امروز چهارشنبه 7 آبان 1399

علائم پیش از مرگ

شنبه 31 خرداد 1399
5 دقیقه مطالعه
علائم پیش از مرگ

فرایند مرگ چگونه اتفاق می افتد؟

هرگز نمی‌توان زمان و مکان دقیق مرگ یک انسان را مشخص کرد درک هر فرد از مرگ متفاوت است با توجه به نوع فرهنگ و نوع دیدگاه معنوی، مرگ تعریف‌های متفاوتی دارد. ما در این مقاله می‌خواهیم از نظر علمی فرآیند مرگ طبیعی را مورد بررسی قرار داده و نشانه‌های قبل از آن را برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، ذکر کنیم. برای یافتن جواب سؤالات دشوار در مورد فرایند مرگ، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.


نشانه‌های مردن

خستگی رو به افزایش

حتماً شما هم در نزدیکان یا اطرافیان خود افرادی را دیده اید که با بیماری لاعلاجی روبرو بوده یا سن بسیار بالایی را داشته اند. این افراد نزدیک به زمان مرگ خود، خسته و ضعیف تر از حالت عادی به نظر می‌رسند. افرادی که نزدیک به مرگ هستند دیگر توانایی انجام کارهای خیلی سبک را هم نداشته و نیاز به استراحت بیشتری دارند. نمی‌توان از این خستگی رو به افزایش، جلوگیری کرد اما می‌توان اطرافیان را آگاه ساخت تا کمک کنند فرد استراحت بیشتری داشته باشد. ممکن است انتهای این خستگی‌های رو به افزایش، عدم هوشیاری باشد.

مدیریت اضطراب

طبق آمار گزارش شده می‌توان گفت قبل از مرگ، عده زیادی احساس اضطراب و پریشانی می کنند و نمی‌توانند دلیل درستی را برای آن بیان کنند. به این حالت "بی‌تابی قبل از مرگ" گفته می‌شود. بر طبق آمار علمی می‌توان گفت چند روز قبل از مرگ، ۵۰ درصد از افراد تحت تاثیر فرایند مرگ قرار می گیرند. بهتر است به افراد در این دوران، تحت نظر پزشک داروی آرام‌بخش داده شود و محیط آن‌ها را آرام‌تر نگه داشت تا فرد از نظر روحی تسکین پیدا کند و اضطراب و پریشانی کمتری را تحمل کند.


علایم مرگ

برقراری ارتباط

خستگی که از آن نام برده شد، باعث می‌شود فرد نتواند مانند گذشته با دیگران ارتباط برقرار کند و تنها پس از استراحت های طولانی، کمی قادرند تا با دیگران صحبت کنند اما از طرفی بهتر است به این دلیل که فرد نمی‌تواند با افراد ارتباط داشته باشد، او را تنها نگذارید. همین بودن فیزیکی شما می‌تواند کمک شایانی به آرامش فرد رو به مرگ داشته باشد. بهتر است اتاق او خالی نباشد اما افراد بی هیاهو و در آرامش کنار او بمانند.

کنترل درد

می توان گفت نیمی از افراد در حال مرگ، ممکن است درد زیادی را تجربه کنند البته این موضوع در مورد تمامی افراد صحت ندارد اما اگر احساس کردید فردی که روزهای پایانی عمر خود را می‌گذراند، درد زیادی را تحمل می کند، حتماً برای او از داروهای تسکین دهنده درد استفاده کنید. این درد می‌تواند بعلت تخریب اندام‌های داخلی، آسیب به اعصاب و خونرسانی ناقص ایجاد شود.

نکته: تمامی افراد به داروها واکنش یکسانی نشان نمی‌دهند و دز مصرفی دارو می‌تواند متفاوت باشد. درنتیجه بهتر است این کار زیر نظر پزشک انجام شود همچنین می‌توانید با کارهایی چون ماساژ دادن، درد او را کمی آرام کنید.

از بین رفتن اشتها

می‌توان گفت حدود ۸۰ درصد از افراد رو به مرگ، در روزهای آخر زندگی، اشتهای خود را از دست می‌دهند که امری طبیعی است و آن را می‌توان بخشی از فرایند مرگ نامید. در این زمان متابولیسم بدن در کندترین حالت ممکن قرار می‌گیرد و فرد نیازی به تامین انرژی ندارد. ممکن است شما اصرار داشته باشید که به فرد غذا بدهید و اینگونه خودتان احساس بهتری پیدا کنید و بخواهید کمی از ضعف او را با غذا دادن برطرف ‌کنید.

باید بدانید عمل بلع و هضم برای افراد رو به مرگ به‌سختی انجام می‌شود و شما با دادن غذای اجباری به او، فشار زیادی را به بدن او وارد می‌کنید. اما به طور مرتب لب‌ها و دهان را مرطوب نگه دارید تا به اینگونه آرامش بیشتری را احساس کند.

علایم مرگ

از دست دادن هوشیاری

هنگامی‌که فرد هوشیاری خود را از دست می‌دهد باید حتماً حواستان به جابجا کردن بدن او باشد چون در این حالت عضلات گرفته می شوند و حتی ممکن است زخم ایجاد شود. بهتر است از تشک های خاص استفاده کنید و به این صورت فشار را از بدن بردارید در این دوران بهتر است مراقبت های دهانی و چشمی را ادامه دهید. ممکن است لوله‌ای وارد مثانه بشود تا ادرار تخلیه گردد هرچند ادرار در روزهای انتهایی به‌صورت قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند.

در این حالت ممکن است ترشحاتی در گلو مانده که صدایی چون قرقره ایجاد کند. فرد را به پهلو بخوابانید تا ترشحات بیرون بیایند و استفاده از ساکشن در این حالت برای بیمار ناخوشایند است و بهتر است به صورت طبیعی این ترشحات را خارج کنید.

روند تنفس

تنفس در روزهای پایانی متفاوت می‌شود و در ابتدا دوره‌های تنفس با شدت بیشتری انجام می‌شود و سپس برای لحظاتی قطع می‌شود. که در ساعت‌های پایانی این حالت به وجود می‌آید در این حالت هنوز هم فرد رو به مرگ درد را احساس می‌کند و می‌توان مسکن‌های تزریقی را برای او استفاده کرد.


زمان مرگ

افراد زیادی دوست دارند بدانند بیمار آنان چه زمانی می‌میرد یا چه مدت زنده می‌ماند اما حقیقتاً نمی‌توان این زمان را مشخص کرد. هنگامی‌که بیمار هوشیاری خود را از دست می دهد، ممکن است چند روز بعد بمیرد اما عده‌ای هم مرگ‌های ناگهانی را دارند و تا زمان قبل از مرگ هوشیار می‌مانند.

هنگامی که نفس قطع می‌شود و قلب از تپش می افتد، می توان گفت فرد مرده است در این زمان دیگر محرک‌ها بدون جواب می‌مانند چشم‌ها بازمانده و مردمک گشاد می شود. ممکن است پس از مرگ ادرار یا مدفوع از فرد خارج شود و در این لحظه پزشک می‌تواند مرگ را تایید کند.


حرف آخر

همیشه بدانید که شنوایی آخرین احساسی است که از کار می‌افتد درنتیجه بهتر است هنگامی‌که فرد رو به مرگ می رود، در کنار او باشید و نگذارید در اطراف او ایجاد همهمه شود تا با آرامش بیشتری از دنیا برود. هنگامی‌که فرد هوشیاری خود را از دست می دهد، همچنان می تواند صدای شما را بشنود بهترین کار این است که آن‌ها را نوازش کنید و با صدای آرام با آن‌ها صحبت کنید و از کلماتی امیدوارکننده و آرامش‌بخش استفاده کنید.

  

برچسب ها

بیماری_ها اطلاعات_پزشکی فرآیندمرگ چرخه_مرگ علایم_مرگ نشانه_های_مرگ شنوایی_ومرگ

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما