امروز شنبه 11 تیر 1401

عادت‌های روزانه سرطانزا

چهارشنبه 22 مرداد 1399
5 دقیقه مطالعه
عادت‌های روزانه سرطانزا

آیا در مورد عادت‌های روزانه که می‌توانند سرطان‌زا باشند چیزی می‌دانید؟

متأسفانه این روزها به سمت یک سبک زندگی ناسالم می رویم و روزانه کارهایی را از روی عادت انجام می‌دهیم که می‌توانند باعث به خطر انداختن سلامت شما شوند اما چون در مورد این عادت‌ها و خطرات آن‌ها اطلاعاتی نداریم، هرروز آن‌ها را تکرار می‌کنیم. در بعضی از مواقع این عادت‌ها بسیار می‌توانند خطرآفرین باشند. ما در این مقاله می‌خواهیم از چندین عادت خطرزا برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی بگوییم که می‌توانند منجر به سرطان شوند! برای آگاهی پیدا کردن از این موارد، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

بهتر است با وجود بیماری کرونا ویروس، شرایط اقتصادی نابسامان و استرس‌هایی که روزانه به ما وارد می‌شود، بیشتر به فکر سلامتی خود باشید و بدانیم که با به خطر انداختن سلامتی خود و بی اعتنایی به عادت های اشتباه، شرایط سخت‌تر می‌شود پس این موارد را جدی بگیرید.


عادت های سرطانزا

به مواردی عادت می گوییم که آن را بدون تفکر و برحسب تکرار انجام دهیم و درمورد انجام آن نیازی به فکر کردن نداشته باشیم. درنتیجه اگر یک عادت اشتباه باشد به‌راحتی نمی‌توان آن را ترک کرد اما می‌توان برای اصلاح آن تلاش کرد. متأسفانه مطالعات زیادی نشان داده که عادت‌های بالقوه‌ای در زندگی افراد وجود دارد که می‌توانند منجر به سرطان شوند. شاید بعضی از افراد ارتباط بین عادت نام برده و سرطان را درک نکرده و آن را فقط یک خیال واهی بدانند و به تکرار آن عادت اصرار بورزند اما بهتر است بدانید که اعتماد کردن به متخصصین در حوزه سلامت، به نفع سلامتی شما است.

درنتیجه گاهی لازم است که دست از عادت‌های خود بردارید. طبق آمار جدید منتشرشده توسط مؤسسه ملی سرطان، پیش‌بینی شده تا سال 2020 سالانه 23 میلیون نفر به سرطان‌های مختلف مبتلا شوند و این تعداد بسیار بالا و نگران‌کننده است. مهمترین عامل جلوگیری از این آمار، بالا بردن آگاهی‌های افراد جامعه و تغییر سبک زندگی به سمت سبکی سالم است. ممکن است شما کاری را روزانه تکرار کنید و ندانید که انجام دادن آن می تواند خطر احتمال ابتلا به سرطان را در شما افزایش دهد. کارهایی ساده نظیر نحوه اشتباه غذا خوردن و استفاده نادرست از گوشی همراه که طبق تحقیقات ارتباط آن‌ها با سرطان اثبات شده است.


عادت های سرطانزا

استرس زیاد

تحقیقات نشان داده که اگر نتوانید استرس خود را مدیریت کنید، خطر ابتلا به تپش قلب، فشارخون، دیابت ،تومور مغزی و انواع سرطان‌ها در شما افزایش پیدا می کند.

استفاده نکردن از نخ دندان

شاید برای شما عجیب به نظر برسد اما مطالعات زیادی نشان داده افرادی که از نخ دندان استفاده نمی‌کنند، بسیار بیشتر از افرادی که این کار را به‌صورت روزانه انجام می‌دهند، در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ و ریه قرار می گیرند.

نشستن‌های طولانی مدت

افرادی که به علت شغل خود مجبور به نشستن های طولانی مدت هستند، اگر تکنیک های انجام استراحت‌ بین کار را آموزش نبینند و آن‌ها را انجام ندهند، در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و سرطان ریه قرار می گیرند.

خوابیدن با تلویزیون روشن

افرادی که عادت دارند هنگام خواب مقابل تلویزیون قرار بگیرند و همان طور که تلویزیون روشن است به خواب بروند، بیشتر از افراد عادی مبتلا به سرطان سینه و پروستات می شوند.

شمع‌های معطر

عده‌ای هستند که علاقه زیادی به شمع‌های معطر دارند به‌طوری‌که روزانه از این شمع‌ها استفاده می‌کنند. مطالعات نشان داده استفاده مداوم از شمع‌های معطر، خطر احتمال ابتلا به سرطان ریه و سرطان خون را افزایش می دهد.

سوزاندن عود

سوزاندن عود هم مانند شمع‌های معطر می‌تواند خطر احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

مواد شوینده‌ ی لباس‌شویی

تنفس مداوم مواد شوینده‌ای که در لباس‌شویی ها استفاده می شود، می تواند خطر احتمال ابتلا به تومورهای کبدی را افزایش دهد.

بردن لباس‌ها به خشک‌شویی

شستن لباس‌ها در خشک‌شویی و ماندن مواد شوینده مخصوص بر روی لباس‌ها و استنشاقشان می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان کبد و کلیه را افزایش دهد.

تنفس بنزین

افرادی که در جایگاهای سوخت کار می کنند و یا به طور مداوم مجبور به استنشاق بنزین هستند، نسبت به افراد عادی احتمال ابتلا به سرطان ریه و خون بیشتری دارند.


عادت های سرطانزا

استفاده از بطری‌های پلاستیکی

نوشیدن آب و مایعات به طور مداوم از بطری‌های پلاستیکی، خطر احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

نخوابیدن در شب

افرادی که به هر دلیل مجبور به شیفت های کاری شبانه هستند و یا خواب شبانه خوبی ندارند، احتمال ابتلا به سرطان سینه در آن‌ها افزایش پیدا می کند.

کمبود آب

افرادی که آب کافی روزانه نمی‌نوشند ممکن است در معرض ابتلا به سرطان مثانه قرار گیرند.

کنار گذاشتن گروه میوه و سبزیجات

مطالعات نشان داده افرادی که در برنامه غذایی خود از گروه میوه و سبزیجات استفاده نمی‌کنند یا به ندرت آن‌ها را می‌خورند، نسبت به افرادی که از این دو گروه غذایی استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به انواع سرطان‌ها قرار می‌گیرند.

برنج

افرادی که برنج زیادی را روزانه استفاده می‌کنند، در معرض ابتلا به سرطان خون قرار دارند.

استفاده بی رویه از مکمل‌ها

افرادی که بدون تجویز پزشک و بی‌رویه  از مکمل‌ها استفاده می‌کنند، در معرض ابتلا به سرطان ریه قرار دارند.

گوشت‌های زغالی

مصرف بالا و تکرار شونده از گوشت‌های ذغالی امکان ابتلا به سرطان معده و روده را افزایش می‌دهد.

پاپکورن در مایکروویو

درست کردن پاپ کورن در مایکروویو بطور مداوم و خوردن آن، می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

نوشابه‌های رژیمی

هرچیزی که نام رژیمی در کنار آن قرار بگیرد خوب نیست به طور مثال مطالعات نشان داده استفاده زیاد از نوشابه های رژیمی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان خون را افزایش دهد.

دئودورانت

استفاده از دئودورانت می‌تواند فرد را در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دهد.

لوازم آرایشی حاوی پارابن

این مواد آرایشی که اصولاً کیفیت پایینی هم دارند، خطر احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند.

عدم استفاده از ضدآفتاب

ضدآفتاب می‌تواند جلوی اشعه مضر خورشید را بگیرد و پوست شما که اولین لایه دفاعی بدن است را در سلامت نگه دارد اما اگر از ضد آفتاب استفاده نمی‌کنید باید مراقب ابتلا به سرطان پوست باشید.

قرار دادن گوشی همراه کنار سر

افراد زیادی هستند که عادت دارند هنگام خوابیدن گوشی خود را در کنار بالش قرار دهند و این موردی است که بسیار خطرناک است و متخصصین در رابطه با آن هشدارهایی بسیار جدی می‌دهند. مطالعات نشان داده این مورد می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان و تومور مغزی را افزایش دهد.

 

برچسب ها

زندگی_سالم ترک_عادت_اشتباه سبک_زندگی_سالم عادت_های_ناسالم عادت_های_سرطانزا نخ_دندان_وسرطان انواع_سرطان تلفن_همراه_وسرطان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما