امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400

دانسته‌ها و ندانسته‌های متخصصین در مورد کرونا

چهارشنبه 11 تیر 1399
5 دقیقه مطالعه
دانسته‌ها و ندانسته‌های متخصصین در مورد کرونا

تا امروز پزشکان توانستند چه اطلاعاتی را در مورد کرونا بدست بیاورند؟

شش ماه از شیوع کرونا ویروس 2019 گذشته است و از زمان شیوع آن، تمامی متخصصین در سرتاسر دنیا تحقیقات گسترده‌ای را برای شناسایی این ویروس جدید شروع کرده اند تا بتوانند میزان مرگ‌ومیر ناشی از این ویروس را کاهش داده و واکسن مناسب آن را تولید کنند. اما هنوز می توان گفت اطلاعات متخصصین در زمینه کرونا ویروس 2019، به میزان کافی نرسیده است و هرچقدر اطلاعات خود را درمورد این ویروس گسترش می دهند، متوجه می‌شوند هنوز سؤالات زیادی در مورد آن باقی مانده است.

در این مقاله می‌خواهیم درمورد یافته‌های علمی پزشکان تا به امروز در مورد کرونا ویروس 2019 و همچنین از مواردی که هنوز در فهرست اطلاعات موردنیاز قرار دارند، با شما همراهان عزیز مجله پزشکی، صحبت کنیم و در مورد باوری غلط و خطرناک شما عزیزان را آگاه سازیم پس تا انتهای مقاله مارا همراهی کنید.


اطلاعات بدست آمده در مورد کرونا ویروس2019

یافته‌های پزشکان

  • بیماران و افراد مبتلا به کرونا ویروس 2019، در معرض ابتلا به لختگی خون قرار دارند درنتیجه استفاده از داروهای رقیق کننده خون، می‌تواند در برطرف کردن عوارض نقش کمک کننده‌ای داشته باشد.

  • برای این‌که ریه‌های فرد مبتلا فشار کمتری را تحمل کند و فرد بیمار نیاز به استفاده از دستگاه‌های تنفس مصنوعی نداشته باشد، بهتر است فرد بر روی شکم خوابانده شود.

  • کرونا ویروس تنها به سیستم تنفسی و ریه‌ها حمله نمی‌کند بلکه اندام‌های دیگر بدن را چون کبد، قلب، مغز و کلیه‌ها را هم درگیر می کند.

  • تاکنون گروه دارویی که بهترین اثر را بر روی بیماران گذاشته است داروی دگزامتازون، رمدیسیویر و پلاسمایی است که توسط بیماران بهبود یافته کرونا ویروس 2019، اهدا شده است.

  • با انجام آزمایشات تشخیص کرونا ویروس به صورت گسترده و همچنین کوتاه شدن زمان اعلام نتایج، می‌تواند فشار زیادی را از مراکز درمانی برداشت و استرس پرسنل درمان را تا حدی کاهش داد.

  • اشتراک اطلاعات بدست آمده‌ی پزشکی بسیار ضروری است و بسرعت باید یافته‌های کرونا ویروس 2019، به اطلاع پزشکان دنیا رسانده شود.

  • پیشگیری را می‌توان کم‌هزینه ترین، مطمئن و حیاتی‌ترین مهره در بیماری کرونا ویروس دانست که مواردی چون رعایت بهداشت، شستشوی مرتب و مناسب دست‌ها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی و استاندارد، از مهم ترین موارد پیشگیری هستند. 


مواردی که پزشکان هنوز در مورد آن اطلاعات کافی در دست ندارند

  • کدام روش درمانی می تواند بهتر بوده، عوارض کمتری را داشته باشد و عوارض بیماری را به خوبی کنترل کند؟

  • چه زمانی طول می‌کشد تا بیمار مبتلا به کرونا ویروس 2019، به طور کامل به بهبودی برسد؟

  • اثرات طولانی‌مدت این ویروس بر روی بیماران چگونه است؟


اطلاعات بدست آمده در مورد کرونا ویروس2019

اشتباهات سازمان جهانی بهداشت (WHO)

از همان شیوع کرونا ویروس، سازمان جهانی بهداشت یافته‌های مورد تأیید خود و همچنین پروتکل های بهداشتی را به صورت مناسبی به اطلاع عموم مردم می‌رساند اما از آنجایی‌که این ویروس نوظهور برخلاف انتظار اولیه به سرعت فراگیر شد و هر روز اطلاعات پزشکان در مورد آن تغییر می‌کرد، سازمان جهانی بهداشت هم دچار خطاهایی در این زمینه و اطلاع‌رسانی‌های مربوطه شد.

اولین اشتباه سازمان جهانی بهداشت را می‌توان به اقدام دیرهنگام در زمان شناخت کرونا ویروس در ووهان چین دانست که دیرتر از زمان مورد انتظار وارد عمل شد و مقاومت‌های اولیه سازمان جهانی بهداشت برای اینکه این ویروس را بی‌اهمیت جلوه بدهد تا اینکه پس از گذشت چندین هفته، کرونا ویروس 2019را یک پاندمی اعلام کرد.

اشتباه دوم مربوط به استفاده از ماسک بود. چیزی که امروزه پزشکان در رابطه با کرونا ویروس به دست آورده‌اند این است که ماسک زدن توسط عموم مردم از همان ابتدا، می توانست این زنجیره انتشار ویروس را قطع کند و بهترین پیشگیری در مورد کرونا ویروس به حساب می‌آمد. اما پس از سه ماه سازمان جهانی بهداشت حاضر شد اعلام کند که وجود ماسک‌ها برای عموم مردم بسیار ضروری هستند و دستورالعمل قبلی خود را مبنی بر اینکه فقط بیماران کرونا ویروس و مراقبین آن‌ها و پرسنل درمان و بهداشت، باید از ماسک استفاده کنند، را لغو کرد.

مورد سوم آزمایش و تشخیص بهبود بیماران از کرونا ویروس 2019 است که طبق بیانیه قبلی سازمان بهداشت،  مرتباً سفارش به انجام آزمایش‌های مجدد برای تشخیص بهبودی بیمار داشتند و بیرون آمدن بیمار از قرنطینه را منوط به منفی بودن آزمایش‌ها می‌دانستند. اما اکنون چند وقتی است که این بیانیه را هم تغییر داده و می‌گویند که هر بیماری که تا سه روز بدون علامت بماند، دیگر نیازی به ماندن در قرنطینه ندارد.


یک باور غلط و خطرناک

"هر چه زودتر کرونا بگیریم، بهتر است" شایعه‌ای بسیار خطرناک. چیزی شبیه به خودکشی که جان افراد را تهدید می‌کند. هنوز هیچکس نمی‌داند ایمنی نسبت به کرونا ویروس 2019، تا چه میزان در بدن باقی می‌ماند و آزمایش‌های جدید نشان داده افرادی که پس از بهبودی دارای سطح آنتی‌بادی بالایی بوده‌اند، پس از مدتی که دوباره این آزمایش را تکرار کرده‌اند، سطح ایمنی آنها پایین تر آمده است.

ازآنجایی‌که گرمای هوا هم تأثیری بر از بین بردن این ویروس نداشته است و همچنان کرونا ویروس را در حال پیشرفت و قدرت می‌بینیم، ابتلا به آن نمی‌تواند شرایط را برای فرد بهتر کند و او را نسبت به دوباره گیری بیماری ایمن سازد. ریسک کردن در مورد این بیماری خطرناک است و تعداد کشته‌های آن روزبه‌روز بیشتر می‌شوند. درواقع می‌توان گفت هرچه دیرتر به این بیماری مبتلا شوید بهتر است زیرا دانسته های پزشکان بیشتر می‌شود و احتمال تولید واکسن آن هم افزایش پیدا می‌کند. درنتیجه با فکر اینکه زودتر کرونا بگیرید و راحت شوید، بر روی زندگی خود ریسک نکنید.


بیشتر بخوانید:
چرا کرونا به چاق ها حمله می کند؟ 
  استفاده درست از ماسک در تابستان
  چای ماسالا و کرونا
باورهای غلط کرونایی

برچسب ها

کرونا پیشگیری_ازکرونا یافته_های_کرونا واکسن_کرونا باورهای_غلط_کروناویروس ندانسته_های_کرونا زودترکرونابگیریم؟ کروناوماسک

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما