امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400

از تعصب تا قتل (تست روانشناسی)

پنج شنبه 8 خرداد 1399
5 دقیقه مطالعه
از تعصب تا قتل (تست روانشناسی)

آیا ما افرادی متعصب و بی‌منطق هستیم؟

با توجه به قتل دردناک رومینا و انتشار آن در فضای مجازی به سراغ تیم روان‌شناسی مجله پزشکی رفتیم تا در مورد علایم تعصب بی منطق و از روی جهل، برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی، موارد مهمی را بیان کنیم که با دانستن آنها شاید بتوان ریشه یک رفتار اشتباه در جامعه را از بین برد. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

تعصب که در بیشتر مواقع به‌عنوان یک امتیاز مثبت برای مردان ایرانی در نظر گرفته می شود، گاهی می‌تواند بی‌منطق و فاجعه‌آمیز باشد. موضوع تعصب پدر رومینا ما را به سمت اختلال هولناک در جامعه می‌کشاند، تعصب از روی جهل. اینکه چه میزان تعصب در زندگی لازم است و چگونه می‌تواند ما را از انسانیت دور کند، موردی است که در ادامه به بیان آن می پردازیم. یکی از نشانه‌های تعصب جاهلانه این است که فرد تصور کند، عده ای دیگر در مایملک او قرار دارند. این دیدگاه باعث ایجاد رفتارهای بیمارگونه می شود.


تستی ساده برای تشخیص میزان تعصب

بعد از گردآوری تمامی حقایق و واقعیت‌ها، برای هر سوال‌ فقط یک جواب درست وجود دارد.

بلی                                خیر

من فردی سنتی هستم و در تمامی کارهای خود محافظه کارم.

بلی                                خیر

من با تمامی افرادی که در زمینه‌های شغلی، تحصیلی یا اجتماعی با من متفاوت هستند، رقابت می کنم.

بلی                                خیر

به سختی به موفقیت های مالی می‌رسم.

بلی                                خیر

نسبت به میانگین مردم، تحصیلات کمتری دارم.

بلی                                خیر

همیشه تلاش می‌کنم قدرت روان‌شناسی بالایی داشته باشم.

بلی                                خیر

جنایت‌کاران باید به اشد مجازات برسند.

بلی                                خیر

من به بیشتر دوستانم سوء ظن دارم.

بلی                                خیر

در مورد گروه‌های قومی اطلاعات کمی دارم.

بلی                                خیر

پدر و مادر من نسبت به والدین دیگر، سختگیرتر و متوقع تر هستند.

بلی                                خیر


تست روانشناسی تعصب

جمع‌بندی امتیازها و آنالیز تست

به هر جواب مثبت خود، ۱ امتیاز بدهید و برای جواب‌های منفی امتیازی در نظر نگیرید.

امتیاز ۱ تا ۳ شما رها از تعصب‌های کورکورانه و جاهلانه هستید و می توان شما را فردی بالغ و عاقل نامید.

امتیاز ۴ تا ۷ شما در حد متوسطی تعصب دارید و ممکن است این تعصب زندگی شما را مختل کند. بهتر است جلوی پیشرفت این تعصب را در خود گرفته و بدانید که همیشه برای شما جای بهبودی شرایط و پیشرفت وجود دارد.

امتیاز ۸ تا ۱۰ شما را می توان فردی متعصب دانست که این تعصب نمی‌گذارد نسبت به دیگران شناخت درستی پیدا کنید. بهتر است با کمک یک روانشناس تعصب خود را تا حدودی کنترل کنید و آن را به حد نرمال برسانید.


تعصب، خوب یا بد؟

تعصب با تعاریف متفاوتی ارائه شده است. گاهی آن را جای مردانگی، غیرت و احساس مسئولیت به کار برده‌اند که این یک تعریف اشتباه است و اگر تعصب معادل با این کلمات باشد، می‌توان آن را یک ارزش به حساب آورد که اهمیت بسیار زیادی دارد. تعریف درست تعصب، رفتاری در مقابل انعطاف‌پذیری است که به افرادی سرد، مقرراتی، خشک و بی‌روح اطلاق می گردد. تعصب می‌تواند در جاهایی بسیار مخرب باشد. این‌که شما نتوانید بعلت داشتن تعصب، به دلایل دیگران گوش دهید و تنها تفکر خود را قبول داشته باشید، برای شما و اطرافیانتان بسیار آزاردهنده است و هرگز نمی‌توان این خصوصیت اخلاقی را مثبت دانست.

اگر انسان‌ها قبول کنند که هر فرد هویت جداگانه خود را دارد و هیچ فردی، چه زن و چه مرد، مایملک فرد دیگری نیست، شاید بتوان این رفتارها را به گونه‌ای کنترل کرد تا فردی به خود این اجازه را ندهد که برای زندگی و مرگ دیگران، تصمیم بگیرد.


تست روانشناسی تعصب

ویژگی‌های منفی افراد متعصب

غرض‌ورزی

برداشت‌های عجولانه، بدون آگاهی و مغرضانه از اتفاق‌هایی که می افتند. برخورد شدید ما با عقاید دیگران، می‌تواند نشانه‌ای برای تعصب از روی جهل باشد. بهتر است هنگامی که اتفاقی می‌افتد یا کسی عقیده خود را بیان می کند، لحظه ای تمرکز کنید و برداشت‌های خود را کنار بگذارید، حقایق را جمع‌آوری کنید، نظرها را بشنوید و هیچ رفتار و گفتار عجولانه ای را از خود بروز ندهید. همیشه یک راه‌حل مناسب برای تمامی مشکلات وجود دارد که با چیزی به اسم خشم و تعصب، می توان آن را به سمت بدترین راه موجود برد.

عدم تحمل ابهام

این جمله را می‌توان از زبان افراد متعصب بسیار شنید و متاسفانه عده زیادی آن را جمله ای درست می دانند "باید موضوع روشن شود، حرف‌هایتان را رک بزنید، حقیقت حتی اگر تلخ باشد، بهتر است بدانم و همین امروز باید این موضوع حل شود." بهتر است کمی به وجدان خود رجوع کنید. بعضی از حقیقت ها باید در همان ابهام بمانند. هرگز حکمت و مصلحت را فدای بی‌تدبیری به‌عنوان فاش حقیقت نکنید.

تسلط بر دیگران

یکی از خصوصیات افراد متعصب بر مبنای جهل، این باور است که خودشان همه‌چیز را می‌دانند و آن‌ها هستند که باید حرف بزنند. از نظر آنها حرف‌های دیگران ارزشی ندارد و نباید به آن‌ها گوش داده شود. آن‌ها نمی‌خواهند بدانند بازخورد حرف‌های شان بر دیگران چگونه بوده و فقط انتظار تایید را دارند.

مقاومت در برابر تغییر

یکی از دلایل عقب‌افتادگی در کشورهای کمتر توسعه یافته این است که نمی‌خواهند در برابر نوآوری و تغییر، نرمش نشان دهند. هر چیز جدیدی خوب نیست اما باید بپذیریم که تغییرات ایجاد می شوند و بهتر است خود ما مناسب با تغییرات، تغییر کنیم تا این‌که به زور ما را مجبور به تغییر کنند.

دیگران مسئول نابسامانی ها هستند

افراد متعصب در شرایط بحران و تنش، بدنبال مقصرند. در نظر آنها همیشه یک متهم وجود دارد که مسئول این اتفاق ناخوشایند است که باید به بدترین شیوه تنبیه شود.

تربیت خانواده

بسیاری از این تعصبات، به صورت موروثی از پدر و مادر به فرزندان منتقل می‌شود. حتی اگر کودک خود در شرایطی باشد که از این رفتار والدین، آزار ب‌بیند، بازهم در آینده خود این رفتار را پیش می‌گیرد. بهتر است از یک جایی به بعد، نسبت به رفتار گذشتگان خود فکر کنیم و تعصبات اشتباه را دور بریزیم. ما مسئول انتقال رفتارهای درست به نسل آینده هستیم.

پافشاری در چیزی که اطلاعات درستی از آن ندارند

افراد متعصب در هنگام بحثی که اطلاعات کمی از آن دارند، با پرخا‌گری روبه‌روی افراد می‌ایستند و به گونه‌ای برخورد می‌کنند که انگار اطلاعات آن‌ها کامل‌تر از دیگران است.

 
بیشتر بخوانید:
حقیقت های عجیب بعد از 30 سالگی
خودتان را دوست بدارید 
مکمل جنسی زنان
  دختران و مراقبت از آنها


برچسب ها

روانشناسی تست_روانشناسی تست_میزان_تعصب تعصب_جاهلانه تعصب_اشتباه تعصب_وقتل قتل_رومینا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما