امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

خون دماغ و تابستان

شنبه 14 تیر 1399
5 دقیقه مطالعه
خون دماغ و تابستان

چه عواملی باعث خون دماغ‌های تابستانی هستند؟

بروز خون‌دماغ در روزهای گرم تابستان، بسیار شایع‌تر از فصل‌های دیگر است. هنگام آسیب دیدن رگ‌های خونی بینی، خون دماغ می شوید و در هر بار خون دماغ شدن، حجم متفاوت خون از بینی شما خارج می شود. به این خون‌ریزی بینی، خون دماغ گفته می شود. خون دماغ را می‌توان در روزهای تابستان رایج دانست و افرادی هستند که به‌طور مرتب دچار خون‌دماغ می‌شوند. در حالت طبیعی و با حجم کمی از خون، نمی‌توان آن را یک خطر جدی نامید.

رگ‌های خونی داخل بینی، ممکن است با کوچکترین چیزی صدمه دیده و پاره شوند. همچنین در تابستان به دلیل گرمی هوا و خشک شدن مخاط داخل بینی، رگ‌های خونی به راحتی پاره شده و خون‌ریزی بینی اتفاق می‌افتد. گروه سنی‌ای که برای خون‌دماغ تخمین زده‌اند، گروه سنی کودکان بین 2 تا 10 سال و بزرگسالان بین 50 تا 80 سال است البته در گروه‌های دیگر هم خون دماغ دیده می شود، ولی در این دو گروه شایع‌تر است. ما در این مقاله می خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی از راه های پیشگیری از خون دماغ، بگوییم پس اگر شما هم از این خونریزی در فصل تابستان رنج می برید، ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


خون دماغ و درمان آن

کارهایی که باید انجام داد

تابستان را می‌توان فصل نامناسب برای بینی دانست. یکی از لایه های محافظت بینی، همان مخاط داخل بینی است که این لایه نازک و ظریف، با هوای گرم و پایین آمدن رطوبت، خشک شده و دلیلی برای خونریزی‌های بینی می‌شود. البته همراه با این خشکی و پایین آمدن رطوبت، آلرژی فصلی هم دلیلی برای خون دماغ شدن است. از مهم‌ترین توصیه‌ های پزشکان برای جلوگیری از وقوع خونریزی‌های مکرر دماغ می توان به موارد زیر اشاره کرد:


حفظ رطوبت داخل بینی

می‌توان آن را با کرم‌های مرطوب کننده انجام داد یا استفاده از محلول نمکی که مخاط بینی شما را مرطوب نگه می دارد. بهتر است از محلول‌های نمکی آماده در داروخانه‌ها استفاده کنید که به میزان مناسبی نمک با آب قاطی شده و در یک ظرف کوچک اسپری قرارداده شده. همچنین پمادهای ژل مانندی وجود دارند که استفاده از آن‌ها هم می‌تواند رطوبت را حفظ کرده و از خشکی دائمی داخل بینی جلوگیری کند و چون به صورت ژل است، ماندگاری زیادی دارند. استفاده از کرم‌های مرطوب کننده، پمادهای ژل مانند و اسپری آب نمک، می‌تواند در بهبود بافت بینی نقش مثبتی داشته و رطوبت را داخل حفره بینی نگه دارد.

استفاده از بخور

یکی از راه‌هایی که می‌توان برای کل افراد خانه انجام داد، بالا بردن رطوبت خانه است که برای این منظور بهترین حالت، استفاده از بخور سرد است. البته نمی‌توان بخور سرد را به طور مداوم و هر روز استفاده کرد اما برای مواقعی که رطوبت هوا به پایین‌ترین حد ممکن خود می‌رسد، بسیار مناسب است.

کاهش استفاده از دخانیات

سیگار می‌تواند مخاط‌های بینی را خشک کرده و لایه‌های داخل بینی را تحریک کند که خود علتی می شوند برای خونریزی‌های مکرر بینی.

جلوگیری از ورود اجسام خارجی

ورود هر جسم خارجی تیز یا برنده مانند ناخن، می‌تواند به‌سرعت مخاط بینی را دچار صدمه کرده و رگ های ریز بینی را پاره کند.

بیرون رفتن در تابستان

هنگام بیرون رفتن از خانه در روزهای گرم تابستان، حتماً سر خود را با یک کلاه یا روسری بپوشانید و سعی کنید آن را کمی جلو کشیده و اگر دچار خونریزی های مکرر بینی هستید، حتماً هنگام بیرون رفتن در هوای گرم، یک پارچه نخی خیس را جلوی بینی خود قرار دهید تا هوای گرم وارد بینی شما نشود. به طور مرتب بینی خود را آب با آب سرد شستشو دهید و به طور مستقیم روبروی نور خورشید قرار نگیرید زیرا اصلی‌ترین علت برای خون‌ریزی مکرر بینی، همین نور مستقیم آفتاب در تابستان است.


خون دماغ و درمان آن

راهکارهای خانگی برای خونریزی بینی

همه مشکلات و بیماری‌هایی که پیش می‌آید، اگر به طور جدی گسترش پیدا نکرده باشد و هشدارهایی برای بیماری‌های جدی‌تر نباشد، با راهکارهای خانگی قابل درمان است. در مورد و خون دماغ هم می‌توان گفت در طب ایرانی درمان هایی توصیه شده که ما به موارد مهمی از آن اشاره می کنیم:

سرکه: می‌توانید هنگام خون‌دماغ شدن، مقدار کمی پنبه را به سرکه آغشته کرده و در داخل حفره بینی خود قرار دهید تا خونریزی متوقف شود.

یخ: هنگام خون‌دماغ شدن، مالش یخ بر روی بینی می تواند تورم رگ ها را کم کرده و خون‌ریزی را کاهش دهد.

ویتامین C: مواد غذایی که ویتامین C دارند، باعث لخته شدن سریع خون می‌شوند و خونریزی متوقف می شود. درنتیجه در تابستان در رژیم غذایی خود حتماً از مواد مواد غذایی حاوی ویتامین C استفاده کنید.

نان سبوس دار گندم: گندم مقدار زیادی روی دارد که محافظی برای رگ‌های خونی به شمار می آید.

نوشیدن مایعات: نوشیدن آب و مایعات در تابستان توصیه زیادی شده است. به وسیله این آبی که به بدن خود می‌رسانید، می‌توانید تا حدودی جلوی خشک شدن مخاط بینی را بگیرید.

جوش شیرین: می‌توانید از جوش‌شیرین هم مانند محلول نمکی استفاده کنید. مقدار کمی از آن را با آب مخلوط کرده و داخل حفره‌های بینی خود اسپری کنید.

تغییر ژست: هنگام خونریزی بینی، بهتر است سریعاً بر روی یک صندلی به صورت راحتی بنشینید و سر خود را بالاتر از سطح قلب قرار دهید تا خونریزی متوقف شود.


علت‌های خونریزی بینی

  • وارد شدن هر نوع ضربه‌ای به بینی می تواند باعث خونریزی شود.

  • وارد کردن ناخن یا جسم نوک تیز، به حفره‌های بینی.

  • اختلال در لخته شدن خون.

  • بیماری پرفشاری خون.


خونریزی بینی و کولر

در تابستان با گرم شدن هوا استفاده از کولرهای آبی و گازی شروع می‌شود و می‌توان گفت خون‌دماغ هم با این کولرها بی ارتباط نیست. طبق تحقیقات انجام‌شده، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که رشد قارچ‌های مختلف در پوشال کولر که هنگام روشن شدن، از طریق دریچه کولر به داخل اتاق آمده و از آن‌جا وارد حفره‌های بینی می‌شوند، می تواند باعث افزایش خون دماغ شود.

کولرهای گازی می‌توانند هوا را خشک کرده و رطوبت هوا را پایین‌تر بیاورند که این دلیل هم می‌تواند باعث خون‌ریزی شدید بینی شود. درنتیجه همان‌طور که مشاهده می‌کنید، هم کولرهای آبی و هم کولرهای گازی می توانند خود باعث افزایش خون‌ریزی دماغ شوند درنتیجه بهتر است هیچ‌گاه به صورت مستقیم روبروی کولرهای گازی و آبی قرار نگیرید.


بیشتر بخوانید:
درمان آفتاب سوختگی 
  درمان ریزش مو
  درمان مسمومیت
  درمان سرفه شبانه

برچسب ها

بیماری ها درمان_خانگی تابستان خون_دماغ خونریزی_بینی درمان_خون_دماغ تابستان_وخون_دماغ بیماری_تابستان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما