امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

کمک هایی که باعث مرگ می شوند!

چهارشنبه 12 شهریور 1399
5 دقیقه مطالعه
کمک هایی که باعث مرگ می شوند!

اشتباهات خطرناک در کمک‌های اولیه به مصدوم کدامند؟

همیشه توصیه شده است که افراد آموزش کمک‌های اولیه را ببینند تا در صورت نیاز و بروز خطر، بتوانند جان خود و اطرافیان را حفظ کنند. آموزش کمک‌های اولیه به صورت اصولی و علمی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد اما در همین حال اشتباهات کوچک در این زمینه می‌تواند منجر به مرگ افرادی شود که سعی در نجات جان آن‌ها داریم. امدادرسانی در شرایط اورژانسی، موردی است که باید با آگاهی کامل نسبت به آن اقدام شود.

توصیه ما این است که همه افراد کمک‌های اولیه را توسط فردی متخصص و حرفه‌ای آموزش ببینند و حتما گواهی های معتبر این دوره ها را دریافت کنند. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از اشتباهات خطرناک و شایعی بگوییم که افراد در رابطه با کمک‌های اولیه انجام می دهند و گاها می‌تواند منجر به مرگ شود پس برای شناخت آن‌ها با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.


بردن سر به سمت عقب درهنگام خونریزی بینی

این یک حرکت شایع است اما ما به شما خواهیم گفت که این حرکت می‌تواند اشتباه و خطرآفرین باشد. با بردن سر به سمت عقب، خون در پشت گلو جاری می‌شود و می‌تواند باعث استفراغ و حتی خفگی شود. بهترین حالت در خون‌ریزی بینی، خم شدن به سمت جلو و گرفتن برآمدگی بینی با انگشتان است. خون‌ریزی هایی که بعلت خشکی هوا و یا آلرژی بروز می کنند، پس از چند دقیقه خودبخود خوب می‌شوند اما اگر زمان بیشتری طول کشید، حتماً با یک دستمال محکم جلوی خون را گرفته و به اورژانس مراجعه کنید.


قرار دادن یخ بر روی محل سوختگی

یک عکس العملی که از قدیم در مواجه با سوختگی صورت می‌گرفته، قرار دادن یخ بر روی محل سوختگی است و یا استفاده از کره و خمیردندان اما هیچکدام از این موارد از لحاظ علمی توصیه نمی‌شوند استفاده از این راه‌حل‌ها پس از سوختگی می‌تواند باعث ماندن حرارت در محل سوختگی شود و شرایط را وخیم‌تر کند. یخ باعث سرد شدن شدید پوست می شود درصورتی که نیاز ما پس از سوختگی، برگشت پوست به درجه طبیعی بدن است. بهتر است به‌جای یخ از آب نسبتاً سرد استفاده کنید و سپس روی آن را با یک گاز استریل پوشانده و به پزشک مراجعه نمایید.


اشتباهات در کمک های اولیه

برداشتن گاز استریل از روی زخم

هنگامی‌که بر روی زخم در حال خون‌ریزی گاز استریل قرار شده است، آن را بر ندارید زیرا عواملی که باعث لخته شدن خون می شوند به روی سطح می آیند تا بتوانند خون‌ریزی را متوقف کنند و شما با برداشتن گاز، آن‌ها را جدا کرده و خون‌ریزی را تشدید می‌کنید. بهتر است برای این کار گاز استریل جدید را بر روی گاز استریل قدیمی قرار دهید. هنگامی که خونریزی بند نمی‌آید، گاز استریل را بر روی زخم محکم فشار دهید.

نکته: پس از کنترل خون، بر روی زخم آنتی‌بیوتیک موضعی قرار دهید و اگر زخم پس از مدتی بند نیامد، حتماً به اورژانس مراجعه کنید.


حرکت دادن فرد آسیب‌دیده

اگر شما با یک فرد آسیب‌دیده مواجه شدید، چه مصدوم تصادفی، ورزشی، افتادن از بلندی یا هر مورد دیگر، اولین چیزی که باید رعایت ‌کنید، عدم تکان دادن فرد آسیب دیده است. ممکن است هر حرکتی باعث آسیب شدیدی بر روی نخاع فرد مصدوم شود و برای او صدمات عصبی شدیدی مانند فلج دائمی را بدنبال داشته باشد. تنها مواقعی می‌توان فرد آسیب‌دیده را حرکت داد که خطر انفجار یا آتش‌سوزی باشد. بهترین حالت هم تماس با اورژانس و حرکت دادن فرد توسط تجهیزات پزشکی است.


قرار دادن بریدگی در دهان

ممکن است شما هم ناخودآگاه این کار را انجام ‌دهید و با بریدن انگشت، آن را داخل دهان ب‌برید یا این‌که بزاق خود را بر روی بریدگی ب‌ریزید تا آن را تمیز کنید. درحالی‌که دهان شما محلی مناسب برای تجمع باکتری ها است و شما با اینکار مستقیماً باکتری را به محل زخم هدایت می کنید. همچنین شستن زخم با آب رودخانه و جوی هم می‌تواند خطرناک باشد. بهترین توصیه همراه داشتن یک سرم شستشو در مسافرت یا منزل است که در هنگام بروز زخم، می توانید برای شست‌وشو از این نوع سرم استفاده کنید.


شستن دندان شکسته

خیلی از افراد هنگامی که دندانشان به طور ناگهانی می‌شکند، آن را تمیز کرده و سپس به پزشک مراجعه می کنند. اما توصیه ما بر این است که دندان خود را دست نزنید تا آسیب بیشتری به آن وارد نکنید بلکه دندان شکسته را در لیوانی شیر قرارداده و به دندان‌پزشک مراجعه نمایید.

اشتباهات در کمک های اولیه

خارج کردن ذرات از چشم آسیب دیده

خارج کردن ذراتی که وارد چشم شده است می‌تواند شرایط را وخیم‌تر کرده و آسیب‌های جدی به چشم وارد کند. تنها در مواردی می‌توانید به چشم آسیب دیده دست بزنید که مواد شیمیایی داخل آن ریخته شده باشد که در این حالت هم باید چشمان خود را پانزده دقیقه بشویید و سریعاً به چشم پزشک مراجعه نمایید.


نگه داشتن کنه

هیچ مرکز پزشکی و کنترل بیماری، نگهداری کنه را توصیه نمی‌کند بلکه این یک باور غلطی است که بین عموم رایج شده است و افراد فکر می‌کنند کنه ها را باید نگه دارند زیرا آن‌ها ناقل بیماری لایم هستند و نیاز به آنتی بیوتیک است. تنها در رابطه با کنه ای که از طرف آهو منتقل می‌شود و بیشتر از بیست و چهار ساعت در بدن می‌ماند، نیاز به آنتی‌بیوتیک است. بهترین راه کندن کنه توسط موچین است و هرگز از نفت و کبریت برای اینکار استفاده نکنید.


گرم کردن شکستگی

هنگام شکستگی و یا پیچ‌خوردگی، نیازی به گرم کردن نیست زیرا گرم کردن می‌تواند باعث ایجاد التهاب شود. جریان خون توسط گرما افزایش پیدا می‌کند و تورم بیشتر شده و خطر جدی‌تر می‌شود. گرم کردن درمانی برای گرفتگی عضلات است و برای شکستگی و پیچ‌خوردگی، می‌توانید کمپرس سرد را امتحان کنید.


دخالت نکردن در مداوا

پس از تصادف، آدرنالین زیادی در بدن ترشح می‌شود که می‌تواند جلوی احساس درد را بگیرد. همیشه پس از بروز حوادث غیرمترقبه که باعث شوکه شدن فرد می‌شود، باید تا دو ساعت صبر کنید تا متوجه درد اصلی مصدوم شوید. افرادی که در صحنه تصادف هستند نمی‌توانند خون‌ریزی‌های داخلی و شکستگی‌های استخوان را تشخیص دهند درنتیجه بهتر است تا زمانی که اورژانس برسد، دخالتی در درمان و جابجایی مصدوم نشود. همچنین اگر تصادف کرده‌اید و احساس درد نمی‌کنید بهتر است باز هم برای معاینه به اورژانس مراجعه کرده و یک سری آزمایش را برای چکاپ کلی انجام دهید.


بیشتر بخوانید:

اشک شیطان  
  خطوط روی ناخن
  داروهای خطرناک
  درمان خانگی زخم

برچسب ها

کمک_اولیه خون_دماغ اصول_کمک_اولیه اشتباه_درکمک_رسانی_مصدوم اشتباهات_مرگبار مصدوم_تصادفی درمان_سوختگی بیماری_لایم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما