امروز چهارشنبه 8 تیر 1401

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب نیست؟

دوشنبه 12 خرداد 1399
5 دقیقه مطالعه
لمینت دندان برای چه افرادی مناسب نیست؟

نکاتی که باید در مورد لمینت دندان بدانید

این روزها انجام لمینت یک خدمت پرکاربرد در دندانپزشکی است. لبخند زیبا چیزی است که بیشتر انسان‌ها به دنبال آن هستند به طوری که تکنیک "مهندسی لبخند" در دنیای زیبایی بوجود آمده‌است و متخصصین زیبایی، راهکارهای مختلفی را به شما پیشنهاد می‌کنند که لبخندی زیبا داشته باشید. دانشمندان بر این عقیده‌اند که هر چهره‌ای با لبخند زیبا می‌شود و اگر خود این لبخند هم دلنشین باشد، جذابت چهره مضاعف می‌شود.

دندان‌ها در لبخند نقش بسزایی دارند. خیلی از مواق همین دندان ها هستند که باعث می‌شوند افراد، لبخندهای دندان نمایی نزنند. دندان‌های زرد، کج، شکسته و با فاصله، می‌تواند لبخند شما را از حالت زیبایی در بیاورد لمینت دندان معجزه‌ای در علم دندانپزشکی است که می‌تواند زیبایی را به دندان‌های شما برگرداند و شما آزادانه لبخندهای زیبای دندان نمایی را بزنید.


لمینت دندان

لمینت دندان اینگونه است که از موادی هم‌رنگ دندان، لایه‌ای بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد که شکل و رنگ فرم و حتی طول دندان شما را اصلاح می‌کند، فاصله زیاد بین دندان‌ها را می‌پوشاند و دندان‌های شکسته را مخفی می‌کند. با لمینت دندان می توان جذابیت چهره را بیشتر کرد.


لمینت دندان و مزایا و معایب آن

انواع لمینت دندان

لمینت دندان را از نوع مواد تشکیل‌دهنده آن به دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می کنند.

لمینت کامپوزیتی: می‌‌توان گفت از نظر هزینه به صرفه‌تر و ارزان‌تر است اما ثبات رنگ کمتری دارد و کیفیت پایینتری دارد. مهم‌ترین مزیتی که این نوع لمینت دارد، این است که برای کارگذاشتن آن، دندان‌ها تراش کمتری می‌خورند. مواد لمینت کامپوزیتی در مطب دندان‌پزشکی و به طور مستقیم تهیه می‌شوند.

لمینت سرامیکی: هزینه آن نسبت به لمینت کامپوزیتی بیشتر است اما دوام رنگ آن بالاتر بوده و همچنین نسبت به مواد، مقاوم تر است. ظاهر زیباتری دارد و تنها ایراد این نوع لمینت این است که برای استفاده از آن، دندان‌ها تراش بیشتری می‌خورند. مواد لمینت سرامیکی، حتماً باید در لابراتوار ساخته شوند که مواد اولیه آن‌ها سرامیک است.


چه افرادی نمی‌توانند لمینت کنند؟

لمینت را می‌‌توان یک مورد زیبایی در دندان‌پزشکی نامید که ایرادهایی چون رنگ دندان، فاصله بین دندان‌ها، نمای دندان‌های شکسته و ایرادات ظاهری دیگر را برطرف می‌کند اما بهتر است افرادی با شرایط زیر لمینت را انجام ندهند.

 • افرادی که دندان‌های از هر نظر سالمی دارند نیازی به انجام لمینیت ندارند زیرا این‌که برای گذاشتن لمینت دندان ها مقداری تراشیده می شوند و این خود می‌تواند صدمه به دندان های سالم باشد اگر چند بار لمینت ها را تکرار کنید و هر بار لایه نازکی از دندان‌های شما تراشیده شود، درحقیقت عمر دندان را کوتاه کرده اید و ممکن است صدمات زیادی به دندان شما وارد شود و حتی دندان های شما نیاز به پر کردن و عصب کشی پیدا کند.

 • بهتر است لمینت را افرادی با سن های پایین ۳۰ سال امتحان نکنند زیرا با وسوسه سفید کردن دندان‌ها به لمینت روی می‌آورند و چون لمینت، حالت دائم ندارد، دوباره آن را تکرار کنند و به این صورت دندان‌های خود را از بین ببرند.

 • هرگز نباید نزد یک دندان‌پزشک ناوارد با تجربه کم این کار انجام شود چون می‌تواند عصب‌های دندان را از بین ببرد و یک حساسیت دائمی را برای شما بوجود بیاورد. در نتیجه اگر به دندانپزشک خوبی دسترسی ندارید و یا دندان های شما حساس است، بهتر است از انجام لمینت صرف‌نظر کنید.

 • افرادی که دندان‌قروچه می کنند و یا عادت به استفاده از مواد اسیدی چون ترشی دارند، بهتر است لمینت را انجام ندهند.

 • افرادی که به بهداشت دندان خود نمی‌رسند، گزینه لمینت را فراموش کنند زیرا پس از انجام لمینت، شما باید مرتب مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید.

 • افرادی که بطور ارثی مینای دندان آن‌ها سایش دارد و بافت ضخیمی ندارد، لمینت برای آن‌ها اصلاً مناسب نیست و بهتر است این افراد از روکش دندان استفاده کنند.

توجه: اگر دندان شما درهنگام انجام لمینیت دچار صدمات پزشکی شود، می‌توانید از دندان‌پزشک مربوطه شکایت کنید.


لمینت دندان و مزایا و معایب آن

افرادی که دندان‌های آن‌ها برای لمینت مناسب است

 • افرادی که دندان‌های آن‌ها دورنگ شده‌است یا بشدت ناموزون است. طول کوتاهی دارد، کج است یا گوشه ای از دندان شکستگی دارد.

 • افرادی که مینای دندان آن‌ها ضخامت کافی دارد.


مزایای لمینت

 • نیاز به بی‌حسی ندارد

 • در تعداد جلسات کمی بطور میانگین دو جلسه انجام می شود

 • زیبایی بسیار خوبی به دندان‌ها و لبخند شما می دهد

 • رنگ آن‌ها با مواد غذایی تغییر نمی‌کند

 • مقاومت خوبی دارند


عوارض و معایب لمینت

 • هنگامی‌که لمینت می کنید دیگر نمی‌توان رنگ آن را تغییر داد

 • هزینه بالایی دارد

 • اگر بشکند حتماً باید تعویض شود

 • اگر پزشک مقداری بی‌تجربه باشد و تراش زیادی بدهد، لمینت بعد از مدتی از دندان‌های شما جدا می‌شود

 • در پرکردگی های قدیمی و پوسیدگی‌های شدید کاربرد ندارد


بیشتر بخوانید:
باورهای غلط در مورد دندان  
 پلاسما تراپی
 سفید کردن دندان خوب یا بد؟
 تبخال و درمان آن

برچسب ها

زیبایی مهندسی_لبخند دهان_ودندان سلامت_دندان لمینت_دندان ضررهای_لمینت_دندان فوایدلمینت_دندان زیبایی_بالمینت لبخندزیبا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما

کوروش

سه شنبه 13 خرداد 1399 ساعت 15:11:15

توضیحات کامل و عالی

بهار

سه شنبه 13 خرداد 1399 ساعت 15:11:58

دندونای من پرکردگی دارن یعنی نمیشه لمینت کنم؟

Aghaei

سه شنبه 13 خرداد 1399 ساعت 15:12:49

Laminet mandegari dare?

حسام

سه شنبه 13 خرداد 1399 ساعت 15:49:24

عالیییییییییییی

farbod

سه شنبه 13 خرداد 1399 ساعت 18:24:31

awli

صابر

سه شنبه 13 خرداد 1399 ساعت 20:19:16

اطلاعات خوبی بود

منیژه

سه شنبه 13 خرداد 1399 ساعت 20:43:26

سلام. دندونای من رنگش بده و کامپوزیت کردم سال۷۵ ولی متاسفانه زیاد تراش خورد خودم که وارد نبودم دندانپزشک هم براش مهم نبود. مینای دندانم نازک شده. ایا میتونم سرامیک کنم؟

مجله پزشکی

سه شنبه 13 خرداد 1399 ساعت 23:40:28

<strong>@منیژه</strong><br><strong>حتما با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنین</strong><br><strong>چون مینای دندونتون صدمه دیده بهتره عجله نکنین و اول مشورت بگیرین از متخصصین دندان و ترمیم</strong>

بصیری

چهارشنبه 14 خرداد 1399 ساعت 10:54:42

سلام برا لیمینت چندمیلیون باید هزینه کرد

باران

چهارشنبه 14 خرداد 1399 ساعت 19:52:56

ممنون از توضیحات خوب ولی از قیمتش چیزی نگفته بودین

ستیا

پنج شنبه 15 خرداد 1399 ساعت 10:58:40

سلام من ۱۴ سالمه الان سرامیک کردم ولی خیلی راضی هستم .....ولی پذشک دندان من بهم نگفت محدودیت سنی داره میخوام بدونم میتونم دوباره سرامیک کنم

مجله پزشکی

پنج شنبه 15 خرداد 1399 ساعت 13:22:05

@سینا<br>دوست عزیز بستگی داره مینای دندان شما چقدر تراش خورده بهتره به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا دندان های شما را بررسی کند حتما به پزشکی مراجعه کنید که در زمینه لمینت تجربه بالایی دارد