امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400

کفش مناسب پیاده‌روی

سه شنبه 6 خرداد 1399
5 دقیقه مطالعه
کفش مناسب پیاده‌روی

برای پیاده‌روی روزانه به چه نوع کفشی نیاز داریم؟

امروز با برندهای متفاوتی در صنعت کفش روبرو هستیم اما باید قبل از توجه به برند و زیبایی کفش، بخش های اصلی کفش را مورد بررسی قرار دهید تا انتخابی با کیفیت داشته باشید. کیفیت پایین کفش به معنی آسیب به پاها و کمر است. با توجه به اهمیت بیشتر تناسب اندام در این روزها عده بیشتری به ورزش هایی چون پیاده‌روی، دویدن و ورزش های هوازی و قدرتی روی آورده‌اند. یکی از مواردی که در ورزش بسیار اهمیت دارد، کفش مناسب است. ما در این مقاله می‌خواهیم برای شما همراهان عزیز مجله پزشکی نکات اصلی و مهم برای خریدن کفش مناسب برای پیاده روی را بیان کنیم.


بررسی اجزای کفش

برای این‌که بتوانیم یک انتخاب هوشمندانه و خوبی داشته باشیم، بهتر است اجزاء کفش مخصوص پیاده‌روی را بشناسیم

رویه کفش

تمام بخش‌هایی که بر روی کفی قرار می گیرند را رویه کفش می گویند. قبلاً برای ساختن رویه از پلاستیک یا پارچه استفاده می‌کردند و آنها را با چسبی مخصوص به هم متصل می‌کردند اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی، رویه کفش یک تکه ساخته می‌شود. برای انتخاب کفش مناسب پیاده‌روی یا دویدن، رویه کفش باید نرم، انعطاف‌پذیر و شبیه به قالب پا باشد. رویه کفش بهتر است از الیاف کتان باشد تا ایجاد حساسیت نکند و تهویه به راحتی انجام شود.

رویه کفش مخصوص دویدن یا پیاده روی باید منافذی را برای عبور هوا داشته باشد. در پیاده روی و دویدن پا به سرعت عرق می کند و اگر تهویه مناسب نباشد، ممکن است پای شما محل رشد قارچ ها شود. در نتیجه رویه هایی با منافذ فراوان مناسب تر می باشد. استحکام رویه کفش پیاده روی باید از پیچ خوردگی پا جلوگیری کند و همچنین ماندگاری خوبی داشته باشد.


کفش مناسب پیاده روی و دویدن


طوق مچ پا

همان قسمت منحنی‌شکل پشت کفش است که باعث می شود کفش در پای شما ثابت بماند و هنگام پیاده‌روی و دویدن از پای شما بیرون نیاید. این قسمت اصولاً ضخیم‌تر از قسمت‌های دیگر است. برای انتخاب کفش مناسب پیاده‌روی یا دویدن، باید به این قسمت توجه ویژه‌ای داشته باشید. کفش انتخابی خود را پایتان کنید و با آن کمی راه بروید، باید پای شما در قسمت طوق مچ پا محکم باشد و به سمت بالا لیز نخورد. همچنین فشاری بر روی قوزک شما وارد نشود.

نگهدارنده پاشنه

این قسمت محکم و منحنی شکلی زیر طوق مچ پا و انتهای زیره کفش وجود دارد و درحقیقت محافظ و تکیه‌گاه پاشنه پا است که با توجه به مارک های متفاوت، این قسمت به صورت‌های مختلفی دیده می شود عده‌ای آن را بیرون از کفش کار می‌کنند و تعدادی از برندها آن را کامل برمی‌دارند. برای انتخاب کفش مناسب پیاده‌روی یا دویدن، موردی که باید به آن توجه کنید این است که این کفی نگهدارنده، اجازه حرکت مچ پا را بدون فشار بدهد و هیچ گونه فشاری به آن وارد نکند. بهتر است نه بسیار ضخیم باشد و نه بسیار نرم. کفش پیاده روی در ناحیه پاشنه باید حداقل 5/1 سانتی متر لژ داشته باشد

نکته: تحقیقات نشان داده که کفی نگهدارنده پاشنه، نقش زیادی در حرکت بهتر ندارد اما در فراز و فرودها تکیه گاه مناسبی برای پاشنه پا است.

قوس کف کفش

در داخل کفش است و قسمتی از زیر پا را پوشش می دهد. وظیفه آن‌ها محکم نگه داشتن کفش‌ها در پا است. برای انتخاب کفش مناسب پیاده‌روی یا دویدن، باید به این موضوع توجه داشته باشید که کف پای شما هنگام حرکت کردن و گام برداشتن، ثابت بماند و لیز نخورد و همچنین فضایی مناسب برای حرکت پاهای شما باشد و حرکت‌های شما را محدود نکند.

قسمت انگشتان پا

این قسمت از اولین سوراخ بند کفش شروع می‌شود تا نوک کفش. برای انتخاب کفش مناسب پیاده‌روی یا دویدن، این قسمت باید به گونه ای باشد که انگشتان شما داخل کفش هم از نظر جای طولی و هم جای عرضی راحت باشند و فشاری به انگشتان پا وارد نشود. هنگامی که کفش را پایتان می کنید، نباید کناره های آن از فرم اصلی خارج شوند.


کفش مناسب پیاده روی و دویدن


کفی خارجی

کفی خارجی، قسمت لاستیکی کف آن است که بر روی زمین قرار می گیرد. اصولاً از فوم یا لاستیک برای تهیه آن استفاده می‌شود. برای انتخاب کفش مناسب پیاده‌روی یا دویدن، بهتر است کفی سبک‌ترین وزن را داشته باشد و از موادی استفاده شود که وزن کفش را اضافه نکنند، انعطاف‌پذیری کفش کم نشود و ردپای طراحی شده بر روی آن، باعث جلوگیری از لیز خوردن شما شود همچنین کف کفش پیاده روی نباید خیلی نازک باشد.

کفی میانی

بین کف زیری و بالایی کفش قرار دارد که اصولاً از فوم ساخته می شود و هنگام اصابت پا به زمین، جلوی ضربه‌ها را می گیرد. گرفته می‌شود تا صدمه‌ای به پا وارد نشود. برای انتخاب کفش مناسب پیاده‌روی یا دویدن، این کفی نباید خیلی سفت باشد و نه خیلی نرم البته وزن آن هم بسیار مهم است و بهتر است سبک باشد و به وزن کفش اضافه نکند.

کفی

کفی کفش اصولاً با فوم تهیه شده و قابل تعویض و جدا شدن است. این کفی نقش مهمی برای راحتی و همچنین قوس پاها دارد و می تواند راحتی کفش شما را تعیین کند. برای انتخاب کفش مناسب پیاده‌روی یا دویدن، باید به این بخش دقت ویژه ای کنید. کفی حتماً نباید نرم باشد بلکه باید احساس راحتی به شما بدهد.


توصیه‌های کلی برای خریدن کفش پیاده‌روی و دویدن

شاید فکر کنید کفش‌های دویدن یا پیاده‌روی هم مانند کفش‌های اسپرت هستند اما باید بدانید تفاوت‌های عمده‌ای در طراحی این نوع کفش‌ها وجود دارد تا شما بتوانید هنگام دویدن احساس بهتری داشته باشید و فشاری بر روی پاهای شما وارد نشود. برای خریدن کفش‌های مخصوص پیاده‌روی حتماً به سراغ همین کفش‌ها بروید و کفش چند کاربردی تهیه نکنید

سایز انتخابی شما خیلی مهم است. اگر سایز تنگ را انتخاب کنید، به پاهای شما فشار زیادی وارد می‌شود و همچنین نباید سایز بسیار بزرگ باشد که فضای آزاد زیادی بماند. در بهترین حالت بین پشت پای شما و انتهای کفش بهتر است اندازه عرض یک انگشت شست فاصله باشد.

پاهای شما پس از مدتی که آن استفاده می‌کنید، کمی ورم می کند که در عصر و بعدازظهر این ورم بیشتر قابل مشاهده است. درنتیجه بهتر است عصر و شب برای خریدن کفش اقدام کنید.

کفش‌های مخصوص دویدن انواع متفاوتی دارند و بهتر است در مورد آن‌ها بدانید:

  • کفش های دویدن معمولی می توانند بجز پیاده‌روی و دویدن، برای تمامی ورزش‌های دیگر هم استفاده شوند.

  • کفش‌های رانینگ با وزن کم برای دوهای سرعتی استفاده می شود اما نسبت به مورد قبلی، دوام کمتری دارد.

  • کفش‌های رانینگ تریل برای دویدن های بیرون شهری بسیار مناسب هستند و در کوهستان و طبیعت به‌راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد و دوام بالایی دارند

خریدن کفش از روی ظاهر مسلماً یک انتخاب اشتباه است. توجه به استحکام، راحتی و جنس کفش موارد مهم‌تری از ظاهر آن هستند.

سوال کردن در مورد تخفیفات در خرید کفش، اصلی است که اصولا فراموش می شود. گاهی پیش می آید که تخفیفات بسیار خوبی بر روی برندهای خاص زده می‌شود. درمورد آن‌ها پرس‌وجو کنید زیرا با داشتن تخفیفات، می‌توانید انتخاب‌های بهتر و کاربردی‌تری داشته باشید.

  
بیشتر بخوانید:

راهکارهایی برای چاقی
  پیلاتس و حال خوب
  ده ورزش لاغری
  چربی های اضافه را آب کنیم

برچسب ها

تناسب_اندام ورزش کفش_ورزشی نکات_مهم_کفش_ورزشی کفش_پیاده_روی کفش_رانینگ سلامت_پا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
۰
۰

دیدگاه شما