امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

دانستنی های زمان بدن

جمعه 6 تیر 1399
5 دقیقه مطالعه
دانستنی های زمان بدن

چه چیزهایی را در مورد زمان بدن خود، می دانید؟

بدن انسان از دستگاه های مختلفی تشکیل شده که هرکدام باید به خوبی وظایف خود را انجام دهند، تا ما بدنی سالم داشته باشیم. اولین نکته ای که در مورد عملکرد دقیق و پیچیده بدن می توان گفت، زمانبندی های شگفت انگیز آن است. بدن برای انجام هرکاری، یک زمانبندی متفاوت دارد که دانستن آن می تواند کمک بزرگی به شما بکند. ما در این مقاله می خواهیم شما همراهان عزیز مجله پزشکی را با شگفتی دیگر از بدن انسان آشنا کنیم پس برای دانستن زمانبندی بدن خود ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.


هیپوتالاموس و زمانبندی بدن

همه زمانبندی های بدن زیر نظر زمانسنج اصلی انجام می شود که در هیپوتالاموس مغز قرار دارد. هیپوتالاموس اصلی ترین دستگاه کنترل‌کننده در بدن انسان است. هیپوتالاموس، فعالیت بسیاری از غده‌های بدن را با ترشح دونوع هورمون به نام‌های آزادکننده و مهارکننده، کنترل می‌کند. علاوه بر آن، هیپوتالاموس موارد دیگری را هم تنظیم می کند که غیر ارادی و غریزی هستند که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

 • چرخه زمانی بدن

 • احساس گرسنگی، تشنگی، سیری و...

 • دمای بدن

 • تنظیم فشار خون

 • خشم، اظطراب، ترس و...

 • ترشح هورمون رشد

هیپوتالاموس مانند یک رهبر، سیگنال های هدایتی را در ساعت هایی خاص از روز، به کل بدن ارسال می کند.


ساعت های اختصاصی بدن

ساعت های اختصاصی بدن

دانستن ساعت های خاص بدن و زمانبندی آنها، می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی کیفیت زندگی شما داشته باشد پس بهتر است آنها را بدانید و توجه بیشتری به این زمانبندی ها نشان دهید. در ادامه برای شما از مهم ترین زمانبندی های بدن خواهیم گفت:

 • صبح پس از بیداری در تایم زمانی 6 تا 9 صبح و قبل از صبحانه خوردن، هرگز به خرید نروید. بدن شما پس از ساعات طولانی غذا نخوردن، گرسنه است و شما را مجبور به خریدن چیزهایی می کند که شاید آن ها را نخواهید. تحقیقاتی جالب در این زمینه نشان می دهد که افراد گرسنه تا 60 درصد بیشتر از حالت سیری، خرید می کنند و در موارد زیادی، قرد پس از سیر شدن، از خرید خود ناراضی می شود.

 • بهترین زمان دریافت داروهای تزریقی، ساعت 9 صبح است. تحقیقات نشان داده در این زمان، عوارض ناشی از تزریق داروها، به حداقل رسیده و همچنین در این ساعت بدن در مقابل امواج اشعه ایکس مقاوم تر است.

 • بالاترین حرارت بدن در ساعت 10 نشان داده می شود درنتیجه بهترین زمان برای اندازه گیری دمای بدن است. تحقیقات نشان داده آمار سکته های قلبی در ساعت 10 تا 12 ظهر بیشتر از زمان های دیگر است.

 • ساعت 11 صبح برای معاینات قلب چون الکتروکاردیوگرافی، اقدام نکنید زیرا در این ساعت، مشکلات قلبی به خوبی نمایش داده نمی شوند و بیشترین اشتباهات معاینات قلبی در این ساعت رخ می دهد.

 • مشکل ترین تمرین ها و مسائل ریاضی خود را در ساعت 11 صبح انجام دهید.


ترس از دندانپزشکی

 • کمترین احساس درد مربوط به ساعت 14 تا 14 و نیم است که تحقیقات نشان داده افرادی که از دندانپزشکی می ترسند، در این ساعت راحت تر درد را تحمل کرده و ترس آنها بروز کمتری داشته است.

 • بهترین زمان برای ورزش کردن ساعت 16 است زیرا گردش خون و فشار خون در بهترین شرایط ممکن قرار دارند و خونرسانی در این ساعت به خوبی انجام می شود و با ورزش کردن در این زمان، نتایج بهتری در تناسب اندام بدست خواهید آورد.

 • بهترین عملکرد کلیه و مثانه در ساعت 17 است و در همین زمان رشد مو و ناخن در بهترین مرحله زمانی قرار دارد. البته در این ساعت ترشح اسید معده بیشتر می شود و آمار نشان می دهد که احتمال خونریزی معده و سقط جنین در این ساعت بیشتر از ساعت های دیگر شبانه روز است.

 • بیماران فشار خونی که برای کنترل فشار خون خود دارو مصرف می کنند و همچنین افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند هرگز ساعت 19 را از یاد نبرند چون اثر این دو دارو در ساعت 19 نسبت به دیگر ساعت های شبانه روز، بیشتر است.

 • در ساعت ۲۰ شب میزان چربی کبد کاهش پیدا کرده و درنتیجه حجم خون کثیف بیشتری به قلب می‌رسد. درنتیجه افرادی که حساسیت و آسم دارند و یا بیمارانی که آنتی بیوتیک مصرف می‌کنند، بهتر است داروی خود را در این ساعت مصرف کنند، چون در این ساعت، دارو بهترین تاثیر را خواهد داشت.

نکته: افزایش ناگهانی هورمون‌ها در دوران نوجوانی و بلوغ، ساعت زیستی بدن را تغییر داده و آنرا عقب می‌اندازد که با گذشت از این دوران، دوباره ساعت‌های اختصاصی بدن به حالت طبیعی قبل از بلوغ بر‌می‌گردند.

  

برچسب ها

زمان_بدن بهترین_زمان_قرص_خوردن بهترین_زمان_دندانپزشکی بهترین_زمان_اندازه_گیری_درجه_تب ساعت؟_بدن بهترین_زمان_ورزش بهترین_زمان_حل_ریاضی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما