امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

علائم پیدا و پنهان کرونا

جمعه 7 شهریور 1399
5 دقیقه مطالعه
علائم پیدا و پنهان کرونا

تازه هایی در مورد کرونا ویروس 2019

با شیوع کرونا هر روز شاهد آمار مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کرونا ویروس بوده‌ایم. آماری که گاهی بسیار تکان دهنده و هولناک بوده‌اند. در مراحلی که انتظار می‌رفت این ویروس مهار شود، با یک جهش ناگهانی مبتلایان روبه‌رو شده‌ایم درنتیجه می‌توان گفت که دانسته ها در رابطه با کرونا ویروس بسیار اندک است و نمی‌توان در طولانی‌مدت آن را پیش بینی کرد. دانشمندان در سرتاسر دنیا به دنبال اینند که راه درمان قطعی برای این ویروس کشنده پیدا کنند.

در این بین افراد جامعه می‌توانند با رعایت قانون فشم (فاصله‌گذاری اجتماعی، شستن مرتب دست‌ها و استفاده از ماسک) درصد ابتلا به کرونا ویروس را کاهش دهند. در این بیماری آگاهی‌های علمی و معتبر می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد ما در این مقاله همچون مقاله های دیگر در رابطه با کرونا می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، از تازه‌های علمی در رابطه با کرونا بگوییم و از شما عزیزان بخواهیم که با به یاد داشتن هشدارها و رعایت پروتکل های بهداشتی، از جان خود و عزیزانتان محافظت فرمایید. پس ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


ترتیب بروز عوارض کرونا

در طی چند ماه هربار عوارض جدیدی به عوارض اولیه کرونا اضافه گشت. در این رابطه محققان دانشگاه کالیفرنیا علائمی را به ترتیب برای کرونا اعلام کرده اند. با همزمانی این ویروس و آنفلوانزای فصلی دانستن این ترتیب می توان این دو بیماری را از یکدیگر تشخیص داد. طبق این تحقیقات کرونا ویروس علائمی را از خود بروز می‌دهد که می‌توان آن‌ها را در بیشتر مواقع با ترتیب خاصی مشاهده کرد.

با دانستن این ترتیب و این علائم می‌توان راحت‌تر متوجه شد که فرد مبتلا به کرونا شده است یا آنفولانزای فصلی. برای این مطالعه از 1100 نمونه مبتلا به کرونا ویروس و بروز علائم در آن‌ها استفاده شد و همچنین در کنار آن‌ها 2000 مورد از علائم ابتلا به آنفلوانزا مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفت نتیجه به این صورت بود علائمی که در کرونا مشاهده می‌شود به ترتیب زیر است:


پیشگیری از کرونا

  • تب

  • سرفه‌های تک به همراه دردهای عضلانی

  • حالت تهوع و استفراغ که به کاهش اشتها منجر می شود

  • اسهال

اما در رابطه با آنفلوانزای فصلی در بیشتر مواقع افراد مبتلا ابتدا دچار سرفه می‌شوند و سپس تب در آن‌ها نمایان می‌شود. تب نشاندهنده عفونت کرونایی است که می‌تواند در بعضی افراد شدیدتر و و در بعضی از افراد بسیار خفیف‌تر باشد.


علامتی پنهان در رابطه با کرونا ویروس

کرونا ویروس وقتی خطرناکتر می‌شود که افراد مبتلا بدون علائم باشند و یا هنوز علائم خود را نشان نداده باشند و در این دوران می توانند افراد زیادی را مبتلا سازند. محققان با انجام مطالعات مختلف دریافته‌اند که قبل از بروز علائمی چون تب، درد بدن، سرفه و بثورات پوستی می‌توان به دنبال علائمی پنهان در عملکرد روده و معده بود. کرونا ویروس هنگامی‌که وارد بدن می‌شود، در هر فرد ممکن است اثرات متفاوتی برجای بگذارد اما در بیشتر مواقع عملکرد دستگاه گوارش را مورد تاثیر قرار می دهد.

درنتیجه می‌توان گفت در این دوران توجه به مدفوع می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد البته منظور ما این نیست که هر فرد مبتلا به اسهال، کرونا ویروس دارد اما در شرایطی که تشخیص کرونا بسیار سخت است، این مورد می‌تواند یک علامت هشداردهنده باشد. فردی که متوجه مدفوع غیرعادی خود شود، بهتر است مدتی قرنطینه شود تا اگر علائم دیگر ظاهر شد، افراد کمتری را مبتلا سازد. به توصیه متخصصین اگر فرد موارد زیر را مشاهده نمود، احتمال ابتلا به کرونا را برای خود در نظر بگیرد.

  • زیاد شدن غیرطبیعی حجم مدفوع

  • رقیق تر شدن مدفوع نسبت به حالت طبیعی

  • سهولت در دفع مدفوع نسبت به گذشته

  • شروع علائم اسهال

محققین اعلام کرده‌اند که کرونا ویروس فعالیت‌های معده، روده و در کل دستگاه گوارشی را مورد هدف قرار می دهد و هر تغییر در دفع و تغییر در کیفیت اجابت مزاج، می تواند نشانه پنهان از شروع ابتلا به کرونا ویروس باشد.


کرونا و آنفولانزا

کرونا در زمستان

اگر به یاد داشته باشید، محققین در زمان شیوع کرونا امید زیادی داشتند که با گرم شدن هوا کرونا ویروس از بین برود اما مشاهده می‌کنید که با گرم شدن هوا، نه‌تنها شاهد از بین رفتن این ویروس نبودیم بلکه با کمتر شدن مراقبت های بهداشتی، موج شدیدی از ابتلا به کرونا را تجربه کردیم. کرونا ویروس در دمای بسیار بالا آسیب‌پذیرتر می‌شود اما این به معنای ریشه‌کن شدن کرونا ویروس در تابستان نبود.

همانطور که اعلام شده است کرونا ویروس در دمای خیلی پایین هم آسیب‌پذیری بیشتری پیدا می‌کند اما طبق تجربیاتی که بدست آورده‌ایم قرار نیست کرونا در زمستان کم کار شود بلکه تصور بر این است که کرونا ویروس در هوای سرد فعالیت بیشتری را از خود نشان دهد. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت کرونا ویروس نسبت به شیوع اولیه خود 9 برابر عفونی تر شده است. درنتیجه ممکن است زمستان سخت‌تری را نسبت به زمستان سال قبل، در پیش رو داشته باشیم.

در زمستان با سرد شدن هوا، تهویه کمتر انجام می شود و افراد بیشتر در فضاهای بسته می مانند و این مورد می‌تواند شرایط را سخت‌تر کند. درحقیقت کرونا ویروس در بدن انسان زنده مانده و تکثیر می‌کند درنتیجه می‌توان گفت تابستان، پاییز و زمستان برای این ویروس کشنده تفاوتی ندارد. از طرفی وجود آنفلوانزای فصلی و سرماخوردگی می‌تواند پاییز و زمستان سخت‌تری را در پیش روی ما قرار دهد.

در این شرایط و وجود چندین ویروس همزمان، سیستم ایمنی توانایی کمتری در مقابله با این میهمان‌های ناخوانده دارد. بهتر است با توصیه‌های متخصصین، به تقویت سیستم ایمنی بدن خود بپردازید و همچنین پروتکل‌های بهداشتی را به اطرافیان خود آموزش داده و بخوبی آن‌ها را رعایت کنید تا بتوان از بحران پیش رو به سلامت گذشت. برای تقویت ایمنی بدن بجای استفاده از داروهای تبلیغاتی به سمت زندگی سالم بروید.


اسکن تب و غربالگری کرونا

این روزها در بیشتر مکان‌هایی که وارد می‌شوید، افرادی هستند که با تبسنج های دستی سعی در غربالگری کرونا دارند تا افراد دارای تب در کنار افراد دیگر قرار نگیرند. اما به توصیه محققین می‌توان گفت که این دماسنج های دستی نمی‌توانند ابزاری دقیق برای غربالگری کرونا ویروس باشند. بیشتر مواقع نمی‌توان تب اولیه ناشی از کرونا ویروس را اندازه‌گیری کرد از طرفی صف‌های پیش‌آمده برای تب سنجی، خود می‌توانند محلی برای انتشار کرونا ویروس و ابتلای افراد بسیار زیادی باشند.

اگر فردی مبتلا به کرونا ویروس در این صف قرار گرفته باشد، براحتی اطرافیان خود را مبتلا می‌سازد و درنتیجه می‌توان گفت تب سنجی در بهترین حالت ممکن باید هنگام خروج افراد از منزل انجام بگیرد هنگامی‌که هنوز وارد اجتماع نشده‌اند. وجود افراد زیاد برای تب سنجی، خطا را بالا می‌برد و از طرف دیگر ممکن است در مراحل اولیه درجه تب افراد مبتلا 37.5 درجه سلسیوس باشد که براحتی قابل اندازه‌گیری نیست.

  

بیشتر بخوانید:

سیستم ایمنی ضعیف و کرونا
تغذیه در دوران کرونا
دفاع بهتر بدن در مقابل کرونا
 بایدها و نبایدهای کرونا
کرونا فلج می کند

هدیه جدید کرونا
 فعالیت های کشنده کرونایی 
 غذایی دارویی برای کرونا
  ضدحمله کرونا ویروس
  کرونا و چاق ها
 نوع خفیف کرونا هم خطرناک است
 همدست جدید کرونا


برچسب ها

کرونا تازه_های_کرونا اخبارکرونا تشخیص_کرونا پیشگیری_ازکرونا کروناوآنفولانزا درمان_کرونا کروناوزمستان موج_دوم_کرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما