امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400

باورهای اشتباه در مورد واکسن آنفولانزا

شنبه 15 شهریور 1399
5 دقیقه مطالعه
باورهای اشتباه در مورد واکسن آنفولانزا

در مورد واکسن آنفولانزا چه می دانید؟

با نزدیک شدن به فصل پاییز نگرانی های زیادی در مورد آنفولانزا و همزمانی آن با کرونا پیش آمده است. در این بین عده ای با باورهای اشتباه و گسترش آن در بین مردم جامعه، شرایط را سخت تر می کنند. آنفولانزا بیماری است که به سرعت شیوع می یابد و بیشترین زمان احتمال ابتلا به آنفولانزا ماه های مهر تا اسفند است. علایم اصلی آنفولانزا تب، ضعف، درد بدنی، آبریزش بینی و سرفه است. علائمی بسیار شبیه به کرونا ویروس که این تداخل نگرانی ها را بیشتر کرده است.

باورهای غلط که نتیجه ناآگاهی است، مانعی برای پیشگیری درست در مورد این بیماری مسری است. واکسن آنفولانزا می تواند تا حدودی در این شرایط سخت کمک کننده باشد و ما قصد داریم در این مقاله برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از باورهای غلط در مورد این واکسن بگوییم تا با آگاهی بیشتر در مورد تزریق آن، یک تصمیم بهینه بگیرید. پس تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.


واکسن آنفولانزا چیست؟

واکسن آنفولانزا محتوی آنتی ژن های سطحی ویروس آنفولانزا است، این واکسن به شکل مایع شفاف و بی رنگ در سرنگ های آماده مصرف است. استفاده از واکسن آنفولانزا امسال برای افراد پرخطر توصیه اکید شده است اما افراد دیگر می توانند بنا به شرایطی که دارند این واکسن را بزنند یا اینکار را انجام ندهند. واکسن آنفولانزا به دو شکل تزریقی و اسپری داخل بینی موجود است. همراه این واکسن باورهای غلطی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.


آنفولانزا خطرناک نیست

بی شک آنفولانزا جزو خطرناک ترین بیماری های دنیا نیست، اماجزو دسته ای از بیماری ها است که سالانه افراد زیادی را درگیر کرده و جان تعداد زیادی را گرفته است و آمار نشان می دهد آنفولانزا سالانه حدود 300 تا 500 هزار نفر، مرگ و میر دارد. آنفولانزای H1N1 در گروه جوانان مرگ و میر بالاتری دارد و نوع آنفولانزای فصلی، در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف، می تواند مرگبار باشد مانند بیماران زمینه ای، کودکان و افراد مسن.


واکسن آنفولانزا

اگر تا کنون دچار آنفولانزا نشده اید، نسبت به آن ایمنید

آنفولانزا بیماری است که هر ساله تغییر می کند و به همین دلیل است که تزریق واکسن جدید سالانه باید انجام شود. بنابراین نمی توان گفت که شما ممکن است در برابر نوع جدید آن مصونیت دارید.


واکسن انفولانزا باعث ابتلا به بیماری آنفولانزا می شود

عده ای با این باور و ترس و وحشت ناشی از ابتلا به این بیماری، از زدن واکسن آنفولانزا سرباز می زنند. نمی زنند. در حقیقت شما با زدن واکسن آنفلوآنزا، آنفلوآنزا نمی گیرید، بلکه تنها شاهد عوارضی جزئی مانند تورم، تب خفیف و درد بدنی خواهید بود. واکسن آنفولانزا ویروس های مرده آنفولانزا است که نمی توانند باعث بیماری شوند. تنها زمانی بیماری ایجاد می شود که واکسن حاوی ویروس های زنده و یا ضعیف شده باشد.


واکسن آنفولانزا عوارض جانبی شدیدی دارد

عده ای از ترس عوارض واکسن، از زدن واکسن آنفولانزا سرباز می زنند در صورتی که عوارض جانبی واکسن شدید نبوده و می تواند شبیه به واکسن های دیگر با عوارض خفیف و کوتاه مدت باشد.


موفقیت واکسن آنفولانزا کم است

واکسن آنفولانزا ایمنی بالایی را در بدن فرد دریافت کننده ایجاد می کند. البته نمی توان گفت که این واکسن تاثیر قطعی و صد در صدی دارد اما در بیشتر افراد دریافت کننده موفقیت آمیز عمل می کند. البته موفقیت واکسن آنفولانزا به سن، سلامت شخص و نوع ویروس هم بستگی دارد.


واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزا سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند

این واکسن نه تنها موجب تضعیف سیستم ایمنی نمی شود، بلکه سیستم ایمنی را در برابر ویروس آنفولانزا تقویت می کند .


واکسن آنفولانزا جلوی سرماخوردگی را هم می گیرد

درست است که بیشتر علائم سرماخوردگی و آنفولانزا شبیه به هم است ولی این واکسن تنها در برابر ویروس آنفولانزا کارایی دارد و شما را در مقابل سرماخوردگی محافظت نمی کند. منشا سرماخوردگی می تواند باکتری یا ویروس باشد و ربطی به آنفولانزا ندارد.


چه کسانی امسال باید واکسن آنفولانزا دریافت کنند؟

  • گروه سالمندان

  • گروه کودکان

  • افراد دارای بیماری های زمینه ای چون بیماران کلیوی، بیماران دیابتی، اختلالات قلبی، تنگی نفس و آسم

  • زنان باردار

  • افرادی که آسپرین مصرف می کنند مخصوصا در گروه نوجوانان


بیشتر بخوانید:

با شیوع آنفولانزا چه بخوریم؟
 آنفولانزای معده 
  آنفولانزا در بارداری
  تقویت ریه
  بیماری های واگیر مانند کرونا  

برچسب ها

کرونا آنفولانزا بیماری_ها واکسن_آنفولانزا همزمانی_کروناوآنفولانزا علائم_آنفولانزا عوارض_واکسن_آنفولانزا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما