امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

خصومت کرونا با مردان!

چهارشنبه 21 خرداد 1399
5 دقیقه مطالعه
خصومت کرونا با مردان!

چرا آمار کشته شدگان مرد از بیماری کرونا، بالاتر است؟

آمار نشان می دهد که از زمان شیوع بیماری کرونا ویروس تا کنون، آمار کشته شدگان مرد در اثر ابتلا به این بیماری بیشتر از زنان است. این تفاوت در آمار متخصصین را برآن داشت که تحقیقاتی را در این زمینه انجام دهند و جواب این سوال را با دلایلی علمی، بیان کنند.

آیا جنسیت در بیماری کرونا ویروس و تشدید علایم آن، موثر است؟ این سوالی است که این روزها بسیار مطرح می شود. ما در این مقاله به سراغ دکتر علامه رئیس اداره سلامت میانسالان، رفته و سخنان ایشان را برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی انتشار می دهیم پس تا انتهای مقاله و شناخت دلیل خصومت کرونا ویروس با مردان، ما را همراهی کنید.

مردان با توجه به نوع مسئولیت و مشغله ای که دارند بیشتر در معرض ویروس کرونا 2019 قرار می گیرند و می توان گفت در ابتلا به بیماری کرونا، ریسک بالاتری دارند و با توجه به شرایط مردان بیشتر امکان آلوده شدن را دارند. حال سوال این است که آیا فقط این متفاوت بودن شرایط، این تفاوت آماری را ایجاد کرده است؟


مردان و کرونا ویروس

دکتر علامه با اشاره به آمارهای رسیده از ابتلا و مرگ و میر در مردان نسبت به زنان در دنیا می گوید: همه ما می دانیم که تمامی افراد جامعه با هر جنسیت و سنی که دارند، در معرض ابتلا به کرونا ویروس قرار دارند، اما تحقیقات نوپا در مورد این ویروس نشان داده است که سن و جنس می توانند به عنوان دو عامل مهم در احتمال ابتلا یا شدت علائم بیماری در صورت بروز، تاثیر گذار باشند.

تا کنون دانشمندان دریافته اند که افراد مسن و میانسال از گروه های پر خطر در ابتلا به کرونا ویروس هستند و علایم این بیماری در این گروه، شدیدتر و یا همراه با مرگ و میر ناشی از کرونا است. با مطالعات جدید هم مشخص شد موارد ابتلا به بیماری و شدت علایم و مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان است و این گروه هم مانند افراد مسن و سالمند، نیاز به مراقبت و توجه بیشتری دارند.


کرونا ویروس در مردان

مطالعات و دلایل علمی

دکتر علامه در مورد مطالعات انجام شده در دنیا و اختلاف آماری بین گروه مردان و زنان می گوید: نتایج مطالعات اخیر نشان داده است که بعضی از ویژگی های بیولوژیک مردان، آنان را در مقابل کرونا ویروس 2019 آسیب پذیرتر از زنان قرار می دهد. از چند عاملی که توسط تحقیقات مورد بررسی قرار گرفتند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وجود آنزیم ACE در مردان است که میزان این آنزیم در زنان کمتر است. این آنزیم، عاملی برای ایجاد عفونت است.

  • همچنین در زنان بعلت وجود یک کروموزوم اضافه، انتظار ایمنی بهتری می رود.

  • هورمون استروژن که می تواند به روند بهبودی و کاهش علایم کمک کند و در زنان بیشتر از مردان است.

  • به عقیده علامه در کنار این دلایل بیولوژیکی نباید از شرایط اجتماعی و مسئولیت شغلی مردان، که آنها را بیشتر از زنان در معرض ابتلا به بیماری قرار می دهد غافل شد. بیشتر مردان به عنوان نان آور خانواده، در اجتماع فعالیت دارند که در مورد زنان، این آمار کمتر است. تماس های زیاد با محیط خارج از خانه می تواند خطر ابتلا به بیماری را بالا ببرد.

طبق تحقیقی که در میان مشاغل پر خطر چون کار در ارگان های بهداشت و درمان در زمان شیوع کرونا ویروس، انجام شد، آمار نشان داد در شرایط یکسان کاری، مردان بیشتری به کرونا ویروس مبتلا شده و با علایم شدیدتری رو به رو شده اند.


کرونا ویروس در مردان

دلایل فرهنگی و نوع زندگی

دکتر علامه در ادامه اظهار داشت که باورهای غلطی چون قوی بودن مردان، آنها را نسبت به سلامتی خود بی توجه تر می کند و کمتر به مراکز درمانی مراجعه می کنند و همین دوری از درمان و انجام آزمایش، ممکن است بسیاری از بیماری های زمینه ای را در مردان ناشناخته بگذارد بیماری هایی چون بیماری قلبی عروقی، فشارخون بالا، دیابت، بیماری عروق قلب و بیماری عروق مغز.

همچنین مردان در رعایت نکات بهداشتی، دقت لازم و مورد نیاز را از خود نشان نمی دهند. مانند شستشوی چند باره دست ها به شیوه صحیح، استفاده از ماسک و دستکش.

مردان نوع زندگی پر خطرتری را دارند و اصولا شیوه های ناسالمی را وارد زندگی خود می کنند مانند استفاده از تغذیه ناسالم، بی تحرکی و مصرف دخانیات که همه این موارد می توانند در ابتلای بیشتر مردان به ویروس کرونا موثر باشند.

وی ادامه داد: بیماری های مزمن در مردان عامل خطر دیگر است. گرچه بیماری های مهمی مانند عامل مهم مرگ و میر بویژه در گروه سنی میانسال و سالمند است، اما این عوامل در مردان نقش بسیار پررنگ تری نسبت به زنان دارند و بروز و شیوع و مرگ و میر ناشی از آنها به طور قابل توجهی بیشتر از زنان است.


پیشگیری

دکتر علامه در انتها به چند مورد برای کاهش این آمار اشاره کردند که در زیر بصورت خلاصه به آنها اشاره می کنیم:

  • پرهیز از خریدهای غیر ضروری و حضور کمتر در مراکز خرید

  • رعایت فاصله گذاری اجتماعی، و پروتکل های تصویب شده سازمان جهانی بهداشت

  • پرهیز از زندگی بی تحرک و فعالیت بدنی کافی جهت تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش استرس

  • ترک استعمال دخانیات چون سیگار، قلیان و مواد مخدر

  • انجام آزمایشات دوره ای و توجه بیشتر به علایم سلامتی


بیشتر بخوانید:
ظروف سالم آشپزی در کرونا  
 کاوازاکی بیماری کودکان
 رابطه جنسی در کرونا
 خوش اندام بمانید

برچسب ها

بیماری ها کرونا ویروس_پرخطر کروناویروس کوئید19 مرگ_ومیرکرونا آمارمرگ_کرونادرمردان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما