکسن آنفلوآنزا را از کشورهایی وارد می‌کنید که مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت قرار دارند و مسلما نمی تواند فاقد کیفیت مطلوب باشد بهتر است در این روزهای پرتنش وارد بازی دلالان نشده و به اطلاعات وزارت بهداشت که در اختیار مردم می گذارد، اعتماد کنید.


محیط زیست و کرونا

اختلالی که شدت عوارض کرونا را بیشتر می کند

اخیرا دانشمندان اعلام داشته اند که ترکیبات مختل‌کننده غدد درون‌ریز، می توانند خطر ابتلا به کووید-۱۹ با عوارض شدید را افزایش دهند. این مواد شیمیایی در زندگی مدرن بسیار یافت می شود و در بخش بزرگی از کالاهای مصرفی روزانه، بسته‌بندی های مواد غذایی، محصولات بهداشتی، مواد آرایشی، فرآیندهای صنعتی و محیط‌های کشاورزی از این مواد استفاده می شود. از طریق همین محصولات، هوا، آب، خاک و مواد غذایی آلوده می شوند.

مطالعات اخیر نشان داده است افرادی که در معرض ترکیبات مختل‌کننده غدد درون‌ریز قرار دارند، نسبت به افراد دیگر، بیشتر دچار اختلالات متابولیکی مانند چاقی، دیابت نوع ۲ و کلسترول بالا می‌شوند. این مواد می‌توانند باعث تضعیف عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن شوند و در مواجه با بیماری، کارایی کمتری را شاهد خواهیم بود. از طرفی عملکرد ضعیف ایمنی به مشکلات ریوی مانند آسم و بیماری انسدادی مزمن ریوی کمک می‌کند.


کیفیت محیط‌زیست و کرونا ویروس 2019

محققان توضیحاتی در مورد چگونگی تاثیر کیفیت محیط در افزایش ابتلا به کووید-۱۹ ارائه داده اند. البته تاکنون در این رابطه مستندات علمی کامل نشده است اما دانشمندان بر این باورند که ترکیبات مختل‌کننده غدد درون ریز می‌توانند خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را در افراد افزایش و احتمال ابتلا به کرونا ویروس را بالا ببرند.

سازمان‌های بهداشت عمومی مانند مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات‌متحده و سازمان بهداشت جهانی به ‌طور رسمی شرایط زمینه‌ای بهداشتی از جمله چاقی، دیابت، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های سرکوب‌کننده سیستم ایمنی، بیماری مزمن تنفسی و سرطان را به‌ عنوان عوامل خطر برای بیماری کووید-۱۹ و مرگ‌ومیر تشخیص می‌دهند که ترکیبات مختل‌کننده غدد درون‌ریز می توانند فرد را در معرض این شرایط قرار دهند.

علاوه بر ترکیبات مختل‌کننده غدد درون‌ریز، سایر شرایط محیطی نیز احتمالا در بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ نقش دارند. به‌ عنوان‌ مثال مطالعات متعدد افزایش خطر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ و مرگ را در شرایط محیطی نامطلوب، گزارش کرده اند. بطور مثال در کالیفرنیا که در حال حاضر آتش‌سوزی و موج‌های گرما را تجربه می‌کند، آمار مرگ‌ومیر ناشی از کووید-۱۹ به شدت افزایش پیدا کرده است.


 

بیشتر بخوانید:

کرونا و نابینایی
ماندگاری طولانی کرونا
علائم پیدا و پنهان کرونا
سیستم ایمنی ضعیف و کرونا
تغذیه در دوران کرونا
دفاع بهتر بدن در مقابل کرونا
 بایدها و نبایدهای کرونا
کرونا فلج می کند

هدیه جدید کرونا
 فعالیت های کشنده کرونایی 
 غذایی دارویی برای کرونا
  ضدحمله کرونا ویروس
  کرونا و چاق ها
 نوع خفیف کرونا هم خطرناک است
 همدست جدید کرونا

 

برچسب ها

کرونا آنفولانزا پیشگیری_ازکرونا کروناوآنفولانزا واکسن_آنفولانزا قانون_فشم محیط_آلوده_وکرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما