امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

سوزاک؛ بیماری مقاربتی

دوشنبه 13 مرداد 1399
5 دقیقه مطالعه
سوزاک؛ بیماری مقاربتی

سوزاک چه نشانه‌هایی دارد و درمان آن چیست؟

سوزاک را می‌توان شایع‌ترین بیماری مقاربتی دانست که توسط باکتری تولید می‌شود. این باکتری باعث آلودگی اندام تناسلی، روده، گلو و مجاری ادرار خواهد شد و در خانم‌ها دهانه رحم را هم آلوده می‌کند. سوزاک می‌تواند از طریق رابطه جنسی واژن، مقعدی و دهانی منتقل شود. برای جلوگیری از ابتلا به سوزاک هم می‌توان بهترین راه را پرهیز از روابط جنسی پرخطر و استفاده از کاندوم دانست.

ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از این بیماری مقاربتی بگوییم و شما را با علائم و نشانه‌های سوراک و درمان آن آشنا سازیم پس برای بالا بردن دانستنی‌های روابط جنسی خود، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید. سواد سلامت جنسی یکی از بهترین راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی است که گاها می توانند بسیار خطرناک بوده و علاوه بر قدرت باروری شما، جانتان را نیز تهدید کنند.


علائم سوزاک

می توان گفت عفونت سوزاک همیشه با بروز علائم نیست اما در صورت بروز علائم، بیشتر آنها در دستگاه تناسلی دیده می شوند علائم سوزاک در زنان و مردان می‌تواند متفاوت باشد.

علائم سوزاک در مردان:

 • احساس درد در هنگام ادرار

 • مشاهده ترشحات چرکی

ورم کردن همراه با درد در یک بیضه


علائم سوزاک در زنان:

علائم سوزاک در زنان:

 • افزایش پیدا کردن ترشحات واژن

 • احساس درد در هنگام ادرار

 • دیدن لکه‌های خون یا خونریزی بین دوره‌های قاعدگی یا پس از نزدیکی

 • درد در ناحیه شکم و لگن

سوزاک قسمت‌های مختلفی از بدن را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد.


علل بروز سوزاک

همان‌طور که اشاره کردیم سوزاک یک عفونت باکتریایی است که این باکتری در طول رابطه جنسی از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود.

عوامل بالا بردن خطر ابتلا به سوزاک:

 • زنانی که رابطه‌های جنسی متعددی دارند و کمتر از بیست و پنج سال دارند.

 • رابطه مردان با مردان.

 • یک شریک جنسی جدید.

 • یک شریک جنسی که روابط جنسی دیگری را هم دارد.

 • ارتباط جنسی با بیش از یک نفر.


پیشگیری از سوزاک

عوارض سوزاک

اگر سوزاک را درمان نکنید، می‌تواند عوارض زیادی را به دنبال داشته باشد که بعضی از آن‌ها ماندگار خواهند بود که در ادامه به برخی از این عوارض اشاره خواهیم کرد:

ناباروری در زنان: عفونت حاصل از سوزاک می‌تواند داخل لوله‌های فالو و رحم شود و فرد را به بیماری TID یا همان التهابی لگن مبتلا سازد. این بیماری می‌تواند باعث زخم شدن لوله‌ها شده و اگر درمان فوری برای آن انجام نشود، ناباروری در زنان را به دنبال خواهد داشت.

ناباروری در مردان: سوزاک می‌تواند باعث التهاب در لوله‌های کوچکی که عقب بیضه قرار دارند شود که اگر این مشکل برطرف نشود، منجر به ناباروری در مردان می شود.

گسترش عفونت در بدن: عفونتی که توسط سوزاک به وجود می‌آید، می‌تواند وارد خون شده و در بدن منتشر شود که عوارضی چون آلوده کردن مفاصل، جوش و آکنه‌های پوستی، درد مفاصل، تب، زخم‌های پوستی و تورم را بدنبال خواهد داشت.

افزایش ابتلا به ایدز: مطالعات نشان داده افرادی که به سوزاک مبتلا می‌شوند، احتمال خطر ابتلا به ایدز در آن‌ها بیشتر می‌شود و افرادی که عفونت سوزاک دارند، برای ابتلا به دیگر بیماری های مقاربتی، مستعدتر شناخته می شوند.

عوارض سوزاک در نوزادان: اگر مادری مبتلا به سوزاک باشد، می تواند هنگام زایمان، عفونت را به نوزاد خود منتقل کند و سوزاک می‌تواند باعث زخم پوست سر، عفونت و کوری در نوزاد شود.


پیشگیری از سوزاک

بهترین راه پیشگیری از سوزاک داشتن رابطه جنسی سالم است و می‌توانید موارد زیر را برای پیشگیری از ابتلا به سوزاک در نظر بگیرید:

 • استفاده از کاندوم در رابطه‌های جنسی

 • اجتناب از رابطه جنسی دهانی و مقعدی

 • محدود کردن شریک‌های جنسی به یک نفر که در مورد او هم همین شرط صدق کند

 • انجام آزمایش‌های دوره‌ای برای تشخیص عفونت‌های مقاربتی

 • نداشتن رابطه جنسی هنگام سوزش ادرار، درد در ناحیه لگن و شکم و تغییر رنگ و بوی ترشحات در هرکدام از طرفین

 • پرهیز از روابط جنسی مرد با مرد


درمان سوزاک

در صورت ابتلا به سوزاک توسط پزشک برای شما آزمایش‌های سایر عفونت‌های مقاربتی هم نوشته می شود. آمار نشان داده که بیماری کلامیدیا در مواقع بسیار زیادی همراه با سوزاک دیده می‌شود همچنین ممکن است به شما توصیه شود آزمایش HIV را هم انجام دهید. همانطور که گفتیم درمان سوزاک بسیار مهم است و بی‌توجهی به آن می‌تواند عوارض بسیار زیادی را چون ناباروری در زنان و مردان داشته باشد.

راه درمانی سوزاک استفاده از آنتی‌بیوتیک است. اصولاً توسط پزشک آنتی‌بیوتیک سفتریاکسون که تزریقی است و آزیترومایسین خوراکی تجویز می شود. افرادی که به سفتریاکسون حساسیت دارند، برای آن‌ها جنتامایسین تزریقی تجویز می‌شود. بهتر است هنگامی که علائمی چون احساس سوزش در آلت یا واژن را مشاهده کردید یا متوجه داشتن سوزاک شریک جنسی خود شدید، حتماً به پزشک مراجعه کرده و از نظر بیماری سوزاک مورد معاینه قرار بگیرید و تا انتهای درمان، از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید.


 بیشتر بخوانید:
اندازه بیضه طبیعی
  واریکوسل و ناباروری
  تشخیص ناباروری قبل از ازدواج
  تغییر جنسیت از زن به مرد

نبایدهای قبل رابطه جنسی

برچسب ها

بیماری_ها سلامت_رابطه_جنسی سلامت_جنسی بیماری_مقاربتی سوزاک درمان_سوزاک علایم_سوزاک سوزاک_وناباروری

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما