امروز شنبه 11 تیر 1401

تغذیه در دوران کرونا

شنبه 18 مرداد 1399
5 دقیقه مطالعه
تغذیه در دوران کرونا

یافته‌های جدید کرونا ویروس کدامند؟

از زمان شیوع کرونا ویروس 2019 هر روز شاهد اطلاعات جدیدی در مورد این ویروس مرموز و خطرناک بوده ایم. اطلاعاتی که می توانند علمی و درست باشند یا اطلاعاتی که فقط جهت جذب مخاطب بوده و هیچ صحت علمی ندارد. اخبار نامعتبر و گاها جعلی می تواند باعث ایجاد استرس در بین مردم جامعه شود و یکی از معضلات در زمان شیوع کووید 19 همین اخبار غیرعلمی بوده اند.

استرس و ترس ناشی از اطلاعات غلط خود می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند پس اولین توصیه ما به شما عزیزان این است که اطلاعات خود را در مورد کرونا ویروس، از منابع معتبر تهیه فرمایید. ما در این مقاله می‌خواهیم در مورد یافته‌های جدید کرونا ویروس با شما همراهان عزیز مجله پزشکی صحبت کنیم. اطلاعاتی در رابطه با تغذیه، مصونیت در برابر کرونا و موارد دیگری که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد پس برای کسب آگاهی‌های جدید و علمی ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید.


تغذیه زنان باردار و مادر شیرده در دوران کرونا ویروس

طبق اعلام سازمان تغذیه و وزارت بهداشت در رابطه با مادران باردار و شیرده که به کرونا ویروس مبتلا شده‌اند، می‌توان گفت که این افراد باید بدون نگرانی و تنها با رعایت نکات تغذیه‌ای این دوران را بگذرانند. نکات مهمی که در این رابطه اعلام شده است را در ادامه بیان می‌کنیم:

 • مهم‌ترین مورد در این دوران تامین آب بدن است که تنها توسط آب انجام نمی‌شود بلکه غذاهایی با داشتن درصد بالای مایعات هم همینکار را برای شما انجام می دهند. بهتر است در این دوران از سوپ مرغ ساده و همچنین آب‌میوه‌های طبیعی در کنار آب استفاده شود.

 • بهتر است وعده‌های غذایی به صورت کم‌حجم و مقوی و تکرار شونده دربیایند.

 • اگر دچار اسهال شده‌اید بهتر است غذاهای خود را به چند وعده تقسیم کرده و کم‌حجم باشند و مایعات و غذاهای آبدار در اولویت قرار بگیرند. همچنین غذاهای خیلی سرد و خیلی داغ را در این دوران استفاده نکنید.

 • غذاهای پرچرب بهتر است در این دوران حذف شوند.

 • اگر به شیر حساسیت دارید و نمی‌توانید آن را به‌خوبی هضم کنید، به خوردن آن اصراری نداشته باشید.

 • میوه‌هایی چون موز و سیب در این دوران بسیار مفید هستند اما میوه‌های تابستانی انجیر و هلو بهتر است با احتیاط مصرف شوند.

 • در هر وعده غذایی مواد مغذی چون پروتئین با سطح بالا، مواد معدنی و ویتامین‌ها در نظر گرفته شوند.

 • گروه میوه و سبزیجات بهتر است در اصل گروه‌های غذایی قرار بگیرند.

 • استفاده از سبزیجاتی چون گوجه فرنگی، جعفری، اسفناج، هویج و کدو حلوایی در وعده‌های غذایی روزانه قرار بگیرد.


تغذیه و کرونا


تغذیه کودکان در ایام کرونا ویروس

طبق نظر متخصصین تغذیه بهتر است موارد زیر در مورد تغذیه کودکان در این دوران رعایت شود:

 • به کودکان در این دوران نوشابه‌های شیرین و گازدار داده نشود.

 • فست فودها، غذاهای چرب، غذاهای شور و شیرین با احتیاط زیادی مصرف شود.

 • تنقلاتی چون کلوچه و کیک که دارای قند ساده هستند، از برنامه غذایی کودکان حذف شوند.

 • ویتامین C مورد نیاز کودکان بهتر است از لیموترش و لیموشیرین تهیه شود و اگر در دسترس نیستند بقیه میوه‌ها هم ویتامین C بسیار مفیدی دارند.

 • کودکان زیر دو سال باید طبق نظر پزشک متخصص خود، مکمل‌های مورد نیاز مانند ویتامین A و ویتامین D را دریافت کنند. دریافت ویتامین D ممکن است برای همه افراد جامعه مورد نیاز باشد درنتیجه با انجام یک آزمایش ساده این نیاز توسط پزشک متخصص تشخیص داده می شود.


سرماخوردگی و مصونیت در برابر کرونا ویروس

دانشمندان معتقدند در طی تحقیقات و بررسی‌های خود مورد جالبی را پیدا کرده‌اند و اعلام داشته‌اند که یک سرماخوردگی ساده و معمولی می‌تواند تا حدودی شما را در رابطه با کرونا ویروس مصون سازد. محققان آمریکایی در این رابطه اعلام داشته‌اند که دلیل آن می‌تواند ساخت سلول حافظه تی باشد. حافظه سلول همان موردی است که در بعضی از افراد کرونا ویروس با شدت بسیار کمتری خود را نشان می دهد.

دانشمندان آمریکایی در این زمینه مطالعات گسترده‌ای را انجام داده‌اند و توانستند به نتایج قطعی و علمی برسند. در این مطالعه بر روی افرادی سالم که تا کنون مبتلا به کرونا ویروس نشده اند و افراد مبتلا، آزمایشاتی انجام شد که نشان داد در حدود پنجاه درصد از افرادی که در معرض کرونا ویروس قرار نگرفته‌اند، واکنش سلول تی مختص به کرونا ویروس وجود دارد. این واکنش مربوط به سرماخوردگی های قبلی آن‌ها بود.

سیستم ایمنی بدن برای مواجهه با یک ویروس جدید، از سلول‌های تی خود یا همان گلبول‌های سفید کمک می گیرد. هنگامی‌که ویروسی بیگانه وارد بدن می شود، سیستم ایمنی تصوری از آن و راه‌های مقابله با آن را در خود ذخیره می‌کند که اطلاعات مربوط به پاتوژن‌ها را در آن ذخیره می کند. به این فرایند حافظه سلول تی گفته می شود و دانشمندان دریافتند افرادی که قبلاً دچار سرماخوردگی ساده شده‌اند در رابطه با کرونا ویروس مصونیت بیشتری را نشان داده‌اند.


کنکور و کرونا


استرس کنکور و کرونا

امسال کنکور در شرایط بسیار ویژه‌ای برگزار می‌شود و همان‌طور که همه ما شاهد آن هستیم، استرس بسیار زیادی به داوطلبان کنکور وارد شده است. آن‌ها می‌خواهند نتیجه سال‌ها تلاش خود را دریافت کنند درحالی‌که زمان دیدن نتیجه تلاش هایشان مصادف شده است با جولان مرگبار کرونا ویروس خطرناک و کشنده. این استرس می‌تواند سیستم ایمنی داوطلبان را پایین بیاورد و خطرناک‌تر شود. برای کنترل استرس توسط کارشناسان در این زمینه راهکارهایی پیشنهاد شده است که ما در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم:

 • حتماً مهارت‌های رعایت پروتکل های بهداشتی به داوطلبین آموزش داده شود تا در زمان کنکور بتوانند به‌راحتی آن‌ها را اجرا کرده و نگرانی‌های آن‌ها کمتر شود.

 • با داوطلبین در رابطه با کرونا ویروس صحبت شود و همچنین اثر رعایت پروتکل های بهداشتی در انتقال کرونا را به آنها یاداوری کنید.

 • استرس‌هایی که به صورت طولانی‌مدت پیش می‌آیند، می‌توانند تبدیل به یک اختلال شده و مدت زمان زیادی همراه با افراد بمانند درنتیجه بهتر است مهارت‌های کنترل استرس به داوطلبین آموزش داده شود.

 • استرس می‌تواند اثر منفی بر روی حافظه گذاشته و باعث تاخیر در پردازش اطلاعات شود با توجه به زمان‌دار بودن کنکور این موضوع می‌تواند لطمه بزرگی را به داوطلبین وارد کند. درنتیجه بهتر است مهارت‌هایی چون کنترل نفس و انجام تکنیک تنفس عمیق را به داوطلبین آموزش دهید.

 • در زمان مانده حتماً بر روی تغذیه، تحرک بدنی و همچنین ساعت خواب داوطلبین نظارت‌های لازم را داشته و در این زمینه سیستم ایمنی آن‌ها را تقویت کنید.

 • داوطلبین اخبار کنکور را تنها از سایت سازمان سنجش دنبال کنند و اخبارهای حاشیه‌ای منتشرشده توسط گروه های مختلف را بطور کامل کنار بگذارند. یکی از موارد پراسترس در این روزها خبرهای ناشی از تعویق کنکور است که بزرگ‌ترین لطمه را به داوطلبین وارد می‌کند.


  

بیشتر بخوانید:

دفاع بهتر بدن در مقابل کرونا
 بایدها و نبایدهای کرونا

هدیه جدید کرونا
 فعالیت های کشنده کرونایی 
 غذایی دارویی برای کرونا
  ضدحمله کرونا ویروس
  کرونا و چاق ها
 نوع خفیف کرونا هم خطرناک است
 همدست جدید کرونا

برچسب ها

ویروس_کرونا کروناوتغذیه اخبارکرونا اطلاعات_علمی_کرونا یافته_های_کرونا کروناومادرشیرده کروناوبارداری کروناوکنکور مصونیت_کرونا سرماخوردگی_وکرونا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما