امروز دوشنبه 13 تیر 1401

به افراد داغدیده آرامبخش ندهید!

جمعه 11 بهمن 1398
5 دقیقه مطالعه
به افراد داغدیده آرامبخش ندهید!

حتما برای شما هم پیش آمده که با فرد داغداری روبرو شده اید و نتوانسته اید رفتار درست برای تسلی دادن به او را پیدا کنید. غم از دست دادن عزیزان گاهی چنان سخت و دردآور است که گاهی برای آرام کردن فرد داغدیده به او آرامبخش داده اید اما باید بدانید که این شیوه ی آرام کردن از نظر پزشکان و روانپزشکان شیوه ای مردود می باشد!


مراحل داغداری

افراد داغدار باید بتوانند تمامی مراحل عزاداری برای از دست دادن عزیزشان را طی کنند. این مراحل می تواند شامل:

  •  گریه کردن، 

  • دلتنگی، 

  • بی تابی، 

  • بی خوابی، 

  • بی حوصلگی، 

  • عصبانیت، 

  • زودرنجی و... باشد. نکته: با دادن قرص های آرامبخش به فرد عزادار ما امکان عزاداری را از او می گیریم و ناخواسته به روح او آسیب می رسانیم.

در بسیاری از موارد خبر فوت را به عزیزی که در راه دور است، نمی دهند یا به فرد نزدیک آرامبخش می خورانند و او نمی تواند در عزاداری ها و خاکسپاری شرکت کند و این مرحله را به طور طبیعی طی نکرده و تا مدت های طولانی نمی تواند به شرایط عادی برگردد و صدمات جبران ناپذیری به روح و روانش وارد می گردد.

نکته: البته گاهی با نظر پزشک فرد داغدار مقدار مشخصی آرامبخش دریافت می کند تا بتواند استراحت کرده و مراسم را ادامه دهد و انرژی از دست رفته را بازیابی کند که اصولا بصورت موقتی و به گونه ای است که فرد بتواند در تمامی مراحل عزاداری شرکت کند.


مراحل پذیرش داغ
اصولا فرد داغدار در مرحله اولیه دست به دامان انکار می شود. نبود عزیزش را باور نمی کند و آن را یک دروغ می پندارد.
بعد از انکار شروع به سرزنش خود، اطرافیان، شرایط و حتی خدا، می کند. در این مرحله تا حدودی پرخاشگر شده و عصبانیت درونی خود را نشان می دهد. مرتب خود را سرزنش کرده و با دیگران درگیر می شود.
سپس به فاز ناامیدی و افسردگی وارد شده و دورانی را در یاس و اندوه طی می کند. گریه های مداوم، درخود فرو رفتن، دلتنگی، بی قراری و... از نشانه های این دوران هستند.
پس از گذراندن این دوران فرد داغدیده مرگ و جدایی را پذیرفته و کم کم به زندگی عادی برمی گردد.
اگر جلوی هرکدام از این مراحل گرفته شود، عزاداری سیر طبیعی خود را طی نکرده و به یک سوگواری مزمن تبدیل می شود و ممکن است عزادار در یک مرحله مانده و از آن خارج نشود.سوگواری چقدر طول می کشد؟
اصولا 40 روز دوره عزاداری به طول می انجامد البته طی کردن این دوران و مدت زمان آن به شخصیت، تربیت، خصوصیت فردی و جنسیت فرد بستگی دارد. یکی از مهمترین عواملی که می تواند فرد را به زندگی عادی برگرداند ایمان است. فرقی نمی کند به چه دین و مذهبی اما خواندن دعا و طلب آرامش اثر مثبتی رو بهبود فرد داغدار دارد.

حمایت اطرافیان
حمایت از فرد داغدار می تواند شرایط را به سمت متعادل تر و بهتری ببرد. این حمایت می تواند به چند صورت انجام شود:
حمایت عاطفی: بهتر است فرد داغدار مورد توجه و محبت بیشتر اطرافیان قرار بگیرد.
تنها نگذاشتن فرد داغدار: بهتر است در این دوران فرد داغدار در میان جمع باشد و در کنار دیگران به سوگواری بپردازد.
رساندن اطلاعات به فرد داغدار: با دادن اطلاعاتی چون بیماری و درد فرد متوفی یا کهولت سن و اثرات آن بر بدن، می توان از احساس گناه فرد داغدار کم کرده و به او این اطمینان را داد که این روند طبیعی است.طبق تحقیقات بعمل آمده بهترین تسکین برای فرد داغدار، بودن در کنار خانواده و عزیزان و شرکت در مراسم بصورت طبیعی است. اینکه ما انتظار داشته باشیم فرد داغدار همچون افراد عادی رفتار کند، خوب بخوابد، بی قرار نباشد، غذایش را خوب بخورد و... انتظاری اشتباه است و نمی توان به این دلیل به او قرص آرامبخش داد.

 
منبع: گروه روانشناسی مجله پزشکی

برچسب ها

روانشانسی فردداغدار تسلی عزاداری آرامبخش مراحل_عزاداری ازدست_دادن_عزیز سوگواری حمایت_کردن

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما