امروز دوشنبه 13 تیر 1401

دست‌ها در مورد قلب چه می‌گویند؟

چهارشنبه 29 مرداد 1399
5 دقیقه مطالعه
دست‌ها در مورد قلب چه می‌گویند؟

رازهایی را در مورد شکل دستانتان بدانید

شکل دست‌ها می‌تواند حقیقت‌هایی را در مورد سلامت قلب برایمان بازگو کند. شاید این یک مورد عجیبی باشد که نتوانید بپذیرید، اما اطلاعاتی که ما می‌خواهیم در ادامه این مقاله به شما همراهان عزیز مجله پزشکی بدهیم، مواردی است که از طریق پژوهش های علمی، اثبات شده است. در حقیقت شما می‌توانید با تماشای دست خود، مشکلات قلبی خود را پیش بینی کنید. برای این پیش بینی، تا انتهای مقاله همراه با ما باشید.


شکل دست‌ها و سلامت قلب

همیشه متخصصین بر این عقیده‌اند که پیشگیری بهتر از درمان است و درمان زمانی می‌تواند مؤثر باشد که بیماری در همان ابتدای راه شناسایی شود. در بیشتر مواقع ما هنگامی متوجه یک بیماری می‌شویم که زمان زیادی از آن گذشته و اثرات مخربی را بر بدن ما بر جای گذاشته‌است و به همان میزان درمان سخت‌تر و طولانی‌تر می‌شود. پزشکان و متخصصان به دنبال راه های زیادی هستند که بتوانند به وسیله آنها، بیماری‌ها را زودهنگام تشخیص دهند. مخصوصاً در مورد بیماری‌های قلبی که از اهمیت بیشتری برخوردارند.

بیماری‌های قلبی می‌توانند به‌سرعت شدت پیدا کرده و به گونه‌ای پیش بروند که پس از تشخیص، نیاز به درمان‌های تهاجمی مانند عمل قلب بوجود بیاید. یکی از راه‌های بسیار ساده برای شناسایی بیماری‌ها و نارسایی‌های قلبی، توجه به دست و انگشتان آن است. متخصصین بر این باورند که افرادی با دست‌های قدرتمند، قلب سالم تری دارند.

محققین در این رابطه آزمایش‌های زیادی را انجام داده‌اند که با توجه به نتایج بدست آمده می‌‌توان گفت، افرادی که قدرت دست آن‌ها بالا است، یعنی می‌توانند اشیای سنگین را به‌راحتی در دست نگه دارند و مدت طولانی تر به این حالت بمانند، نسبت به افرادی که دست هایی با قدرت کمتر دارند، کمتر در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی قرار می گیرند و قلبی سالم‌تر دارند.


شکل دست‌ها و سلامت قلب

در یک پژوهش، محققان تعدادی از افراد را از گروه‌های مختلف گردآوری کردند، افرادی که ورزش‌کار بودند، افرادی که فعالیت کمی داشتند، افرادی با استخوان بندی قوی، افرادی ضعیف‌تر و... سپس با دستگاه توان‌سنج ، قدرت دست این افراد مورد آزمایش قرار گرفت و نتایج ثبت شد. از همه این افراد آزمایش‌های خون گرفته شد در پایان این تحقیق، دانشمندان اعلام کردند افرادی که قدرت دست بالاتری داشته‌اند، فشارخون، سطح تری گلیسیرید خون و قند خون پایین‌تری را دارند و همچنین کلسترول خوب یا همان HDL در آن‌ها بالاتر بود.

روشی ساده که می‌‌توان گفت قدرت تشخیص بالا و خطای کمی دارد. حتی می‌‌توان از آن به‌‌عنوان یک شاخص تشخیص بیماری‌های قلبی و یا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، استفاده کرد و حتی اختلالات قلبی آینده شخص و مرگ زودهنگام او را تا حدودی پیشبینی کرد.

هنگامی که قدرت نگه داشتن اجسام در دست افراد کمتر از حالت قبل شود، می تواند یک زنگ خطر برای بیماری های قلبی باشد. شما به‌راحتی می‌توانید آن را برای خود بسنجید. فشار دادن دست در هنگام احوالپرسی هم می‌تواند یک نوع سنجش برای احتمال بروز بیماری‌های قلبی باشد. افرادی که هنگام دست دادن قدرت دست بسیار بالایی را نشان می دهند، می‌‌توان گفت قلب بسیار سالمی دارند اما افرادی که هنگام دست دادن، دست طرف مقابل را فشار نمی‌دهند و یا به آرامی اینکار را انجام می‌دهند، می توانند در خطر احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی  باشند. البته افرادی هستند که عادت به آرام یا شل دست دادن دارند و مد نظر ما افرادی است که حقیقتاً هنگام دست دادن و فشردن آن، بیشتر از این توانایی ندارند.


چگونه قدرت دست خود را بسنجیم؟

یافته‌های محققان نشان می‌دهد که قدرت دست یک فرد با خود او سنجیده می‌شود. در حالت سلامت و در حالتی که این قدرت کاهش پیدا می‌کند. برای این‌که بتوانید سلامت قلب خود را به وسیله قدرت دست بسنجید، می‌توانید یک شی‌ء ثابت را برای مدتی در درون دست خود نگه دارید و قدرت دست خود را تخمین بزنید و در دوره‌های متفاوت این کار را انجام دهید. هنگامی‌که متوجه شدید قدرت شما کمتر شده است و دیگر نمی‌توانید آن جسم را در آن مدت مشخص نگه دارید یا فشار زیادی به شما وارد می شود، می‌توانید به بیماری‌های قلبی مشکوک شوید.

محققان می گویند کاهش هر ۵ کیلویی در قدرت دست فرد، می تواند افزایش ۱۷ درصدی ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را در آن فرد مشخص کند که هم می‌تواند به دنبال آن افزایش احتمال خطر سکته‌های قلبی باشد. پس می‌‌توان از لحاظ علمی و اثبات شده گفت که آزمایش تعیین قدرت دست یک آزمایش ساده و ارزان برای شناسایی بیماری‌های قلبی در آینده است که می‌‌توان توسط آن حملات قلبی را کاهش داد.


شکل انگشتان دست‌ و سلامت قلب

شکل انگشتان دست‌ و سلامت قلب

شکل انگشتان دست هم می‌تواند مواردی را درمورد سلامت قلب شما بیان کند. در مردانی که انگشت حلقه در آن‌ها کوتاه‌تر یا هم‌اندازه با انگشت اشاره است، می‌‌توان گفت در دهه سوم یا چهارم در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی قرار می‌گیرند. این می‌تواند یک عامل شناسایی و پیشگیرانه باشد. افرادی که انگشت حلقه آن‌ها کوتاه‌تر از انگشت اشاره است می‌توانند با رعایت نکات تغذیه‌ای، انتخاب نوع زندگی سالم، اجتناب از مصرف غذاهای پر چرب و شور، اضافه کردن ورزش به برنامه‌های روزانه خود و اجتناب از مصرف دخانیات و الکل، این خطر را کاهش داده و از بروز حمله قلبی جلوگیری کنند.

یکی از دلایل این احتمال را می‌‌توان به هورمون تستوسترون مربوط دانست. محققان اثبات کرده اند افرادی که هورمون تستوسترون بیشتری دارند، انگشت حلقه بلندتری نسبت به انگشت اشاره دارند و این هورمون تستوسترون می تواند از حملات قلبی و مشکلات قلبی جلوگیری کند. جالب است بدانید که این اندازه انگشت به تشخیص بیماری‌هایی چون سرطان پستان، قدرت باروری، اوتیسم و خوانش پریشی هم مرتبط است.

البته تاکید می‌کنیم که این بدان معنا نیست که حتماً افرادی که انگشت اشاره بلندتری دارند، حتما دچار حمله قلبی یا مشکلات قلبی می شوند، بلکه این می‌تواند نشانی باشد برای بالا رفتن احتمال ابتلا به عوارض قلبی. شکل دست و انگشتان دست در جنینی شکل می گیرد که می توان گفت شاخص اندازه انگشتان دست، همیشه ثابت است و تا آخر به همان صورت می‌ماند. از دیگر شاخصه‌های سلامتی، اندازه دور کمر و BMI می باشد که آن‌ها در طول دوران زندگی، تغییر می کنند.


دستانی که آرتروز دارند

افرادی که انگشتان شان دچار آرتروز می‌شود، می‌‌توان گفت ۴۰ درصد بیشتر از افراد عادی در معرض خطر حملات قلبی و مرگ ناشی از حمله‌های قلبی قرار می‌گیرند. البته این میزان در زنانی که آرتروز در دستان آن‌ها مشاهده می شود به ۲۳ درصد می رسد و آنها بیشتر از افراد عادی، دچار مرگ‌های زودهنگام می شوند.

 
بیشتر بخوانید:

فوبیا و انواع آن
  تشخیص سلامت در سی ثانیه
  تغییر رنگ منی
لپ تاپ و ناباروری مردان 

برچسب ها

بیماری ها بیماری_قلب شکل_دست_وبیماری_قلبی قدرت_دست_وسلامت_قلب تشخیص_بیماری_قلبی پیشگیری_ازبیماری_قلبی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما