امروز دوشنبه 13 تیر 1401

لپ‌تاپ و ناباروری در مردان

یکشنبه 29 تیر 1399
5 دقیقه مطالعه
لپ‌تاپ و ناباروری در مردان

آیا گذاشتن لپ‌تاپ بر روی پا، باعث ناباروری می‌شود؟

ناباروری یکی از دغدغه های عمده زن و شوهران جوان است. حتما شما هم صحبت های زیادی را در مورد بروز ناباروری توسط کار با لپ تاپ، برای مردان شنیده اید. در دهه‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی، شاهد ورود گسترده وسیله‌های الکترونیکی به محیط کار و خانه‌ها بوده‌ایم به گونه‌ای که امروز نمی‌توان روزی را بدون گوشی همراه و یا لپ تاپ تصور کرد.

همه این وسایل در جهت راحتی انسان ساخته شده‌اند اما در کنار آن اگر به صورت درستی از آن‌ها استفاده نشوند، صدمات زیادی را به سلامتی ما وارد می کنند. یکی از صدمات نگران کننده، لپ‌تاپ و ناباروری مردان است. آیا گذاشتن لپ‌تاپ بر روی پا و کارکردن طولانی‌مدت با آن، می‌تواند اختلالی را در باروری مردان ایجاد کند یا خیر؟ ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، جواب این پرسش را با دلایل علمی بیان کنیم. پس برای رسیدن به جوابی صحیح و معتبر، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


لپ‌تاپ و دمای بیضه‌ها

گذاشتن لپ‌تاپ بر روی پا، می‌تواند باعث بروز ناباروری در مردان شود! همانطور که می‌دانید، لپ‌تاپ هنگام کار کردن، دمای زیادی را تولید می‌کند و می‌تواند باعث گرم شدن ناحیه زیر آن و اطرافش شود. مخصوصاً لپ‌تاپ‌هایی که تهویه خوبی ندارند اما بااین‌حال باید بدانید لپ‌تاپ‌هایی با خنک کنندگی کامل هم، برای کار کردن طولانی مدت و گذاشتن آن بر روی پا، طراحی نشده‌اند.

بیضه‌ها بیرون از بدن قرار دارند به این دلیل که برای عملکرد بهتر، باید دمایی دو درجه کمتر از بدن داشته باشند و به همین دلیل از بدن فاصله دارند تا خنک‌تر باشند. با گذاشتن لپ‌تاپ بر روی پا‌ها، دمای بیضه ها از حرارت ایجاد شده لپ تاپ، بالا می رود. این دمای بالا، خطرناک است و اثری منفی بر روی عملکرد بیضه‌ها دارد. این افزایش دما از هر منبعی که ایجاد شود، خطرناک است و تنها لپ‌تاپ نیست که می‌تواند این تغییر دما را ایجاد کند.

این گرما می تواند تعداد اسپرم‌ها را کاهش داده و کیفیت آن‌ها را کم کند. استفاده از لپ‌تاپ به گونه‌ای که آن را بر روی پا قرار دهید، دمای کیسه‌های بیضه را بالا می‌برد به گونه‌ای که بعد از یک ساعت استفاده مداوم، دمای کیسه‌های بیضه از حالت عادی 5 درجه بالاتر می رود. اینکه هنگام استفاده از لپ‌تاپ، مردان در چه وضعیت فیزیکی قرار بگیرند، می‌تواند شرایط را بدتر یا بهتر کند.


نوع نشستن و کار با لپ تاپ

نوع نشستن و کار با لپ تاپ

با توجه به مطالعات انجام شده و نتایج بدست آمده، متخصصین عقیده دارند که نشستن به گونه‌ای که زانوهای شما خم شود، دما را در قسمت بیضه بالاتر می‌برد و کیسه‌های بیضه داغ تر می شوند. حتی اگر در این شرایط شما نزدیک به لپ تاپ نشسته باشید و لپ‌تاپ مستقیما بر روی پای شما هم قرار نداشته باشد، بازهم این افزایش دما را بشدت خواهید داشت. این افزایش دما به دو دلیل ایجاد می شود:

  • حرارتی که لپ تاپ در نزدیکی شما ایجاد می کند.

  • بعلت جمع کردن پاها و ساخت یک محیط بسته و بالا بردن دما در آن ناحیه.

اگر به این شیوه می‌نشینید و بالشی را بر روی پای خود قرار می دهید و لپ‌تاپ را روی آن می‌گذارید، باز هم این افزایش دما را خواهید داشت. مهم این نکته است که پای خود را جمع کرده‌اید و این حالت باعث افزایش شدید دما می شود. تا امروز محققین زمان ثابتی را برای کارکردن با لپ تاپ اعلام نکرده‌اند که در این زمان صدمه‌ای به بیضه‌ها و اسپرم‌ها وارد نشود اما می‌توان گفت استفاده روزانه یک ساعت یا دو ساعت از لپ‌تاپ آن هم بر روی پا با زانوهای خم، می تواند اثری بسیار منفی بر روی کیفیت و تعداد اسپرم‌ها بگذارد.

اگر شما مجبور هستید که هرروز از لپ‌تاپ استفاده کنید و این شیوه نشستن را انتخاب می‌کنید، باید بدانید دمای بیضه های شما در بیشتر ساعت‌های روز در بالاترین حد ممکن قرار می‌گیرد و شما نمی‌توانید این دما را به‌راحتی به حالت طبیعی برگردانید. اگر شما قصد بچه‌دار شدن ندارید و برایتان ناباروری مشکلی ایجاد نمی‌کند، به همین شیوه ادامه بدهید چون به دیگر اندام‌های شما ضرری وارد نمی‌شود! عده‌ای عقیده دارند که کار مداوم با لپ تاپ، باعث بروز سرطان می‌شود که از لحاظ علمی این فرضیه ثابت نشده است اما اگر ناباروری برای شما مهم است، باید بدانید که این شیوه اصلاً مناسب نیست.


عوامل دیگر

موضوع مهم این است که فقط لپ‌تاپ این افزایش دما را باعث نمی شود بلکه تحقیقات نشان داده‌اند که تمامی لوازمی که حاوی فرکانس‌های الکترومگنتیک هستند، این اثر را می‌توانند بر روی بیضه ها داشته باشند. بطور مثال تلفن‌های همراه هم به همین شیوه عمل می‌کنند و می‌توانند اثری چون لپ تاپ داشته باشند. یکی از مواردی که می تواند تعداد اسپرم‌ها را کم کرده و کیفیت آن‌ها را کاهش دهد، فشار اکسیداتیو است البته محققین در این زمینه هنوز درحال انجام تحقیقات بیشتری هستند تا بتوانند نظریات خود را قاطعانه‌تر بیان کنند.

ممکن است اثر لوازم الکتریکی مانند هم نباشد و دمایی که ایجاد می کنند اثری متفاوت بر روی بیضه ها داشته باشند اما هر چیزی که باعث بالا رفتن دمای بیضه‌ها شود، می تواند اثری منفی بر روی باروری و کیفیت اسپرم‌ها بگذارد. مطالعات نشان داده که اصولاً این مشکل در خانم‌ها به وجود نمی‌آید و اگر خانم‌ها مدتی طولانی لپ‌تاپ را بر روی پاهای خود قرار دهند و با آن کار کنند، با ناباروری مواجه نمی‌شوند.

نکته: هرچه استفاده از لوازم الکترونیکی بیشتر می شود، شاهد آسیب‌های بیشتری از این لوازم در سلامتی و کیفیت زندگی خواهیم بود.


نوع نشستن و کار با لپ تاپ

راه حل های پیشنهادی

انجام فعالیت‌های فیزیکی مناسب: ورزش کردن می‌تواند شرایط بوجودآمده استفاده از لپ تاپ را کمی بهتر کند و آسیب‌های وارده را کمتر سازد. ورزش خود عاملی برای افزایش تعداد اسپرم ها است افرادی که از لپ تاپ ها استفاده می کنند مدت زمان زیادی را بی‌تحرک می‌مانند و فعالیتی ندارند که همین بی فعالیتی، می‌تواند مخرب و آسیبرسان باشد.

فیزیک مناسب قرارگیری: موقع کار با لپ تاپ، سعی کنید فیزیک بدنی شما مناسب باشد:

از میز و صندلی استفاده کنید

اگر می نشینید زانوهای خود را جمع نکنید

اگر می‌خواهید بر روی زمین بنشینید، از میزهای کوچک استفاده کنید

ثابت نمانید: بهتر است در هنگام کار با لپ تاپ، مرتب جابجا شوید و بطور ثابت مدت زمانی طولانی، ننشینید.


نتایج کلی بدست آمده

با تحقیقات انجام شده و جمع‌بندی نتایج، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قرار دادن لپ‌تاپ بر روی پا و همراه با جمع کردن زانوها، دمای بیضه چپ را از 0.96 سانتی‌گراد به 2.31 درجه سانتی‌گراد می‌رساند و در مورد بیضه راست، دما را از 0.91 درجه سانتی‌گراد به 2.56 درجه سانتی‌گراد می‌رساند. دمای بیضه‌ها پس از 11 دقیقه کار با لپ تاپ، شروع به افزایش پیدا می کنند.

هنگامی‌که لپ‌تاپ را بر روی پا قرار دهید اما زانوهای خود را خم نمی‌کنید، دمای بیضه چپ از 0.69 درجه سانتی‌گراد به 1.41 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و دمای بیضه راست از 0.62 درجه سانتی‌گراد به 1.47 درجه سانتی‌گراد می‌رسد که این افزایش دما را پس از 28 دقیقه کار با لپ تاپ خواهیم دید.


بیشتر بخوانید:
اندازه بیضه طبیعی
  واریکوسل و ناباروری
  تشخیص ناباروری قبل از ازدواج
  تغییر جنسیت از زن به مرد

  

برچسب ها

مردان بیماری_ها ناباروری سلامت_مردان خطرات_لپ_تاپ ناباروری_درمردان عوامل_ناباروری سلامت_بیضه_ها دمای_مناسب_بیضه ناباروری_وکاربالپ_تاپ

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما