امروز شنبه 10 آبان 1399

اشتباهات مرگ‌بار دارویی

یکشنبه 16 شهریور 1399
5 دقیقه مطالعه
اشتباهات مرگ‌بار دارویی

شایع ترین اشتباهات دارویی کدامند؟

یکی از دلایل شایع مرگ‌ومیر در سرتاسر دنیا، اشتباهات دارویی و مسمومیت های شدید ناشی از این مورد است. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که یک و نیم میلیون نفر در سرتاسر دنیا با همین اشتباهات دارویی با صدمات جدی روبرو شده‌اند و یا جان خود را از دست داده‌اند. تمامی این موارد با بالا بردن سطح آگاهی‌های دارویی و همچنین مشورت با پزشکان متخصصف قابل پیشگیری است.

شما با افزایش اطلاعات دارویی و دانستن اشتباهات شایع دارویی می توانید از جان خود و اطرافیانتان در برابر این خطر محافظت کنید. ما در این مقاله می‌خواهیم اشتباهات شایع دارویی را که باعث صدمات جدی و مرگ‌ومیر می‌شوند را برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی معرفی کنیم پس برای شناختن یک راه پیشگیری از خطرات دارویی ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید. استفاده از داروهای شیمیایی امکان پذیر نیست اما می توان راه خطا را در این زمینه بست.


اشتباه گرفتن دو دارو با نام‌های مشابه

گاهی ممکن است این اشتباه با توجه به دست‌خط ناخوانای بعضی از پزشکان و یا اطلاع کم پرسنل داروخانه روی بدهد و حتی بی‌دقتی پزشک در مورد نوشتن نام صحیح داروی موردنظر. شایع ترین اشتباه در زمینه داروها به این مورد برمی‌گردد. آمار اشتباه در خواندن نام دارو، عدد بیست و پنج درصدی خطا را نشان می دهد. این خطا در هنگام ناتوانی در خواندن صحیح نام دارو و یا تشابه اسمی رخ می دهد.

راهکار: بهتر است هنگامی که پزشک برای شما دارویی تجویز می کند، از او بخواهید که نام دارو را به شما گفته و در مورد کارایی دارو با شما صحبت کند تا در صورت ناتوانی متصدی داروخانه از خواندن نام دارو، اطلاعات کافی را در اختیار او قرار دهید. همچنین در مورد دوز مصرفی دارو از پزشک سوال کنید و پس از خرید دارو، حتماً اطلاعاتی که پزشک به شما داده است را با داروی دریافتی و دستور ثبت‌شده بر روی داوری‌ها، چک کنید.


اشتباهات دارویی

داروهایی که عوارض جانبی بر روی یکدیگر دارند

همه داروها عوارض دارویی شناخته شده‌ای دارند که داخل بروشور آن‌ها ذکر می‌شود. بعضی از این عوارض شایع و بعضی از آن‌ها نادر هستند. اما چیزی که شرایط را پیچیده‌تر می‌کند عوارض بعضی از داروها بر روی یکدیگر و تشدید عارضه است. بطور مثال استفاده همزمان از دو دارو که عارضه دلدرد دارند یا موارد دیگر. مصرف همزمان این داروها می تواند تداخلات دارویی و آسیب‌های جدی را به دنبال داشته باشد و اثر عوارض را تشدید کند.

راهکار: برای جلوگیری از این مورد هنگام تجویز داروهای جدید از پزشک خود بخواهید که در مورد عوارض آن برای شما توضیحاتی دهد و حتماً لیست داروهای مصرفی خود را به پزشک ارائه دهید تا داروهای تجویزی بر طبق آن‌ها انتخاب شوند. برای گرفتن اطلاعات می توانید با پزشک داروخانه هم مشورت کنید.


اوردوز کردن دارویی

بسیاری از افراد هنگام درد و یا تب و اختلالات دیگر شروع به مصرف داروهایی می‌کنند که تنها می دانند برای درد یک مسکن مناسب هستند اما نمی‌دانند که هر مسکن می‌تواند بر روی یک نوع درد اثربخشی بهینه داشته باشد و مسکن ها برای وضعیت‌های متفاوتی تولید شده‌اند. به طور مثال داروهای ضد استرس و تسکین دهنده درد، هر دو مسکن هستند اما در شرایطی متفاوت می توانند عوارض بسیار شدیدی از خود نشان دهند. استفاده از داروهای مسکن به طور همزمان می‌تواند حالت اوردوز را به وجود بیاورد.

راهکار: بهتر است حتماً بروشورهای دارویی را مطالعه کنید و هرگز برای کاهش درد از مسکن‌های همزمان استفاده نکنید.


مصرف دوزهای اشتباه دارو

داروها با دوزهای مشخصی برای افراد با شرایط متفاوت، تجویز می شوند و این دوز مصرفی به اختصار بر روی دارو ذکر می شود. ممکن است در این زمینه اشتباهاتی رخ دهد و افراد دوزهای اشتباهی را مصرف کنند به طور مثال دوز 1.0 یک میلی‌گرم را با 10 میلی‌گرم اشتباه کنند. در داروهایی خاص، همین اشتباه کوچک می تواند مرگ افراد را به دنبال داشته باشد.

راهکار: اگر نمی‌توانید دوز مصرفی نوشته شده بر روی دارو را بخوانید بهتر است که با پزشک داروخانه یا یک پرستار در این زمینه مشورت کنید و اگر دسترسی به پزشک خود دارید، از او راهنمایی بخواهید.


ترکیب الکل و دارو

یکی از مواردی که می‌تواند مرگ‌ومیر دارویی را افزایش دهد، مصرف همزمان الکل با دارو است. مصرف الکل به همراه داروها می‌تواند کشنده باشد و این چیزی است که تحقیقات علمی آن را ثابت کرده‌است. متخصصین توصیه می‌کنند هرگز با هیچ دارویی الکل استفاده نشود.


اشتباهات دارویی

استفاده دو برابری از یک دارو

ممکن است هر دارویی برندهای متفاوتی داشته باشد و نام تجاری آن با نام اصلی دارو متفاوت باشد. اصولاً بر زیر نام تجاری، نام اصلی دارو ذکر می شود اما افرادی که در این زمینه آگاهی کاملی ندارند، ممکن است دارو را با این نام استفاده کرده و دارویی با نام تجاری متفاوت را هم مصرف کنند که این باعث دوبرابر شدن مصرف دارو می شود.

راهکار: حتماً از پزشک بخواهید که همراه با نام علمی دارو، نام تجاری موردنظر خود را هم در نسخه ذکر کند و همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم در رابطه با داروهای تجویزی، در مورد عارضه، مدت زمان مصرف و دوز آن‌ها از پزشک خود سوال کنید.


مصرف بعضی از غذاها همراه با دارو

مصرف بعضی از مواد غذایی مانند الکل، به همراه دارو خطرناک هستند. یکی از این موارد آب گریپ فروت است که به‌علت داشتن یک نوع آنزیم باعث از بین بردن اثر دارو می‌شود و همچنین فشار بیشتری را به کبد وارد می‌کند و می‌تواند منجر به مرگ شود. یا تداخل آهن و قهوه که در جذب آهن اختلال ایجاد می کند.

راهکار: بهتر است در رابطه با شرایط مصرف دارو اطلاعات کافی داشته باشید و بدانید که قبل و بعد آن چه غذاهایی را نمی‌توانید استفاده کنید که در این زمینه می‌توانید با پزشک خود یا پزشک داروساز مشورت کنید.


مصرف دارو و نارسایی کلیه و کبد

افرادی که در عملکرد کلیه و کبد خود دچار نارسایی هستند و نمی‌توانند سموم بدن را بطور کامل دفع کنند، در هنگام مصرف دارو، داروها به مقدار بیشتر از حالت عادی رسوب کرده و خطرآفرین می شوند.

راهکار: ممکن است پزشک شما در هنگام تجویز دارو اطلاعی از نارسایی کبد و کلیه شما نداشته باشد و دوز دارویی را مانند یک فرد عادی در نظر بگیرد. درنتیجه بهتر است شما اگر دچار اختلال در کبد و کلیه هستید به پزشک خود اطلاع دهید و قبل از مصرف داروهای خاص، حتماً آزمایش‌های کبدی و کلیوی را انجام دهید.


مصرف دارو در سنین بالا

همان طور که با افزایش سن مواجه می‌شوید، بدن تغییرات زیادی می‌کند که یکی از این موارد پاسخ‌دهی متفاوت نسبت به داروها است. عوارض بعضی از داروها با افزایش سن نمود بیشتری پیدا می‌کنند. عوارضی چون سرگیجه و فشارخون که می‌توانند برای سنین بالا خطرناک باشند.

راهکار: بهتر است همیشه لیست داروهای ایمن برای افراد با سن بالا را در دسترس داشته باشید و آن را زیر نظر یک پزشک متخصص تنظیم کنید و هر داروی جدیدی که برای فرد با سن بالا تجویز می شود در دفترچه یادداشت کرده و به اطلاع پزشک برسانید.


بیشتر بخوانید:

باورهای اشتباه واکسن آنفولانزا  
  تب در کودکان
  جفت های خطرناک دارویی
  داروی ریتالین
  بهترین ساعت خوردن

برچسب ها

داروها اطلاعات_دارویی اشتباهات_دارویی مسمومیت_دارویی عوارض_دارویی اوردوزدارویی اشتباهات_خطرناک_دارویی مرگ_ومیردارویی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما